ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,451 έως 9,465 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #396575

    ανακάτευα πάρα πολύ καλά

    Στο μούλτι;  😛

    Πέρα απ’ την πλάκα αυτό το φοβήθηκα. Δεν ήξερα πως θα επηρεάσει την καύση της. Πάντως αυτή η σκόνη γραφίτη είναι τόσο ψιλή που θα καλύπτει κάθε κόκκο πυρίτιδας, με καλό ανακάτεμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #396590

    Καλημερα

    παρολα αυτα, καλο θα ειναι στις διβασικες της Nobelsport να το αποφευγεις το δοσομετρικο. Ειναι τοσο μικρες οι ποσοτητες, που η οποιαδηποτε διακυμανση ειναι πολυ πιο σημαντικη απο εκεινη μιας μονοβασικης. Συν το γεγονος οτι εχουνε τη ταση να συσσωματωνονται, που κανει τη χρηση τους ακομα πιο δυσκολη. Ομως δεν εχω δουλεψει διβασικες αλλης εταιριας, ουτε Αμερικανικες, να δω πως συμπεριφερονται σε τετοια ογκομετρικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #396605

    Καλημέρα Βίκτωρα,

    Ένα ένα τα ζυγίζω Βίκτωρα. Ιδίως στο 28άρι 1,00 με 1,02 ή 1,05 είναι άλλες συνταγές ουσιαστικά. Επειδή είναι το πιο χρονοβόρο τμήμα της ιδιογόμωσης, το ψάχνω…

    Πήρα τιμές για τα ογκομετρικά της OMV, αλλά είναι πανάκριβα, δυστυχώς. ~400ε με τα μεταφορικά τα 2.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #396609

    Kαλα το κανεις, πιστεψε με. Καλυτερα να ξοδεψεις μια ωρα για 25 φυσιγγια παρα να ψαχνεσαι μετα με οπλα κουνημενα, ή κατι ακομα χειροτερο. Σου λεω την χειροτερη περιπτωση φυσικα, αλλα καλο ειναι να την εχει κανεις στο μυαλο του, οταν γεμιζει φυσιγγια.

    Καλη η μηχανη, αλλα για μενα καταστρεφει ενα μεγαλο κομματι της ευχαριστησης του να γεμιζεις. Χωρια που την ακριβεια στις μετρησεις των υλικων δυσκολα να τη βρεις. Και σιγουρα με 400 ευρω παιρνεις καλη μηχανη αναγομωσης (για το 12αρι μιλαω), οχι απλα 2 ογκομετρικα 😉  Μονο ογκομετρικο για την πυριτιδα δεν δινουν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #396610

    @perdikas337 Καλημέρα,

    Με ποιές πυρίτιδες τα έχεις δουλέψει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #396611

    @victz Δίνουν. 185ε + 40ε μεταφορικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #396616

    Παλι πολλα ειναι.  😕

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #396618

    Εγω συναδελφε χρησιμοποιω το διπλο ογκομετρικο του ΛΑΝΑΡΑ και ειμε αρκετα ικανοποιημενος τοσο στα σκαγια με ακριβεια 1 δεκατο του γραμμαριου πανω κατω αν χρηασθει κοβει το σκαγι στη μεση χωρις κανενα κωλυμα ειναι εξ ολοκληρου μεταλλικο, στη δε πυριτιδα που εκει χρειαζετε η ακριβεια περισοτερο, εχει παιξιμο 1 εκατοστο του γραμμαριου, οποτε οπως καταλαβαινεις μου εχει λυσει τα χερια,και κανει το γεμεισμα παιγνιδι……….ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ337……….

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 10 ώρες, 40 λεπτά πριν από τον perdikas337.

    τα ματια σου εικοσιτεσσερα φιλε , με τα ογκομετρικα ειμαστε σιγουροι μονο με τα σκαγια και παλι εκει παιζεται , στις πυριτιδες , ειδικα αν δουλευεις διβασικες , απλα ξεχασε τα , ακομα ομως και με μονοβασικες να εχεις τα ματια σου εικοσιτεσσερα οπως εγραψα , σε καθε επαναφορα του λεβιε , πριν γυρισεις να ριξεις , καλο ειναι να χτυπας με ενα μικρο αντικειμενο το ογκομετρικο ,κατω στην βαση   η χρησιμοποιησε δονηση ,  ποτε και τιποτα δεν ειναι σιγουρο , αν δεν πεσει πυριτιδα η ακομα αν πεσει παρα πολυ λιγη  το φυσιγγι ειναι παρα πολυ επικυνδυνο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #396663

    φιλε τζαναμπετις αυτες τις μερες πειραματιζομαι με ενα διασπορεα που σκοπευει τα 10μ.

    .εχει ενδιαφερον το αποτελεσμα..στοχος της προσπαθειας αυτης ειναι η διαμετρος των σκαγιων στην κατανομη να εχει καλυψη τα 80-90 εκ…

    τα πειραματα τα κανω με 20αρι.. και ειναι ακρως ενθαρυντικα ..

    κατα μια εκτιμηση που εχω ανετα θα μπορουν να εφαρμωσθουν και σε 16-12 αρι αλλα και στο μπεκατσακιλερ 28αρι,,και οχι μονο.

    νεοτερα και συντομα με φωτο και λεπτομεριες της κατασκευης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #396681

    @perdikas337 Καλημέρα, Με ποιές πυρίτιδες τα έχεις δουλέψει;

    Το εχω χρησιμοποιησει με Α1 και AQUILA, MB, μικρου ογκου δεν εχω δουλεψει, τωρα  οσον αφορα την λαθος αναλογια αν προκειψει κατι τετοιο το οποιο δεν εχει τυχει κατι στα χρονια που γεμειζω, σε μεγαλυτερη ποσοτητα , δεν θα κλεινει το φυσιγγι  ,σε  λυγοτερη θα  μενει μεγαλο κενο οποτε παλι δεν θα κλεινει σωστα,για αυτο παντα ελενχουμε το υψος απο τα σκαγια, καθως δεν βλαπτει ενας τακτικος ελενχος της δοσης με την ζυγαρια…..ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ337……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #396707

    duckaholic wrote:
    ανακάτευα πάρα πολύ καλά

    Στο μούλτι;

    Πέρα απ” την πλάκα αυτό το φοβήθηκα. Δεν ήξερα πως θα επηρεάσει την καύση της. Πάντως αυτή η σκόνη γραφίτη είναι τόσο ψιλή που θα καλύπτει κάθε κόκκο πυρίτιδας, με καλό ανακάτεμα.

    Κοίτα, κι εμένα έμπειρος κατασκευαστής μου το είπε, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Πάντως πρόβλημα δεν είχα. Απλά αναγνωρίζω ότι είναι από τις συμβουλές που δεν γράφονται ελαφρά τη καρδία στο internet.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #396739

    tzanampeths wrote:
    @perdikas337 Καλημέρα, Με ποιές πυρίτιδες τα έχεις δουλέψει;

    Το εχω χρησιμοποιησει με Α1 και AQUILA, MB, μικρου ογκου δεν εχω δουλεψει, τωρα οσον αφορα την λαθος αναλογια αν προκειψει κατι τετοιο το οποιο δεν εχει τυχει κατι στα χρονια που γεμειζω, σε μεγαλυτερη ποσοτητα , δεν θα κλεινει το φυσιγγι ,σε λυγοτερη θα μενει μεγαλο κενο οποτε παλι δεν θα κλεινει σωστα,για αυτο παντα ελενχουμε το υψος απο τα σκαγια, καθως δεν βλαπτει ενας τακτικος ελενχος της δοσης με την ζυγαρια…..ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ337……..

    Αυτο που λες συμβαινει σε πυριτιδες μεγαλου ογκου, που ομως εκ των πραγματων οι διακυμανσεις των ογκομετρικων αυτων δεν βγαζουν φυσιγγι μη ασφαλες. Και οι τροποποιημενες μονοβασικες, οπως η ΜΒ, συμβαινει το ιδιο. Γενικα ομως οι διακυμανσεις σε πυριτιδα δεν ειναι τοσο μεγαλες, ωστε να εχει επιπτωση στο υψος της στηλης της πυριτιδας, και κατ’επεκτασιν στο υψος της γομωσης. Σε μια μικρου ογκου ομως, η μεταβολη ειναι τοσο αμελητεα που δε τη παιρνεις χαμπαρι, ενω η ποσοτητα που μπορει να πεσει παραπανω, πιθανοτατα να σου δωσει φυσιγγι μη κανονικο και ασφαλες.

    Συμφωνω παντως με το τσεκαρισμα στη ζυγαρια, ασχετως πια πυριτιδα γεμιζεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #396790

    Μάρκο κι εγώ προσπαθώ να βάλω στο χέρι αυτά:

    Σύμφωνα με τις οδηγίες μέχρι τα 20 μέτρα τετραπλασιάζουν την επιφάνεια της ντουφεκιάς!

    κι αυτά:

    Αναμένουμε τα νέα σου 🙂

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #397057

    Ε  ρε πραμα!!! φρανσε να υποθεσω????

    συντομα θα ανεβασω τα πρωτα αποτελεσματα απ την πατεντουλα των 10μ

    μ αυτα τι κανεις ??υπαρχει περιπτωση παραγκελιας???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #397094

    Μάρκο κι εγώ προσπαθώ να βάλω στο χέρι αυτά: Σύμφωνα με τις οδηγίες μέχρι τα 20 μέτρα τετραπλασιάζουν την επιφάνεια της ντουφεκιάς! κι αυτά: Αναμένουμε τα νέα σου

    Αυτος  ο αποκεντροτηρας κατα την πορεια του ,περιστεφεται λογο του σχηματος υποθετω…ποια  εταιρια τους κατασκευαζει…αυτους με το σχημα προπελας….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,451 έως 9,465 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων