Γνώμη για αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #294584

    Φίλε SmTakis ανέπτυξες πάλι ένα τεράστιο και ανούσιο μήνυμα γεμάτο υπόθεσεις και συνομοσιολογίες. Φυσικά τίποτα από όσα γράφεις δεν ισχύει (αυτό το κομμάτι δεν το αναπτύσω περισσότερο).

    Παραπάνω όπως βλέπεις από ολόκληρο το κείμενο σου κράτησα μια σου φράση και μόνο και ευχαριστώ το Θεό που έστω και ΜΟΝΟΝ στους άλλους μπορείς και διακρίνεις πόσο άσχημη είναι μια τέτοια συμπεριφορά.
    Οι λέξεις που χρησιμοποιείς κατά την ταπεινή μου άποψη σε αντιπροσωπεύουν στο 100% και αυτός είναι και ο λόγος που σε θεωρώ κουραστικό. Επίσης ακριβώς αυτή ήταν η παγίδα μου, με ένα απλό μου ερώτημα θέλησα να σου δείξω πως ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν απαντας απλά και ωραία σε απορίες μελών. Πάντα υπάρχει ένα αλλά, ένα υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα μπορούσε…. κ.τ.λ. Θα ήθελα μια μέρα να διαβάσω μια απλή απάντηση του τύπου εγώ προτιμώ το 5,5 διότι το βάρος της βολίδας ενισχύει τη διατήρηση της ορμής και τίποτα άλλο, τόσο απλά. Σε δυο κουβέντες κανείς καταλαβαίνει. Όλα τα υπόλοιπα που συνοδεύεις στις απαντήσεις σου είναι μια μορφή επίδειξης γνώσεων, υπεροπτισμού, αλαζωνίας και κυρίως ναρκισισμού.
    Να συμπληρώσω πως καλό θα ήταν σε δεκάδες-εκαντοντάδες σελίδες να αφήνεις και άλλους να μοιράζονται τα φώτα τους, όπως έγραψα ο χώρος δεν είναι τσιφλίκι σου, μουσαφίρης είσαι, αυτή η εμμονή να είσαι πανταχού παρόν είναι που με κάνει και διαβάζω το θέμα με τα αεροβόλα λιγότερο από όλα, παρ'όλο που γουστάρω το ένα και μοναδικό μου αεροβόλο.
    Φοβάμαι να εκφράσω οποιαδήποτε απορία μου για τον απλούστατο λόγο οτι δεν θέλω με τίποτα άλλη μια γλοιώδη από τις δικές σου απαντήσεις. Για μένα είσαι η σαβούρα του e-artemis (κατ'ελάχιστον), δε το λεω υβριστικά το εννοώ κατά την ερμηνεία της λέξεως΄(σαβούρα: πράγματα άχρηστα, χωρίς αξία, που καταλαμβάνουν ωφέλιμο χώρο).

    Κατά τα άλλα και για να μην γίνω αιτία κακών εξελίξεων όπως περιγράφεις, ζητώ ειλικρινά συγνώμη από όλους όσους μας διαβάζουν για την off topic παρέμβαση μου, αλλά κάπου το πολύ το "Κύριε ελέησον" το βαριέται και ο παπάς.

    Συγνώμη και πάλι από τους υπόλοιπους που μπορεί να μας διαβάζουν.

    Εν τέλει έχεις πλάκα! :D :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #176076

    Ίσως να είναι λίγο άσχετο με αυτό που συζητάτε, έχω όμως ένα πρόβλημα με ένα αεροβόλο και θα ήθελα την βοήθεια και τις γνώσεις σας.

    Έχω στην κατοχή μου ένα Umarex Beretta Elite II πιστόλι CO2. Πρόκειται για ένα σχετικά παλιό, αλλά και φθηνό μοντέλο – απομίμηση του γνωστού Beretta 92.

    Το πρόβλημα είναι, ότι μετά από ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα αποθήκευσης – αχρηστίας, διαπίστωσα πως όταν προσπαθείς να τοποθετήσεις νέα αμπούλα, χάνεται όλο το αέριο. Προφανώς το πρόβλημα εντοπίζεται στην βαλβίδα ή την φλάντζα της.

    Τι μπορώ να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα; Μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνος ή θα χρειαστεί οπλουργό; Περίπου πόσο κοστίζει μια τέτοια επισκευή; Δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω πολλά χρήματα, μιας και πρόκειται για αρκετά φθηνό όπλο, ίσως ένα από τα φθηνότερα της αγοράς. Ποιός οπλουργός αναλαμβάνει τέτοια ζητήματα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    sniperman στις #294579

    Ίσως να είναι λίγο άσχετο με αυτό που συζητάτε, έχω όμως ένα πρόβλημα με ένα αεροβόλο και θα ήθελα την βοήθεια και τις γνώσεις σας.

    Έχω στην κατοχή μου ένα Umarex [url=”http://www.gunsnroses.com.gr/greek/ProductDet.asp?CatID=639&CatPosition=638&PID=1836″%5DBeretta Elite II[/url] πιστόλι CO2. Πρόκειται για ένα σχετικά παλιό, αλλά και φθηνό μοντέλο – απομίμηση του γνωστού Beretta 92.

    Το πρόβλημα είναι, ότι μετά από ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα αποθήκευσης – αχρηστίας, διαπίστωσα πως όταν προσπαθείς να τοποθετήσεις νέα αμπούλα, χάνεται όλο το αέριο. Προφανώς το πρόβλημα εντοπίζεται στην βαλβίδα ή την φλάντζα της.

    Τι μπορώ να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα; Μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνος ή θα χρειαστεί οπλουργό; Περίπου πόσο κοστίζει μια τέτοια επισκευή; Δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω πολλά χρήματα, μιας και πρόκειται για αρκετά φθηνό όπλο, ίσως ένα από τα φθηνότερα της αγοράς. Ποιός οπλουργός αναλαμβάνει τέτοια ζητήματα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Το πιθανότερο, σχεδόν σίγουρο, είναι να ξεράθηκε η φλάντζα( oring). Δες αν μπορείς να την βγάλεις,βρες μια ιδια και αντικατέστησε την. Στα περισσότερα αλλάζει εύκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #294577

    Τώρα μάλλον θέλει αλλαγή η φλάντζα.
    Σε κάθε αλλαγή αμπούλας βάζουμε στην κεφαλή της αμπούλας ή επάνω στην φλάντζα-βελόνα και μια σταγόνα Pellgunoil ή κάτι αντίστοιχο (δεν ξέρω τι είναι το αντίστοιχο και αν υπάρχει :D ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #176079

    Ααα!!! Ξέχασα να πω ότι μου είχε λείψει το να γ@μάνε κάποιοι τα θέματα. Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    harry georgiadis στις #176081

    Αγαπητοί φίλοι του αντικειμενικού blog του αεροβόλου,

    σήμερα όπως σας υποσχέθηκα θα σας εξηγήσω τον λόγο για τον οποίο τερματίζεται η λειτουργία του blog.
    Ύστερα από μία επιτυχημένη πορεία του blog,τόσο στο κομμάτι της θέασης όσο και στην παροχή του αγωνιστικού/αθλητικού μέρους που περιβάλλει το αεροβόλο με αποτέλεσμα την ανταπόκριση σας στους αγώνες, διαπιστώθηκε ότι η ίδια η δόμηση ενός blog καθώς και οι δυνατότητες που παρέχει στους χρήστες/αναγνώστες του είναι περιορισμένες και λίγες για το έργο που καλείται να φέρει εις πέρας.
    Για αυτόν λοιπόν το λόγο, δηλαδή μη μπορώντας να ακολουθήσει τους ρυθμούς της εξέλιξης της νέας τάξης των αεροβολιστικών πραγμάτων, αποφάσισα την δημιουργία ενός νέου φόρουμ το οποίο και θα κάλυπτε στο έπακρο το όραμα και τις ελπίδες μου.
    Με περίσσεια περηφάνια σας παρουσιάζω το

    AIRGUNING IN GREECE (A.I.G.) – ΑΕΡΟΒΟΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    Όπως θα διαπιστώσετε πρόκειται για ένα πρωτοποριακό φόρουμ σε όλους τους τομείς.

    Νέα φρέσκια εμφάνιση, νέα δόμηση, πλούσια θέματα, καινοτόμα χαρακτηριστικά στην λειτουργία και διαχείριση του και με έναν ιδιόκτητο server, ανεξάρτητο και δυνατό.

    Πορευόμενο με έναν δημοκρατικό τρόπο λειτουργίας και διαχείρισης όπου όλα τα μέλη έχουν λόγο και η άποψη τους είναι δύναμη!

    Διαφάνεια σε όλους τους τομείς και δημόσια διαχείριση του φόρουμ.
    Θα εντυπωσιαστείτε με τις νέες παραμέτρους συντονισμού, προνόμια και παροχές για όλα τα μέλη του.

    Μην σας κουράζω όμως άλλο και σας αφήνω να ανακαλύψετε έναν νέο κόσμο αεροβολισμού ….

    Με εκτίμηση Γεωργιάδης Χάρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #294567

    Το πιθανότερο, σχεδόν σίγουρο, είναι να ξεράθηκε η φλάντζα( oring). Δες αν μπορείς να την βγάλεις,βρες μια ιδια και αντικατέστησε την. Στα περισσότερα αλλάζει εύκολα.

    Που μπορώ να βρώ καινούρια φλάντζα και πως αλλάζει; Υπάρχει κάποιο σχέδιο ή video που θα βοηθούσε;

    Τώρα μάλλον θέλει αλλαγή η φλάντζα.
    Σε κάθε αλλαγή αμπούλας βάζουμε στην κεφαλή της αμπούλας ή επάνω στην φλάντζα-βελόνα και μια σταγόνα Pellgunoil ή κάτι αντίστοιχο (δεν ξέρω τι είναι το αντίστοιχο και αν υπάρχει :D ).

    Πάντα βάζω μια σταγόνα Crosman Pelgunoil στην κεφαλή της αμπούλας. Αλλά το γεγονός ότι το όπλο είχε μείνει σε αχρηστία για μεγάλο διάστημα (μιας και δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με τα αεροβόλα), μάλλον οδήγησε στο να ξεραθεί η φλάντζα…

    Ααα!!! Ξέχασα να πω ότι μου είχε λείψει το να γ@μάνε κάποιοι τα θέματα. Ευχαριστώ.

    Χαχαχαχαχαχχαχαχα!!! Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δεν γινόταν αλλιώς… :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #294560

    Καλημέρα :
    Χάρη άντε με το καλό και καλή επιτυχία!
    Έχω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις
    α)Αυτό το καινούργιο φόρουμ θα είναι ΚΑΤΑ δικό σου ή θα συμμετέχουν συντονιστές, διαχειριστές και λοιποί που θα έχουν ή είχαν την όποια σχέση με το φόρουμ του Σπύρου?
    β) Γιατί βρε Χάρη του έδωσες ξενικό όνομα που μάλιστα δεν δίνει την παραμικρή πληροφορία ότι είναι Ελληνικό???
    Εν πάσει περιπτώσει Σου εύχομαι και πάλι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
    Friendly
    Panagiotis

    *** :D Έτσι θα υπογράφουμε στα …Englishκά :D στο φόρουμ σου!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    harry georgiadis στις #294557

    Γειά σου Παναγιώτη,
    το forum ανήκει σε εμένα και στον φίλο Σταμάτη Κεκέ αποκλειστικά.Ακόμα και ο server μας είναι ιδιόκτητος και όχι κάποιος που νοικιάζουμε.
    Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση αν περιηγήθηκες λίγο στο φόρουμ θα είδες ότι στο μήνυμα έναρξης το περιγράφω αναλυτικά,
    οι συντονιστές οι οποίοι τυχόν προκύψουν(ανάλογα τον φόρτο εργασίας που θα έχουμε θα εξαρτηθεί και ο αριθμός),θα ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ απο τα υπόλοιπα μέλη και ΔΕΝ θα ορίζονται από μένα.
    Ο καθένας θα είναι ελεύθερος να θέσει υποψηφιότητα και από εκεί και ύστερα ότι πούν τα μέλη.
    Οι συντονιστές θα έχουν θητεία ένα χρόνο.Δεν θα είναι ένα αξίωμα δημοσιουπαλληλίστικο αλλά πραγματικά ενεργό με καθημερινές εξετάσεις τις οποίες θα πρέπει να δίνουν στα μέλη του φόρουμ και όχι σε μένα.
    Μετά το πέρας του έτους θα προκηρύσονται νέες εκλογές.Στην περίπτωση που κάποιος έχει χρηματίσει ήδη συντονιστής θα έχει δικαίωμα επανεκλογής όσες φορές θέλει.
    Οι συντονιστές θα έχουν πολύ συγκεκριμένα καθήκοντα,π.χ. θα υπάρχει "Τεχνικός Συντονιστής" ο οποίος θα είναι υπεύθυνος μόνο για τα τεχνικά θέματα και δεν θα έχει δικαίωματα σε άλλα θέματα.Στα υπόλοιπα θέματα θα είναι απλά ένα μέλος όπως όλοι οι υπόλοιποι.Το ίδιο θα ισχύει και για τους υπόλοιπους συντονιστές άλλου χαρακτήρα.
    Σχετικά με το αν θα είναι οι συντονιστές ίδιοι με αυτούς του aerovolo.gr θα σου πώ το εξής:
    Αν για παράδειγμα κάποιος από τους συντονιστές του aerovolo.gr εγγραφεί στο δικό μου φόρουμ και θέσει θποψηφιότητα και εκλεγεί από τα υπόλοιπα μέλη,σαφέστατα και θα είναι συντονιστής και στο δικό μου φόρουμ.
    Κανένα πρόβλημα.
    Οι συντονιστές στο δικό μου φόρουμ δεν θα έχουν διακαίωμα διαγραφής μηνυμάτων ή ακόμα και τροποποίησης των μηνυμάτων.Στην έσχατη περίπτωση που θα πρέπει να επιβληθεί κάποια ποινή(διαγραφή μηνύματος,επίπληξη,ολιγοήμερη αποβολή από το φόρουμ,διά παντώς αποβολή και τα λοιπά)αυτό θα γίνεται δημόσια και κατόπιν συζήτησης με όλα τα μέλη(και στις πολύ δύσκολες αποφάσεις τον λόγο θα έχουν τα μέλη μέσω ψηφοφορίας).
    Το "Αεροβολισμός Στην Ελλάδα" είναι ένα φόρουμ για όλους που διοικείται από όλους!
    Τώρα σχετικά με το όνομα.Αν εννοείς το DNS αυτό είναι στα αγγλικά έτσι και αλλιώς.Αν εννοείς το όνομα του φόρουμ,όπως θα έιδες τιτλοφορείτε "Αεροβολισμος στην Ελλάδα" στην αρχική σελίδα.
    Το Airguning In Greece επιλέχθηκε γιατί πολύ σύντομα το φόρουμ θα λειτουργεί και στην Αγγλική γλώσσα σε ξεχωριστό section για τους αγγλομαθής φίλους του εξωτερικό,μιάς και ετοιμάζετε αδελφοποίηση με μεγάλα Αγγλικά και Αμερικάνικα φόρουμ με ανταλλαγή θεμάτων.(άντε την έβγαλες την είδηση!! :D ).
    Κλείνοντας θέλω να σε ευχαριστήσω για τις ευχές σου και πρωτίστως θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον παρόν φόρουμ για την φιλοξενία και το ελεύθερο της προβολής του φόρουμ μου και του blog μου κατά καιρούς.
    Εννοείται ότι θα παραμείνω ενεργό μέλος του e-artemis μιάς και δεν πρέπει να ξεχνάμε τις ρίζες μας(πιστεύω ότι όλα από εδώ ξεκίνησαν).
    Φιλικά Χάρης Γεωργιάδης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #294554

    Τον Σταμάτη Κεκέ δεν τον ξέρω, ούτε μου λέει κάτι το όνομα. Χαίρομαι όμως που κάνεις αυτή την κίνηση πρώτα πρώτα γιατί έχεις την αίσθηση του χιούμορ :D και μετά γιατί από ότι φαίνεται καταφέρνεις καλά με ότι ασχοληθείς πχ τόσο το blog σου, όσο και η δημιουρία, οργάνωση και εκτέλεση των αγώνων.

    Μένει ένα Χάρη… ένα που είναι και το πιο δύσκολο : Η εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ σου, που από τα λίγα χρόνια που είμαι μέλος εδώ στο e-artemis πιστεύω ότι είναι ποοοοοοοοοολύ δύσκολο πράγμα.
    Προσωπικά φίλε, σου ξαναεύχομαι από ψυχής να τα πάς καλά.

    Επίσης Θα ήθελα να πω (και θα είναι και η τελευταία μου αναφορά σε αυτή την άκρως off Topic συζήτηση) ότι αν και θα γίνω μέλος δεν θα πάψω να γράφω και να υποστηρίζω το e-artemis… (τουλάχιστον μέχρι να με διώξουν :D :D ) που πιστεύω ότι το αξίζει 100%.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    347
    woodman στις #294551

    Γειάσου Διονύση

    Βασικά ο χρονογράφος που δείχνεις είναι airsoft. Με άλλα λόγια αν και μπορεί να μετρήσει ένα muzzle energy ή ένα muzzle velocity δεν είναι και το ό,τι καλύτερο για μετρήσεις αεροβόλου ή όπλου γενικώτερα.
    Αν θέλεις σόνι και καλά να τον αγοράσεις έμπα στο Alibaba γράψε στο ψαχτήρι του την φίρμα του και μετά 'αναζήτηση". Θα σου βγάλει πολλά μαγαζιά (ενδεχομένως) εσύ α) ψάξε να βρεις ποιά από αυτά γράφουν ότι η πληρωμή γίνεται μέσω ESCROW. Όλα τα άλλα ξέχνα τα. β) θα βρείς μια τιμή σε στυλ 'από …μέχρι ανάλογα με τα κομμάτια που θέλεις" Μην τη λάβεις υπ' όψη σου. – Επικοινώνησε μαζί τους και ζήτα τιμή για 1 κομμάτι και παζάρεψέ την!!!! Θα εκπλαγείς με το τι τιμή μπορείς να πετύχεις.

    Πάρακάτω τώρα. Βασικά λέγοντας "χρονογράφος" εννούμε μια ολόκληρη κατηγορία μηχανημάτων ή συστοιχιών μηχανημάτων και παρελκομένων που μετράνε ταχύτητα και ενέργεια (μπορεί και άλλα, όπως ταχυβολία, διαμέτρημα..) υπάρχουν 3 βασικοί τύποι.
    1) οι χρονογράφοι που προσαρμόζονται στην κάννη πχ [url=”http://www.chronoscopes.com/”%5Dαυτός εδώ[/url]
    2) οι χρονογράφοι που μετρούν ενώ το όποιο βλήμα/βολίδα περάσει από…ΜΕΣΑ τους…πχ κατ αρχάς αυτός που ανέφερες και εν συνεχεία [url=”http://www.skanar.co.uk/skchrono.htm”%5Dαυτός εδώ[/url]
    3) οι χρονογράφοι που μετράνε σχεδόν τα πάντα που περνάνε μέσα από κάποιους αισθητήρες που έχουν και που διαθέτους αρκετά μεγάλο άνοιγμα ώστε να κάνουν εφικτή και ασφαλή την χρήση τους σε όποια απόσταση από το όπλο μας θελήσουμε να κάνουμε τις μετρήσεις μας. πχ…[url=”http://shootingchrony.com/images/F1-M1_Master%20Chrony.jpg”%5Dαυτός%5B/url%5D ή [url=”http://www.cedhk.com/shop/products/CED-M2-Chronograph-Set.html”%5Dαυτός%5B/url%5D.

    Θα σου πρότεινα να ψάξεις για χρονογράφο της τρίτης και τελευταίας κατηγορίας για πολλούς και διάφορους λόγους.

    O.K…EYXAΡΙΣΤΩ ΤΑΚΗ…ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΝΗΜΕΡΟΤΙΚΟΤΑΤΟΣ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #294549

    O.K…EYXAΡΙΣΤΩ ΤΑΚΗ…ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΝΗΜΕΡΟΤΙΚΟΤΑΤΟΣ……

    Νάσαι καλά Διονύση.

    Οτιδήποτε θέλεις να σου εξηγήσω περισσότερο επάνω σε αυτά που έγραψα πές το και έγινε.

    Φιλικά πάντα.
    Παναγιώτης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #176128

    εχω μια απορια ο συγαστηρας επηρεαζη την ευθοβολια του οπλου και την ταχυτητα του και συχρονος την δυναμη του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    panos vouno στις #294487

    εχω μια απορια ο συγαστηρας επηρεαζη την ευθοβολια του οπλου και την ταχυτητα του και συχρονος την δυναμη του

    ναι,επηρρεαζει την ευθυβολια,το κανει πιο ευθυβολο.οσο για την ταχυτητα και την δυναμη δεν εχει αναφερθει κατι αρνητικο.και κατι αλλο δεν λεγεται σιγαστηρας,η κανονικη ονομασια του ειναι ισοσταθμιστης βολης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #294483

    ναι,επηρρεαζει την ευθυβολια,το κανει πιο ευθυβολο.οσο για την ταχυτητα και την δυναμη δεν εχει αναφερθει κατι αρνητικο.και κατι αλλο δεν λεγεται σιγαστηρας,η κανονικη ονομασια του ειναι ισοσταθμιστης βολης.

    πως ομως εγω με τον ισοσταθμιστη βολης ειχα χαλια ευθηβολια χωρης καμια σταθεροτητα και μολης τον εβγαλα πηγεναν ολες οι βολες κεντρο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων