ΨΑΡΟΝΙΑ Η ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 176 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #376862

    :lol: :lol: :angry: :P :o


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #136018

    Και εγώ δεν τα χτυπάω αλλά άλλοι στην παρέα τους δίνουν και καταλαβαίνουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #136028

    Στο 1ο έτος πήγα τον Οκτ στο χωριό να οργώσω τα χωράφια…
    Ηταν και πρώτη κυνηγετική χρονιά για μένα….

    Πήρα λοιπόν και το όπλο μαζί μου να κανω καμμια τουφεκια όσο θα έμενα εκεί…

    Λοιπόν τα μαυροπούλια τρελενονται για φρεσκοοργωμένα…
    Δν χρείαζεται να μιλήσω για νουμερα….
    Ο νωόν νωείτω…

    Εκεινη ήταν κ η τελευταία φορά που σήκωσα το όπλο σε αυτό το πουλί…
    Βαρεθηκα να καθαρίζω…
    Με τις ωρες καθάριζα τελειωμο δν είχαν…

    Τι ψητα τα έφαγα τι με πιλάφι τι στιφάδο!!!

    Τοσο καθαρισμα δν έχω ξαναρίξει…
    Παπλώματα θα κάναμε…

    Λοιπόν τα σιχαθηκε η ψυχή μου…

    Και το κρέας τους είναι και μάπα…
    Δν εχει καμμια σχέση ουτε με μπεκατσα ορτύκι ούτε με παπι…
    Εμενα δν μου αρέσει καθόλου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #376908

    αν ηταν σαν μικρα κοράκια δεν θα ετρωγαν απο το στομαχι του γαιδάρου..αλλα τον ιδιο τον γαιδαρο…τα πουλια τρογανε την τροφη που ειχε φαει ο γαιδαρος…
    τα κοτόπουλα που ολοι τοσο απολαμβάνουμε σε πληροφορώ οτι ειναι το πιο βρομερο ζωο που ιπάρχει…τρωει οτιδήποτε υπαρχει…για να μην βαλουμε στην συζητιση τα γουρουνια…

    Βασικά τρώνε τα σκουλήκια που έχει ο γάϊδαρος.
    Θα τα έτρωγα αλλά δεν είναι νόστιμα όπως η "άγια" τσίχλίτσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    drafter στις #136369

    Καλησπερα. Τα μαυροπουλια εχω ακουσει ειναι πολυ ωραια και στα καρβουνα βεβαια δεν εχω δοκιμασει ακομη. Μονο με σαλτσα τα εχω φαει και δεν ηταν και ασχημα απλα θελουν πολυ προσοχη τα κοκαλακια τους που ειναι σαν καρφια. Συμφωνω παντως με το γδαρσιμο ξεμπερδευεις ευκολοτερα παρα με το ξεπουπουλιασμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #136376

    Μια και το 'φερε η κουβέντα για το γδάρσιμο των πουλιών, έχετε δει πως καθαρίζουν τα πουλιά στο εξωτερικό;

    Είδα χθες κάποια βιντεάκια στο youtube και έπαθα πλάκα: Βάζουν τα πουλιά κάτω με την πλάτη στο χώμα, πατάνε πάνω στις φτερούγες και τραβάνε με δύναμη τα πόδια. Άλλοι το κάνουν ανάποδα: Πατάνε στα πόδια του πουλιού και τραβάνε με δύναμη από τις φτερούγες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σκίζουν το πουλί στα δυο και να μένουν τα στήθη ολόκληρα και γδαρμένα. Το είδα σε πέρδικες και φασιανούς. Τα μπουτάκια και οι φτερούγες πάνε για πέταμα…

    Άσχημο θέαμα. Κακοποίηση του θηράματος στον έσχατο βαθμό…

    Μου έκανε εντύπωση ότι το ίδιο εφαρμόζουν και σε μεγάλα θηράματα όπως οι γαλοπούλες.

    Φαντάζεστε να δούνε πως μαδάμε εμείς τις τσιχλίτσες, μπουτάκια, φτερούγες, κεφάλι; Φάση θα έχει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #136378

    Ορίστε και κάποια βιντεάκια

    http://www.youtube.com/watch?v=rLe2H1jKvvo…feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=uhlVmE6duiQ…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #137701

    Τα γουρουνια και οι κοτες κανουν χειροτερα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Άδμητος στις #137723

    Τα μαυροπούλια είναι το μόνο θηρεύσιμο είδος που έχει απομείνει στον Κέραμο στα πέριξ της Ορεστιάδας , ύστερα από το μακελιό των προηγούμενων ημερών στις φάσσες και παπιά.

    Μερικοί από τους επισκέπτες κυνηγούς αλλά και ντόπιοι που δεν χόρτασαν με τα παραπάνω είδη όλες αυτές τισ μέρες με την κακοκαιρία συνεχίζουν να τα κυνηγούν ανειλεώς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #138694

    Παιδια απο ψαρονια εδω και μια βδομαδα καθε μερα απεναντι απο το σπιτι μου βλεπω αυτο το πραγμα..
    και ηπα σημερα πτο πρωι καθος εφευγα για κυνηγι να τα βγαλω μια φωτο..εριξα μια φωνη και σηκωθηκαν και περασαν
    πανω απο το σπιτι μου…ε ρε μαυρη κουτσουλια παντου μετα…προχθες καθησαν πανω στα καλοδια της δεη,,ακουμπησαν τα καλοδια
    εκαναν τσαφ εφυγαν τα ψαρονια αλλα δεν επεσε κανενα..μονοτικα εχουν τα ατιμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    dali στις #138733

    Γύρω στα τέλη Οκτώβρη στην Πάτρα, τα ψαρόνια είχαν γερό μπάσιμο! Τσίχλες είχε ελάχιστες. Τα ψαρόνια όμως… χιλιάδες! Βρήκα ένα σημείο από το οποίο περνούσαν ασταμάτητα και μάλιστα στρωτά και χαμηλά! Ανάθεμα την ατζαμοσύνη μου όμως! Έριξα 3 κουτιά φυσίγγια και πήρα 13 πουλιά μόνο! Όσο από νοστιμιά… τρώγονται με διάφορες συνταγές σαν τις τσίχλες, αρκεί βέβαια να είναι σε κατσαρόλα γιατί είναι σκληρουτσικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #138735

    εχω ρε παιδια εναν φιλο χασαπη που μου κραταει κοκκαλα και κρεας για τα σκυλια, γιατι εγω μονο μαγειρευτο τα ταιζω, λοιπον τρελενεται για τα ψαρονια, ρε τι τσιχλες του παω τι ορτυκια και αλλα σηνεχεια μου ζηταει ψαρονια, δεν ξερω πως τα φτιαχνει μου λεει ο καλητερος μεζες, δεν εχω δοκιμαση δεν ξερω πως ειναι

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #138738

    Εμεις εδω τα λεμε σβοριτζια,και μονο οταν δεν υπαρχει τιποτα τους ριχουμε κανα σμπαρο!Πολυ λιγοι τα τρωνε,ειναι σκληρα και αδυνατα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    johnbaikal στις #330929

    Φυσικα και τρωγονται…οσο για το αν ειναι καθαρα (αν εννοεις την διατροφη τους) δεν εχουν να ζηλεψουν απο κανενα αλλο πουλι,τρεφονται με σπορους,φρουτα και εντομα…

    Κουρκουβέλια τα λέμε εδώ , οι διατροφικές τους συνήθειες είναι όμοιες με της κότας , στο νομό μας κάνουν μαζικό ντού στις ελιές !!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 176 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων