ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,231 έως 10,245 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #424571

    perdikas337 wrote:
    ειχα γεμισει καμια εκατοσταρια απο το σκοπευτηριο μια φορα χρησιμοποιημενους, και τρελαθηκα στις εμπλοκες

    Δεν τα ρελιαζες;;;;;

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Το σωστο οπλο,στριβει με τη σκεψη και σκοτωνει με το βλεμμα”.

    Τα ρελιαζω και ποτε δεν εχω προβλημα με αλλους καλυκες αλλα οι συγκεκριμενοι παρουσιαζουν το προβλημα, αναφαιρομε σε αυτους που εχουν τρια αστερια  στην πατουρα , εχουν την ταση να περιστρεφεται μπαφιλας και πλαστικο, με αποτελεσμα μη καλη εξωλκευση και εμπλοκη….ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ  ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337……….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #424577

    Τα ρελιαζω και ποτε δεν εχω προβλημα με αλλους καλυκες αλλα οι συγκεκριμενοι παρουσιαζουν το προβλημα, αναφαιρομε σε αυτους που εχουν τρια αστερια  στην πατουρα , εχουν την ταση να περιστρεφεται μπαφιλας και πλαστικο, με αποτελεσμα μη καλη εξωλκευση και εμπλοκη….ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ  ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337……….

    Ok,καταλαβα τι εννοεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #424592

    … αναφαιρομε σε αυτους που εχουν τρια αστερια  στην πατουρα , εχουν την ταση να περιστρεφεται μπαφιλας και πλαστικο …

    Οι κάλυκες FIEM που ξέρω εγώ δεν έχουν αστέρια στη βάση τους, αλλά 4 φορές το 12 : http://fiems.it/prodotti_en.html

    Είχα μαζέψει κι εγώ προ καιρού καμιά 300αριά από το σκοπευτήριο (από σκοπευτικά φυσίγγια skeet), αλλά … δεν ξαναπαίρνω.

    Έχω γεμίσει περίπου τους μισούς μέχρι τώρα. Πρόβλημα να περιστρέφεται το πλαστικό, χώρια από τον πάφυλα, δεν μου έτυχε σε κανένα. Παρατήρησα όμως δυο άλλα … προβληματάκια:

    Α): Μερικοί είχαν σκισιματάκια  σε πτυχές του αστεριού ή καμιά τρυπίτσα στην περιοχή του προηγούμενου ρελιάσματος και τους πέταξα, οπότε είχα μια φύρα κάπου 10% – 15% (αν ήμουν πολύ «ψείρας» το ποσοστό θα ήταν μεγαλύτερο). Μάλλον λόγω ποιότητας του πλαστικού. Οπότε, γέμισμα για 3η φορά (2η αναγόμωση) αποκλείεται.

    Β): Επειδή είχαν καψούλι Μ688, αν θέλουμε να βάλουμε Cx2000 είναι πολύ χαλαρό, σχεδόν πλέει, και δεν κάνει. Ευτυχώς εγώ είχα αρκετά 688 και τα βόλεψα. Θα γεμίσω και τους υπόλοιπους και μετά τέρμα, δεν ξαναμαζεύω τέτοιους. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #424624

    To πρώτο μου φυσίγγι (μάλλον λάθος)

     

    Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα εχθές μια μηχανή χειρός του Λαναρά για κλείσιμο και ρέλιασμα.

    Από ότι φαίνεται μια χαρά
    είναι για αυτό που θέλω. Τώρα πιο είναι το πρόβλημα.

    Έφτιαξα το πρώτο μου φυσίγγι με setup AS24X1,40 ελληνική βυσμάτωση πλαστική 25 και 28 γραμμάρια σκάγια 7 κάλυκας nobel sport 12/70.

    Υπόψιν τα υλικά τα ζήτησα να μου τα δώσει έτσι για να δοκιμάσω την μηχανή από το μαγαζί που την αγόρασα. Όποτε μου έδωσε ότι αυτός νόμιζε καλύτερο. Ίσα για δέκα φυσίγγια.

    Αυτό το λέω γιατί δεν τα αγόρασα με κάποια σκέψη. Από το πρώτο λοιπόν φυσίγγι αυτό που διαπιστώνω εγώ και εδώ θέλω την γνώμη σας είναι ότι μάλλον ο συγκεντρωτήρας δεν έπρεπε  να είναι 25 αλλά 24, και αυτό διότι όταν έβαλα όλα τα υλικά στον κάλυκα τα δέκα με έντεκα χιλιοστά που πρέπει να αφήνει ‘ήταν 9,5. Με αποτέλεσμα ο συγκεντρωτήρας  μάλλον να είναι συμπιεσμένος πάνω από το κανονικό. Εσείς τι λέτε; Τέλος να πω ότι το φυσίγγι είναι κλεισμένο ακριβώς στα 58 mm. Δυστυχώς δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφία να το δείτε πάντως μπορώ να την στείλω με email αν ενδιαφέρεται κάποιος. Γενικά τα 28 γραμμάρια σκοπευτικά φυσίγγια την συγκεντρωτήρα θέλουν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #424631

    Αν εχεις παρει την as-24 εχεις βαλει πολυ πυριτιδα για 28γρ σκαγια.

    Αν εχεις παρει την as-28 και εδω εισαι υπερβολικος στη γεμιση,θελει 1,35-1,355.Εγω εκει τη δουλευω.

    Οσο αφορα τα κυαθια,δουλευω με Piston Skeet 25,Guallandi sg25 kai P&B 24 (Z2M).

    Oσο αφορα το κενο μεταξυ σκαγιων και χειλους καλυκα,εγω αφηνω 10mm.

     

    υσ.Διαβασε στο topic περι ιδιογομωσης,εχει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα και μεγαλη προσοχη με τις δοσολογιες των πυριτιδων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #424655

    Kαλημερα και καλη αρχη

    Η πυριτιδα που εχεις παρει ειναι πρασινη-κοκκινη (AS) ή μονο κοκκινη (AS24);

    Καταρχην ξεκινησες απο λαθος υλικα, ασχετως αν δε τα αγορασες. Το να φτιαξεις σκοπευτικο φυσιγγι, ή καποιο εξειδικευμενο, σαν πρωτο φυσιγγι που γεμιζεις, πιστευω οτι ειναι λαθος τακτικη. Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με μικρη ποσοτητα υλικων για 32 γρ, με καποια πυριτιδα μεγαλου ογκου οπως η Aquila ή η Α1.

    Τωρα, σαν γομωση εφοσον ειναι η ΑS24 μου φαινεται υπερβολικο να τη φορτωσεις στα 28 γρ. Η εταιρια τη δινει για 24γρ, με βαρος 1.23 -1,25 αναλογως το καψουλι, και παρολο που ειναι παλια συνταγη, νομιζω οτι θα πρεπει να μεινεις εκει. Η συγκεκριμενη συνταγη θελει και αντιστοιχο βυσμα, το οποιο φυσικα πρεπει να εχεις. Αν δεν το εχεις, εννοειται οτι δεν προσθετεις πυριτιδα ή σκαγια, ωστε να κανει το βυσμα που εχεις, ειναι λαθος προσεγγιση.  Αν εχεις την AS (πρασινη-κοκκινη) τοτε το βαρος της πυριτιδας ειναι οκ, δεν μας αναφερεις ομως τι καψουλι εχεις στον καλυκα, κατι που παιζει σημαντικο ρολο.

    Συνεπως, αν μας περιγραψεις τα υλικα (χρωμα πυριτιδας, χρωμα χαρτακιου στο καψουλι) θα βγαλουμε μια ακρη παραπανω, κατα ποσον αυτο που γεμισες ειναι ασφαλες ή μεσα στα ορια των υλικων σου.  Ελληνικη βυσματωση στα 25 δεν ξερω να υπαρχει, μπορει ομως απλα να μη την ξερω. Στις δοσολογιες που εβαλες κολλαει καλυτερα ενα βυσμα 25αρι οντως, αλλα το μονο που ξερω ειναι το Piston Skeet που σου ειπε ο Κωστας. Εγω βαζω 24αρι και μου βγαινει με λακουβα στο κεντρο, αλλα το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο οποτε δεν το πειραζω. Δοκιμασα και με τον Spark (26αρης) αλλα δεν μου αρεσε το αποτελεσμα τοσο.

    Oπως στα λεει ο Κωστας. Διαβασε το συγκεκριμενο τοπικ, και γραψε αποριες εκει, για να ειναι και μαζεμενα ολα τα περι ιδιογομωσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #424680

    καμια συνταγη με δραμια  9βολα με s4  η mb32  η tecna υπαρχη….    και μια απορια  την mb32 την γεμηζω με 1,65χ32  686   24 συγκεντρωτηρα αστερι 58mm με αρηστα αποτελεσματα τον χειμωνα εαν παω στο 1,60χ32  με τα ιδια υλικα  για καλοκαιρι θα ειναι η ιδια και εαν βαλω σκαγια μα τα ιδια γραμμαρια αλλα επιχαλκομενα για αγριοπεριστερα τον αυγουστο θα εχω τα ιδια αποτελεσματα με τα μολυβδηνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #424758

    καμια συνταγη με δραμια 9βολα με s4 η mb32 η tecna υπαρχη…. και μια απορια την mb32 την γεμηζω με 1,65χ32 686 24 συγκεντρωτηρα αστερι 58mm με αρηστα αποτελεσματα τον χειμωνα εαν παω στο 1,60χ32 με τα ιδια υλικα για καλοκαιρι θα ειναι η ιδια και εαν βαλω σκαγια μα τα ιδια γραμμαρια αλλα επιχαλκομενα για αγριοπεριστερα τον αυγουστο θα εχω τα ιδια αποτελεσματα με τα μολυβδηνα

    παρακαλω ας απαντηση καποιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #424759

    Νικο, αφησε την ιδια συνταγη και το καλοκαιρι και δοκιμασε τα στο πινακα πρωτα. Λογικα αν βαλεις εως 6αρια δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #424764

    οκ θα αφησω 1,65χ32 εαν ομως βαλω επιχαλκομενα σκαγια να το αφησω ιδια   και για δραμια 9βολα καμια συνταγη οσο για τον πινακα δεν γηνετε πρεπει να αρχηση το κυνηγι για να μπωρο να ρηξω που τοτε θα ειναι αργα για να ετημασω φυσιγγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #424765

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όντως η AS-24 (κόκκινα φυλλίδια μόνο) όπως την δίνει ο κατασκευαστής είναι για τα 24 γραμμάρια σκάγια και με δόση 1,20. Οπότε άκυρο το όλο εγχείρημα για τα 28 γραμμάρια. θα ακολουθήσω την συνταγή 12/70 CX-2000 AQUILLA-SV 1,25 PISTON SKEET 23 GIA 24 γραμμάρια σκάγια Ν=9 * 58 mm, με σκοπό να φτιάξω σκοπευτικό φυσίγγι το οποίο θα το ρίξω στο σκοπευτήριο το Σάββατο. Έχω περιέργεια να δω αν θα κλείνει σωστά πάνω από όλα. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ ακόμη μια φορά για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #424772

    Tιποτα. Αν θες πες μας εντυπωσεις απο το αποτελεσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #424774

    Tιποτα. Αν θες πες μας εντυπωσεις απο το αποτελεσμα.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

      βικτορα σε εμανα το εγραψες .. για 9βολα καμια συνταγη με MB32  TECNA   S4  ΥΠΑΡΧΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #424782

    Nικο, στο παιδι απο πανω, που γεμιζει για πρωτη φορα.

    Δυστυχως συνταγες για χοντρα δεν εχω. Δεν εχει και νοημα εδω κατω, τι να κυνηγησεις με αυτα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #424807

    … άκυρο το όλο εγχείρημα για τα 28 γραμμάρια. θα ακολουθήσω την συνταγή 12/70 CX-2000 AQUILLA-SV 1,25 PISTON SKEET 23 GIA 24 γραμμάρια σκάγια Ν=9 * 58 mm, με σκοπό να φτιάξω σκοπευτικό φυσίγγι το οποίο θα το ρίξω στο σκοπευτήριο το Σάββατο. Έχω περιέργεια να δω αν θα κλείνει σωστά πάνω από όλα…

    Δεν θα κλείνει σωστά με τον Piston-skeet 23.  Αν δεν έχεις πάρει ήδη τα υλικά, μην πάρεις αυτόν το συγκεντρωτήρα. Όπως σου έγραψε ο Κώστας παραπάνω, αυτός στα 28 gr βάζει piston-skeet 25 !!!

    Εγώ γεμίζω τη συνταγή που ανέφερες (για skeet, sporting & τσίχλες), με Gualandi REX &  SPARK, και με Β&Ρ-Τ2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και με τους τρεις. Η δόση που βάζω είναι 1,20-1,22 γρ Aquila-SV. Αν μιλούσες για σκάγια Νο 7 ή 7,5 θα σουλεγα ότι το 1,25 είναι ΟΚ, αλλά για 9 ή 9,5 το 1.20 γρ είναι αρκετό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερο. Εμένα ακόμη και με καραμπίνα αερίων μου δουλεύει άψογα.

    Καλά γεμίσματα!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,231 έως 10,245 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων