ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,456 έως 10,470 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #429205

    Κώστα συγνώμη που σε ανέφερα αλλά το σωστό να λέγεται.

    Βρε συ,δεν εχω  καμια αντιρρηση αρκει οι καινουργιοι (συμπεριλαμβανομενου και εμου του ιδιου) να ειναι προσεχτικοι.

    Μερακι και υπομονη και λιγη δοση βιτσιου σε αυτο που κανεις,αρκει να σου αρεσει αυτο που κανεις.

    Ενα θα σας πω,μεσα σε τρεις νυχτες (!!!!!) γεμισα 200 φυσιγγια,ενα προς ενα,για τις αναγκες μου στον προσεχη αγωνα στον Λαγκαδα.

    Πορωση!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #429207

    Ξέρει κανεις, για να χαράξω 8αστερο σε καινούργιο κάλυκα με την Mec 600jr, τι πρέπει να κάνω; Εχω βρει στην Siarm ένα μεταλλικό. Μπορώ να το προσαρμόσω στην Mec; Μήπως υπάρχει κάτι φθηνότερο σαν λύση και εξίσου αποτελεσμάτικό για 8άρι αστέρι; Ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #429208

    εσεις που ειδικευεστε περισοτερο!

    τα φισιγκια που γεμιζετε η ξαναγεμιζετε τα ρελιαζετε? εγω σε αυτον τον τομεα εχω προβλιμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #429211

    Μια ερώτηση. Ξέρει κανείς πως να χαράξω 8άρι αστέρι σε καινούργιο κάλυκα με την Mec 600jr; Εχω βρει ένα μαχαίρι στο siarm, αλλά είναι πανάκριβο και δεν ξέρω αν προσαρμόζεται στην mec. Ξέρει κανείς καμιά πατέντα; Ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #429214

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    εχουμε δεκα φυσιγγια ενα ενα στο χερι απο τον καλυτερο ιδιογομωτη του πλανητη , αρελιαστα και οπως τα φτιαχνει αυτος , ειναι σε χαρακτηριστικα καυσης αλλα και βλητικα ακριβως τα ιδια

    Πριν καναδυό χρόνια ο πιό αρχάριος ιδιογομωτής του πλανήτη τότε (sniper645) μετά από απόλυτη πλύση εγκεφάλου για το τι είναι σωστό και τί λάθος έφτιαξε τα πρώτα του φυσίγγια ζυγίζοντάς τα ένα ένα με το χέρι και κλείνοντάς τα με το νέο του απόκτημα (μια LEE). Πήγαμε στο σχιστό λοιπόν να τα δοκιμάσουμε στον πίνακα αλλά και να δούμε τι λένε στον ταχογράφο. Χαρακτηρηστικά καύσης και αναπτυσσόμενες πιέσεις δεν μπορούσαμε να δούμε με τα πενιχρά μέσα που διαθέταμε την συγκεκριμένη στιγμή αλλά οι ταχύτητες ΟΛΩΝ των φυσιγγίων ήταν σχεδόν πανομοιότυπες με διαφορές που κυμάνθηκαν στα 7m/sec (Μέγιστο v1,5 στα 423m/sec και ελάχιστο στα 416m/sec). Στον δε πίνακα νόμιζες ότι έπεφταν τα σκάγια σχεδόν στις ίδιες τρύπες. Μετά από τόσο καιρό που πέρασε από εκείνη την πρώτη και παρθενική του δοκιμή ο φίλος σε πληροφορώ ότι είναι ο μοναδικός ιδιογομωτής που του κάνω τράκα φυσσέκια αλλά και ο μοναδικός που προσπαθεί να κατανοήσει τα ακατανόητα. ΥΓ Κώστα συγνώμη που σε ανέφερα αλλά το σωστό να λέγεται.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    Κωστα ολοι τελικα στα λογια μου ερχεστε , ειναι ανθρωπινως αδυνατο να βγουν 5 ολοιδια φυσιγγια , και οταν λεμε ολοιδια λεμε 100 %  σε ολα , τα 5 καψουλια εχουν ακριβως την ιδια ισχυ , και οι 5 καλυκες εχουν ακριβως τα ιδια γεωμετρικα χαρακρητιστικα , μηκος , κυαθιο , παχος πλαστικου , παχος  παφυλα  , μηκος παφυλα , μηχανικη συνδεση παφυλα με κυαθιο , ειναι ολα ακριβως τα ιδια ????  μα φυσικα οχι ,  βαζουμε 1,50 γρ πυριτιδα σε 5 φυσιγγια , θα μας βγαλει ακριβως την ιδια δυναμη ? 100 % παντα διαφορετικα νουμερα θα μας βγαλει , για αυτο και λεω μην κολλατε με το ρελιασμα , και οσο αφορα το ανθρωπινο χερι , ειναι απιστευτες οι δυνατοτητες του και εντελει οι δυνατοτητες του υπερυπολογιστη που λεγεται ανθρωπινος εγκεφαλος , μετα απο  καμποσες χιλιαδες φυσιγγια , το πατημα που κανει στο στροφειο ειναι παντα ακριβως το ιδιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429216

    Συμφωνω και εγω οτι ειναι ανεφυκτω να βγουνε 5-10 φυσιγια πανομιοτιπα σε ολα τα βλητηκα σημεια  με απολυτη ακριβια .

    Σε μια παρτιδα ομως πολυ προσεγμενων γεμισμενων φυσιγγιων  ειναι εφυκτο να παρουμε αποτελεσματα πολυ -πολυ κοντα με αμιλιτεες διαφορες και πολυ μικρες διακυμανσεις  το ενα με το αλλο  οπου αξιζει να πουμε  τιμιτικα οτι ειναι ολλα το ιδιο ισος αυτο να ενοη και ο μαρκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429217

    εσεις που ειδικευεστε περισοτερο! τα φισιγκια που γεμιζετε η ξαναγεμιζετε τα ρελιαζετε? εγω σε αυτον τον τομεα εχω προβλιμα!

     

    Καλησπερα φιλος  !

    ΠΑΝΤΑ  ολα τα φυσιγγια ρελιαζονται  οχι απλα για να ειναι εμφανισιμα ή για αποφυγη εμπλοκων στα αυτογεμη  ,  αλλα για να κλεισουνε σωστα  με την απετουμενη στατικη πιεση και κατα συνεποια τα οσων δυνατων σωστα και σταθερα αποτελεσματα .

    Γινε λιγο  ποιο σαφης  τι προβλημα εχεις με το ρελιασμα ;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429218

    εσεις που ειδικευεστε περισοτερο! τα φισιγκια που γεμιζετε η ξαναγεμιζετε τα ρελιαζετε? εγω σε αυτον τον τομεα εχω προβλιμα!

    καποιοι το κανουν καποιοι δεν το κανουν  η τελος παντων το κανουν με τον οποιο δικο τους τροπο νομιζουν ορθο η σταθερο.

    σε καθε περιπτωση κοιταξε μερικα ποστ του παρελθοντος,,ακομα και προσφατως 2-3 σελληδες το αρτεμις εχει  αρκετες αναφορες και επιχειρηματολογια  απο ολες σχεδον τις <<,σχολες>> ιδιογομωσης,

    ,εδω θα σου ελεγα πως αν ανατρεξεις σε μεγαλο βαθος χρονου και αναγνωσης στα ποσταρισματα του ε αρτεμις  ισως να δεις πως τετοιος ογκος γραφης δεν υπαρχει σε κανενα βιβλιο και πιστεψε με αν δωσει καποιος χρονο και κοπο και διαβασει θα μαθει παρα πολλα πραγματα παρα πολλες αποψεις…

    απο εκει και περα ομως το τι λεω εγω ,,τι λει ο κωστας ο μπαμπης κλπ καλο ειναι να το ξερεις..αλλα την απαντηση που ζητας στην τελικη θα στην δωσιε η δικη ενασχολυση ο δικος σου πειραματισμος

    η ιδιογομωση για μενα τουλαχιστον πρεπει να λειτουργει..με μια αναλογια ρωταω διαβαζω δυο..πειραματιζομαι μονος μου 20!!!

    φυσικα παντα γνωριζοντας απολυτως καλα τα θεματα ασφαλειας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429220

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ksap wrote:</div>
    Κώστα συγνώμη που σε ανέφερα αλλά το σωστό να λέγεται.

    Βρε συ,δεν εχω καμια αντιρρηση αρκει οι καινουργιοι (συμπεριλαμβανομενου και εμου του ιδιου) να ειναι προσεχτικοι. Μερακι και υπομονη και λιγη δοση βιτσιου σε αυτο που κανεις,αρκει να σου αρεσει αυτο που κανεις. Ενα θα σας πω,μεσα σε τρεις νυχτες (!!!!!) γεμισα 200 φυσιγγια,ενα προς ενα,για τις αναγκες μου στον προσεχη αγωνα στον Λαγκαδα. Πορωση!!!!

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”> http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Το σωστο οπλο,στριβει με τη σκεψη και σκοτωνει με το βλεμμα”.</div>

    να αυτα διαβαζω και λεω ποσο καλη φαση ειναι ενα φορουμ…

    αρκετοι απο εμας γιναν φιλοι στο PC,,,,,, διαφωνησαμε συμφωνησαμε

    και μετα φιλοι στην πραξη απο κοντα…..

    διαβαζοντας αυτα τα θαλασσοδανεια  φυσιγγιων απο προσφατους φιλους αλλα το λεω και ανοιχτα αξιολογοτατους ανθρωπους  αδιοαφορο  αν ειναι καλοι η κακοι ιδιογομωτεςAhh!

    μουρχετε να πω μια παλαβρα

     οσο υπαρχουν τραπουλες θα βγαινουνε ρηγαδες και οσο υπαρχουν δασκαλοι θα βγαινουν μαθηταδες

    %%%$$$$ ( >//[(@ ( ελευθερη μεταφραση= κουφαλες )!!!!!!

    κανονιστε οταν ανεβω αθηνα ναχει καυσωνα και οι μπυρες ναναι ΚΡΥΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #429223

    Μια ερώτηση. Ξέρει κανείς πως να χαράξω 8άρι αστέρι σε καινούργιο κάλυκα με την Mec 600jr; Εχω βρει ένα μαχαίρι στο siarm, αλλά είναι πανάκριβο και δεν ξέρω αν προσαρμόζεται στην mec. Ξέρει κανείς καμιά πατέντα; Ευχαριστώ!

    <hr />

    Ρε παιδια, κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429224

    Μια ερώτηση. Ξέρει κανείς πως να χαράξω 8άρι αστέρι σε καινούργιο κάλυκα με την Mec 600jr; Εχω βρει ένα μαχαίρι στο siarm, αλλά είναι πανάκριβο και δεν ξέρω αν προσαρμόζεται στην mec. Ξέρει κανείς καμιά πατέντα; Ευχαριστώ!

    <hr />

    Ρε παιδια, κανείς;

    το σιγουρο ειναι οτι για 8αρι θα χριαστει 8αρι μαχερι αν δεν εχεις θα πρεπει να παρεις .

    δεν ξερω αν τα After market μαχεργια κουμπονουν στην Mec  (Νομηζω ομως οτι εφαρμοζουν )  αν οχι  θα πρεπει να παρεις ενα της Mec.

    Δεν εχω ΜΕC και δεν ξερω  τι ισχυει

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #429225

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>dimitris36 wrote:</div>

    Μια ερώτηση. Ξέρει κανείς πως να χαράξω 8άρι αστέρι σε καινούργιο κάλυκα με την Mec 600jr; Εχω βρει ένα μαχαίρι στο siarm, αλλά είναι πανάκριβο και δεν ξέρω αν προσαρμόζεται στην mec. Ξέρει κανείς καμιά πατέντα; Ευχαριστώ! <hr /> Ρε παιδια, κανείς;

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Απλότητα ίσον ευτυχία</div>

    Καλησπερα Δημητρη

    Εχει δικο της εξαρτημα !!! ( πλαστικο )

    Αν την πηρες καινουργια εχει μεσα και ανταλακτικο για οκταρι αστερι.

    Αν οχι μπορεις να παρεις ενα απο τον Καλκατσακο στην Αθηνα

    Βεβαια τα μεταλικα ειναι καλυτερα χαρασουν πιο καλα αλλα ειναι και πολυ πιο ακριβα

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429233

    Ελεγα πως ειμαι μοναχος μου με τετοια πετρια. Χτες και σημερα γεμισα 8 κουτια 24γρ, και 2 κουτια 28γρ. Ολα ζυγισμενα ενα ενα στο χερι, σε ριγμενους καλυκες που ξεκαψουλωθηκαν και καλυμπραριστηκαν. Δε το ξανακανω ομως, στο τελος μου παιξανε τα νευρα, και παρολο που ηθελα να γεμισω και μερικα χαρτινα για δοκιμες, σηκωθηκα και εφυγα. Αυριο αυτα.

    Θα συμφωνησω με τον Δημητρη. Προσφατο παραδειγμα το ζυγισμα της πυριτιδας σημερα και χτες. Μετα τα 10-20 πρωτα φυσιγγια, η δοση που εβαζα στο κουταλακι (υποψιν δεν γεμιζε ως τα πανω) ηταν σχεδον παντοτε με το ματι, και τις περισσοτερες φορες επεφτε πολυ κοντα στη ποσοτητα που ηθελα. Αν κανεις καποια κινηση πολλες φορες, στο τελος μαθαινεις και τη κανεις σωστα, ή σχεδον σταθερη. Το ρελιασμα στο δραπανο χωρις στοπ ειναι μια τετοια κινηση, στο τελος μαθαινεις και συνδυαζεις χρονο κατεβασματος, ηχο, και δυναμη που ασκεις, ωστε το αποτελεσμα να ειναι σχετικα σταθερο.

    Τα φυσιγγια συνηθως τα ρελιαζω ελαφρα. Πολλες φορες ομως, γεμιζω και απλα παταω 2 φορες με την μηχανη, και τα αφηνω ετσι. Και με τους δυο τροπους δεν εχω παραπονο.

    Τα μαχαιρακια της MEC ειναι ιδιαζουσα περιπτωση. Δεν δουλευουν καλα στους καινουριους καλυκες, ενω στους ριγμενους ειναι μανουλες. Ομως, επειδη εχουν ενα συστημα αυτοματης περιστροφης για να πεσουν στις εγκοπες, και το μαχαιρακι απλα κουμπωνει πανω του, δεν καθεται κανενα αλλο μαχαιρι. Η πατεντα ειναι να βγαλεις αυτο, και να προσαρμοσεις με βιδα το αλλο μαχαιρι που θες. Θα υπαρχει ομως προβλημα ευθυγραμμισης στους ριγμενους καλυκες, οποτε εκει, πρεπει να ξερεις που πεφτει το χαραγμα στο μαχαιρι, ωστε να βαζεις το καλυκα με το χερι κεντραρισμενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #429257

    Σας ευχαριστώ όλους. Έχω το πλαστικό το μαχαιράκι της mec, αλλά όπως λέει και ο vict, δεν χαράζει καλά τους καινούργιους. Αν δεν ρελιάσω ελαφρυά τα φυσίγγια αμέσως μετά, φουσκώνουν και γίνονται χάλια. Προσανατολίζομαι να αγοράσω το μεταλλικό ,αν βρω σε λογική τιμή και να φτιάξω μια βίδα με κεφαλή σαν του πλαστικού, ώστε να βιδώσει το μισό στο μαχαίρι και το στρογγυλεμένο κέρατο της mec να κουμπώνει σαν το πλαστικό. Απλά έχω βρεί μόνο αυτό που είναι πανάκριβο και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, γιατί ειδικά αυτήν την περίοδο δεν μου περισσεύουν. Αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω κανα μεταλλικό φθηνότερο ας στείλει ενα pm, ειδάλως θα τα πατάω δυο-τρεις φορές με το πλαστικό μαχαίρι και θα τα ρελιάζω στο χέρι ένα ένα. Σε δοκιμές που έκανα στο χαρτί με το 8άστερο, έπαθα πλάκα σε ότι αφορά την κατανομή σε σχέση με το 6άστερο. Και κάτι άλλο άσχετο. Μπορώ να βάλω σε παλιές πυρίτιδες ισχυρά καψούλια αν τις γεμίσω με πλαστικό συγκεντρωτήρα και αστέρι ή να χρησιμοποιήσω 686 – 615; Ευχαριστώ και πάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429261

    Dimitris36 ολα τα μαχαιρακια πλην της MEC εχουν πασα στο κεντρο, και βιδωνει βιδα. Μονο της MEC εχει αυτο το συστημα. Οποτε αν θες να δουλεψεις μαχαιρακι τετοιο (του Λαναρα παρεπιπτοντως κανει καλη δουλεια και ειναι φτηνοτατο) θες και μια βιδα με αντιστοιχο σπειρωμα με το μαχαιρακι, και καποια παξιμαδια και ροδελες για να τη στερεωσεις στη βαση του υπαρχονος πλαστικου.  Οταν ξεβιδωσεις το μαμισιο, μενει μια τρυπα, οποτε εχεις ετοιμη τη θεση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,456 έως 10,470 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων