ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,041 έως 11,055 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #439338

    μια ερωτηση εχω αμερικανικα φυσιγγια ρεμικτον φεντεραλ γιουντζιστερ και ιμπεριαλ οταν τα ρηχνω να κραταω τους καλυκες για αναγομοση με τα ευρωπαικα υλικα και πυριτηδες η ειναι επικηνδηνο και θα ανεβαζουν πιεσης

    και εγω περιμενω με αγωνια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439356

    <DIV class=d4p-bbt-quote-title>Νίκος Σάμος wrote:</DIV>
    <P>μια ερωτηση εχω αμερικανικα φυσιγγια ρεμικτον φεντεραλ γιουντζιστερ και ιμπεριαλ οταν τα ρηχνω να κραταω τους καλυκες για αναγομοση με τα ευρωπαικα υλικα και πυριτηδες η ειναι επικηνδηνο και θα ανεβαζουν πιεσης </P>

    <P>και εγω περιμενω με αγωνια </P>

    οι πιεσεις ειναι κατι που ανεβαινουν η κατεβαινουν οχι απο καλυκες!!
    αδιαφορο της χωρας προελευσης

    το προβλημα με τους καλυκες αυτους ειναι οτι δεν συνεργαζονται σωστα με ενφραξεις που διαθετουμε,, οσο και με τις διαστασεις των καψουλιων
    γενικευοντας θα σου ελεγα πως τοσο η εσωτερικη διαμετρος του καλυκα

    οσο και η υποδοχη για το καψουλι δεν ειναι ιδιες με των ευρωπαικων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #439395

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>

    <DIV class=d4p-bbt-quote-title>Νίκος Σάμος wrote:</DIV><br>
    <P>μια ερωτηση εχω αμερικανικα φυσιγγια ρεμικτον φεντεραλ γιουντζιστερ και ιμπεριαλ οταν τα ρηχνω να κραταω τους καλυκες για αναγομοση με τα ευρωπαικα υλικα και πυριτηδες η ειναι επικηνδηνο και θα ανεβαζουν πιεσης </P>

    <P>και εγω περιμενω με αγωνια </P>

    οι πιεσεις ειναι κατι που ανεβαινουν η κατεβαινουν οχι απο καλυκες!!<br>
    αδιαφορο της χωρας προελευσης

    το προβλημα με τους καλυκες αυτους ειναι οτι δεν συνεργαζονται σωστα με ενφραξεις που διαθετουμε,, οσο και με τις διαστασεις των καψουλιων<br>
    γενικευοντας θα σου ελεγα πως τοσο η εσωτερικη διαμετρος του καλυκα

    οσο και η υποδοχη για το καψουλι δεν ειναι ιδιες με των ευρωπαικων.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    ευχαρηστω μερκο τοτε καλυτερα να τους πεταω οταν τους ρηχνω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439442

    αν αξιζει τον κοπο ( δεν ξερω ποσους εχεις)
    υπαρχουν στην ελληνικη αγορα και καψουλια και ενφρακτηρες
    η τιμη τους ομως ειναι σχετικα,,μαλλον αρκετα τσουχτερη..
    ειναι θεμα οικονομικο κατα καποιο τροπο και κατι που αποφασιζεις εσυ φυσικα.

    Αν παρεις καψουλια…το γουιντσεστερ συνεργαζετε θαυμασια με μεσης καυσης πυρητιδες…δικες μας!!
    να το φανταστεις σαν σεντιτ 2000 ..περιπου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    zaman στις #440001

    Χαιρετώ τους συναδέλφους κυνηγούς και ιδιογομωτές και πάλι. Έχω πολύ καιρό να απαντήσω στο Forum αλλά πάντα σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Ο λόγος που με έκανε να απαντήσω σήμερα και να καταθέσω την ταπεινή μου άποψη είναι γιατί είδα κάτι που έχει να κάνει με την ασφάλεια της ιδιογόμωσης. Αντίθετα με αυτό που πιστεύει ο Marc cal20 οι πιέσεις είναι κάτι που ανεβαίνει και κατεβαίνει ανάλογα με τον κάλυκα και ειδικότερα έχει να κάνει με την εσωτερική του διαμόρφωση. Για παράδειγμα οι κάλυκες της Winchester (μονοκόματοι) έχουν ψηλό κωνικό πυθμένιο και προοδευτικά παχύτερα τοιχώματα προς την βάση περιορίζοντας πολύ τον όγκο του κάλυκα. Επίσης και η Remington παλαιότερα είχε τέτοιους κάλυκες (έχω τέτοιους από μονόβολα) και από magnum φυσίγγια με λεία τοιχώματα. Η Federal έχει κάλυκες με χαμηλό χαρτονένιο πυθμένιο, ψηλό χαρτονένιο πυθμένιο, με κωνικό πυθμένιο μονοκόματους (πάλι από μονόβολα) και με πολύ χαμηλό πλαστικό πυθμένιο με παράλληλα τοιχώματα κάλυκα (parallel tube, Gold Medal). Οι τελευταίοι λόγω του μεγάλου όγκου τους λέγεται ότι χαμηλώνουν τις πιέσεις όπως και οι μονοκόματοι τύπου Active που αμφιβάλω αν μπορούν να βρεθούν σήμερα. Επίσης η Remington είχε κάλυκες με χαρτονένιο πυθμένιο διαφόρων υψών (ημιδιάφανα τοιχώματα με ρίγες) αλλά και με χαμηλό πυθμένιο (με πλαστικό μαύρο, άσπρο ή κίτρινο δισκάκι στον πάτο). Οπότε πολύ προσοχή στην εσωτερική διαμόρφωση του κάλυκα. Οι Ευρωπαϊκοί κάλυκες είναι τύπου Reifenhauser με παράλληλα τοιχώματα και χαμηλό επίπεδο πλαστικό πυθμένιο. Cheddite, Fiocchi, Rio, Baschierri κλπ. Αν και παλαιότερα υπήρχαν Fiocchi και με ψηλό πυθμένιο. Όποιοι Αμερικάνικοι κάλυκες έχουν τα αυτά χαρακτηριστικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα. Αν για παράδειγμα τα υλικά που χρησιμοποιείς σε μια γόμωση χωρούν με δυσκολία σε κάποιον Αμερικάνικο κάλυκα και δεν αφήνουν το προβλεπόμενο ελεύθερο ύψος για κλείσιμο τότε αυτό σημαίνει ότι ο κάλυκας έχει μικρότερο όγκο λόγω υψηλότερου πυθμενίου ή παχύτερων τοιχωμάτων ή και τα δύο. Τότε αν προσπαθήσεις να λύσεις το πρόβλημα με χαμηλότερη τάπα χωρίς να μειώσεις την πυρίτιδα, δυστυχώς μπαίνεις σε επικίνδυνα νερά. Αν μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε κάποιο αμερικάνικο εγχειρίδιο γόμωσης θα δείτε πόσων διαφορετικών τύπων κάλυκες κυκλοφορούν και πως πρέπει να τους μεταχειριζόμαστε.
    Τώρα, τα καψούλια ευρωπαϊκού τύπου είναι φαρδύτερα από τα αμερικάνικα. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα σε αμερικάνικους κάλυκες, μπαίνουν όμως λίγο σφιχτά ακριβώς επειδή είναι φαρδύτερα. Επειδή θα φαρδύνει λίγο και η τρύπα στον κάλυκα μετά δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις σε αμερικάνικα. Οι ευρωπαϊκοί συγκενρτωτήρες μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα σε αμερικάνικους κάλυκες με παράλληλα τοιχώματα που δεν είναι και πολύ παχιά. Το πρόβλημα κυρίως υπάρχει με τους Winchester τους μονοκόματους (και κάποιους Remington αν θυμάμαι καλά). Και αυτά τα λέω επειδή έχω γεμίσει πολλούς Αμερικάνικους κάλυκες και όχι μόνο από διάβασμα. Καλή τύχη λοιπόν με τους Αμερικάνικους κάλυκες και προσοχή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #440026

    Xτεσινες δοκιμες απο την F2 γεμισμενη στα 28γρ. Το υλικο κανει θαυματα οπως μου ειπαν φιλοι που την γεμιζουν, αλλα δυστυχως ειναι δυσευρετη πλεον. παρολα αυτα δοκιμασα να φτιαξω ενα τσιχλοφυσιγγο στα 28γρ, για να δοκιμασω στα μπασιματα μαζι με τα κλασσικα φυσιγγια που κραταω.

    Δοκιμη στα 33 μετρα, με κανες οπτιμα, τσοκ 4 αστρα και LM.

    http://imageshack.us/photo/my-images/547/my24.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/23/xap1.jpg/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440030

    Χαιρετώ τους συναδέλφους κυνηγούς και ιδιογομωτές και πάλι. Έχω πολύ καιρό να απαντήσω στο <span id=”adtext_3″ class=”adtext”><span id=”adtext_3″ class=”adtext”>Forum</span></span> αλλά πάντα σας by Text-Enhance”>παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Ο λόγος που με έκανε να απαντήσω σήμερα και να καταθέσω την ταπεινή μου άποψη είναι γιατί είδα κάτι που έχει να κάνει με την ασφάλεια της ιδιογόμωσης. Αντίθετα με αυτό που πιστεύει ο Marc cal20 οι πιέσεις είναι κάτι που ανεβαίνει και κατεβαίνει ανάλογα με τον κάλυκα και ειδικότερα έχει να κάνει με την εσωτερική του διαμόρφωση. Για παράδειγμα οι κάλυκες της <span id=”adtext_4″ class=”adtext”>Winchester</span> (μονοκόματοι) έχουν ψηλό κωνικό πυθμένιο και προοδευτικά παχύτερα τοιχώματα προς την βάση περιορίζοντας πολύ τον όγκο του κάλυκα. Επίσης και η <span id=”adtext_2″ class=”adtext”><span id=”adtext_2″ class=”adtext”>Remington</span></span> παλαιότερα είχε τέτοιους κάλυκες (έχω τέτοιους από μονόβολα) και από magnum φυσίγγια με λεία τοιχώματα. Η Federal έχει κάλυκες με χαμηλό χαρτονένιο πυθμένιο, ψηλό χαρτονένιο πυθμένιο, με κωνικό πυθμένιο μονοκόματους (πάλι από μονόβολα) και με πολύ χαμηλό πλαστικό πυθμένιο με παράλληλα τοιχώματα κάλυκα (parallel tube, <span id=”adtext_1″ class=”adtext”><span id=”adtext_1″ class=”adtext”> by Text-Enhance”>Gold Medal</span></span>). Οι τελευταίοι λόγω του μεγάλου όγκου τους λέγεται ότι χαμηλώνουν τις πιέσεις όπως και οι μονοκόματοι τύπου Active που αμφιβάλω αν μπορούν να βρεθούν σήμερα. Επίσης η Remington είχε κάλυκες με χαρτονένιο πυθμένιο διαφόρων υψών (ημιδιάφανα τοιχώματα με ρίγες) αλλά και με χαμηλό πυθμένιο (με πλαστικό μαύρο, άσπρο ή κίτρινο δισκάκι στον πάτο). Οπότε πολύ προσοχή στην εσωτερική διαμόρφωση του κάλυκα. Οι Ευρωπαϊκοί κάλυκες είναι τύπου Reifenhauser με παράλληλα τοιχώματα και χαμηλό επίπεδο πλαστικό πυθμένιο. Cheddite, Fiocchi, <span id=”adtext_6″ class=”adtext”>Rio</span>, Baschierri κλπ. Αν και παλαιότερα υπήρχαν Fiocchi και με ψηλό πυθμένιο. Όποιοι Αμερικάνικοι κάλυκες έχουν τα αυτά χαρακτηριστικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα. Αν για παράδειγμα τα υλικά που χρησιμοποιείς σε μια γόμωση χωρούν με δυσκολία σε κάποιον Αμερικάνικο κάλυκα και δεν αφήνουν το προβλεπόμενο ελεύθερο ύψος για κλείσιμο τότε αυτό σημαίνει ότι ο κάλυκας έχει μικρότερο όγκο λόγω υψηλότερου πυθμενίου ή παχύτερων τοιχωμάτων ή και τα δύο. Τότε αν προσπαθήσεις να λύσεις το πρόβλημα με χαμηλότερη τάπα χωρίς να μειώσεις την πυρίτιδα, δυστυχώς μπαίνεις σε επικίνδυνα νερά. Αν μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε κάποιο αμερικάνικο εγχειρίδιο γόμωσης θα δείτε πόσων διαφορετικών τύπων κάλυκες κυκλοφορούν και πως πρέπει να τους μεταχειριζόμαστε.<br>
    Τώρα, τα καψούλια ευρωπαϊκού τύπου είναι φαρδύτερα από τα αμερικάνικα. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα σε αμερικάνικους κάλυκες, μπαίνουν όμως λίγο σφιχτά ακριβώς επειδή είναι φαρδύτερα. Επειδή θα φαρδύνει λίγο και η τρύπα στον κάλυκα μετά δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις σε αμερικάνικα. Οι ευρωπαϊκοί συγκενρτωτήρες μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα σε αμερικάνικους κάλυκες με παράλληλα τοιχώματα που δεν είναι και πολύ παχιά. Το πρόβλημα κυρίως υπάρχει με τους Winchester τους μονοκόματους (και κάποιους Remington αν θυμάμαι καλά). Και αυτά τα λέω επειδή έχω γεμίσει πολλούς Αμερικάνικους κάλυκες και όχι μόνο από διάβασμα. Καλή τύχη λοιπόν με τους Αμερικάνικους κάλυκες και προσοχή.

    ευχαρηστω πολλυ για την απαντηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440039

    ειδα γνωστο μαγαζη να πουλαει γραφητη τη μπωρει να χρεισημεψη ο γραφητης στην ιδιογομοση επισης σε αλλο φορουμ βαζουν μεσα στα σκαγια αλευρη βρωμης για να μην παραμορφωνοντε τα σκαγια ειναι καλο και που μπωρουμε να βρουμε αλευρη βρωμης εγω οπου ρωτησα κανενας δεν ειχε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #440081

    επανερχομαι στους αμερικανικους καλλυκες
    ενδιαφερουσα η αναλυση των πυθμενιων των καλυκων αυτων. καλο να ξερουμε πως και ποσο συνθετα οι αμερικανοι δομουν καλυκες μεγαλητερης σαφως γκαμας απο εμας και ποση πολυφωνια υπαρχει στο θεμα του πυθμενιου
    Ο λογος ολης αυτης της καταστασης εχει να κανει με την καλυτερη δυνατη καυση που ο καθε κατασκευαστης επιθυμει με βαση την πυρητιδα του και το βαρος γομωσης που θα βληθει..
    σε καθε περιπτωση..και για αυτο.<<<.λακωνικα>>> ειπα στην αναρτηση πριν.. για πυρητιδες μεσαιας καυσεως!!
    σε καθε περιπτωση μια μεσαιας καυσης πυρητιδα με την προβλεπομενη ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ δοσολογια.. ( σκαγια βαρος πυρητιδας )
    πολυ δυσκολα εως αδυνατον ειναι να μετατραπει σε επικυνδηνη γομωση λογω μεσαιας η μεγαλης κωνικοτητας του πυθμενιου του καλυκα…στην χειροτερη.. να δειχνει λιγο δυνατουτσικο… που με μια μικρη ελλατωση στην πυρητιδα να παει στα επιπεδα που θελουμε.
    σχετικα προσφτως,, φιλος μου χαρισε μια παρτιδα καψουλια γουιντζεστερ… ( τον ευχαρηστω και συντομως επιφυλατομαι )
    με σκοπο να γεμισω καμια 50αρια καλυκες( δευτερο χερι ).. με πυρητιδα την hercules.
    μου δινετε μια ιδεα τωρα
    το ενχειρημα ειναι να γινουν και μερικα με την δοση ιδια ,,αλλα σε μερικα να μπει σεντιτ 2000.( 4-6 τεμαχια).
    . θα κανω ενα μινι τεστ να δουμε τι διαφορες θα προκυψουν.( ξεχασα να αναφερω ενφρακτηρες ειναι επισης γουιντζεσερ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #440107

    Εξαιρετική η Hercules!!!! Δεν είχα ποτέ αλλα απο βιβλια αμεριξανικα που εχω, την προτιμούν πολύ οι Αμερικάνοι και εχω εκατοντάδες σεταπ με όλες σχεδόν τις αμερικάνικες πυριτιδες!!!

    Για το φίλο Νίκο που ρώτησε για buffering με αλεύρι ή άλλο υλικό, παραθέτω δύο φωτογραφίες απο πολύ παλιό βιβλίο που έχω.
    Προσωπικά δεν θα μου ήταν χρήσιμο ενα τέτοιο στήσιμο, αφού οι βολές μου ειναι πάντα κατω των 30 μέτρων.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #440110

    Για κάποιο λόγο δεν έδειχνε την δεύτερη φώτο!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #440113

    Xτεσινες δοκιμες απο την F2 γεμισμενη στα 28γρ. Το υλικο κανει θαυματα οπως μου ειπαν φιλοι που την γεμιζουν, αλλα δυστυχως ειναι δυσευρετη πλεον. παρολα αυτα δοκιμασα να φτιαξω ενα τσιχλοφυσιγγο στα 28γρ, για να δοκιμασω στα μπασιματα μαζι με τα κλασσικα φυσιγγια που κραταω.

    Δοκιμη στα 33 μετρα, με κανες οπτιμα, τσοκ 4 αστρα και LM.

    http://imageshack.us/photo/my-images/547/my24.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/23/xap1.jpg/<br>

    <hr>Κάτι παίζει και δεν μπορώ να πάρω ματι τις φωτογραφίες…
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #440118

    Image Hosted by ImageShack.us<br/>

    Image Hosted by ImageShack.us<br/>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #440133

    Κάτι παίζει και δεν μπορώ να πάρω ματι τις φωτογραφίες…

    Beneto, δεξί κλικ και “άνοιγμα σε νέα καρτέλα” ή “σε νέο παράθυρο”. (Βίκτωρα, αυτός ο τρόπος που βάζεις τα λινκ των φωτο, μας τα … πρήζει με τις διαφημίσεις του imageshack) 😀

    Xτεσινες δοκιμες απο την F2 γεμισμενη στα 28γρ. Το υλικο κανει θαυματα οπως μου ειπαν φιλοι που την γεμιζουν, αλλα δυστυχως ειναι δυσευρετη πλεον. παρολα αυτα δοκιμασα να φτιαξω ενα τσιχλοφυσιγγο στα 28γρ, για να δοκιμασω στα μπασιματα μαζι με τα κλασσικα φυσιγγια που κραταω.
    Δοκιμη στα 33 μετρα, με κανες οπτιμα, τσοκ 4 αστρα και LM.

    http://imageshack.us/photo/my-images/547/my24.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/23/xap1.jpg/

    Βίκτωρα, από περιέργεια δούλεψα λίγο τις παραπάνω φωτο, και βγαίνει το εξής συμπέρασμα:
    Ή από λάθος έριξες και τις δυο βολές με την ίδια κάννη!!! (πλάκα κάνω), ή τα δυο τσοκάκια σου δεν έχουν καμιά διαφορά στην απόδοση!!! Οι δυο τουφεκιές είναι ίδιες, μόλις 2 σκάγια παραπάνω η μια από την άλλη (318 & 320) στον κύκλο 76 εκατ. Παραθέτω τις δυο φωτό, και πες μου αν βλέπεις κάποια διαφορά, εγώ ούτε έχω καταλάβει ποια είναι με το 4* και ποια με το LM. Δεν έβγαλα φωτο, ρε γμτ, αυτό που μούδωσες κι έριξα με το δικό μου όπλο (με το Briley LM), για να συγκρίνουμε!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,041 έως 11,055 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων