ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,971 έως 5,985 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #463113

    Στέφανε ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει, αλλά τόσο εσύ όσο και τα σκυλιά σου ανταποκρίνεστε εξαιρετικά στην πρόκληση… Κάθε φορά και καλύτερα… Καλή συνέχεια!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #463114

    θα μπορούσε κάποιος να μου γράψει καμιά συνταγή για ορτύκια εκτός από ψητά στα κάρβουνα ευχάριστο προκαταβολικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #463115

    Σήμερα 7 σηκώματα από τα οποία 4 πήρα, 2 έφυγαν ατουφέκιστα και ένα ήταν αρσενικό:) …

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #463119

    Φίλε μου neptoune.
    Η καταγωγή μου είναι από την ΤΙΘΟΡΕΑ κυνηγάω πολλά χρόνια σε αυτή την περιοχή και την ξέρω σχετικά καλά.
    Υγεία και καλά κυνήγια να έχεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463121

    θα μπορούσε κάποιος να μου γράψει καμιά συνταγή για ορτύκια εκτός από ψητά στα κάρβουνα ευχάριστο προκαταβολικα

    Αλατοπιπερώνουμε τα ορτύκια μέσα στην κοιλιά τους βάζουμε απο ένα κομματάκι τυρί, ντομάτα, σκόρδο και βούτυρο ρίγανη από πάνω και τα ενισχύουμε με βούτυρο για να ψηθούν τα τυλίγουμε σε λαδόκολλα η σακούλα ψησίματος και τα βάζουμε στο φούρνο στους 180 με 200 βαθμούς για 2,5 ώρες ανάλογα με τα υγρά και το λίπος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463122

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>stefanos64 wrote:</div>
    Σήμερα με πολύ ψάξιμο καθότι κυνηγημένα και στο φουλ ποδάρωμα παρέα με τη μικρή για να μαθαίνει φύγαμε με 8 πουλάκια στο γιλέκο, χάσαμε και 3 τραυματισμένα !!!!!<br><br>
    Είχαμε και τον πρώτο έλεγχο από τους ομοσπονδιακούς (έλεγχος όπλου, αυτοκινήτου,αδείας)αλλά για το σκυλί καμία ερώτηση, και η απορία τους ήταν ότι δεν βρήκαν καθόλου άλλους κυνηγούς και με ρώτησαν αν άκουσα αλλού τουφεκιές. Μπα τελικά μόνος μου κυνηγάω !!!!

    καλο απόγευμα! μπραβο Στεφανε! ωραιο κυνηγι το ορτυκι! και ο καλυτερος κυνηγετικος μεζες για μενα! θελω να ρωτησω κατι που εχω ακουσει και από σενα εδώ αλλα και από αλλους! η ορτυκομανα τι ακριβως είναι? τι μέγεθος εχει σε σχεση με το κανονικο ορτυκι?

    Ακριβώς όπως αναλύει παραπάνω ο Κος Tsakalos, ευχαριστώ και να σαι καλά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463123

    Σήμερα 7 σηκώματα από τα οποία 4 πήρα, 2 έφυγαν ατουφέκιστα και ένα ήταν αρσενικό:) …<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    Καλή συνέχεια Χρήστο !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463127

    καλησπέρα! σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! μου λυθηκε η απορια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463135

    Καλημερα στην παρεα,Γιαννη οπως σου ειπαν κ αλλοι συναδελφοι περι ορτυκομανας..
    Εγω ειμαι νοτιο εβρο Αλεξπολη,οι λαικες ονομασιες αυτου του πουλιου,ειναι η ορτυκομανα,διοτι εχει παρομοιο χρωματισμο αλλα μεγαλυτερο μεγεθος,η ορτυκοσουρτης κ αυτη η ονομασια σαν ορολογια μαλλον πλησιαζει την αληθεια.
    Δεν εχει καμια σχεση με τα ορτυκια απλα η περιοδος μεταναστευσης της συμπιπτει με τα ορτυκια.
    Ειναι πουλι που δεχετε φερμα κ αν το δεις απο μακρυα να πεταει σου θυμιζει λιγο μπεκατσα σα σιλουετα χωρις να χει ραμφος μπροστα.
    Δεν επιτρεπετε το κυνηγι της κ δε τρωγεται (δε την τρωμε στα μερη μου τουλαχιστον η στον κυκλο μου,οποτε δε ξερω να σου πω γευστικα τι κ πως)
    Επισης δεν ειναι πανακια η ορτυκομανα να ακολουθειτε απο ορτυκια,η να προπορευεται απο τα ορτυκια.
    Απο προσωπικες μου εμπειριες,εχω σηκωσει ορτυκομανα κ 21 αυγουστου,εχω σηκωσει κ 15 νοεμβρη, ακομη εχει τυχη μερα να σηκωσω 2 ορτικομανες κ απο ορτυικι εκεινη τη μερα ουτε φωνη ουτε ακροαση.
    Φετος ως τωρα εχω σηκωσει 2 απο αυτα τα πουλια,ενα φερμαριστο ενα πεταχτηκε μονο του,παρολα αυτα ορτυκια ταξιδιαρικα ακομη δεν εχουν μπει,ασχολουμαστε μονο με ντοπια,αν κ το ενα απο τα 3 τελευταια που πηρα ειχε αρχισει να βαζει λιπος,τα υπολοιπα καμια 20αρια που εχω σηκωσει κ σαν πεταγμα κ σαν συμπεριφορα κ σαν λιπος τα 9 που εχω παρει,ειναι ντοπια πουλια…
    Εδω ο καιρος εχει 4-5 μερες μελτεμια,κ συνεχιζει ετσι οπως βλεπω.Τριτη-πεμπτη δινει βροχες κ καταιγιδες,οποτε απο σκ αναμενετε το πρωτο μπασιμο,αρα οι νοτιοι να ετοιμαζεστε μεσοβδομαδα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #463140

    Σήμερα 2 σηκώματα που τα πήρα. Το ένα φερμαριστό από τον Ζίκο και το άλλο αφερμάριστο από τη Λούσυ. Απόρτ το κάθε σκυλί στο θήραμά του.
    Επίσης απόλαυσα σήμερα και τον ήχο της απογείωσης κοπαδιού από καμιά 20αριά πεδινές…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #463143

    πολυ ωραια . μπραβο στα παιδια για της επυτιχιες τους!!!
    εκανα και εγω 3 εξοδους και πηρα 6 πουλακια, καλα περασαμε ως τωρα!!
    καλη συνεχεια σε ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #463150

    Οταν κυνηγας ντοπια ορτυκια συμβαινουν και αυτα…
    Ενα μικρο που θα προτιμουσα να μην το εχω παρει.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #463157

    καλησπέρα φίλε μου
    και εγώ σήκωσα 2 χθες το πρωί με τα πόδια αλλά δεν τα χτύπησα.
    Ήταν πολύ μικρά σαν σπουργητάκια παλί εμείς θα τα σηκώσουμε οπότε ας είμαστε λίγο υπομονετικοί.
    Μάλλον έχει κι άλλες γέννες πρίν φύγουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    neptune στις #463211

    Φίλε μου neptoune.<br>
    Η καταγωγή μου είναι από την ΤΙΘΟΡΕΑ κυνηγάω πολλά χρόνια σε αυτή την περιοχή και την ξέρω σχετικά καλά.<br>
    Υγεία και καλά κυνήγια να έχεις.

    Εγω απο την πλευρα του πατερα μου κραταω απο Παλαιοχώρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #463217

    Φίλε μου neptune
    Από την στιγμή που έχεις σχέση με ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ θα πρέπει να ξέρεις οτι στην γύρω περιοχή υπάρχουν πολλές ΦΑΣΣΕΣ.

    Σε λίγο καιρό θα γίνεται πάρτυ στην περιοχή ΠΑΛΑΙΧΩΡΙ-ΜΠΡΑΛΟΣ.
    Δεν ξέρω αν σου αρέσει το φασσοκυνήγι αλλά νομίζω οτι είναι πιό ενδιαφέρον από τα ορτυκάκια.
    Αν έχεις γνωστούς ντόπιους θα σε κατατοπίσουν.
    Αν οχι τα ξαναλέμε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,971 έως 5,985 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων