ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,136 έως 9,150 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #383090

    Ειναι δυνατό να μου προτείνεται καμιά συνταγή για cal 28  με 21 – 24 gr σκάγια (κατά προτίμηση με πυρίτιδα Α1).

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383106

    για Α1 και 28αρι ,,0,85-0,9     21-22 γρμ σκαγια  καψουλια το 615 ..686,,,1000.ρελιστο κλεισημο με χαρτονακι. δεν ειναι ομως το οτι καλητερο αυτη η πυριτιδα για το 28αρι.

    θα σου προτεινα την tecna  σε 1,05 χ 21 container guallandi cal28 38mm,,,  ρελιαστο χαρτονακι,,,και μεσαιο καψουλι οπως και στην Α1. παει αρκετα καλα ειναι ευχαριστη στο λακτησμα και δινει περι τα 385μ/δ ταχυτητα. την εχω σαν την βασικη γομωση χειμωνα καλοκαιρι… και εχω κυνηγησει μ αυτη ολα σχεδον τα μεσαια θηραματα.. ορτυκι τσιχλα τρυγωνικλπ. καθως και αγριοκουνελο. σου παραθετω δοκιμη με 4αστρα στα 25μ  με ψιλα σκαγια νο 11 και μαλληνη ταπα,,,,  φυσιγγι για ορτυκι..( συγγκεντρωτηρας χωρις αυτια με ενα χαρτονακι σαν μαξυλαρι μεταξυ σκαγιων και πλαστικου ) στην δοκιμη το καψουλι ειναι το 2000 αλλα η πυριτηδα ειναι 1,02 ,,σχεδον ενα γραμμαριο θαλεγα… φυσικα το 1,05 με μεσαιο το ιδιο ειναι..απλα στην ενφραξη αυτη της φωτο..δηλ με πατεντα μαλληνη,,, στο δικο μου οπλο δειχνει να δουλευει καλητερα. η δοκημη αυτη δινει 387μ/δ πολυ μεγαλο ποσοστο συγκεντρωσης 82% πολυ καλη κατανομη αλλα και καλυψη στην επιφανεια του 1χ1μ  !!!!!!!!

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #383109

     

    Παιδιά να ρωτήσω, στις παραπάνω συνταγές τι κάλυκες (δηλαδή τι ύψους) χρησιμοποιείτε? Να υποθέσω ότι τους κόβετε κάπου στα 65 χιλιοστά? Γιατί σε κανονικούς κάλυκες (70αρηδες), περισσεύει υπέρ-αρκετός ελεύθερος χώρος για αστεροειδές κλείσιμο! Αν λοιπόν χρησιμοποιούνται κανονικοί κάλυκες, και κλείνονται με ρελιαστό, το ρέλι θα γίνεται πάρα πολύ βαθύ, υπερβολικά βαθύ θα έλεγα. Από περιέργεια γέμισα χθες βράδυ ένα από την κάθε συνταγή, σε κάλυκες RC πραγματικού ύψους 68,7 – 68,8 mm. Και στις δυο περιπτώσεις, και με χαρτονάκι πάνω στα σκάγια, το κενό τμήμα του κάλυκα ήταν 10-11 mm!!! Γι΄ αυτό ρωτάω αν κόβετε τους κάλυκες, ώστε το ρέλι να έχει νορμάλ βάθος.

    —————————————————–
    Στέλιος – 1ος Κ.Σ. Χανίων

    [/quote]γεια χαρα στη παρεα, φιλε καθε εταιρια εχει διαφορα στο πυθμενα του καλυκα,πρεπει να ανεβασεις Νο βυσματος.Συγκρινε με παχυμετρο το βαθος του καλυκα σου με σεντιτ η φιοκι και θα καταλαβεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    NAGGEL13 στις #383118

    φιλε μου καλημερα εγω οπως το λες κοβω τον καληκα επειδη χρησιμοποιω απο το σκοπευτηριο στα 65 χιλιοστα για να φυγη το τσαλακωμα του αστεριου επεισης πολυ καλα κλεινει και με μαλλινη ταπα 20 χιλιοστα στα 58 κλειστο με μαλινη ειναι πιο γλυκια ντουφεκια δοκιμασε την με την ιδια γομωση 175χ33 και καψουλι 2000 παντα για κυνιγι μπεκατσας σαν πρωτο η δευτερο φυσιγγι περιμενω την γνωμη σου στη δοκιμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #383121

    Να παραθεσω,ειμαι νεος στο φορουμ,αποφασισα πριν 4 χρονια να αρχισω την ιδιογομωση επιδη κυνηγω με ς ποζε και ελαφρυ πλαγιοκανο και δεν μπορουσα να κατασταλαξω σε φυσιγγια εμποριου ,χρισιμοποιω drago aquila G3000 &S4,psb1 τελευταιως στα 30-31γραμ.Ηθελα λοιπον να ευχαριστησω τα μελη του φορουμ γιατι με βοθησαν πολυ διαβαζοντας τους !!!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #383148

    για Α1 και 28αρι ,,0,85-0,9 21-22 γρμ σκαγια καψουλια το 615 ..686,,,1000.ρελιστο κλεισημο με χαρτονακι. δεν ειναι ομως το οτι καλητερο αυτη η πυριτιδα για το 28αρι. θα σου προτεινα την tecna σε 1,05 χ 21 container guallandi cal28 38mm,,, ρελιαστο χαρτονακι,,,και μεσαιο καψουλι οπως και στην Α1. παει αρκετα καλα ειναι ευχαριστη στο λακτησμα και δινει περι τα 385μ/δ ταχυτητα. την εχω σαν την βασικη γομωση χειμωνα καλοκαιρι… και εχω κυνηγησει μ αυτη ολα σχεδον τα μεσαια θηραματα.. ορτυκι τσιχλα τρυγωνικλπ. καθως και αγριοκουνελο. σου παραθετω δοκιμη με 4αστρα στα 25μ με ψιλα σκαγια νο 11 και μαλληνη ταπα,,,, φυσιγγι για ορτυκι..( συγγκεντρωτηρας χωρις αυτια με ενα χαρτονακι σαν μαξυλαρι μεταξυ σκαγιων και πλαστικου ) στην δοκιμη το καψουλι ειναι το 2000 αλλα η πυριτηδα ειναι 1,02 ,,σχεδον ενα γραμμαριο θαλεγα… φυσικα το 1,05 με μεσαιο το ιδιο ειναι..απλα στην ενφραξη αυτη της φωτο..δηλ με πατεντα μαλληνη,,, στο δικο μου οπλο δειχνει να δουλευει καλητερα. η δοκημη αυτη δινει 387μ/δ πολυ μεγαλο ποσοστο συγκεντρωσης 82% πολυ καλη κατανομη αλλα και καλυψη στην επιφανεια του 1χ1μ !!!!!!!!

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε μετά από χρόνια με 12 cal είπα να ξαναγυρίσω στα παιδικά μου κυνήγια με ένα   28αρι που έτυχε να έχω  για να ξανανιώσω λίγο κυνηγός και όχι εξολοθρευτής .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383158

    αγαπητε φιλε Δημητρη

    με μεγαλη μου χαρα οτι αλλο θες για το 28αρι στην διαθεση σου… δυστυχως η συντρηπτηκη πλειοψηφεια εχει μονοδρομο το 12αρι…. να μη τ αναλυσουμε το γιατι… θα παρει χρονο.. αλλα και εντασεις ενστασεις,,, αν και το εχω κανει στο παρελθον.. και αρκετοι φιλοι συμετχαν στη συζητηση…

    για μενα ενα 28αρι μπορει με σωστα φυσιγγια ιδογομωσης… μια και στο εμποριο η παρουσια τους ειναι σχεδον μηδενικη..αλλα και απο τιμες απαγορευτικη σε καποιες περιπτωσεις….. να δωσει στον κυνηγο ανεπαναλυπτες κυνηγετκες στιγμες… και θα το τολμησω… σε ολα σχεδον τα μεσαιου μεγεθους θηραματα.

     μια και καταπιανομαι με την ιδογομωση αρκετα χρονια εχω ριξει αρκετη μελετη και στο 28αρι και μπορω να πω εχω κατασταλαξει σε αρκετα φυσιγγια.

     διαθετω ενα ποζε με εναλασσoμενα τσοκ μονοσκανδαλο με αυτοματους εξολκεις…

    αν επιτρεπετε τι οπλο διαθετεις…

     φιλικα Mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #383178

    Φίλε mark  και εγώ μέχρι πρόσφατα είχα μονόδρομο το 12αρι η μετακόμιση μου στην επαρχία μου έδωσε λίγο παραπάνω ελεύθερο χρόνο και διάθεση να προσπαθήσω να βελτιώσω τις σκοπευτικές μου ικανότητες και έτσι έβγαλα ξανά στην επιφάνεια αυτό το S/P. H μάρκα του είναι Investarm με απλούς εξολκείς και τσοκ 3/4 και Full αγορασμένο στα τέλη της δεκαετίας του ’80. Ηταν το πρώτο μου όπλο, δώρο του πατέρα μου, στα εφηβικά μου μάτια τότε φάνταζε σαν να μου έδιναν το καλύτερο όπλο του κόσμου,  πίστευα ότι με κάθε τουφεκιά θα κατέβαλα και θήραμα δυστυχώς αποδείχθηκε ότι χρειαζόμουν πολύ σκοπευτική εξάσκηση και πολλά φυσίγγια μέχρι να πετύχω το πρώτο μου πουλί. Πράγματι μετά βίας κατάφερα και βρήκα τον τελευταίο μήνα πέντε κουτιά  φυσίγγια για το όπλο όποτε η ιδιογόμωση φαντάζει μονόδρομος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #383201

     

    Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε μετά από χρόνια με 12 cal είπα να ξαναγυρίσω στα παιδικά μου κυνήγια με ένα 28αρι που έτυχε να έχω για να ξανανιώσω λίγο κυνηγός και όχι εξολοθρευτής .

     

    Φίλε Δημήτρη διέπραξες ΜΕΓΑΛΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ!!! 👿

    Δηλαδή όσοι κυνηγάνε με 12αρι είναι “εξολοθρευτές”, “εγκληματίες”;;;;

    Να καταργήσουμε το cal 12 τότε!!!

    Ή μήπως να καταργήσουμε το κυνήγι καλύτερα;;;;;

     

    υ.γ.1 έχε υπόψη ότι κάποιοι οπαδοί των μικρών διαμετρημάτων που υπερεκτιμούν τις δυνατότητές τους είναι ΑΠΕΙΡΩΣ μεγαλύτεροι “εξολοθρευτές” από κάποιους συνειδητοποιημένους 12αρηδες μαγκνουμάκηδες!!!

    υ.γ.2 συγχαρητήρια για την επιλογή του cal 28, είναι – κατά την γνώμη μου- το καλύτερο “μικρό διαμέτρημα, επόμενος στόχος μου είναι να αποκτήσω ένα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #383219

    Φίλε Δημήτρη διέπραξες ΜΕΓΑΛΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ!!!

    Δηλαδή όσοι κυνηγάνε με 12αρι είναι «εξολοθρευτές», «εγκληματίες»;;;;

     

    Φίλε Prowler   συγνώμη εάν παρεξηγήθηκαν τα λόγια μου. Η λέξη εξολοθρευτής είναι παρμένη από την ομώνυμη  ταινία καταστροφής και υπονοεί το έντονο πιστολίδι και το σαματά που προκαλεί μια ομοβροντία 12αριων σε σχέση με το ντελικάτο ήχο των μικρότερων διαμετρημάτων και όχι ότι εξολοθρεύουν ότι βρεθεί  στο δρόμο τους, εξάλλου και εγώ δήλωσα ότι και κυνηγούσα και κυνηγάω με 12αρι απλά θέλω να δοκιμάσω και την πρόκληση των μικρότερων διαμετρημάτων. Κάποια θηράματα είναι αδύνατο να τα καταβάλουμε με μικρά διαμετρήματα κάποια άλλα  όμως (μικρά μεσαία) μπορούμε, λίγο δυσκολότερα βέβαια από ότι με τη γεμάτη τουφεκιά του 12αριου,  θα ήθελα να το προσπαθήσω τουλάχιστον όπου αυτό είναι εφικτό σε μια προσπάθεια να βελτιώσω τις κυνηγετικές μου δεξιότητες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #383250

    Προσωπικα νομιζω οτι το 16αρι (πραγμα που εχω δηλωσει αρκετες φορες) ειναι το διαμετρημα που ταιριαζει σε ολα τα κυνηγια που κανουμε εδω στην Ελλαδα. Ντελικατο αρκετα, με αρκετη δυναμη πυρος (αν μπορει να χρησιμοποιησει τετοιον ορο) για ολα τα θηραματα. Ο μονος λογος που δεν γινεται η μεταβαση απο μενα, ειναι η πληθωρα των υλικων για 12αρι συν το γεγονος οτι ενα καλο οπλο ειναι σχετικα δυσευρετο, ενω και τα υλικα του ειναι καπως ακριβοτερα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #383261

    Φίλε Δημήτρη και λοιποί φίλοι, να έχετε υπόψη σας ότι το φόρουμ παρακολουθείται από αντικυνηγούς κι ευκαιρία ψάχνουν!!!

    Χαίρομαι που διευκρίνισες τι εννοούσες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #383264

    Προσωπικα νομιζω οτι το 16αρι (πραγμα που εχω δηλωσει αρκετες φορες) ειναι το διαμετρημα που ταιριαζει σε ολα τα κυνηγια που κανουμε εδω στην Ελλαδα. Ντελικατο αρκετα, με αρκετη δυναμη πυρος (αν μπορει να χρησιμοποιησει τετοιον ορο) για ολα τα θηραματα. Ο μονος λογος που δεν γινεται η μεταβαση απο μενα, ειναι η πληθωρα των υλικων για 12αρι συν το γεγονος οτι ενα καλο οπλο ειναι σχετικα δυσευρετο, ενω και τα υλικα του ειναι καπως ακριβοτερα.

     

    Ο πατέρας μου χρόνια κυνηγούσε με 16αρι ώσπου κάποια στιγμή του έκαναν δώρο δύο πλαγιόκανα AYA  (τα τυχερά του επαγγέλματος του) και έκανε το λάθος να δώσει το 16αρι. Από τότε τον ακούω να αναπολεί την στρωτή του τουφεκιά και να κατηγορεί τον εαυτό του που έδωσε ένα τόσο καλό όπλο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383317

    to 16αρι ειναι πραγματικα ενα αλλο ενδιαφερον διαμετρημα που νομιζω ηταν σε παρα πολυ μεγαλη χρηση πριν πολλα χρονια  και στην ελλαδα αλλα και εξω.. δεν νομιζω οτι μπορει ομως να θεωρηθει μικρο..ουτε μεσαιο.. ειναι στα μεγαλα.. μαζυ με το 12αρι..η γομωση 27-30γρμ.. ειναι το συνηθες ευρος του.. νουμερα κλασiκα για ενα 12αρι… αλλα η αρμωνια γραμμων το βαρος ζυγισμα αλλα και γενικοτερη γεωμετρια του ως προς ενα 12αρι.. σαφως γερνουν υπερ του 16αριου… βλητικα εχω δει βολες 16αριου.. που δεν εχουν να ζυλεψουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ..ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ 12ΑΡΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
     ττο 12αρι σε εκδωση καραμπινας,,ισοπεδωσε..ολα τα αλλα διαμετρηματα..μαζυ και το 16αρι…. αλλα και την νοοτροπια του μεσου κυνηγου.. ( που για μενα ειναι το θλυβεροτερο ) που πλεον περιοριζετε..στο αν θανε αδρανειας..η αεριων.. και τι τιμη θαχει.. λιγο κατω απο 1000 η λιγο πιο πανω….. φυσικα 12 τι αλλο??? και … Ε  και τελος… αυτος ειναι ο προβληματισμος το 
    υ μεσου κυνηγου στην αποκτηση οπλου… ενταξυ υπαρχει και μια μικρη μεριδα..που αναζητα το δυκαννο ποζε… αλλα..αλλα…
     για υπερβαλω????

     δυστιχως..αλλα ετσι ειναι.

     φιλικα mark cal 20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #383322

    Eιναι φαυλος κυκλος βρε συ Μαρκο, μιας και η αποκτηση ενος μικροτερου του 12 διαμετρηματος, σημαινει ειτε οτι στρεφεσαι αποκλειστικα στην ιδιογομωση, ειτε συμβιβαζεσαι με τη μειωμενη ποικιλια των φυσιγγιων που κυκλοφορουν.  Συχνα επισης τα διαμετρηματα αυτα ειναι και ακριβοτερα, πραγμα που επισης συμβαλλει στο να μη τα διαλεξει καποιος. Aπο την αλλη (και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης με καποιους) με πιο ρομαντικη διαθεση βλεπω ατομα που χρησιμοποιουν 12αρια δικανα ή παλια αυτογεμη, και φυσιγγια 28-30 γρ, απο αλλους που χρησιμοποιουν χαμηλοτερα διαμετρηματα 20, ή 410, και ριχνουν magnum φυσιγγια. Ισως επειδη την magnumιαση δεν την καταλαβα ποτε μου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,136 έως 9,150 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων