ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40951

    Θα συμφωνήσω απολύτως με τον φίλο Κalliston Hellas.Όχι γιατί έχω ιδιαίτερες γνώσεις ,όσον αφορά την εκπαίδευση σκύλων (οι γνώσεις μου και η εμπειρία μου είναι αυτή ενός μέσου κυνηγού τίποτα ιδιαίτερο),αλλά λόγω μιας τραυματικής εμπειρίας μου με ένα θηλυκό Drahthaar.

    Το πήρα κουτάβι ενάμισυ μηνών και το μεγάλωνα με πολλή φροντίδα και αγάπη.Όταν άρχισα να το δουλεύω στα βασικά παραγγέλματα, διαπίστωσα ότι ήταν πανέξυπνο και εκπαιδεύσιμο πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο σκυλί είχα.Ότι του μάθαινα το εμπέδωνε αμέσως και το επαναλάμβανε αβίαστα και με χαρά.Εγώ δε αισθανόμουν σαν τον Πετρόχειλο τουλάχιστον…

    Ώσπου ήρθε και η ώρα του αππόρτ.Το σκυλί μου έφερνε οτιδήποτε αντικείμενο του πετούσα και είπα να περάσω σε θήραμα.Εκεί άρχισαν τα δύσκολα.Το σκυλί έπιανε το ορτύκι (εκτροφείου σκοτωμένο πρόσφατα) και πήγαινε να το κρύψει στον κήπο.Μετά από πολλές προσπάθειες εκνευρίστηκα και όταν αυτό έσκαβε για να κρύψει το πουλί του έδωσα δύο γερές ξυλιές με το χέρι στα οπίσθιά του.Αυτό ήταν : το σκυλί παράτησε το αππόρτ ορτυκιού ενώ όλα τα άλλα αντικείμενα μου τα έφερνε ακόμα και μέσα από ποτάμι.Στο κυνήγι έπιανε το πουλί αλλά είτε το παρατούσε μερικά μέτρα μακριά μου είτε το έπαιρνε και έφευγε αντίθετα από μένα και το παρατούσε μετά από λίγο.

    Επειδή αυτό το σκυλί είναι πράγματι πολύ καλό (πάνω από τον μέσο όρο) και με εξαιρετική αίσθηση του θηράματος κατέβαλλα πολλές προσπάθειες για να βελτιωθεί στο αππόρτ με μέτρια και όχι σταθερά αποτελέσματα .Και όλα αυτά για μία φορά που το χτύπησα!!!Και πρόκειται και για Drahtaar που υποτίθεται ότι είναι σκληρό σκυλί.Τρίχες… όλα τα σκυλιά ίδια είναι σε αυτόν τον τομέα.

    Πέρα από την αναφορά αυτής της εμπειρίας μου θα ήθελα και τις συμβουλές σας για το τι πρέπει να κάνω για να έχω ένα καλό αππόρτ.Σημειωτέον το σκυλί (η Φρίντα) είναι 2 χρονών και επαναλαμβάνω χαρισματικό στο κυνήγι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40953

    Εγω τη   φριντα την   εμαθα να πηδαει μαντρες .  Οταν   ομως  ο μπαμπας   μου   την χτυπησε εγω   τον μαλωσα γιατι χαλασε   το  αππορτ.

     

    Όπως θα καταλάβατε το δεύτερο μήνυμα το έγραψε ο ‘συνεκπαιδευτής’ και γιός μου Κωνσταντίνος 7 ετών.Συγγνώμη για την παρέμβαση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    patra18 στις #40958

    Τον Μπακ (ποιντερ) τον απεκτησα τον Φλεβαρη περιπου σε ηλικια ενος ετους. στην αρχη οταν σηκωνα το χερι για οποιοδηποτε λογο ο σκυλο ξαπλωνε φοβισμενος.Αυτο με εκανε να πιστευω οτι το σκυλι ειχε φαει πολυ ξυλο πριν περασει στα χερια μου.Τωρα και σε διαστημα 4 μηνων το σκυλι με το που θα σηκωσω το χερι θα τρεξει προς την κατευθηνη που δειχνω.Ακομα και οταν βουτηξε μια κοτα η μονη τιμωρια ηταν ενα δυνατο “ΜΗ” απο τοτε δεν τις ενοχλησε ξανα κ δε χρειαστηκε  να ξανα φωναξω.Λογω συνθηκων και αποστασεως το σκυλο τον ταιζει μονο η μανα μου. Ολα αυτα τα λεω κομματιαστα γιατι ειχα μερικες μερες να μπω στο φορουμ και “κολανε” σε καποια μηνυματα περι επιβολης και οτι το αφεντικο ειναι αυτος που ταϊζει το σκυλο και αλλα τετοια… Η εμπειρια μου με τα σκυλια ειναι σιγουρα ελαχιστη μπροστα σε αυτη που εχουν οι περισσοτεροι που συμμετεχουν σε αυτο το διαλογο ενα πραγμα ομως με κανει να πιστευω οτι ο σκυλος μου ειναι πρωτα φιλος μου και μετα δουλος μου. Παρολου που δεν τον εχω ταϊσει ουτε 10 φορες εγω και τον εχω τοσο λιγο διαστημα πιστευω οτι εχω καταφερει να κερδισω το σεβασμο του και την αγαπη του αφου ΕΙΜΑΙ -Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ- τον οποιο υπακουει και χωρις δευτερη κουβεντα την δε μανα ακομα και με το φαγητο του να την δει αν του φωναξω εγω θα τρεξει σε εμενα.

    Γνωμη μου ειναι οτι οταν καποιος εχει να φτιαξει μια μεγαλη ποσοτητα αντικειμενων σε πολυ μικρο διαστημα και με το μεγαλυτερο δυνατον κερδος τοτε σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο εωσ αδυνατον να το κανει τελειο. Απο την στιγμη που θα δωσω τοσα χρηματα για τον σκυλο μου θελω να τον εκπαιδευσω τελεια και οχι να τον παιδευσω αγρια.Μια ειναι ομως η απορια μου: Αυτη την μεθοδο θα την εφαρμοζε ποτε και στα παιδια του? Θα τους εριχνε με την σφεντονα οταν αυτα δεν θα υπακουαν στην πρωτη επικληση???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #40985

    Φίλοι μου, είχα αρκετές μέρες να μπω στο φόρουμ λόγω δουλειάς και είχα μια πολύ ευχάριστη έκπληξη διαβάζοντας αυτό το θέμα.

    Αν και κατάλαβα κι εγώ για ποιον εκπαιδευτή μιλήσατε, δεν μπορώ να μην παραδεχθώ την αποτελεσματικότητα του μιας και το έργο του μιλάει από μόνο του. Θεωρώ δε τον εαυτό μου πολύ “μικρό” για να τον κρίνω, πόσο μάλλον να τον κατακρίνω.

    Δεν υιοθετώ όμως τις μεθόδους που χρησιμοποιεί κι ας με εντυπωσιάζει το αποτέλεσμα τους. Διαβάζοντας προσεκτικά τα ανωτέρω μηνύματα, βρίσκω ότι μάλλον προς την Αγγλική σχολή γέρνω αν και είμαι κι εγώ εμφανώς επηρεασμένος από την πιο αυστηρή Γερμανική, πράγμα όμως που μάλλον οφείλεται στην προέλευση της αγαπημένης μου φυλής αλλά ευτυχώς το γνωρίζω και προσπαθώ συνειδητά να αποβάλλω.

    Θα ήθελα όμως με την ευκαρία να θέσω προς συζήτηση ένα ακόμη παράγοντα: μήπως τελικά το κάθε μας σκυλί μας οδηγεί στον τρόπο εκπαίδευσής του;

    Για να προσπαθήσω λίγο να το αποσαφηνίσω, με τις λιγοστές γνώσεις που έχω αποκομίσει από την δική μου τριβή με τα σκυλιά που είχα ή έχω, διαπίστωσα ότι το κάθε ένα τους ήταν διαφορετικό όσον αφορά τον χαρακτήρα του, την νοημοσύνη του, την δεκτικότητα του στην εκπαίδευση. Αντίστοιχα διαφορετική ήταν και η εκπαίδευση που προσπάθησα να τους κάνω, με τα ίδια όμως αποτελέσματα αν και ομολογώ ότι εγώ δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις με έναν επαγγελματία. Σε άλλα σκυλιά για να πετύχω κάτι έπρεπε να είμαι αυστηρός έως πολύ αυστηρός, σε άλλα ένα άγριο βλέμμα αρκούσε. Αντίστοιχα, σε άλλα έπρεπε η ανταμοιβή να είναι αρκετά ξεχωριστή για να φέρει αποτέλεσμα ενώ αρκεί σε κάποια ένα απαλό χάδι και λίγα μπράβο.

    Τέλος για να σταματήσω την φλυαρία, επαναφέρω το ερώτημα… άσχετα από το τι ξέρουμε τι έχουμε διαβάσει ή μας έχουν πει, αυτός που θα μας υπαγορεύσει τον τρόπο που θα τον εκπαιδεύσουμε, δεν είναι ο ίδιος ο σκύλος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336695

    Πριν από καιρό είχαμε καταφερθεί ενάντια σε κάποιες μεθόδους που πρότεινε ο Θ. Πετρόχειλος για την εκπαίδευση στην υπακοή, χωρίς βέβαια να παραγνωρίσουμε την αξία του σαν πετυχημένου και πρωτοπόρου εκπαιδευτή.

    Πρόσφατα διάβασα 2 νέα άρθρα του, ειδικά αυτό στο “Κυνηγός & Φύση” με έκανε να νοιώσω την υποχρέωση, αυτή την φορά να τον συγχαρώ. Νομίζω οτι όπως κατακρίνουμε κάτι που δεν μας αρέσει, έτσι πρέπει να επαινούμε το σωστό.

    Στο μεγαλύτερο μέρος του άρθρου προσπαθεί να μας διδάξει οτι η παραμικρή πίεση σ’ ενα νεαρό κουτάβι, έχει καταστροφικά αποτελέσματα. Οποιαδήποτε μορφή σοβαρής εκπαίδευσης που απαιτει πίεση πρέπει να γίνεται μετά τους 7 μήνες. Πολύ σημαντικό αυτό που λέει για τον χώρο που πρέπει να ζει ένα κουτάβι, ώστε να μην κάνει ζημιές και αναγκαζόμαστε να το μαλώνουμε συνεχώς.

    Θα αναφέρω ένα μονό σημείο :

    “…….μια συμβουλή από καρδιάς:  Αφήστε το ζώο να ανεβαίνει πάνω σας. Μπορεί βραχυπρόθεσμα να σας διευκολύνει μια τέτοια απαγόρευση, αλλά είναι περισσότερα τα προβλήματα αυτά που θα δημιουργήσει παρά αυτά που θα λύσει……”

    Αξίζει να το διαβάσετε , περιέχει πολύ χρήσιμα πράγματα για τους πρώτους μήνες της ζωής ενός κουταβιού.


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #43667

     

    Πριν από καιρό είχαμε καταφερθεί ενάντια….

    Δεν «είχαμε» Κωστή, αν ανατρέξεις στο θέμα θα δεις πως σε 3 διαφορετικές αναφορές μου από την 14/6 προσπάθησα να χαμηλώσω την ένταση της δυσαρέσκειας.

    Τα συγκεκριμένα άρθρα γενικώς είναι καλά, όλα όσα γράφονται πρέπει να τα διαβάζουμε, να τα αξιολογούμε, να κρατάμε όσα μας κάνουν και να ξεχνάμε τα υπόλοιπα. Έτσι και από αυτά τα άρθρα κάποια σημεία δεν τα έβαλα στη μνήμη.

    Μήπως ένας δευτερότιτλος του άρθρου στο Κ&Φ σου θυμίζει αυτό που έγραφα στις 15/6, 1:09;

    …. Ένας καλός και έμπειρος εκπαιδευτής έχει την τέχνη να ακροβατεί στην κόψη του ξυραφιού….

    Λες να μας διαβάζει ο Κος Πετρόχειλος;;

    Πλάκα κάνω.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #43671

    Γιάννη το “εμείς” πήγαινε σε όσους είχαμε κατακρίνει την μέθοδο.

    Βεβαίως είμαι σίγουρος οτι κανένας  εκπαιδευτής δεν θα χρειάζονταν να εφαρμόσει τις “σκληρές” μεθόδους στα  δικά του κουτάβια αφού δεν θα είχαν φθάσει σε τέτοιο βαθμό ανυπακοής. Δυστυχώς αυτό είναι προνόμιο όλων εμας που μη γνωρίζοντας καταφέρνουμε είτε να μετατρέψουμε ένα κουτάβι σε αντάρτη, είτε αγοράζοντας κουτάβια που για γενειές παρουσιάζουν τέτοια συμπτώματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #43686

    Μπα μερικοί (και μεταξύ αυτών ξένοι κορυφαίοι εκπαιδευτές) εφαρμόζουν τις «σκληρές» μεθόδους κατά κόρον αδιακρίτως αν τα κουτάβια είναι δικά τους ή ξένα. Έχουν τις πεποιθήσεις των. Σωστές; ή λάθος; Το θέμα είναι πως είναι επιτυχείς γιατί και με αυτές τις μεθόδους βγαίνουν κορυφαίοι πρωταθλητές όπως και με τις «μη σκληρές». Γι αυτό επιμένω πολλές φορές Κωστή πως στον ίδιο στόχο μπορείς να φτάσει κανείς από διαφορετικές μεριές. Το θέμα είναι ο καθένας μας τι επιλέγει. Προσωπικά διάλεξα Αγγλο-θετική. Δεν πιστεύω πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Επί τη ευκαιρία, ξανασκέψου το ηλεκτρικό κολάρο για τη φόλα. Τι διαφορά έχει αν χρησιμοποιηθεί για την απομάκρυνση  του σκύλου ή για τη φόλα. Τα ίδια ντεζαβαντάζ, το ίδιο κακό κάνει στο σκύλο, αυτός δεν ξέρει πως το κάνεις για το καλό του. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αποφυγής φόλας, αν και προσωπικά πιστεύω πως λίγο προστατεύουν όλοι τους σε βάθος χρόνου.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #43695

    Kalliston δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι σχεδόν αδύνατον να κατανικήσουμε το ένστικτο του σκύλου για τροφή και επιβίωση. Αργά η γρήγορα θα δεχτή τροφή το θέμα είναι να μειώσουμε της πιθανότητες όσο γίνετε και αυτό όσο γίνετε πιο ανώδυνα .

    Καλό λιπών θα ήτανε αν μπορείς να μας δόσεις κάποιες οδηγίες απλά για να μειώσουμε της πιθανότητες να χάσουμε κάποιον φίλο μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #44344

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑ ΚΟΙΝΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ Ο ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ ((ΤΡΟΠΟΣ)) ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΦΟΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ..ΜΕΤΑ [ΑΝ ΖΗΣΕΙ ΦΥΣΙΚΑ] ΔΕΝ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ..2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ΞΑΝΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    manadendri στις #337140

    Καλησπέρα παιδιά!

    Έχω ένα σέτερ αγγλικό 14 μηνών, με το οποίο αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα: μου δίνει να καταλάβω πως έχει πρόβλημα κροτοφοβίας. Συγκεκριμένα, ενώ όταν βρίσκεται στο σπίτι του, από 4 μηνών μέχρι και σήμερα, ρίχνοντας με ένα εκπαιδευτικό δε φοβάται καθόλου, όταν τον βγάζω στο βουνό για εκπαίδευση  και πυροβολώ με το εκπαιδευτικό όπλο, σταματάει ό,τι κι αν κάνει και έρχεται πίσω απ’ τα πόδια μου. Το ίδιο συμβαίνει ακόμη κι όταν μαζί με αυτό έχω και το άλλο σέτερ, με το οποίο κυνηγώ. Δεν ξέρω αν με το πρόβλημα αυτό έχει να κάνει το γεγονός ότι όταν ήταν 5 μηνών και τον είχα βγάλει κάποια στιγμή εκπαιδευτικό, πιο δίπλα κυνηγούσαν κάποιοι και όταν εκείνοι πυροβόλησαν το σκυλί ξαφνιάστηκε κι εγώ το φώναξα κοντά μου. Πέρα από τα παραπάνω το σκυλί έχει κυνηγητικό πάθος και προέρχεται άπο γονείς κυνηγούς.

    Οποιος μπορεί ή του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει. 

     Φιλικά Τάσος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #44796

    Φίλε στο θέμα “Κουρτσχααρ” θα βρεις κάποια πράγματα για την περίπτωση σου. Αν δεν προκειται για κληρονομικη κροτοφοβια θεραπευεται. Διάβασε για την περίπτωση με το κούρτσχααρ του Κούλη.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #44797

    Φίλε Τάσο το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με ένα επανιέλ που έχω 15 μηνών. Ενώ δεν φοβάται σε διάφορους κρότους που ακούει στο σπίτι όταν το έβγαλα έξω για πρώτη φορα κυνήγι με το που άκουσε την πρώτη ντουφεκιά απο διπλανή παρέα σχεδόν έπαθε σοκ και έμεινε ακίνητο παρά τις εκλίσεις μου να έρθει κοντά μου. Στη συνέχεια όταν τουφέκισα εγώ σε κάποιο ορτύκι ήρθε στα πόδια μου και δεν ξεκολούσε απο κοντά μου όσες εντολές και αν του έδινα για να ψάξει. Μετά απο αυτό το πήρα και γύρισα σπίτι γεμάτος απελπισία γιατί στα εκπαιδευτικά μου είχε δείξει πάρα πολύ καλά στοιχεία. Στη συνέχεια ρώτησα διάφορους φίλους για το τι μπορούσα να κάνω ώστε να ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα. Η συμβουλή τους ήταν να το βγάζω έξω για κυνήγι σε μέρη που δεν έχει πολλούς κυνηγούς ώστε να μην ακούει άλλους πυροβολισμούς και να πυροβολώ μόνο σε θήραμα που θα σηκώσει αυτό και όχι παραπάνω απο έναν ή δύο πυροβολισμούς κάθε φορά. επίσης μετά απο κάθε πυροβολισμό δεν φωνάζω το σκυλί κοντά μου αλλά το παροτρίνω να ψάξει να βρεί το θήραμα αν το έχω χτυπήσει ή να ψάξει τον ντορό στο σημείο απο όπου σηκώθηκε το πουλί αν μου έχει φύγει. Αυτό έχω εφαρμόσει απο την δεύτερη μέρα του κυνηγιού μέχρι και σήμερα και παρατηρώ ότι μέρα με την ημέρα η κατάσταση βελτιώνεται συνεχώς, πλέον δεν έρχεται στα πόδια μου αλλά σταματά για λίγο το ψάξιμο και στη συνέχεια μετά απο παροτρίνσεις δικές μου συνεχίζει το ψάξιμο απλά δεν έχει το ίδιο παθος που είχε πρίν ακούσει τον πυροβολισμό. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να μιλάμε συνέχεια το σκυλί μας ενθαρίνωντας το. Σήμερα συγκεκριμένα παρόλο που άκουσε τρείς πυροβολισμούς (και μάλιστα αποτυχημένους) μετά τον κάθε πυροβολισμό ενώ για λίγο σταματούσε το ψάξιμο στη συνέχεια έψαχνε κανονικά σαν να μην συνέβη τίποτε. Ξέχασα να σου πώ ότι πάντα μαζί μου έχω και το άλλο μου σκυλί ώστε να το παρασύρει στο ψάξιμο.

    Ελπίζω να σε βοήθησα

    Φιλικά Θόδωρος

    Υ.Γ. Περιτό να σου πώ ότι με το πρόβλημα αυτό κυνήγησα μόνο την πρώτη μέρα (που δεν το είχα πάρει μαζί μου) παρόλο που βρίσκομαι στην Ορεστιάδα και γίνεται χαμός απο ορτύκια. Αλλά καλλίτερα μερικές μέρες χωρίς κυνήγι απο το να “πετάξω” ένα σκυλί που αφιέρωσα αρκετό χρόνο στην εκπαίδευση του και μου έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    manadendri στις #44822

     Φίλοι Κώστα και Θόδωρε,ευχαριστώ για την βοηθειά σας και για το χρόνο σας.

     Ο μόνος μου ενδυασμός και φόβος σε αυτά που γράφεις, φίλε Θόδωρε,και τα έχεις δοκιμάσει, είναι μήπως, αυτή η σχετίκη κροτοφοβία εξελιχθεί σε θηραματοφοβία.  Και το λέω αυτό γιατί, μία φορά σε κάποιο εκπαιδευτικό, του έριχνα ομοιώματα για απορτάρισμα, σε καποιό από αυτά έριξα(με το εκπαιδευτικό πάντα) την στιγμή που το πέταξα, το συγκεκριμένο ομοίωμα δεν το ακούμπησε ποτέ ξανά, το μυριζέ από μακριά και το απέφευγε, ενώ με τα αλλά ομοιώματα δεν είχε πρόβλημα. Δε ξέρω θα δείξει, σας ευχαριστώ και πάλι.

    Φιλικά Τάσος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #44823


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από theo64 στίς 07 Σεπτέμβριος 2004


    . Η συμβουλή τους ήταν να το βγάζω έξω για κυνήγι σε μέρη που δεν έχει πολλούς κυνηγούς ώστε να μην ακούει άλλους πυροβολισμούς και να πυροβολώ μόνο σε θήραμα που θα σηκώσει αυτό και όχι παραπάνω απο έναν ή δύο πυροβολισμούς κάθε φορά. επίσης μετά απο κάθε πυροβολισμό δεν φωνάζω το σκυλί κοντά μου αλλά το παροτρίνω να ψάξει να βρεί το θήραμα αν το έχω χτυπήσει ή να ψάξει τον ντορό στο σημείο απο όπου σηκώθηκε το πουλί αν μου έχει φύγει.

     

    ετσι πιστευω και εγω πως μπορει να λυθει το προβλημα …να μαθει το σκυλι οτι δεν τουφεκας ( κροτος.) αυτο αλλα αυτο που σηκωνει.. πολλα ‘μπραβο’μετα στο σκυλι ..( ειναι σαν το πειραμα ψυχολογιας με το σκυλο και το καμπανακι αν ξερετε….χτυπος απο κουδουνακι – μετα φαγητο  …μετα απο καιρο ο σκυλος με το που το ακουγε του ετρεχαν τα σαλια)

    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων