ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,276 έως 10,290 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425605

    Εγω που εχω την ιδια μηχανη του Λαναρα, πριν παρω τη mec 600jr, τους ξαναριγμενους καλυκες τους ανεβαζα μεχρι το μαχαιρακι και τους γυρναγα λιγο μεχρι να «κουμπωσουν» και να μη γυρνανε αλλο (οποτε πεφταν πανω στις ακμες τα τσακισματα) και τοτε κατεβαζα οπως ηταν τον λεβιε. Τωρα το στροφειο του Λαναρα ειναι μονιμα πανω σε δραπανο για να μην κουραζομαι να ρελιαζω.

    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου
    [/quoteΕλα ρε φιλε πραγματι πολυ εξυπνο. Ειλικρινα δεν μου περασε απο το μυαλο. Καθομε δυο μερες και παιδευομαι. Ειδες τελικα αμα ρωτας? Με την mec 600  εισαι ευχαριστιμενος? Ο λογος που την πηρες ειναι για να μην ζυγιζεις ενα ενα? Τα εμπιστευσαι τα ογκομετρικα της  .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #425610

    Καλη ειναι η mec 600. Τα ογκομετρικα δεν ειναι και οτι καλυτερο. Καθε 30 φυσιγγια περιπου τα τσεκαρω με τη ζυγαρια αλλα για λιγη διαφορα πχ 0,02γρ πυριτιδα και +- 0,30 σκαγια δεν δινω σημασια (δεν ειμαι και τελειομανης). Μια φορα μονο θυμαμαι να μου εχει βγαλει 0,05γρ παραπανω πυριτιδα Α1 και φυσικα την ξαναρυθμισα. Ζηλεψα τα ογκομετρικα της gaep που εχω διαβασε καλα λογια σε παλαιοτερα post αλλα εχουν βεβαια το αναλογο τιμημα. Καμια φορα, αμα δε βαριεμαι, ζυγιζω τα υλικα 1-1. Τελευταια γεμιζω  πιο πολυ με παραδοσιακο ρελιαστο και πλαστικο τζαμακι και εχω τη mec μονο για τα ογκομετρικα. Μηπως να την πουλησω και να παρω τα ογκομετρικα της gaep? Το ψιλοσκεφτομαι. Καλες γομωσεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425623

    Τόση μικρή διαφορά στην πυρίτιδα και στα σκάγια μια χαρά είναι η mec. Δεν το συζητώ καθόλου. Εγώ το έχω σαν απογευματινή ασχολία με το καφεδάκι μου. Λέω 15 φυσίγγια την ημέρα είναι 3 κουτιά για το σκοπευτήριο το Σάββατο, οπότε κάνω το κέφι μου. Αν δεν βαρεθώ να γεμίζω μόνος μου θα πάρω και εγώ την mec να τελειώνει η υπόθεση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #425743

    Καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να μάθω όταν πάω να ξανακλείσω έναν μεταχειρισμένο κάλυκα καμμία φορά το μαχαιράκι δεν πατάει ακριβώς πάνω στην χάραξη την προηγούμενη παρόλα αυτά κλείνει καλά, αυτο το φυσίγγι ειναι για να το ρίξω; η θα υπάρχει πρόβλημα; Γιατι εδώ που τα λέμε δεν μπορείς αυτο το πράγμα να το υπολογίσεις, δηλ δεν μπορώ να πετύχω ακριβώς να πατήσω στην προηγούμενη χάραξη. Απλά βαζω το φυσίγγι κατεβάζω τον μοχλό και κλείνει τώρα αμα πέσει καλώς αμα οχι πάλι μου κλείνει. Εσεις τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση; Υπάρχει πρόβλημα λέτε με το φυσίγγι;

     Εγώ έχω σημαδέψει με μαρκαδόρο στην έξω πλευρά του κυλίνδρου τα σημεία των μαχαιριών κι έτσι ξέρω πού θα χαράξω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #425839

    piatrop wrote:
    Καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να μάθω όταν πάω να ξανακλείσω έναν μεταχειρισμένο κάλυκα καμμία φορά το μαχαιράκι δεν πατάει ακριβώς πάνω στην χάραξη την προηγούμενη παρόλα αυτά κλείνει καλά, αυτο το φυσίγγι ειναι για να το ρίξω; η θα υπάρχει πρόβλημα; Γιατι εδώ που τα λέμε δεν μπορείς αυτο το πράγμα να το υπολογίσεις, δηλ δεν μπορώ να πετύχω ακριβώς να πατήσω στην προηγούμενη χάραξη. Απλά βαζω το φυσίγγι κατεβάζω τον μοχλό και κλείνει τώρα αμα πέσει καλώς αμα οχι πάλι μου κλείνει. Εσεις τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση; Υπάρχει πρόβλημα λέτε με το φυσίγγι;

    Εγώ έχω σημαδέψει με μαρκαδόρο στην έξω πλευρά του κυλίνδρου τα σημεία των μαχαιριών κι έτσι ξέρω πού θα χαράξω

    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

      σωστος  το ιδιο  εχω κανει και εγω συναδελφε……..ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ  ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337…………………………………………………………………………………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #426574

    Χαιρετώ την παρέα,

    Έπεσε στα χέρια μου λίγη Sokol Βουλγαρίας  και θα ήθελα την βοήθεια όσων την έχουν δουλέψει, εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ μου Sokol, αν και υπάρχουν κάποιες παραθέσεις στο τόπικ και κάποιες που έχω ακούσει από τρίτους, δεν αφορούν την Βουλγάρικη και δεν  είμαι σίγουρος πώς να την δουλέψω.

    Εννοείται ότι θα μπει σε χάρτινους παλαιού τύπου, άριχτους, με κωνικό πυθμένα, στρογγυλό παραδοσιακό, μάλλινη τάπα και σκάγια Νο. 8 – 8,5.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #426577

    Aνδρεα κοιτα αυτο

    http://www.arsenal-bg.com/defense_police/hunting%20powders.htm

    Αυτη φανταζομαι ειναι η Sokol που λες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #426578

    Ναί Βίκτωρα!!!!! Είναι η τέρμα δεξιά, ανόμια φύλλα πράσινα ανοικτα, λίγα σκούρα και λίγα κίτρινα ανοικτά.

    2.00γρ Χ 33γρ ??  και σε αστέρι…!!.. δεν είναι πολλά??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #426583

    Παρα πολλα, και δε ξερω αν ειναι και εγκυρη η σελιδα ή αν ειναι παλαιολιθικη.

    Ξεκινα παντως απο το 1.7 και δοκιμασε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #426584

    Χαιρετώ την παρέα, Έπεσε στα χέρια μου λίγη Sokol Βουλγαρίας και θα ήθελα την βοήθεια όσων την έχουν δουλέψει, εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ μου Sokol, αν και υπάρχουν κάποιες παραθέσεις στο τόπικ και κάποιες που έχω ακούσει από τρίτους, δεν αφορούν την Βουλγάρικη και δεν είμαι σίγουρος πώς να την δουλέψω. Εννοείται ότι θα μπει σε χάρτινους παλαιού τύπου, άριχτους, με κωνικό πυθμένα, στρογγυλό παραδοσιακό, μάλλινη τάπα και σκάγια Νο. 8 – 8,5. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Πάντα φιλικά..Αντρέας.

    Αντρέα αν είναι original δοκίμασε με 1,50Χ30 και cx2000 ρέλι ή 1,7χ31 με καψούλι 615 μαλινόταπα επίσης ρέλι.

    Ανάλογα με το αποτέλεσμα παίξε λίγο με την πυρίτιδα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #426589

    Παιδιά σας ευχαριστω,

    Κώστα, θα πάω μάλλον με το 1,70 διότι θα μου καλύπτει το κόνικο πυθμένιο και λόγο του ότι αναπτύσσει λιγο περισσότερες πιέσεις θα ξεκινήσω απο τα 32γρ.

    615 δεν εχω, εχω CX2000 και  Μ686, μάλλον θα βάλω  το δεύτερο!

    Τι λέει;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #426719

    Κώστα, θα πάω μάλλον με το 1,70 διότι θα μου καλύπτει το κόνικο πυθμένιο και λόγο του ότι αναπτύσσει λιγο περισσότερες πιέσεις θα ξεκινήσω απο τα 32γρ. 615 δεν εχω, εχω CX2000 και  Μ686, μάλλον θα βάλω  το δεύτερο! Τι λέει;;

    Αφού δεν έχεις 615 μην βάλεις αμέσως 32 γρ με το 686.

    Ξεκίνα το από τα 31 γρ. και βλέπεις. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #426721

    Kωστα, στις ιδιες δοσεις παιζει και η Kuropatwa?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #426723

    Kωστα, στις ιδιες δοσεις παιζει και η Kuropatwa?

    Αυτή σήκωνε ένα γραμμάριο παραπάνω.

    Δηλαδή 1,70χ32 με 615 καψούλι.

    Αυτές όμως (ξέχασα να το αναφέρω πιό πριν) ήταν γομώσεις για “στενά” όπλα όπως κάτι παλιο baikal που ξύριζαν 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #426726

    Θα τις δοκιμασω με χαρτινα φυσιγγια και μαλλινες, σε οπλο με διευρυμενο αυλο ομως.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,276 έως 10,290 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων