ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,431 έως 11,445 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457465

    φυσικα και υπαρχει και αυτη η περιπτωση…
    αλλα υπαρχει και η περιπτωση καποιες πυρητιδες να συνεργαστουν αψογα…Αυτες κρατατμε!
    Σε καθε ομως περιπτωση εκρηξη στομιου εχουμε σε καθε γομωση…
    μια υπερβολικη συνηθως εχει αποτελεσματα,,, οπως μια φτωχη συγκεντρωση
    Στην γομωση που ανεβασα ,, με 86% ,,μαλλον δεν υπαρχει το εντονο φαινομενο της εκρηξης.( εχω δουλεψει μεχρι στιγμης με jk s4 sp3 tecna..μπορει και καμια ακομα που ξεχναω… αυτες δεν εχουν δωσει ακομα περιεργες συμπεριφορες..)
    επισης παρ οτι εδωσε αρχικες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ..ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ δειχνει να εκανε καποια ζημια,, να την πω,,, τουλαχιστον στο ποσοστο συγκεντρωσης….( οκ εκανε στην ποιοτητα κατανομης..αλλα ετσι ειναι τα υπερβολικα γκαζια..)
    και μαληστα με χρηση αρκετα ψιλων σκαγιων…

    Απο εδω και περα μενει να γινουν αρκετες ακομα δοκιμες… οπως ειπα ..το χειμωνα θα συνεχισω…
    λεω χειμωνα γιατι λογω κυνηγιου το σκοπευτηριο μου ειναι σχεδον χωρις επισκεπτες!!!
    δεν υπαρχει καλητερη φαση..απο το να κανεις δοκιμες εν ειρηνη..χωρις ερωτησεις απαντησεις….
    Αλλα μαλλον δεν θα ασχοληθω με 12αρι…παρα μονον με 20 και 28.
    ειναι τα διαμετρηματα που δουλευω πλεον .αλλα μπορει και να το κανω…θα δουμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #457466

    επισης παρ οτι εδωσε αρχικες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ..ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ δειχνει να εκανε καποια ζημια,,

    καποτε ειχα γραψει ότι ισως ολο το μυστικο στο καλυτερο φυσιγγι είναι η εκκίνηση , και ειχες απαντησει ειρωνικα με ένα βιντεο με ένα αμαξι να σπινιαρει ? τελικα μηπως ειχα δικιο ? μηπως ολο το μυστικο παιζεται στην εκκίνηση ? στην εναρξη του εργου της καυσης για να το γραψω πιο επιστημονικα ?μηπως και οι μεγαλες αρχικες με τον καταληλο τροπο γινονται φιλικες και θεμιτες ? μηπως τελικα όλα δεν είναι μαυρο και ασπρο αλλα γκρι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457467

    Μα η σωστη εκκίνηση δεν ειναι η ομαλή προώθηση της γομωσης των σκαγιων απο την καύση της πυριτιδας στην αρμονικότερη αναλογία μεταξύ τους..?
    Το κενό αέρα νομίζω προσφέρει αυτήν την ομαλότητα όπως επίσης και ενα επιπλέον είδος “αμορτισέρ”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457468

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    επισης παρ οτι εδωσε αρχικες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ..ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ δειχνει να εκανε καποια ζημια,,

    καποτε ειχα γραψει ότι ισως ολο το μυστικο στο καλυτερο φυσιγγι είναι η εκκίνηση , και ειχες απαντησει ειρωνικα με ένα βιντεο με ένα αμαξι να σπινιαρει ? τελικα μηπως ειχα δικιο ? μηπως ολο το μυστικο παιζεται στην εκκίνηση ? στην εναρξη του εργου της καυσης για να το γραψω πιο επιστημονικα ?μηπως και οι μεγαλες αρχικες με τον καταληλο τροπο γινονται φιλικες και θεμιτες ? μηπως τελικα όλα δεν είναι μαυρο και ασπρο αλλα γκρι ?

    MΠΑ αγαπητε Δημητρη ,,,να σου απαντησα με βιντεακι αυτοκινητου που σπιναρει ειναι ατοπο. Μηπως καποιος αλλος συνφορουμιστας????
    να κανω ενα μικρο σχολιο…αρχικες που ξεπερνουν τα 400 συνηθως τις κατεβαζω χαμηλοτερα.. ιδανικες ταχυτητες θεωρω τα απο 370 μεχρι 400 αντε λιγο παραπανω… Αρμονικοτερη ιδανικη για σχεδον ολες τις γομωσεις θεωρω την οποια κοντα στα 390. Σε καθε περιπτωση αναλογα την διαμετρο των σκαγιων..την μαζα τους.. καποια ταχυτητα ειναι η καλητερη δυνατη..για αυτο και αναφερω ενα σχετικο μεγαλο ευρος.
    εχω αρκετες φορες πει… πως μακαρι για παραδειγμα μια γομωση 430μ/δ και μια 390.μ/δ.. να εκανε την 430 να διατητει αυτη την θεαματικη αρχικη διαφορα των 40 μ/δ και οταν φτανει στο στοχο…
    αλλα απειρες βολες απο εδω και απο εκει. ( εσσωτερικου και εξωτερικου..).εχουν δειξει πως το θεαμα θριαμβου ..της αρχης..δυστιχως δεν συνεχιζετε μεχρι το τελος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457469

    Η sp3 και η Tecna, σου κεγονται καλλα ή αφεινουν μεσα καταλιπα σαν πυτουρα;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457470

    Η sp3 και η Tecna, σου κεγονται καλλα ή αφεινουν μεσα καταλιπα σαν πυτουρα;;

    H tecna παντα λερωνει.. με καποια ακαυστα .. δεν ειναι κουσουρι.. απλα ετσι δουλευει.
    η sp3 εχει αλλη πλατφορμα.. την γνωρισα σε εφαρμογες 36ριου… πυρητιδα καθαρη για ραβδωτα…στα 36αρια καιγετε παντελως ( δεν ειχα ποτε καποια καταλοιπα..αξιολογα) στην εφαρμογη της σε 20αρι..ειναι παντελως αγνωστη ως προς την συμπεριφορα της…ηταν η πλεον προοδευτικη που ειχα στην κατοχη μου και της εδωσα καποια σημασια… δεν νομιζω ομως να δουλεψει . τυλαχιστον στο 20αρι… στο 12αρι..της δινω 100% μηδενικη αξια.
    Αλλα ,,,αλλα την βλεπω σαν μεγα παιχτη στο 28αρι…εκει βασικα την παλεψα με το μοντελο υπαρξης αερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #457473

    Καλημερα,ειμαι κατοχος μιας απλης μηχανουλας του λαναρα,με ενα μαχαιρι 6αρι,και μια ρελιαστρα διπλα,πανω στην ιδια πλατφορμα,παρακαλω τους μαγειρες να μου δωσουν μια συνταγη με κυαθιο.Εχω μεινει ευχαρηστημενος με το Τζιοβαννι,οταν εβρισκα ετοιμα σωστα πολυ καλες κατανομες-συγκεντρωσεις,εχω πολλα Σεντιτ με CX-2000,επανω και διαφανα απο καινουργιους καλυκες,θελω μια πυριτιδα για 32-34γρ. και 6αρι-5αρι για να παιζω ολο το χρονο στα 380-400μ/δ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457475

    Καλημέρα, εχω πάρει σε κανονακι την 206S, αλλά σε στρογγυλό ρέλι, σου παραθέτω τα αποτελεσματα και μέσω αυτών νομίζω μπορεις να βγάλεις αρκετα συμπεράσματα.

    12/70 Μ686 Victory- 206S 1,75gr.,- 34gr.,- No.7,5- Couvette, Diana- 64,5mm Χαρτάκι.
    V1,5m- 397m/s
    V20m – 316m/s
    Pmax – 700bar

    Θα προσθέσω πως ο συγκεκριμένος καλυκας ειναι παρα πολυ σκληρός, η χρήση κάποιου αλλού, πιο μαλακού, θα κατεβαζε κάπως τις πιέσεις χωρις να αλλοιώσει τις ταχυτητες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457486

    Σαραντο καλοριζικη σου ετχομαι να σου χαρισει ωρες ευχαριστισης και διμιουργιας!

    ζυγαρια πειρες;;

    Η πυριτιδα που θες εχει πολες σε αυτην την κατιγορια 32-34 θα βοηθουσε αν εδεινες και καποια αλλα κριηιρια επιλογης π.χ μικρου ή μεγαλου ογκου – κοστος – ελαστικοτιτα .κτλ.

    μια καλη οπου κανει ολα τα κεφια του αρχαριου ειναι η Α1 μεγαλου ογκου μονοβασικη

    μια αλλη που θα σου δοσει ποιο μεγαλες ταχυτιτες ειναι Sipe n μικρου ογκου διβασικη

    http://www.gualandi.it/en/docs/tabpolv_2013_eng.pdf

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #457508

    A1 και απο μενα, ή Aquila. Μην μπλεξεις ακομα με διβασικες Σαραντο, ειδικα αν δεν εχεις παρει και ζυγαρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #457512

    Παιδια ευχαρηστω,οτι πειτε,ναι εχω ζυγαρια,και με αυτες της πυριτιδες θα ξεκινησω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457618

    Τελικα Σαραντο τι λεει εκανες κανενα δοκιμαστικο γεμισμα να δεις πως παει;;;

    πως συνεργαζονται τα υλικα κ.τ.λ.π.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #457625

    Τελικα Σαραντο τι λεει εκανες κανενα δοκιμαστικο γεμισμα να δεις πως παει;;;

    πως συνεργαζονται τα υλικα κ.τ.λ.π.

    Φιλε οχι ακομα,θα ανεβω στο Κενταυρο για α-1 η ακουιλα και τζιοβαννι κυαθια,σε διαφορα υψη,μονο ΜΒ36 και ζμ-2 κυαθια εχω,τωρα που πηρα το εργαλειο του χρονου θα ριχνω δικα μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457626

    ποια κυαθια λες ΜΒ36;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #457627

    ποια κυαθια λες ΜΒ36;;

    Μπαρουτι ηθελα να πω ΜΒχ36

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,431 έως 11,445 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων