ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,426 έως 10,440 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429118

    Για το δευτερο θα συμφωνησω 100%


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429129

    την mec την εχω και δεν μου αρεσει καθολου ουτε απο θεμα δοσολογιας ουτε απο θεμα κλεισηματος ειναι μια μηχανη που βγαζει γρηγορα ημητελη φυσιγγια   μονο με αστερι χωρης ρελιασμα και χωρης  σταθερη δοση πυριτηδας και σκαγιων που τα φυσιγγια της ειναι πολυ κατωτερα απο τα εργοστασιακα  γιατι  δεν εχω δει ποτε εργοστασιακο φυσιγγιο αρελιαστο ποιος  ο κοπος να την χρεισημοποιουμε οταν θα εχουμε φυσιγγια κατωτερα με τα εργοσασιακα και με το ιδιο κοστος  ποιο καλα 50 φυσιγγια με ακριβια γεμηζματος και κλεισηματος και με αστερι και ρελιασμα η σκετο ρελιασμα με χαρτακι παρα 200 ημιτελη φυσιγγια που το ενα θα ειναι διαφορετικο απο το αλλο  σε αποδοση   αποφασησα να ασχοληθω με την ιδιογομοση για να εχω φυσιγγια σταθερα ποιο ανωτερα απο τα εργοστασιακα  που θα τα ζυγηζω με την μηχανηκη ζυγαρια rex  και θα εχω την cortini μονο για αστερι και ρελι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429130

    δεν ξερω μπωρει και να υπερβαλω αλλα εχω μια ταση σε κατι που μου αρεσει να προσπαθω να ειμαι τελιομανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429131

    φισικα να την χαρει στο επακρο το παλικαρι παλιε και καλε μου φιλε Βικτωρα ,και για αυτο του ευχιθικα καλα γεμισματα φτεει και ο καταναλοτης – ( θολομενος απο παθος για γομωση ιδιογομωτης) αλλα και ο προοθιτης θελει κρεμασμα Hell Boy

      εγω νομιζω οτι δεν την ξερεις την cortini  που δεν εχει καμια σχεση με την mec  σε ομιοτητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429137

    Καλα γεμισματα Νικο καλοριζικο το Κορτινι φιλεSmile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #429138

    Καλοριζικη φιλε Νίκο απο Σάμο και καλες γομωσεις! Σου ειχα στειλει ενα πμ πριν καμια βδομαδα μιας και υπηρετησα τη μιση θητεια μου στο νησι σου. Το ελαβες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429139

    η mec συμφερη μονο τους αμερικανους εμας δεν συμφερη ισως πριν μερικα χρονια την δεκαετια του 70 να συνεφερε και εμας οι αμερικανοι το φτιαχτο φυσιγγιο τους ερχετε στην μιση τιμη απο το ετοιμο γιαυτο τους συμφερη και ασ ειναι κατοτερο σε ποιοτιτα απο το ετημο  και οχι το ιδιο σε τιμη με εμας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429140

    Καλοριζικη φιλε Νίκο απο Σάμο και καλες γομωσεις! Σου ειχα στειλει ενα πμ πριν καμια βδομαδα μιας και υπηρετησα τη μιση θητεια μου στο νησι σου. Το ελαβες?

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου</div>

      ευχαρηστω πολυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429144

    Το σοβαροτερο πραγμα στην ιδιογομωση ,,και η μεγαλητερη προσοχη απαιτηται στον ελενχο ποιοτητας κλεισηματος.

    κα ι οταν λεω ποιοτητας κλεισηματος δεν  λεω για το αν θα εχουν τα φυσιγγια ωραια οπτικη οταν τα κοιταμε με το ματι.

    εχω κατα καιρους αναφερθει στην σημασια του ρελιασματος που επαναλαμβανω δεν εχει καμια ουσια οπτικη.

    Για παραδειγμα αν δουμε με το ματι 10 φυσιγγια να μοιαζουν ομορφα ..ομοιομορφα… ολα μεταξυ τους ,,αν εχουν τα υλικα τους με την τελειοτερη ζυγαρια ζυγισθει…

    αλλα εχουν περασθει ρελιασμα με καποιο τροπο ,,οπως απο ενα ηλεκρικο μοτερ ( μπορει να ειναι μοτερ,,δραπανο,,κλπ) με μεγαλες στροφες και στην ουσια με διαφορετικο χρονο παραμονης σε τριβη το πλαστικο του καλυκα..

    η αντισταση του πλαστικου σε καθε χρονο επιφερει και διαφορετικη σκληροτητα στο πλαστικο,,αρα και διαφορετικη αντισταση κατα την πυροδοτηση,,,αρα και διαφορετικο βλητικο αποτελεσμα. ( καποτε μεγαλη καποτε μικρη διαφορα,,,εξαρτατε εδω απο το ειδος της γομωσης,,την πυριτιδα της το καψουλι,,κλπ )

    μην ξεγελαστουμε ,,απο το ολικο μηκος του φυσιγγιου,,η απο το ολικο βαθος ρελιασματος,,,απο μονα τους  δεν συνεπαγουν την σταθεροτητα μιας ενφραξης

    Σε καθε περιπτωση,,,επανερχομαι στο θεμα του…

    για με μια μεκ τζουνιορ,,, για με μια 9000 για με μια κορτινι…

    η σταθεροτητα ενφραξης… αν την θεωρησουμε σημαντικη,,, δεν υπαρχει ετοιμη και δεν  πραγματονετε με το πατημα ενος κουμπιου

    θελει αρκετο ψαξιμο…και πολυ,,,μα παρα πολυ τουφεκιδι στον πινακα

    εχω δει σταθεροτητες απιστευτες απο φυσιγγια φιλων με μια μεκ τζουνιορ…αλλα και απο πιο ακριβες μηχανες,,,απιστευτα <<< δραματα>>>> στο θεμα  της σταθεροτητας…

    θα το πω αλλη μια φορα…. αν δεν διαθεσει καποιος χρονο,,τροπο,,, και κολπο… την σταθεροτητα ενφραξης δεν θα την βρει δεν θα την  αγορασει,,,με το πατημα ενος κουμπιου…ουτε στις φτηνες ουτε στις ακριβες μηχανες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429145

    η σταθεροτητα ειναι απλη με τα  καταληλα εργαλεια το  στοπ της  μηχανης να κατεβενη παντα στο ιδιο σημειο με της στροφες στο ρελιασμα να ειναι παντα ιδιες  τα γραμμαρια να ειναι παντα το ιδιο ζυγησμενα  αυτα ολα τα κανη η mec πλιν οτι γεμηζεις   μονο γρηγορα φυσιγγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429146

    και τη ουσια εχουν τα σεταπ που γραφουμε οπως παραδηγμα μβ32  1.65χ32  που οταν το γεμησης με την mec  ποτε βγενη 1,63    1,68   1,70  και τα σκαγια απο 32 σε 32,5  32 .7  31,6   κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429148

    Μαρκο δηλαδη σε γενικες γραμμες εχει μεγαλη διαφορα η σταθεροτητα μεταξυ ενος καλου ετοιμου σε σχεση με τον μεσο ιδιογομωτη,ποια η γνωμη σου,δηλαδη ο μεσος ιδιογομωτης τους εχει για πλακα απο πλευρας σταθεροτητας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429150

    και τη ουσια εχουν τα σεταπ που γραφουμε οπως παραδηγμα μβ32 1.65χ32 που οταν το γεμησης με την mec ποτε βγενη 1,63 1,68 1,70 και τα σκαγια απο 32 σε 32,5 32 .7 31,6 κτλ

    αυτο ακριβως εξηγω φιλε νικο στο ποστ μου αυτα που επικαλεισαι απλα δεν αρκουν για την σταθεροτητα τελικης ενφραξης… να καταφερεις για παραδειγμα ( ασχετως βαρων σκαγιων και πυριτιδος) να μεινει σε επαφη το πλαστκο του καλυκα με το στροφειο ας πουμε για παραδειγμα 12 δευτερολεπτα και με πιεση 1κιλου… και να το κανει καποιος αυτο με το χερι του,,50 φορες λεω εγω ακριβως πιανοντας τους ιδιους χρονους και πιεσεις 50 φορες,,τοτε θα εχει κανει 50 κλεισηματα ακριβως τα ιδια

    στην ουσια και στην πραγματικοτητα το ανθρωπινο χερι απο την φυση του δεν εχει αυτες τις δυνατοτητες

    αυτη λοιπον η παθογενεια θελει τροπους και ερευνα για να ελεχθει.. δεν υπαρχει ετοιμη σε καποια συσκευη,,απ οσο τουλαχιστον γνωριζω εγω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429151

    Μαρκο δηλαδη σε γενικες γραμμες εχει μεγαλη διαφορα η σταθεροτητα μεταξυ ενος καλου ετοιμου σε σχεση με τον μεσο ιδιογομωτη,ποια η γνωμη σου,δηλαδη ο μεσος ιδιογομωτης τους εχει για πλακα απο πλευρας σταθεροτητας?

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος</div>

    κοιτα να δεις,,, σε καποια φυσιγγια ετοιμα η ποιοτητα ειναι δεδομενη,,( οσο αφορα την βλητικη σταθεροτητα ενωω)

    απο εκει και περα καθε ιδογομωτικη προσπαθεια σοβαρη που τα λαμβανει ολα υπ οψην,, εχει ενα μεγαλο ατου

    ποιο εναι αυτο???

    μα εχει στα χερια του τον οποιο ελενχο!!!! αν ξερει να κρατα με τον τροπο του ο καθε ενας αυτον τον ελενχο

    το μονο που θα παρει ,,ειναι ενα φυσιγγιο ακριβως οπως το θελει… και οποτε το θελει

    αλλα αυτο το απλο ,,τουλαχιστον οπως το περιγραφω,,, δεν ερχετε σε κανενος τα χερια αν αρκεστει

    στην απλη και μονο πεπατημενη… τοσο σκαγια τοσο μπαρουτι,, και αυτο το ρελιασμα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429166

    Με μια απλη MEC και ενα δραπανο παγκου σε χαμηλες στροφες μπορεις να βγαλεις αξιοπρεπες φυσιγγι, με αξιοπρεπεστατη σταθεροτητα. Αν τωρα εισαι ψειρας και ζυγιζεις τα υλικα στο χερι, κοβεις τους καλυκες στο ιδιο υψος, χρησιμοποιεις ιδια παρτιδα απο πυριτιδα-καψουλι, αυξανεται η σταθεροτητα. Το μονο που δεν μπορεις να ελεγχεις σε καμμια μηχανη, ειναι το κλεισιμο, για το λογο που ειπε ο Μαρκος πριν. Ειτε θα πατησεις με περισσοτερο βαρος αν δεν εχει στοπ, ειτε θα κρατησεις περισσοτερη ωρα αν εχει στοπ. Kαι στις 2 περιπτωσεις το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο, αλλα δεν ειναι και σταθερο.

    Ομως σε τελικη αναλυση το πιο πιθανον ειναι οτι οι διαφορες απο φυσιγγι σε φυσιγγι (ακομα και με τα αρελιαστα που τοσο κατακρινει ο Νικος) να ειναι τοσο μικρες, που αν ασχοληθεις λιγο, και ριξεις μερικα σε στοχους ή σε κυνηγι, μετα απο λιγο ξερεις ακριβως τι να περιμενεις. Και για μενα αυτο ακριβως ειναι το μεγαλο μυστικο, το να εισαι δηλαδη σταθερος σε μια δοσολογια ή σε ενα φυσιγγι, ωστε να μαθεις τα χουγια του, και το πως συμπεριφερεται. Και μετα θα ξερεις ακριβως τι κανει, και ποιες ειναι οι δυνατοτητες του.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,426 έως 10,440 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων