ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΥΚΟΙ!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #134557

    Καμμά σχέση, είναι ξεχωριστό είδος. Θώς ο χρυσόχρους το ελληνικό του, το λατινικό μου διαφεύγει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #374929

    Καμμά σχέση, είναι ξεχωριστό είδος. Θώς ο χρυσόχρους το ελληνικό του, το λατινικό μου διαφεύγει.

    Canis aureus

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #374930

    Καμμά σχέση, είναι ξεχωριστό είδος. Θώς ο χρυσόχρους το ελληνικό του, το λατινικό μου διαφεύγει.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ,ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΜΑΘΕΙ,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΔΙΕΦΕΥΓΕ ΤΩΡΑ…ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΞΑ Κ ΤΗΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #374933

    ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ….(ΛΕΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ Κ ΡΩΤΑΩ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ… :lol: )ΛΕΓΑΝΕ ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ 'ΖΟΥΜΠΕΡΟ' (ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕ) ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΛΥΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΝΙΞΕΙ 50 ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΝΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑ…
    ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΙ "ΡΕΣΟΣ" Κ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΜΕΙΞΙΑ ΑΠΟ ΛΥΚΟ Κ ΤΣΑΚΑΛΙ…
    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ??/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #134563

    Ρήσσος το ξέρω εγώ.
    Θρύλοι και δοξασίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #134573

    Το βιβλιαράκι, που έχουμε για την άδεια θήρας, πίσω πίσω έχει μερικές σελιδούλες στις οποίες γράφει κάποια πράγματα. Εκεί λέει:

    ΒΑΣΙΚΑΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

    Α' ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ

    Απαγορεύεται :

    1.
    2.
    …..
    9.η θήρα της άρκτου και του ρύσου

    οπότε μάλλον τον λύκο ενοούν με αυτό το όνομα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #134579

    ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΠΑΣ Κ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ…(Κ ΑΠ ΤΑ ΤΡΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ) ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #134600

    ΠΡΟΣΟΧΗ! Ο ΡΗΣΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΥΓΚΑΣ (Lynx lynx)! ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΥΚΟ!

    Είναι αιλουροειδές, προστατευόμενο είδος και εξαιρετικά σπάνιο στα βαλκάνια, υπάρχουν μερικές ανεπιβεβαίωτες αναφορές για την εμφάνισή του στα βουνά της Ροδόπης. Εάν τον συναντήσετε επικοινωνήστε με τον σύλλογο σας για ενημέρωση των αρμόδιων δασαρχείων. Ίσως να εμφανίζεται και στα βουνά στην Φλώρινα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #374974

    ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ….(ΛΕΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ Κ ΡΩΤΑΩ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ… :lol: )ΛΕΓΑΝΕ ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ 'ΖΟΥΜΠΕΡΟ' (ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕ) ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΛΥΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΝΙΞΕΙ 50 ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΝΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑ…
    ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΙ "ΡΕΣΟΣ" Κ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΜΕΙΞΙΑ ΑΠΟ ΛΥΚΟ Κ ΤΣΑΚΑΛΙ…
    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ??/

    mhpos ρουσολυκασ? αλλα ειναι μικροτεροσ απο λυκο σαν μεγαλη γατα με μεγαλα αυτια εχω δει 2-3 φορεσ και σκουζει σαν γαιδαροσ (σοββαρα μιλαω)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #374975

    mhpos ρουσολυκασ? αλλα ειναι μικροτεροσ απο λυκο σαν μεγαλη γατα με μεγαλα αυτια εχω δει 2-3 φορεσ και σκουζει σαν γαιδαροσ (σοββαρα μιλαω)

    Ναι, όλα τα ονόματα είναι το ίδιο και όταν το ζώο είναι αγριεμένο ακούγεται σαν γαϊδούρι!
    Ρε συ βασίλη που το είδες ;;;;; Στην μάνη αποκλείεται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #374977

    Ναι, όλα τα ονόματα είναι το ίδιο και όταν το ζώο είναι αγριεμένο ακούγεται σαν γαϊδούρι!
    Ρε συ βασίλη που το είδες ;;;;; Στην μάνη αποκλείεται!

    nai sthn μανη φιλε μου ειναι νυχροβιο, με το τζιπ βολτα το βραδυ αλλα και μετα απο οινοποσια :lol: 2-3 φορεσ παλια, και αλλοι φιλοι μου εχουν δει..ειναι σαν μεγαλη γατα (οχι μεγαλυτεροσ) παλια εβγαζα καμινια και εμενα εξω τα βραδια το καλοκαιρι και τα ακουγα καποιεσ βραδιεσ :D εχω να ακουσω χρονια αλλα εχω φυγει και απο το χωριο αλλα κατα καιρουσ λενε οι βλεπουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #374980

    [color=”#FF0000″][size=3]ΠΡΟΣΟΧΗ! Ο ΡΗΣΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΥΓΚΑΣ (Lynx lynx)! ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΥΚΟ![/size][/color]

    [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Lynx_lynx_poing.jpg[/img]

    Είναι αιλουροειδές, προστατευόμενο είδος και εξαιρετικά σπάνιο στα βαλκάνια, υπάρχουν μερικές ανεπιβεβαίωτες αναφορές για την εμφάνισή του στα βουνά της Ροδόπης. Εάν τον συναντήσετε επικοινωνήστε με τον σύλλογο σας για ενημέρωση των αρμόδιων δασαρχείων. Ίσως να εμφανίζεται και στα βουνά στην Φλώρινα.

    στην λακωνια εχει ακουστει πολλεσ φορεσ και τον εχουμε δει σε κατοικημενεσ περιοχεσ…οχι τωρα τελευταια ομωσ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #374981

    nai sthn μανη φιλε μου ειναι νυχροβιο, με το τζιπ βολτα το βραδυ αλλα και μετα απο οινοποσια :D 2-3 φορεσ παλια, και αλλοι φιλοι μου εχουν δει..ειναι σαν μεγαλη γατα (οχι μεγαλυτεροσ) παλια εβγαζα καμινια και εμενα εξω τα βραδια το καλοκαιρι και τα ακουγα καποιεσ βραδιεσ :D εχω να ακουσω χρονια αλλα εχω φυγει και απο το χωριο αλλα κατα καιρουσ λενε οι βλεπουν

    Στο μέγεθος σπρινγκερ σπάνιελ.

    καταλαβαίνεις πως αυτό που λες είναι μια από τις σημαντικότερες εξελίξεις στην διάσωση του ευρασιατικού λύγκα;;; Εικάζεται πως υπάρχουν περίπου 7000 ζώα σε ολόκληρη την Ευρώπη! Είναι το πιο απειλούμενο είδος από όλες τις μεγάλες γάτες. Και ποιος το ανακάλυψε στην Ελλάδα; Ένας κυνηγός… :lol: (τρέμε Αγγελέτε!!!)

    Με το θέμα ασχολείται η ΜΚΟ Καλλιστώ (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο site της).
    http://www.callisto.gr/lygas.php

    edit: αναφέρει η ΜΚΟ Καλλιστώ πως το ζαρκάδι έχει μειωθεί σημαντικά από την λαθροθηρία…. λέτε να έχουν στοιχεία;; Παραφιλολογία μου φαίνεται…. Μάλλον κάποιοι ταΐζονται με επιδοτήσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #374985

    Στο μέγεθος σπρινγκερ σπάνιελ.

    καταλαβαίνεις πως αυτό που λες είναι μια από τις σημαντικότερες εξελίξεις στην διάσωση του ευρασιατικού λύγκα;;; Εικάζεται πως υπάρχουν περίπου 7000 ζώα σε ολόκληρη την Ευρώπη! Είναι το πιο απειλούμενο είδος από όλες τις μεγάλες γάτες. Και ποιος το ανακάλυψε στην Ελλάδα; Ένας κυνηγός… :lol: (τρέμε Αγγελέτε!!!)

    Με το θέμα ασχολείται η ΜΚΟ Καλλιστώ (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο site της).
    [url=”http://www.callisto.gr/lygas.php”]http://www.callisto.gr/lygas.php[/url]

    edit: αναφέρει η ΜΚΟ Καλλιστώ πως το ζαρκάδι έχει μειωθεί σημαντικά από την λαθροθηρία…. λέτε να έχουν στοιχεία;; Παραφιλολογία μου φαίνεται…. Μάλλον κάποιοι ταΐζονται με επιδοτήσεις…

    περιοχη κονακια γυθειου λακωνιασ πριν 4-5 χρονια τον ειδα με τα ματια μου βραδυ και τον ειδε και αλλοσ ,ρωτησα παλιουσ και εμαθα οτι τον λενε ρουσολυκα καλα για τσαλακια ειχαμε και ενα σε μια αλυσιδα το οποιο την εσπασε ( και καλα εκανε ) το ειχε χτυπησει ενασ με αμαξι και στην συνεχεια το εδεσε (ολοζωντανο).θα ρωτησω να δω μηποσ τωρα τελευταια εχει δει κ κανενασ αλλο..
    γιαυτο με βλεπατε στην αρχη επιθετικο υπερ των λυκων επειδη αγαπαω την αγρια πανιδα οσο και αγρια να ειναι…παντω λυκοι στην πελλοπνησο δεν υπαρχουν δυστηχωσ
    the children of the moon

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #375014

    ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΑΝΑΥΠΑΡΞΟΥΝ,ΠΡΟΠΕΡΣΙ.ΟΙ <<ΦΙΛΟΙ>> ΜΑΣ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΙΔΙΑ ΑΦΗΑΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΛΥΚΟΥΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ.ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΟΡΑ ΑΧΑΙΑΣ,ΗΛΕΙΑΣ,ΑΡΚΑΔΙΑΣ,ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΝΟΤΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΡΥΜΑΝΘΟΥ.ΟΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΑΤΗΘΗΚΑΝ,ΜΑΣ ΠΑΙΔΕΨΑΝ ΛΙΓΟ.ΤΑ ΛΥΚΟΜΟΡΦΑ,ΑΦΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΟΒΑΤΑ…..ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ.ΟΜΕΡΤΑ. :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων