ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,806 έως 11,820 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    sakis beneli στις #461223

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
    1)ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ LEE. ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΡΑΠΑΝΟ ΠΑΓΚΟΥ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΤΡΟΦΕΙΟ ΓΙΑ ΡΕΛΙΑΣΜΑ.
    2)ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΜΗΣΩ ΜΕ SIPE ΑΠΟ 32-35 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΙΞΙΕΣ ΕΓΩ ΑΚΟΥΩ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #461224

    γραξετε και τα σεταπ που ρηχνεται με τα χαρτινα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461228

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.<br>
    1)ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ LEE. ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΡΑΠΑΝΟ ΠΑΓΚΟΥ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΤΡΟΦΕΙΟ ΓΙΑ ΡΕΛΙΑΣΜΑ.<br>
    2)ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΜΗΣΩ ΜΕ SIPE ΑΠΟ 32-35 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΙΞΙΕΣ ΕΓΩ ΑΚΟΥΩ.

    η Sipe θα σε δισκολεψει παααρα πολυ με την lee .

    εχουμε πει και παλεωτερα οτι μια ζυγαρια ακριβιας ειται παραδοσιακη ειται ηλεκτρωνικη ειναι απαρετιτη , τα ογκομετρικα παντα χανουνε. η lee ειναι καλη και τιμια για γενικες χρεισεις αλλα και για χρηση με ογκομετρικα σε πυριτιδες μεγαλου ογκου (παντα με την επιβλεψη ζυγαριας)

    επισεις μπορεις να δοκιμασεις προτα αρελιστα μονο με την Lee αν ειναι χρισιμοποιημενοι καλυκες πατοντας 2-3 φορες το τελικο σταδιο.

    οσο για στροφια πολυ καλο ειναι το ΒΝ2 spesial της Gaep και το Τ2 της Cortini κοματι ακριβουτσικα ομως οικονομικοτερες λυσεις ειναι το ορυχαλκινο STP της Gaep αλλα και αλλα οπως το στροφειο του λαναρα το βαθυ με την ποντα σηγουρα ομως οχι τοσο καλα οσο τα ιταλικα.

    http://www.gualandi.it/docs/tabpolv_2013_ita.pdf

    στην σελιδα 8 του ανωθεν pdf α βρεις ασφαλες συνταγες για την Sipe n.

    οτι αποριες εχεις ρωτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    sakis beneli στις #461229

    ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΜΕ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΙΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ.
    ΚΥΝΗΓΑΩ. ΤΡΥΓΟΝΙ, ΠΑΠΙΑ, ΜΠΑΛΙΖΕΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ,ΚΑΙ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ 3 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461234

    Καλα το κοστος, δεν παμε να γλιτωσουμε απο μερακι γεμιζω και οντως ο χαρτινος καλυκας δειχνει πιο συναισθηματικος.
    Απο εργαλεια τα κλασικα Τ2 κανουν; Εχω δει και κατι αλλα που λενε για χαρτινους καλυκες αλλα δεν πειθομαι ιδιαιτερα…
    Οι χαρτινοι προφανως δεν παιρνουν λιπανση σωστα; Δεν αναβει το στροφειο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #461237

    Xαρτινα προυποθετει και κλεισιμο με χειροκινητη ρελιαστρα. Τουλαχιστον ετσι το κανω εγω. Αν προτιμησεις δραπανο, νομιζω οτι πρεπει να κατεβασεις τις στροφες του στο πολυ χαμηλο, εξ’ου και ο λογος που προτιμησα το χειροκινητο ρελιασμα.

    Το βασικο με το ρελιασμα του χαρτινου ειναι οτι εχει μεγαλυτερο παχος τοιχωματος, που σημαινει οτι το στεφανι του ρελιασματος πρεπει να ειναι πιο παχυ. Το κλασσικο Τ2 κανει για πλαστικους, χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι στο χαρτινο δεν θα αποδωσει, απλα ισως να δεις ανομοιομορφια στο ρελιασμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461241

    οι Ιταλοι εχουνε τα STC και OTC για τον χαρτινο αντιστιχα για αστερι και για στρογγυλο παραδοσιακο.

    κλεινουνε και με τα κεινα στροφεια χωρις προβληματα αλλα τα εξιδικευμενα οσο νανε κανουνε ποιο σωστο κλεισιμο και διαμορφονουνε το ρελι οπως πραγματικα πρεπει για τον χαρτινο.

    καλο ειναι στο χαρτινο να βαζουμε λιγο βαζελινη γυρο απο το χειλος του καλυκα και μετα να κλεινουμε εχει διαφορα και στην ευκολια αλλα και στην αισθηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461248

    Εχω το Τ2 αλλα και για στρογγυλο ρελι πλαστικου (τζαμακι) Στο δραπανο θα το κανω αν ειναι απλα θα το κανω ενα αγγιγμα μονο γιατι δεν ρυθμιζονται οι στροφες.
    Εχω και ενα μπρουτζινο για ρελι που φαινεται οτι εχει πιο μεγαλο ανοιγμα ισως ειναι αυτο το ιδανικο.
    Εδω στην Ελλαδα εχει κανεις στροφειο για χαρτινα;
    Επισης 684 ή CX50;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461252

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.<br>
    1)ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ LEE. ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΡΑΠΑΝΟ ΠΑΓΚΟΥ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΤΡΟΦΕΙΟ ΓΙΑ ΡΕΛΙΑΣΜΑ.<br>
    2)ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΜΗΣΩ ΜΕ SIPE ΑΠΟ 32-35 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΙΞΙΕΣ ΕΓΩ ΑΚΟΥΩ.

    Καλυκας νομπελ 70χιλ με καψουλι 686.πυριτιδα sipe 1.65.συγκεντρωτηρας gt24 και σκαγια 35γρμ μολυβδινα νουμερο5.Κλεισιμο αστερι 6αρι.Τελικο υψος 57,8.Απ’τον Οκτωμβριο και μετα που πεφτουν λιγο οι θερμοκρασιες μεχρι τελους!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461253

    Εχω το Τ2 αλλα και για στρογγυλο ρελι πλαστικου (τζαμακι) Στο δραπανο θα το κανω αν ειναι απλα θα το κανω ενα αγγιγμα μονο γιατι δεν ρυθμιζονται οι στροφες.<br>
    Εχω και ενα μπρουτζινο για ρελι που φαινεται οτι εχει πιο μεγαλο ανοιγμα ισως ειναι αυτο το ιδανικο.<br>
    Εδω στην Ελλαδα εχει κανεις στροφειο για χαρτινα;<br>
    Επισης 684 ή CX50;

    684 σκετα καψουλια επερνα απο τον Κενταυρο.Για στροφειο δεν ξερω.Ριξε παντως μια ματια στο siarm.Νομιζω οτι ειχε.

    Για να μην αναβει το πλαστικο και το στροφειο εχω ενα σφουγγαρακι απο αυτα που βρεχουν τα γραμματοσημα “μουλιασμενο” με παραφινελαιο. Ακουμπω το φυσιγγι μια φορα στο σφουγγαρι και μετα στο δραπανο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    sakis beneli στις #461264

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ. ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΕΛΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461275

    Δεν πρεπει να εχει η Σιαρμ. Και στην Ελλαδα δεν καταφερα να βρω… Μαλλον με το ρελι θα κλεισω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #461279

    ΤΟ ποιο ΒΑΣΗΚΟΤΕΡΟ ακομα δεν το γραψατε τοσες φορες που αναφερατε για το χαρτηνο που ειναι ΠΟΙΟ ΣΕΤΑΠ ΓΙΑ ΧΑΡΤΗΝΟ τι πυρητηδα ποσα γραμμαρια τη υψος ταπας κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #461280

    ΛΕΩ ΜΗΠΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΑΤΕ ΜΥΣΤΗΚΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #461281

    αντε να γραψω ενα εγω γιατι δεν προκητε να γραψει αλλος για να ανοιξη τα ματια και σε αλλους ειναι χαρτηνος καλυκας σεταιτ 70μμ καψ. 2000CX πυρητηδα ΜΒ36 1,90×34 γκουβερ πρασηνο +μαληνη 10μμ+οβερ παουερ 4μμ + φελο 6μμ κλεισημο ρελιαστο παραδοσιακο η χαρτονακι η φελο στα 63μμ και κλεινη μια χαρα με το στροφειο για πλαστηκο που ειναι το OTP και με το IOS ουτε πραφινελεο ουτε τιποτα και με την κορτηνι στης 1200 στροφες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,806 έως 11,820 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων