ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,006 έως 1,020 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #417153


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418153

    Η μικρή (9 μηνών τώρα) τον τελευταίο καιρό με το που θα βγούμε έξω πηγαίνει κατευθείαν στην πρασινάδα. Με μανία όμως, ούτε πρόβατο να ήταν. Τρέχει ψάχνει και μετά από 5 λεπτά πάλι τα ίδια. Μίλησα με τον κτηνίατρο μου που το θεώρησε φυσιολογικό  Έγιναν οι καθιερωμένες εξετάσεις αίματος και ήταν φυσιολογικές. Τα κόπρανα της είναι όπως πρέπει να είναι. Σκέφτηκα μήπως είχε στομαχικές διαταραχές, ξεκίνησα μια αγωγή με ultra-levure αλλά δεν άλλαξε κάτι στην συμπεριφορά της.

    Γενικότερα η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική, έχεις κανείς παρόμοια εμπειρία;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #418175

    Η μικρή (9 μηνών τώρα) τον τελευταίο καιρό με το που θα βγούμε έξω πηγαίνει κατευθείαν στην πρασινάδα. Με μανία όμως, ούτε πρόβατο να ήταν. Τρέχει ψάχνει και μετά από 5 λεπτά πάλι τα ίδια. Μίλησα με τον κτηνίατρο μου που το θεώρησε φυσιολογικό Έγιναν οι καθιερωμένες εξετάσεις αίματος και ήταν φυσιολογικές. Τα κόπρανα της είναι όπως πρέπει να είναι. Σκέφτηκα μήπως είχε στομαχικές διαταραχές, ξεκίνησα μια αγωγή με ultra-levure αλλά δεν άλλαξε κάτι στην συμπεριφορά της. Γενικότερα η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική, έχεις κανείς παρόμοια εμπειρία;

    Κώστα καλησπέρα.Μην ανησυχείς για το φαινόμενο ,τα περισσότερα σκυλάκια το συνηθίζουν ,πιθανώς τα δροσίζει στο στομάχι. Δες το κι αλλιώς ,θέλει και το σαλατικό του το ζωντανό! Εξάλλου ,σε ορισμένα πετ μαγαζιά πουλάνε σπόρους για κάποιο είδος γρασίδι που τους φυτεύεις στο σπίτι σου,[γλάστρα ,παρτέρι ]για να τρώει σε καθημερινή βάση.Το κόκερ που έχω κοντά 10 χρόνια παθαίνει αμόκ όταν βρει γρασίδι ,ιδικά στο κυνηγότοπο !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #418244

    Χλοϊζουν!!!… που έλεγε και ο παππούς του Louis.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418266

    Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση… αν δω η μικρή πως αρχίζει και βελάζει θα σας ειδοποιήσω… χαχαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #418279

    Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση… αν δω η μικρή πως αρχίζει και βελάζει θα σας ειδοποιήσω… χαχαχαχαχα

    Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

     

    ZED δεν νομιζω οτι ειναι ανησυχητικο, τα ιδια κανει και εμενα καποιες φορες κυριως οταν εχει αρχισει και κουραζεται και διψαει, μαλλον τον δροσιζουν, ετσι το καταλαβαινω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418287

    ZED δεν νομιζω οτι ειναι ανησυχητικο, τα ιδια κανει και εμενα καποιες φορες κυριως οταν εχει αρχισει και κουραζεται και διψαει, μαλλον τον δροσιζουν, ετσι το καταλαβαινω…

    Κοίτα το κάνει και ο μεγάλος, αλλά σε περιπτώσεις όπως περιέγραψες. Η μικρή με το που βγούμε από το αυτοκίνητο κατευθείαν στο γρασίδι. Δεν με προβλημάτισε το γεγονός (το οποίο είναι φυσιολογικό), με προβλημάτισε η συχνότητα. Η συμπεριφορά θυμίζει μυρικαστικό, πάλι καλά δηλαδή που δεν τα βγάζει για να τα ξαναμασήσει… χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #418307

    Κωνσταντίνε θα σου συνιστούσα να μη μάθει τι κάνει το σκυλάκι σου ο “ΣΎΛΛΟΓΟΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑΣ.” χαχαχαχα Πέρα από την πλάκα αν βγάλουμε το σκυλάκι μας με λουρί το αφήνουμε να φάει χόρταράκι ή το αποτρέπουμε;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418315

    Κωνσταντίνε θα σου συνιστούσα να μη μάθει τι κάνει το σκυλάκι σου ο «ΣΎΛΛΟΓΟΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑΣ.» χαχαχαχα Πέρα από την πλάκα αν βγάλουμε το σκυλάκι μας με λουρί το αφήνουμε να φάει χόρταράκι ή το αποτρέπουμε;;

    Χαχαχαχα μπα χρήστο είμαι σίγουρος πως και την προβατίνα θα την ξεκοκκάλιζε…  Προσωπικά, το αποτρέπω ποτέ δεν ξέρεις με τι μπορεί να είναι ραντισμένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #418319

    Chris-Kaz wrote:
    Κωνσταντίνε θα σου συνιστούσα να μη μάθει τι κάνει το σκυλάκι σου ο «ΣΎΛΛΟΓΟΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑΣ.» χαχαχαχα Πέρα από την πλάκα αν βγάλουμε το σκυλάκι μας με λουρί το αφήνουμε να φάει χόρταράκι ή το αποτρέπουμε;;

    Χαχαχαχα μπα χρήστο είμαι σίγουρος πως και την προβατίνα θα την ξεκοκκάλιζε… Προσωπικά, το αποτρέπω ποτέ δεν ξέρεις με τι μπορεί να είναι ραντισμένα…

    Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Λάθος που δεν το διευκρίνισα. Θεωρούμε ότι είμαστε σίγουροι ότι τα χόρτα δεν είναι ραντισμένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418321

    Θεωρούμε ότι είμαστε σίγουροι ότι τα χόρτα δεν είναι ραντισμένα.

    Ελεύθερη βούληση τότε για να το κάνει το χρειάζεται μάλλον…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #418596

    Παιδιά κάποιος γνωστός παλιά μου είχε προτείνει να αγοράζω ένα “φάρμακο” από pet shop το οποίο το διαλύεις σε νερό και ψεκάζεις το σκύλο και το χώρο του για να μην τον πλησιάζουν τα τσιμπούρια, ψήλοι κ.λ.π. και είναι πολύ καλύτερο και από το φαρμακευτικό “λουράκι”. Ρώτησα το pet shop της γειτονιάς μου και μου πρότεινε ένα σκεύασμα που λέγεται sebacil.
    Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #418598

    Παιδιά κάποιος γνωστός παλιά μου είχε προτείνει να αγοράζω ένα «φάρμακο» από pet shop το οποίο το διαλύεις σε νερό και ψεκάζεις το σκύλο και το χώρο του για να μην τον πλησιάζουν τα τσιμπούρια, ψήλοι κ.λ.π. και είναι πολύ καλύτερο και από το φαρμακευτικό «λουράκι». Ρώτησα το pet shop της γειτονιάς μου και μου πρότεινε ένα σκεύασμα που λέγεται sebacil.
    Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?

     

    Τον χώρο του Γιώργο όχι τον σκλύλο.Σε συνδοιασμό δε με άλλο ένα υγρό σαν γάλα που λέγεται dobol τα διαλύεις και τα 2 σε νερό μαζί και είναι και πάμθηνα τα ψεκάζεις στον χώρο και είσαι μια χαρά.Για τον σκύλο να πάς να πάρεις και να βάζεις μια φορά κάθε 1,5 μήνα μια αμπούλα της BAYER για ψήλους και τσιμπούρια (όχι frontline).11 ευρουλάκια κάνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #418599

    GeorgePap wrote:
    Παιδιά κάποιος γνωστός παλιά μου είχε προτείνει να αγοράζω ένα «φάρμακο» από pet shop το οποίο το διαλύεις σε νερό και ψεκάζεις το σκύλο και το χώρο του για να μην τον πλησιάζουν τα τσιμπούρια, ψήλοι κ.λ.π. και είναι πολύ καλύτερο και από το φαρμακευτικό «λουράκι». Ρώτησα το pet shop της γειτονιάς μου και μου πρότεινε ένα σκεύασμα που λέγεται sebacil.
    Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?

    Τον χώρο του Γιώργο όχι τον σκλύλο.Σε συνδοιασμό δε με άλλο ένα υγρό σαν γάλα που λέγεται dobol τα διαλύεις και τα 2 σε νερό μαζί και είναι και πάμθηνα τα ψεκάζεις στον χώρο και είσαι μια χαρά.Για τον σκύλο να πάς να πάρεις και να βάζεις μια φορά κάθε 1,5 μήνα μια αμπούλα της BAYER για ψήλους και τσιμπούρια (όχι frontline).11 ευρουλάκια κάνει.

    Άγγελε γιατί όχι frontline;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #418600

    aggelos2 wrote:

    GeorgePap wrote:
    Παιδιά κάποιος γνωστός παλιά μου είχε προτείνει να αγοράζω ένα «φάρμακο» από pet shop το οποίο το διαλύεις σε νερό και ψεκάζεις το σκύλο και το χώρο του για να μην τον πλησιάζουν τα τσιμπούρια, ψήλοι κ.λ.π. και είναι πολύ καλύτερο και από το φαρμακευτικό «λουράκι». Ρώτησα το pet shop της γειτονιάς μου και μου πρότεινε ένα σκεύασμα που λέγεται sebacil.
    Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?

    Τον χώρο του Γιώργο όχι τον σκλύλο.Σε συνδοιασμό δε με άλλο ένα υγρό σαν γάλα που λέγεται dobol τα διαλύεις και τα 2 σε νερό μαζί και είναι και πάμθηνα τα ψεκάζεις στον χώρο και είσαι μια χαρά.Για τον σκύλο να πάς να πάρεις και να βάζεις μια φορά κάθε 1,5 μήνα μια αμπούλα της BAYER για ψήλους και τσιμπούρια (όχι frontline).11 ευρουλάκια κάνει.

    Άγγελε γιατί όχι frontline;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Όχι προς θεού δεν έχει τπτ αλλά πιστεύω και όχι μόνο εγώ ότι της BAYER είναι πολύ καλύτερη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,006 έως 1,020 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων