ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,151 έως 12,165 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #471642

    Πολλοί θεωρούν το «σιδέρωμα» του κάλυκα σαν σημάδι υψηλών πιέσεων, η γνώμη μου είναι ότι περισσότερο έχει να κάμει με τις ιδιότητες του πλαστικού, την τάση του να επανέρχεται, είτε μερικώς είτε πλήρως, στην πρότερη μορφή του μετά από μια στιγμιαία

    και όμως Στελιο , το σιδερωμα του καλυκα σαν καινούργιου ειναι ξεκαθαρο σημαδι αναπτυσομενων πιεσεων τουλάχιστον πανω από 900 bar , αν κοβεται και κομματι από το αστερι παμε σε τετραψηφιους αριθμούς ανετα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #471656

    Γιωργο καλος ορισες στον κοσμο της ιδιογομοσης, ειναι ενα ξεχωριστο και μαγικο κοματι του κυνιγιου οπου συναρπαζει ιδιετερα, ιδιος οταν καταβαλεις και τα θυραματα σου με αυτα :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    Το στροφειο του λαναρα αυτο με το σημαδι, το βαθυ που λεει και ο Δημητρης το εχω απο το 2005 και δεν με εχει απογοητευση ποτε εως τωρα , προσοπικα το θεωρω μια καλη οικονομικη λυση για αστεροιδες κλεισιματα .

    με κριτιριο το οικονομικο και αυξουσα σηρα προς το ποιοτικοτερο ακολουθουν τα ορυχαλκινα της Gaep STP και OTP για αστερι και ρελιαστο αντιστιχα σε πλαστικο καλικα , με πολυ καλα αποτελεσματα

    μετα παμε σε ποιο εξιδικευμενα πραγματα και το χερι πρεπει να μπει ποιο βαυθα στην τσεπη, πιστευω οτι ειναι λιγο υπερβολη ενας αρχαριος ή μετριος ιδιογομοτης να προσφυγει σε τετοια ακρηβα στροφια.

    ενα καλο στροφειο σε σχεση με τα λευτα του ειναι το Gaep BN2 Spesial

    Σαφως και οι καλυκες ολοι συδερονονται στηγμιεα κατα την πυροδοτιση μεσα στην θαλαμη και ο καθε καλυκας εχει τον δικο του συντελεστη σκληροτιτας, αλλα συνιθος η μετριες πιεσεις αφυνουνε τον καλυκα να επανελθει στο σχημα που ξερουμε ολοι μας . οι πολυ υψυλες πιεσεις ομως σε συνδιασμο με τις υψυλες θερμοκρασιες που αναπτυσονται μεταβαλουν την δομη του πλαστικου και το αφυνουν σιδερομενο ,
    σχεδων παντα καλυκες με συδερομενο το αστερι και αρκετα φουσκομενο μεταλο ειναι ανυσιχιτικες ενδειξεις οτι το φυσιγγι εχει πολυ υψηλα bar

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    11223344 στις #471657

    Πραγματικά μένω ενθουσιασμένος από τις απαντήσεις σχετικά με τα ερωτήματά μου για την ιδιογόμωση!!! :good:
    Σας ευχαριστώ όλους, Γιώργος !!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #471658

    καλησπέρα τι εννοείτε σιδερωμένο κάλυκα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #471659

    καλησπέρα τι εννοείτε σιδερωμένο κάλυκα ?

    Να μην έχει εμφανή πτυχώσεις από το κλείσιμο όταν είναι ριγμένος. Να είναι δηλαδή περίπου σαν ολοκαίνουριος, σαν να νην είχε γεμιστεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #471667

    Steve et all ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις… αν βρω ευκαιρία θα βάλω και κάποια φωτό έτσι για αρχειακούς λόγους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #471669

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>steve wrote:</div>
    Πολλοί θεωρούν το «σιδέρωμα» του κάλυκα σαν σημάδι υψηλών πιέσεων, η γνώμη μου είναι ότι περισσότερο έχει να κάμει με τις ιδιότητες του πλαστικού, την τάση του να επανέρχεται, είτε μερικώς είτε πλήρως, στην πρότερη μορφή του μετά από μια στιγμιαία

    και όμως Στελιο , το σιδερωμα του καλυκα σαν καινούργιου ειναι ξεκαθαρο σημαδι αναπτυσομενων πιεσεων τουλάχιστον πανω από 900 bar , αν κοβεται και κομματι από το αστερι παμε σε τετραψηφιους αριθμούς ανετα

    Πιστεύω ακόμα ότι όταν δεν υπάρχει καλή έμφραξη συγκεντρωτήρα ή συνήθως στη τύπου μάλλινη τάπα και υπάρχει διαφυγή καύσης στον κάλυκα, δημιουργείται επίσης σιδέρωμα στα χείλια λόγω θερμοκρασίας,ιδιαίτερα στις διβασικές πυρίτιδες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #471685

    Εμφανες σημαδι υψηλων πιεσεων ειναι και το σιδερωμα του καψουλιου, αντι δηλαδη το γνωστο λακουβακι, να βλεπουμε ενα απλο σημαδι εκει που χτυπαει ο επικρουστηρας.

    Καινουριοι καλυκες παρουσιαζουν παντως αυτο το συμπτωμα κατα το ανοιγμα, ακομα και απο φυσιγγια του εμποριου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #471966

    μπωρεί να μου σχολιάσει κάποιος που ασχολείτε χρόνια με το άθλημα,αυτό το βίντεο
    και άν είναι βλητικά καλύτερο απο το κλείσιμο με το στροφείο η όχι.

    OMV- VIDEO CHIUSURA OGIVALE PACI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #471968

    Εγώ στα φυσίγγια στο παραπάνω βιντεάκι βλέπω κίνδυνο να εκπυρσοκροτήσει το ένα φυσίγγι το άλλο μέσα στην αποθήκη όταν εκρήγνυται αυτό που είναι στη θαλάμη, και ας είναι από πλαστικός ο κώνος.
    Μόνο σε δίκαννο θα τα δοκίμαζα. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #471991

    απο φυσιγγια του εμποριου

    ετσι από περιεργεια μπορεις να αναφέρεις ένα ?δεν εχει τυχει να δω αυτό το φαινομενο σε φυσιγγι εμποριου , μια φορα μονο σε διασπορας με Θωδη τρελο διασπορεα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #471992

    το άλλο μέσα στην αποθήκη όταν εκρήγνυται αυτό που είναι στη θαλάμη

    δουλευεται πολλα χρονια αυτό το κλεισιμο στην Ιταλια ακομα και σε αυτογεμη οπλα , ατύχημα δεν εχει συμβει , καλο όμως είναι να ρίχνεται από δικαννα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #472047

    είναι βλητικά καλύτερο απο το κλείσιμο με το στροφείο η όχι.

    Αυτό το είδος κλεισίματος εμφανίστηκε στην Ιταλία στα μέσα του 20ου αιώνα από την γνωστή τότε, Armeria Fiorentina Sant Uberto και εφαρμοζόταν σε χάρτινους κάλυκες με χρήση κόλας για τη συγκράτηση των πτυχών. Εγκαταλείφτηκε γρήγορα όμως καθώς μπλοκάριζε εύκολα στα αυτογεμή της εποχής και συχνά άνοιγε και άδειαζαν τα σκάγια. Πέρα από αυτά υπήρξαν ανεπιβεβαίωτες αναφορές ότι πυροδοτούνταν μόνα τους μέσα στην αποθήκη λόγω της υπερβολικά σκληρής “μύτης” που είχαν όπως λέει κι ο Ηλίας (Krateros). Παρά το ότι παρουσίαζε τα πλεονεκτήματα των χαμηλών πιέσεων, καλών κατανομών, αλλά και της διατήρησης των ακριβών χάρτινων καλύκων σε καλή κατάσταση για την επαναγόμωσή τους, η ιδέα εγκαταλείφτηκε γρήγορα και έστρεψαν το ενδιαφέρον τους στο αστεροειδές όπως το ξέρουμε σήμερα.
    Πριν λίγο καιρό το ξαναέβγαλαν στο προσκήνιο κάποιοι Ιταλοί πασάροντάς το για καινούριο και αρκετοί όχι μόνο το “έχαψαν” αλλά έγιναν και θιασώτες αυτού του τρόπου κλεισίματος.
    Τώρα όσον αφορά τη βλητική απόδοσή του και αν υπερτερεί ή όχι των άλλων μεθόδων είναι όπως το δει ο καθένας.
    Επειδή παίρνει πολύ γράψιμο αυτό και επειδή τις απόψεις μου τις έχω ξαναγράψει γι αυτό το είδος κλεισίματος και παλιότερα, για να μην ξαναγράφω τα ίδια θα ψάξω να το βρώ και να στο δείξω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #472074

    Επειδή παίρνει πολύ γράψιμο αυτό και επειδή τις απόψεις μου τις έχω ξαναγράψει γι αυτό το είδος κλεισίματος και παλιότερα, για να μην ξαναγράφω τα ίδια θα ψάξω να το βρώ και να στο δείξω.

    Το θέμα το είχε ξεκινήσει ο Βαγγέλης (BERETTA425) εδώ http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/goniako-klisimo-i-miso-asteroides-i-klisimo-ogivale-i-klisimo-paci/
    Αν δεις έχει και δύο απαντήσεις δικές μου πέραν των άλλων φίλων.
    Οπότε διάβασέ το το θέμα και τα ξαναλέμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #472080

    Δημητρη, φυσιγγια που ειχα παρατηρησει αυτο το φαινομενο, θυμαμαι ηταν καποια ΑΛΦΑ (μη με ρωτας περισσοτερα στοιχεια) δεκαετια 90, καθως και καποια C7 Perfecta μαυρα. Αυτο ομως, το τονιζω, πολυ παλιοτερα οταν αγοραζα ετοιμα φυσιγγια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,151 έως 12,165 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων