ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,336 έως 10,350 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #427701

    kalimera paidia.Dimitri na fantastis oti eimoun etimos na po sto niko to setup to ximerino me tin M92S.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #427713

    Εκανα τις πρωτες δοκιμες γεμιζοντας 5 φυσιγγια στα 26γρ με βυσμα Τ2. Αυριο θα δω πως θα τα πανε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #427765

    Έχει κανει κανεις το εξης τεστ.

     

    Σε σταθερη ιδια συνταγη γομωσεις και σε ιδιο καλυκα να αλλαξει μονο τον συγκεντρωτηρα με οσους μπορεσε να βρει στο ιδιο υψος και να δοκιμασει ταχυτητες, συγκεντρωση , διατρηση.

    Με σκοπο να δει αν υπαρχει περιπτωση να εχουμε ειδανικο παντρεμα καλυκα συγκεντρωτηρα ειτε στο να ταιριαζει πιο καλα στο πυθμενα του καλυκα ειτε στα τοιχοματα και ότι άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #427855

    θωμα διαβασα καλα ? 407 μ/δ με 1,40 Sipe στα 32,5 γρ ? με 1,60 την βγαζει αυτη την ταχυτητα . αλλα με 1,40 ????? και σε αναγομωμενο καλυκα ? πολυ αδυμανη τουφεκια , και με πολυ χαμηλες ταχυτητες , καποιο λαθος εκανε ο chrony , η εκανες την μετρηση με πολυ ηλιοφανεια , κατι δεν παει καλα , αυτη η συνταγη βγαζει με το ζορι 370 μ.δ

    καλημερα δημητρη. την δοκιμη την εκανα απογευμα που ειχε πεσει ο ηλιος. Τωρα αν εχει κανει λαθος ο chrony τι να σου πω δεν μπορω να το γνωριζω. Γραφω και ολοκληρομενο το σεταπ:

    cx2000 – sipe 1.40 x 32,5 No 7.5 – Z2M 24 – 6* – 57,8 (ΛΑΝΑΡΑΣ)

    ενα παρομοιο που το δοκιμασα τον χειμωνα με 13 βαθμους και μου εβγαλε V1,5=385 μ/δ ειναι

    cx2000 – sipe 1.45 x 32 No 7.5 – Z2M 24 – 8* – 58,2 (αρελιαστο, απλα πατημενο με την mec)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #428041

    Έχει κανει κανεις το εξης τεστ. Σε σταθερη ιδια συνταγη γομωσεις και σε ιδιο καλυκα να αλλαξει μονο τον συγκεντρωτηρα με οσους μπορεσε να βρει στο ιδιο υψος και να δοκιμασει ταχυτητες, συγκεντρωση , διατρηση. Με σκοπο να δει αν υπαρχει περιπτωση να εχουμε ειδανικο παντρεμα καλυκα συγκεντρωτηρα ειτε στο να ταιριαζει πιο καλα στο πυθμενα του καλυκα ειτε στα τοιχοματα και ότι άλλο.

    πριν 15 μερες περιπου , με ακριβως ιδια ολα τα υλικα , δοκιμασα REX , GT 27 , Super g 27 , Τ2 , Piston skeet 25 , Kαρδαρας 28 skeet , Καρδαρας 28 trap , Θωδη 27 , στα 30 μ , κατανομη και συγκεντρωση , αλλα και διατρηση σε δισκακι με πλαινο προφιλ μπηγμενο στο κεντρο του χαρτονιου , τι ακριβως θελεις να μαθεις ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #428196

    Γεια σου Δημήτρη

    Η δοκιμή που έκανες είναι σε σκοπευτικό φυσίγγι από τι κατάλαβα.

    Αυτό που θέλω να μάθω λοιπόν  είναι. Είδες διαφορές σε ταχύτητες , καύση πυρίτιδας , διαφορά έμφραξης και διαφυγή πυρίτιδας , κατανομές , διάτρηση από συγκεντρωτήρα σε συγκεντρωτήρα. Αν είχες βάλει αλλό κάλυκα πιστεύεις πως εκεί που έχανε ένας συγκεντρωτήτας θα κέρδιζε πάλι το παιχνίδι.

    Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι τελικά σε τι πρέπει να δώσουμε σημασία περισσότερο ώστε να έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα, στο να ταιριάξουμε ο συγκεντρωτήρας να συνεργάζεται με την κάννη, την συνταγή μας ή με τον κάλυκα μας  και τι θα πρέπει να πουλήσω ώστε σε κάτι άλλο να κερδίσω για να έχω το ιδανικό αποτέλεσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #428229

    Γεια σου Δημήτρη Η δοκιμή που έκανες είναι σε σκοπευτικό φυσίγγι από τι κατάλαβα. Αυτό που θέλω να μάθω λοιπόν είναι. Είδες διαφορές σε ταχύτητες , καύση πυρίτιδας , διαφορά έμφραξης και διαφυγή πυρίτιδας , κατανομές , διάτρηση από συγκεντρωτήρα σε συγκεντρωτήρα. Αν είχες βάλει αλλό κάλυκα πιστεύεις πως εκεί που έχανε ένας συγκεντρωτήτας θα κέρδιζε πάλι το παιχνίδι. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι τελικά σε τι πρέπει να δώσουμε σημασία περισσότερο ώστε να έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα, στο να ταιριάξουμε ο συγκεντρωτήρας να συνεργάζεται με την κάννη, την συνταγή μας ή με τον κάλυκα μας και τι θα πρέπει να πουλήσω ώστε σε κάτι άλλο να κερδίσω για να έχω το ιδανικό αποτέλεσμα.

    Γιωργο εισαι παλιος και εμπειρος , αυτο ειναι ολο το μυστικο σε ενα τελειο φυσιγγι , το παντρεμα δηλαδη του κυαθιου με την κανη που εχουμε , αλλα και για το συγκεκριμενο σκοπο που θελουμε , η καθε κανη γουσταρει τρελα ενα και μοναδικο κυαθιο , μονο με αυτο δινει το μεγιστο , με τα υπολοιπα υποφερει , βλεπεις υπαρχει η καψουρα στην μεση , για μενα δεν υπαρχουν καλες και κακες κανες ,τη χειροτερη κανη του πλανητη αν την ψαξεις και την βρεις τι θελει , μετα κανεις το σταυρο σου , μεγαλες διαφορες σε ταχυτητες , το βασικοτερο απο ολα σε ανακρουση , κατι που δεν ανφερει κανεις αλλα το αναφερουν ολοι οι δασκαλοι σκοποβολης και ολοι οι κορυφαιοι σκοπευτες , το λεγομενο felt recoil , η στα ελληνικα η αισθανομενη απο τον σκοπευτη- κυνηγο ανακρουση , οι καλυκες Gordon της κορυφαιας BP  αυτο ακριβως τον σκοπο εχουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #428308

    Δημήτρη όπως πάντα πολύ καλά τα λες. Αυτό που θέλω να αναλύσουμε είναι το εξής και το φέρνω με ένα παράδειγμα.

    Υποθετικά λοιπόν έχω ένα όπλο που πάει τρελά τους Gualandi και εγώ γεμίζω  κάλυκες ( Cheditte ή fiochi που τους έχουν για καλύτερους λόγο εσωτερικής διαμόρφωσης και ταίριαζε καλύτερα στην πυρίτιδα που γεμίζω )  όπου οι  gualandi sg  κολυμπάνε ειδικά αν ο κάλυκας είναι μάτα ριγμένος  αλλά με κυάθιο B&P η έμφραξη στο κάλυκα και το γούστο της πυρίτιδας ταιριάζει καλύτερα , τότε λοιπόν θα πρέπει να μπω σε διαδικασία στο να ταιριάξω το όλο πακέτο και να απορίψω τους gualandi στο παράδειγμα ώστε το σύνολο να φέρνει τα καλύτερα αποτελέσματα ή θα πρέπει να απορρίψω τους κάλυκες, πυρίτιδα που έχω και να βρω τι ταιριάζει καλύτερα με το κυάθιο που γουστάρει η κάννη μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428310

    ειδα τιμες στο airgunshoopgr ολα μα ολα πανακρυβα η 100σταδα καλυκες σχεδον 3 ευρω πιο πανω  δεν συμφερη με τιποτα εκτος εαν θελει καπιος να παρει κατι που δεν μπωρει να βρει αλλου τοτε θα το χρυσοπλυρωση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #428312

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Vardeos wrote:</div>
    Γεια σου Δημήτρη Η δοκιμή που έκανες είναι σε σκοπευτικό φυσίγγι από τι κατάλαβα. Αυτό που θέλω να μάθω λοιπόν είναι. Είδες διαφορές σε ταχύτητες , καύση πυρίτιδας , διαφορά έμφραξης και διαφυγή πυρίτιδας , κατανομές , διάτρηση από συγκεντρωτήρα σε συγκεντρωτήρα. Αν είχες βάλει αλλό κάλυκα πιστεύεις πως εκεί που έχανε ένας συγκεντρωτήτας θα κέρδιζε πάλι το παιχνίδι. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι τελικά σε τι πρέπει να δώσουμε σημασία περισσότερο ώστε να έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα, στο να ταιριάξουμε ο συγκεντρωτήρας να συνεργάζεται με την κάννη, την συνταγή μας ή με τον κάλυκα μας και τι θα πρέπει να πουλήσω ώστε σε κάτι άλλο να κερδίσω για να έχω το ιδανικό αποτέλεσμα.

    Γιωργο εισαι παλιος και εμπειρος , αυτο ειναι ολο το μυστικο σε ενα τελειο φυσιγγι , το παντρεμα δηλαδη του κυαθιου με την κανη που εχουμε , αλλα και για το συγκεκριμενο σκοπο που θελουμε , η καθε κανη γουσταρει τρελα ενα και μοναδικο κυαθιο , μονο με αυτο δινει το μεγιστο , με τα υπολοιπα υποφερει , βλεπεις υπαρχει η καψουρα στην μεση , για μενα δεν υπαρχουν καλες και κακες κανες ,τη χειροτερη κανη του πλανητη αν την ψαξεις και την βρεις τι θελει , μετα κανεις το σταυρο σου , μεγαλες διαφορες σε ταχυτητες , το βασικοτερο απο ολα σε ανακρουση , κατι που δεν ανφερει κανεις αλλα το αναφερουν ολοι οι δασκαλοι σκοποβολης και ολοι οι κορυφαιοι σκοπευτες , το λεγομενο felt recoil , η στα ελληνικα η αισθανομενη απο τον σκοπευτη- κυνηγο ανακρουση , οι καλυκες Gordon της κορυφαιας BP αυτο ακριβως τον σκοπο εχουν

    Εγω σιγουρα δεν διαθετω την εμπειρια σου στα θεματα αυτα Δημητρη,απλα θα καταθεσω την εμπειρια μου συμφωνα με τις δοκιμες στο πινακα.Το σετ-απ κανει το κουμαντο,αυτο ειναι που θα επιτρεψει στο τσοκ να δουλεψει στα στανταρ του ειτε οχι,αν λοιπων το επιτρεψει,θα παρω απο το τσοκ απλα τα στανταρ του,και αυτο θα συμβει με ολες της καννες,χωρις να ξεχωρηση καποια καννη σε  συγκεντωση η κατανομη,ξαφνικα με καποιο συγκεκριμενο σετ-απ.Αυτα εχω δει εως τωρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428314

    απο siarm συμφερη να κανω καμια αγορα εχω βαλη στο ματι ακαψουλοτους καλυκες macc που δεν υπαρχουν αλλου και ωραιοι καλυκες με σταμπες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428315

    απο τον κενταυρο ειμαι πολυ ευχαρηστημενος αλλα δεν βρησκω αυτο που θελωααπο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428317

    δηλαδη καλυκες macc ακαψουλοτους και καλυκες  με σταμπες  εχει ομως πολυ καλες τιμες και σε καλυκες αλλους και σκαγια ταπες  κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428318

    δεν υπαρχουν καλες και κακες κανες ,τη χειροτερη κανη του πλανητη αν την ψαξεις και την βρεις τι θελει , μετα κανεις το σταυρο σου , μεγαλες διαφορες σε ταχυτητες

    Δημήτρη έκανα παράθεση επίτηδες μόνο σε αυτή την πρότασή σου, μαρκάροντας τις μαγικές λέξεις που είναι όλο το ζουμί της ιδιογόμωσης για να συνεχίσω την απάντησή μου στον Γιώργο που λέει:

    Υποθετικά λοιπόν έχω ένα όπλο που πάει τρελά τους Gualandi……………

    Κανένα όπλο (κάννη) δεν πάει τρελά ένα κυάθιο απλά κάποιες κάννες δεν συνεργάζονται με συγκεκριμένα κυάθια λόγω αυλού και τίποτ’ άλλο.

    Όλα είναι θέμα συνδυασμού υλικών.

    Για να μπορέσεις να βρείς το τέλειο για την κάννη σου και για συγκεκριμένο φυσίγγι, θέλει τρελές ώρες ψαξίματος.

    Ενδεικτικά να σου πω πως για να πεις ότι κατασκεύασες π.χ.  ένα τσιχλοφύσιγγο αξιώσεων πρέπει να ρίξεις τουλάχιστον 150 φυσίγγια και στο αναλύω λίγο χοντρικά:

    Θέλεις 5  διαφορετικές πεντάδες κάλυκες αλλά που η κάθε πεντάδα θα είναι ίδιοι (μάρκα, τύπος αλλά και χρώμα) και σε όλους θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ίδιο κυάθιο με την ίδια ακριβώς γόμωση. Δοκιμάζεις – Αξιολογείς – Απορρίπτεις και κρατάς την καλύτερη.   

    Το επαναλαμβάνεις όλο το σετ με 5 διαφορετικά κυάθια και στο τέλος ξαναεπαναλαμβάνεις τη δοκιμή από τις 5 καλύτερες που βρήκες μεταξύ τους για να καταλήξεις ποιό θα χρησιμοποιήσεις τελικά.

    Τώρα αν καταφέρεις και το κάνεις όλο αυτό τρεις, τέσσερις φορές για διαφορετικά φυσίγγια θα δεις ότι στα επόμενα αυτόματα θα απορρίπτεις κάποια υλικά λόγω της εμπειρίας που θα αποκτήσεις και μετά από αρκετό καιρό όταν ακούς μια συνταγή σχεδόν αυτόματα θα τη μοντάρεις στο μυαλό σου για το δικό σου όπλο και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα πέφτεις σχεδόν ποτέ έξω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #428321

    Κάπου εκεί θέλω να καταλήξω και εγώ Κώστα. Νομίζω πως και ο Δημήτρης για τον αυλό αναφέρεται.

    Τέλος πάντων όλα ξεκίνησαν στέλνοντας ένα μεγάλο πακέτο από φυσίγγια που είχα γεμίσει πολύ προσεχτικά με διαφόρους συνδυασμούς  να μετρηθούν σε κανονάκι αυτά που ήταν άριστα στα νούμερα στην πράξει δεν με κάλυψαν. Ίσως τελικά το κανονάκι να αφορά νούμερα ασφάλειας και εντυπωσιασμού ίσως γιαυτό με δικά μου φυσίγγια η αβγ καραμπίνα του κουνιάδου να μην σκοτώνει ενώ η χψω του γείτονα να θερίζει.

    Οι δοκιμές που αναφέρεις έχουν γίνει πολλές φορές   η δυσκολία φυσικά υπάρχει στο να κάνεις επανάληψη με ίδιους ακριβώς παραμέτρους κάθε φορά αλλά το σύνολο του αποτελέσματος βγαίνει. Όπως επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όλα τα υλικά ταιριάζουν αρκή να κάνεις τον σωστό συνδυασμό αυτών.

    Αυτό που τελικά ισχύ  είναι ότι έτοιμο πακέτο δεν υπάρχει και ας μου το έχεις δώσει εσύ σε μένα η εγώ σε σένα πάλι θα πρέπει να δοκιμαστή και να τροποποιηθεί κατάλληλα.

    Μπορεί να δουλέψει μέτρια ή τέλεια από τύχη αλλά τίποτε δεν είναι σίγουρο.

    Δοκιμές και πάλι δοκιμές όπως λέει και κάποιος φίλος…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,336 έως 10,350 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων