ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,696 έως 10,710 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #432392

    Και εγω σε πίνακα μεταλλικό έκανα δοκιμές, αλλα κάποιοι καλοθελητές τον έκαναν άχρηστο, όσο και να βαφτεί δεν προσφέρει πλέον τίποτα, τωρα πάντως με το φιλαράκι που με βοήθησε πιστεύω το αποτέλεσμα θα ειναι εξαιρετικό, μόλις ήρθα σπίτι και μαζί μου έφερα και 20 πίνακες με τους κύκλους και τα τεταρτιμόρια τους.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #432397

    Ωραία δουλειά, αλλά το πρόβλημα  σου θα φανεί όταν το κέντρο της τουφεκιάς σου ΔΕΝ θα συμπίπτει με το κέντρο του κύκλου, που θα είναι και το πιθανότερο στατιστικά….

    Είναι πολύ σύνηθες να φεύγει η βολή κατά 10-15 πόντους γύρω-γύρω, γι αυτό και οι περισσότεροι πρώτα κάνουν την βολή και μετά ορίζουν το κέντρο της τουφεκιάς και του κύκλου των 76,5 εκατοστών…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #432398

    Μου πέρασε απο το μυαλό Μενιο, γι’ αυτό και ρώτησα στην αρχή, αλλα είπα να το ρισκάρω αφου φενεται να ειναι μεγαλη ευκολία πλέον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #432413

    θωμα ειναι οντος ορεες και σταθερες βολες με μικρη διακιμανση , θελει λιγο ομαλοποιηση το φυσιγγακι δωκιμασε λιγο να ανεβασεις την πυριτιδα στο 1,23 και να βαλεις τον συγκεντρωτιρα μεσα με κομενα (ξεχορισμενα ) τα πεταλακια τους επισεις ρελιασε λιγοτερο το τελικο υψος πχ. στα 56,5 + ο μεσος ορος των τριων βολων σου ειναι 66,54% συγκεντρωση 58,61% εσω κυκλος 41,81% εξω κυκλος 16,80% διαφορα ισοκατανομης

    Προς το παρον το ρελιασμα (απλο πατημα με την μεκ) και το υψος του καλυκα θα τα αφησω οπως ειναι και θα παιξω με τον συγκεντρωτηρα και αυξηση της δοσης 0,03 εως 0,05 το πολυ. Γενικα εχω παρατηρησει οτι με σκετο πατημα τα φυσιγγια βγαινουν πιο σταθερα σε οτι αφορα ταχυτητα συγκεντρωση σε σχεση με τα ρελιασμενα. Παντως για πρωτη δοκιμη εδωσε ενθαρρυντικα στοιχεια για χρηση γενικων καθηκοντων!!!

    Βικτωρα και γω ψηφιακες φωτο χρησιμοποιω τις οποιες τις επεξεργαζομαι μετα με το photoshop. Το μονο θεμα ειναι οτι πριν βγαλω την φωτο μαρκαρω τις τρυπες απο τα σκαγια με μαρκαδορο ετσι ωστε να ειναι ευδιακριτα και αυτο ειναι λιγο μπελαλιδικο ειδικα αν εχεις τον ηλιο κατακουτελα. Μετα ολα γινονται με το ποντικι στην δροσια του κλιματισμου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #432416

    Δεν εχει κανενα φιλτρο να μαρκαρει σκαγια το βρωμοphotoshop; Big Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stelios στις #432450

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ G3000 ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #432453

    Καλως τον Στελιο

    Τη G3000 τη γεμισα σε καλυκα ριγμενο Gordon, 1.56γρ-31γρ σκαγια Νο9, Βυσμα Αquila 24αρι, καψουλι cx2000 και κλεισιμο αστερι. Την ιδια συνταγη με 1.55 μπορεις να γεμισεις 30γρ κρατωντας τα αλλα ιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stelios στις #432454

    ΦΙΛΕ ΒΙΚΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΓΟΜΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΑΝΟ Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ. ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕ BENELLI CRIO.KAI ΕΓΩ ΡΙΓΜΕΝΟΥΣ ΓΕΜΙΖΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #432456

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ G3000 ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑ

     

    http://www.idiogomosi.com/mexboard/index.php?topic=49.0

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #432458

    Στελιο με δικανο την ριχνω. Την εχω δωσει και σε αλλα παιδια παντως, και δεν παραπονεθηκαν, αλλα δεν ειμαι σιγουρος με τι οπλα την εριξαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #432466

    Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις για να βγει αυτο με τους κυκλους και τα τεταρτημορια;

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    Κανονικα ειναι οπως λεει ο μενιος  δηλαδη κανεις την βολη σε χαρονι-πινακα τουλαχιστον 1χ1μ.  και μετα το ποθετεις ή σχεδιαζεις την γκριλια (κυκλοι με τετερτιμορια ) με κεντρο το ποιο πικνο σημειο της τουφεκιας.

    εγω προσωπικα τα σχεδιαζω σε χαρτι απο ρολο  συσκεβασιας  1χ1μ κε  διαβιτη σπανγκου  και χαρακα. (πολη καλη η μαγκια με τις εκτυποσεις δεν ηξερα οτι μπορει να γινει τοσο μεγαλη)  και μετα τουφεκαω στο κεντρο απο πανγκο -τραπεζι με σταντ οπλου χωρις να εχει ανεμο. η πιτυχια κεντρου ειναι η ιδια ισως και καλητερη απο το να σχεδιασεις τους κυκλους εκ των υστερων.

    τις γκριλιες στους πινακες των παιδιων τις  εκανα με προσοχη στο προγραμα ζωγραφικης του υπολογιστη  μου .

    παντα πισω απο το κεντρο του πινακα – χαρτιου υπαρχει ενας τηλ. καταλογος οπου ταυτοχρονα στο ιδιο σετ απ       να ελενχω και την διατρηση

    ενα καλο φυσιγγι πρεπει να ειναι καλο και στα δυο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #432605

    Χθες στο σκοπευτήριο αφού ρίξαμε δυο πούλες, πήγα κι έριξα μερικά φυσίγγια στον πίνακα. Δυστυχώς δεν μπορούσα να βγάλω καλές φωτογραφίες γιατί ήταν ο ήλιος απέναντι. Τέλος πάντων, τις σουλούπωσα λίγο το βράδυ στο PC και τις επεξεργάστηκα με τη Ζωγραφική. Παραθέτω 3 φωτογραφίες, το ίδιο σετ-απ με μόνη διαφορά στο βύσμα (piston skeet, REX, T2). Α, και το μέταλλο του κάλυκα στην 3η είναι 12mm, ενώ στις άλλες 16mm, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Τα στοιχεία τα γράφω πάνω σε κάθε φωτό. Τα σκάγια είναι 9αρια, περίπου 17,5 σκάγια/γραμ.

    Piston-skeet

    REX

    B&P-T2

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #432609

    Μια χαρα ειναι και οι 3. Αν και με τον Piston Skeet δεν ειχα ποτε καλες σχεσεις, οι αλλες 2 μ’αρεσουν περισσοτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #432630

    Καλησπερα Στελιο. Και οι τρεις ειναι αρκετα καλες με την 2 και την 3η να υπερτερουν εναντι της 1ης. Αν ηθελα να κανω καποια βελτιωση αυτη θα ηταν κυριως στην κατανομη ετσι ωστε να ειναι πιο ομοιομορφη. Σε γενικες γραμμες παντως ειναι μια χαρα. Απο ταχυτητα γνωριζεις τι λενε??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #432637

    Στελιο τον κυκλο τον σχεδιασες στο σκοπευτηριο πανω στον πινακα ;;; ή  μετα στο pc με καποιο προγραμα;;

     

    παντος αν ισχυει το δευτερο και ο πινακας του σκοπευτηριου ειναι 1χ1μ  τον κυκλο 76εκ τον πετυχες πολυ καλα με το pcCool

    τα  2και 3 ειναι ποιο  καλα   αλλα τολμω να ξεχωρισω τον 2 ως καλητερο ολων ..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,696 έως 10,710 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων