ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,601 έως 9,615 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #402391

    Δημητρης Benelli wrote:

    mixalos wrote:
    Οταν λεμε 100 ~ 130 σελιδες σε βρεγμενο τηλ καταλογο ή στεγνο ; , και για τι ταχυτητες σε m/s στο V1 μιλαμε οταν εχουμε αυτες τις διατρησεις ; Πανε πανω απο 10 χρονια που μετραω τα φυσιγγια μου σε ταχογραφο.

    Μιχαλη σε ειχαμε χασει , που εισαι ρε φιλε ? κανε μου μια χαρη , μην αναφερεις την λεξη ταχυτητες στον Κωστα , γιατι εχει μια παιδικη αλλεργια …..εφτιαξες κατι ετσι …λιγο γρηγορο ??

    Μα για στεγνό με ρώτησε και για στεγνό απάντησα. Όσον αφορά την ταχύτητα εγώ την μετράω από το 1,5 m από το στόμιο έως τα 2m ανάλογα με την προοδευτικότητα της πυρίτιδας και οι τιμές που μου δίνουν αυτή τη διάτρηση κυμαίνονται μεταξύ 385 έως 410 m/sec. Όσον αφορά εσένα Δημήτρη οι 940 σελίδες σε στεγνό κατάλογο στα 25 μέτρα με Νο 7 x 32 gr θα μείνουν στη σφαίρα της φαντασίας ΥΓ Ξεκόλλα λίγο από το Z2M και ψάξε λίγο τη GP αλλά με μεράκι και κέφι και θα δείς τι μπορεί να κάνει

    Kωστα θα σε μαλωσω , μονο 940 σελιδες ρε φιλε ? απο εκει ξεκιναμε , και με νουμερο 9 στα 40 μ ,

    Δημητρης Benelli wrote:

    mixalos wrote:
    Οταν λεμε 100 ~ 130 σελιδες σε βρεγμενο τηλ καταλογο ή στεγνο ; , και για τι ταχυτητες σε m/s στο V1 μιλαμε οταν εχουμε αυτες τις διατρησεις ; Πανε πανω απο 10 χρονια που μετραω τα φυσιγγια μου σε ταχογραφο.

    Μιχαλη σε ειχαμε χασει , που εισαι ρε φιλε ? κανε μου μια χαρη , μην αναφερεις την λεξη ταχυτητες στον Κωστα , γιατι εχει μια παιδικη αλλεργια …..εφτιαξες κατι ετσι …λιγο γρηγορο ??

    Μα για στεγνό με ρώτησε και για στεγνό απάντησα. Όσον αφορά την ταχύτητα εγώ την μετράω από το 1,5 m από το στόμιο έως τα 2m ανάλογα με την προοδευτικότητα της πυρίτιδας και οι τιμές που μου δίνουν αυτή τη διάτρηση κυμαίνονται μεταξύ 385 έως 410 m/sec. Όσον αφορά εσένα Δημήτρη οι 940 σελίδες σε στεγνό κατάλογο στα 25 μέτρα με Νο 7 x 32 gr θα μείνουν στη σφαίρα της φαντασίας ΥΓ Ξεκόλλα λίγο από το Z2M και ψάξε λίγο τη GP αλλά με μεράκι και κέφι και θα δείς τι μπορεί να κάνει

    εχεις δικιο ειναι φοβερο υλικο η GP , αλλα η D20 ειναι ανωτερη , ποιον ειπες ? Ζ2Μ ? παει αυτος τελειωσε ,υπαρχουν πολυ πιο ανωτεροι περιεκτες , οπως τους ελεγε ενας κυριος , εχω αλλαξει ομαδα , και 940 σελιδες ? οι καταλογοι που χρησιμοποιω εχουν 920 , μηπως εβλεπες κανα ονειρο , οτι παμε κοντρα και μου εριχνες ??


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    mitsos στις #402469

    ΟΣΟ ΠΕΦΤΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΦΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΒ…ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ… 😀

    Στο χαρτι καλα παμε, αλλα κυνηγια δεν βρισκουμε να δοκιμασουμε πως παμε

    Οταν τις προαλες βρηκα κυνηγι ,φοβηθηκα να τα βαλω και προτιμησα τα σιγουρα (και καλα εκανα) ,μιας και δεν τα ειχα δοκιμασει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #402527

    ………………………εχω αλλαξει ομαδα , ….Επιτέλους αλλάζοντας ομάδα δείχνεις ότι άρχισες να ξεκολλάς 😆 ……..  οι καταλογοι που χρησιμοποιω εχουν 920 , Μα καλά σε κατάλογο του ΙΚΕΑ κάνεις δοκιμές εσύ?  😯  μηπως εβλεπες κανα ονειρο , οτι παμε κοντρα και μου εριχνες ?? Τις κόντρες τις έκοψα ένα βράδυ του ’86 στην παραλιακή  😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #402627

    Δημητρης Benelli wrote:
    ………………………εχω αλλαξει ομαδα , ….Επιτέλους αλλάζοντας ομάδα δείχνεις ότι άρχισες να ξεκολλάς …….. οι καταλογοι που χρησιμοποιω εχουν 920 , Μα καλά σε κατάλογο του ΙΚΕΑ κάνεις δοκιμές εσύ? μηπως εβλεπες κανα ονειρο , οτι παμε κοντρα και μου εριχνες ?? Τις κόντρες τις έκοψα ένα βράδυ του ’86 στην παραλιακή

     

    [/quote[quote=402527]

    Δημητρης Benelli wrote:
    ………………………εχω αλλαξει ομαδα , ….Επιτέλους αλλάζοντας ομάδα δείχνεις ότι άρχισες να ξεκολλάς …….. οι καταλογοι που χρησιμοποιω εχουν 920 , Μα καλά σε κατάλογο του ΙΚΕΑ κάνεις δοκιμές εσύ? μηπως εβλεπες κανα ονειρο , οτι παμε κοντρα και μου εριχνες ?? Τις κόντρες τις έκοψα ένα βράδυ του ’86 στην παραλιακή

     

    νομιζεις οτι εκοψες τις κοντρες , καθε μερα κοντρες κανεις , στα φαναρια , στην δουλεια ,  με τους φιλους στο κυνυγι , με τα οπλα , με τα φυσιγγια και παει λεγοντας ,ολη μας η ζωη φιλε μια κοντρα ειναι ,  μερικοι θελουν να κερδιζουν με καθε τροπο , αλλοι δεν μπορουν να συνεχισουν και συμβιβαζονται , αλλοι σταματανε και αλλοι δεν θα σταματησουν ποτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #403468

    Ξερει κανενας αν μπορουμε να γεμισουμε καλυκα 65 αντι για 67, και τι αλλαζει στη συνταγη; Υποψιν οτι θα ειναι χαρτινος, με μαλλινη ταπα, και 31 γρ σκαγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #403602

    Καλησπερα στους ιδιογομωτες.  

    Ξερει κανενας αν μπορουμε να γεμισουμε καλυκα 65 αντι για 67, και τι αλλαζει στη συνταγη; Υποψιν οτι θα ειναι χαρτινος, με μαλλινη ταπα, και 31 γρ σκαγια.

       Βικτωρα χαρτινο δεν εχω δουλεψει ποτε,τους πλαστικους που κοβω στα  65 ,βαζω ιδια υλικα με τον 67αρη και καμια φορα, αναλογα την πυριτιδα,688 καψουλι και ρελιαστο με λιγοτερη στατικη πιεση .Ποια πυριτιδα σκεφτεσαι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #403609

    Nike απο την παλια. Οχι για καθημερινη χρηση, αλλα μου ειχε κολλησει στο μυαλο, και ενας φιλος μου δωσε καμποση, οποτε ειπα να κανω 1-2 πειραματακια, περισσοτερο για να μου φυγει το μερακι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #403611

    Nike απο την παλια. Οχι για καθημερινη χρηση, αλλα μου ειχε κολλησει στο μυαλο, και ενας φιλος μου δωσε καμποση, οποτε ειπα να κανω 1-2 πειραματακια, περισσοτερο για να μου φυγει το μερακι

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Δεν την εχω δουλεψει τη ΝΙΚΕ,μα σου ευχομαι καλο ψαξιμο και καλο  αποτελαισμα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #403614

    Kαι μενα τα 4 πρωτα φυσιγγια που φτιαχνω ειναι. Να σαι καλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #403618

    Βρε  Βίκτωρα που βρήκες και ξετρύπωσες παλιά NIKE, έχεις και όρεξη να ασχοληθείς με χάρτινο ρελιαστό.

    Να σε πάρει χαμπάρι ο LEO ότι έχεις τέτοιο πράμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #403663

    Tα παλια υλικα φιλε μου, εχουν αναγκη απο παλιους τροπους μαγειρεματος νομιζω. Η ποσοτητα της ειναι αρκετη για πειραματισμους, αλλα η δυσκολια εξευρεσης της θα με κανει να τη ριχνω με το σταγονομετρο. Παρολα αυτα, θα δοκιμασω να φτιαξω φυσιγγι 31γρ ισως και 30, για τα τρυγονακια. Εκει δε κανεις καταναλωση, δυστυχως, οποτε τα θεωρω εκλεκτο θηραμα για τα δεδομενα μας.

    Μην ανησυχεις, την εχω καλα κρυμμενη, το βαζο δε γραφει τιποτα απεξω, και μεσα σε τοσα υλικα αντε να την ξετρυπωσεις  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    mad στις #405738

    ρε   παληκαρια λυστε μου μια απορρεια.

    λεγοντας  19αρι-22αρι-24αρι κλπ.συγκετρωτηρα,απο που προκυπτει αυτο το νουμερο?δουλευω 24αρι αλλα οπου και να τον εχω μετρησει  δεν μου βγαινει.

    και κατι αλλο.αν δουλευει καποιος G3000.βαζω 1,57-24αρι συγκετρωτηρα-32gr.θελω λοιπον να τα κανω με μαλλινη ταπα.τι ταπα να βαλω    και αν πρεπει να αυξησω το μπαρουτι.αν  υπολογισω το υψος του συγκετρωτηρα χωρις τη φουστα στο ποτηρακι αυτο θα ειναι και στη μαλλινη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #405812

    H μετρηση του υψους του βυσματος γινεται χωρις τη φουστα. Μετρας απο τη βαση βυσματος εως τη βαση της φουστας.

    Για τις μαλλινες δεν εχω αρκετη πειρα να σου απαντησω. Προσφατως ασχοληθηκα και γω, και ακομα ψαχνομαι 😉

    Το καλοκαιρι που γεμισα με μαλλινη, το εκανα ψαχνοντας, δηλαδη εκανα δοκιμες στα υψη, εως οτου να μου βγουν σωστα. Φυσικα ειχα συνταγη για μαλλινη, που δεν αναφερε το υψος του βυσματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #405827

    ρε παληκαρια λυστε μου μια απορρεια. λεγοντας 19αρι-22αρι-24αρι κλπ.συγκετρωτηρα,απο που προκυπτει αυτο το νουμερο?δουλευω 24αρι αλλα οπου και να τον εχω μετρησει δεν μου βγαινει. και κατι αλλο.αν δουλευει καποιος G3000.βαζω 1,57-24αρι συγκετρωτηρα-32gr.θελω λοιπον να τα κανω με μαλλινη ταπα.τι ταπα να βαλω και αν πρεπει να αυξησω το μπαρουτι.αν υπολογισω το υψος του συγκετρωτηρα χωρις τη φουστα στο ποτηρακι αυτο θα ειναι και στη μαλλινη?

    Οταν χρησιμοποιεις πλαστικο εμφρακτηρα obturator πριν την ταπα η δοσολογια παραμενει η ιδια , για ποιο υψος ταπας χαρτοπολτου θα το βρεις μονο σου και συμφωνα παντα με την ογκομετρια του καλυκα που θα χρησιμοποιησεις ωστε να σου αφηνει 11mm για αστερι ή 6mm  για στρογκυλο ρελι , προσεξε ομως ποσο χαμηλα θα ρελιασεις διοτι οι ταπες χαρτοπολτου δεν διαθετουν αμορτισερ οπως οι πλαστικες καθοτι ακαμπτες και μειωνουν το θαλαμο καυσης.

    Βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο διοτι εχουμε και μεγαλυτερες ακτινικες τριβες απο τα σκαγια αναλογως βεβαια απο τι αυλο θα ριχτουν.

    Αλωστε αυτη ειναι η ιδιογομωση δοκιμες μεχρι να βρουμε αυτο που μας ταιριαζει. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #405835

    Βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο διοτι εχουμε και μεγαλυτερες ακτινικες τριβες απο τα σκαγια αναλογως βεβαια απο τι αυλο θα ριχτουν

     

    τι ειναι  αυτος ο ορος  ακτινικες τριβες και πως αυτος προκυπτει και συγκρινετε μεταξυ μαλληνης και κυαθιου

     ,,,για παραδειγμα,,οπως το αναφερεις????

    για ποιες τριβες ακριβως αναφερεσε????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,601 έως 9,615 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων