ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,036 έως 1,050 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #385460

    γεια σας! έψαξα το θέμα αυτό  στο βιβλίο του κ νικολαράκου, σε ένα του αμπερμαν και σε μια εγκυκλοπαιδια κυνηγίου στα ελληνικα με ένα γάλλο εκπαιδευτή τον μαξ κάρλι και δεν αναφέρετε τίποτα. ύστερα έχω κάτι dvd βασισμένα στα βιβλία του αμερικανού richard wolters που εκπαιδέυει λαμπρατορ και δεν δίνει μεγάλη σημασία σε αυτό το θέμα. τελικά είναι ικανότητα του σκύλου να παρακουλουθεί τις κάνες και μετά το σκοτωμένο θήραμα και όχι θέμα εκπαίδευσης? όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ασ βοηθήσει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #385468

    γεια σας! έψαξα το θέμα αυτό στο βιβλίο του κ νικολαράκου, σε ένα του αμπερμαν και σε μια εγκυκλοπαιδια κυνηγίου στα ελληνικα με ένα γάλλο εκπαιδευτή τον μαξ κάρλι και δεν αναφέρετε τίποτα. ύστερα έχω κάτι dvd βασισμένα στα βιβλία του αμερικανού richard wolters που εκπαιδέυει λαμπρατορ και δεν δίνει μεγάλη σημασία σε αυτό το θέμα. τελικά είναι ικανότητα του σκύλου να παρακουλουθεί τις κάνες και μετά το σκοτωμένο θήραμα και όχι θέμα εκπαίδευσης? όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ασ βοηθήσει.

     Φιλε Μιχαλη γεια χαρα.Ειχα ντρεσαρει ενα επανιελ στο απορτ τσιχλας ως εξεις, το σκυλακι σε θεση κατσε αριστερα και μυτη στο γονατο μου. Με ενα κατεψυγμενο  θηραμα τοπετουσα ψηλοκρεμαστα πισω απο θαμνους ενω στην ανωδικη πορεια του στοχου χτυπουσα 1~2 παλαμακια προεκτινοντας αμεσως το αριστερο μου χερι σαν οπλο στη  πορεια του στοχου,μετα τη πτωση  διαταγη απορτ,παρτο,συνεχιζοντας να δειχνεις το σημειο.Ετσι εμαθε τη νοητη ευθεια οπλου  θηραματος.Καλη επιτυχεια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #385485

    mixalis77 wrote:
    γεια σας! έψαξα το θέμα αυτό στο βιβλίο του κ νικολαράκου, σε ένα του αμπερμαν και σε μια εγκυκλοπαιδια κυνηγίου στα ελληνικα με ένα γάλλο εκπαιδευτή τον μαξ κάρλι και δεν αναφέρετε τίποτα. ύστερα έχω κάτι dvd βασισμένα στα βιβλία του αμερικανού richard wolters που εκπαιδέυει λαμπρατορ και δεν δίνει μεγάλη σημασία σε αυτό το θέμα. τελικά είναι ικανότητα του σκύλου να παρακουλουθεί τις κάνες και μετά το σκοτωμένο θήραμα και όχι θέμα εκπαίδευσης? όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ασ βοηθήσει.

    Φιλε Μιχαλη γεια χαρα.Ειχα ντρεσαρει ενα επανιελ στο απορτ τσιχλας ως εξεις, το σκυλακι σε θεση κατσε αριστερα και μυτη στο γονατο μου. Με ενα κατεψυγμενο θηραμα τοπετουσα ψηλοκρεμαστα πισω απο θαμνους ενω στην ανωδικη πορεια του στοχου χτυπουσα 1~2 παλαμακια προεκτινοντας αμεσως το αριστερο μου χερι σαν οπλο στη πορεια του στοχου,μετα τη πτωση διαταγη απορτ,παρτο,συνεχιζοντας να δειχνεις το σημειο.Ετσι εμαθε τη νοητη ευθεια οπλου θηραματος.Καλη επιτυχεια!!!

    Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    ευχαριστώ φίλε σπύρο,θα το δοκιμάσω και αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #385590

    γεια σας! έψαξα το θέμα αυτό στο βιβλίο του κ νικολαράκου, σε ένα του αμπερμαν και σε μια εγκυκλοπαιδια κυνηγίου στα ελληνικα με ένα γάλλο εκπαιδευτή τον μαξ κάρλι και δεν αναφέρετε τίποτα. ύστερα έχω κάτι dvd βασισμένα στα βιβλία του αμερικανού richard wolters που εκπαιδέυει λαμπρατορ και δεν δίνει μεγάλη σημασία σε αυτό το θέμα. τελικά είναι ικανότητα του σκύλου να παρακουλουθεί τις κάνες και μετά το σκοτωμένο θήραμα και όχι θέμα εκπαίδευσης? όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ασ βοηθήσει.

    Μιχάλη δεν το έχω ξεχάσει απλά μου έχουν πέσει πολλά αυτή την περίοδο, ήδη έχω γράψει το πρώτο κομμάτι που αφορά το μαρκάρισμα (εντοπισμό πτώσεως του θηράματος και απομνημόνευση) ίσως αύριο το τελειώσω και τα ανεβάσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #386490

    ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ «ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ» (ΑΠΟΡΤ)
    ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΙΟΥ ΠΤΩΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ (ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ) και ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΣΗΣ
    Ένας από τους λόγους που ο εκπαιδευμένος για επαναφορά σκύλος χάνει το ενδιαφέρον του και σιγά – σιγά «χαλά» το απόρτ, είναι η ελλιπής εκπαίδευση στον εντοπισμό. Αν δε ο κυνηγός ενδιαφέρεται για την «τσάντα» και όχι για την σωστή καθοδήγηση του σκύλου, θα εγκαταλείπει την θέση του και θα ακολουθεί τον σκύλο δείχνοντάς του που να ψάξει διαπράττοντας ένα μεγάλο λάθος. Ο σκύλος επαφίεται στον κυνηγό και αδιαφορεί για την πορεία πτώσεως του θηράματος, συχνά το επόμενο βήμα είναι να μη ψάχνει αλλά να προπορεύεται μερικά μόνο μέτρα από τον κυνηγό.
    Πρώιμη εκπαίδευση

    Η εκπαίδευση στον εντοπισμό αρχίζει όταν το κουτάβι έχει ήδη μάθει να έρχεται σε μας μόλις το καλούμε και αφού έχει μάθει να μας φέρνει (έστω και στοιχειωδώς) ένα μπαλάκι ή ένα ομοίωμα (ντάμυ). Δουλεύουμε σε πολύ χαμηλό χορτάρι για να φαίνεται το ντάμυ. Σκύβουμε και αγκαλιάζουμε το κουτάβι ανασηκώνοντας τα μπροστινά του πόδια έτσι που να βλέπει εμπρός, πετάμε σε απόσταση 5 μέτρων το ντάμυ, συγκρατούμε και καθησυχάζουμε το κουτάβι που προσπαθεί να μας φύγει για να πιάσει το ντάμυ, το ελευθερώνουμε σπρώχνοντας το ελαφρά προς την κατεύθυνση του ντάμυ λέγοντας την εντολή που χρησιμοποιούμε π.χ. φέρτο, απόρτ κλπ. Επαναλαμβάνουμε 5-6 απόρτ επί 2-3 φορές την ημέρα. Κάθε επιτυχημένη προσπάθεια ανταμείβεται. Αυξάνουμε σταδιακά την απόσταση όποτε είμαστε σίγουροι πως το κουτάβι εντοπίζει πολύ εύκολα το ντάμυ και κατευθύνεται προς αυτό. Αρχίζουμε να πετάμε το ντάμυ και λίγο αριστερότερα ή δεξιότερα αλλά πάντα επιδιώκουμε να το βλέπει. Το επόμενο βήμα είναι να το πετάμε σε ψηλότερο χορταράκι ώστε να βλέπει το κουτάβι μας την θέση που έπεσε αλλά να μη βλέπει το ίδιο το ντάμυ, έτσι αρχίζει να δουλεύει εκτός από το μάτι και την μύτη. Ακολουθούν εύκολοι θάμνοι και τέλος το «σφιχτό». Επειδή σκοπός μας είναι να εκπαιδεύσουμε τον σκύλο και όχι να τσεκάρουμε το πόσο καλός ή έξυπνος είναι, βαδίζουμε έχοντας πάντα υπόψη το ρητό «από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα». Συνηθισμένο λάθος μας είναι το ότι πηδάμε τα στάδια των δυσκολιών, βλέπουμε πως το κουτάβι τα καταφέρνει και ξαναπηδάμε στάδια. Μετά από πολύ καιρό διαπιστώνουμε μία ξαφνική άρνηση ή αδιαφορία και διερωτόμαστε: μα πως χάλασε ξαφνικά… αφού τα έκανε όλα σωστά. Η μάθηση στον σκύλο βασίζεται στην επανάληψη και την διαδοχική δυσκολία άλλως μπλοκάρει, κλειδώνει όπως συνηθίζεται να λέγεται. Τελειώνουμε τα πρώιμα μαθήματα μαρκαρίσματος ρίχνοντας το ντάμυ πίσω από ένα μαντράκι τόσο χαμηλό όσο να μπορεί το κουτάβι να το πηδήξει ή να σκαρφαλώσει.

    Κυρίως εκπαίδευση

    Αυτή αρχίζει συγχρόνως με την εκπαίδευση για τις δείξεις κατεύθυνσης. Προϋπόθεση είναι η σωστή εκτέλεση των εντολών «κάτσε», «μείνε» και «φέρτο».

    Καλά θα είναι τις πρώτες φορές να έχει πίσω του έναν τοίχο ή φράχτη ούτως ώστε να κινείτε παράλληλα με αυτόν και να μην παρεκκλίνει.  Βάζουμε τον σκύλο στο «κάτσε» (μείνε) πισωπατούμε 7 μέτρα και ρίχνουμε ένα ντάμυ δεξιά του. Αν ο σκύλος μετακινηθεί τον πιάνουμε από το δέρμα του σβέρκου του και τον επαναφέρουμε ακριβώς στην αρχική του θέση, ήρεμα και σταθερά επαναλαμβάνοντας την λέξη «κάτσε». Μαζεύουμε  μόνοι μας το ντάμυ (το ίδιο κάνουμε όποτε δεν εκτελεί σωστά). Επαναλαμβάνουμε την εντολή «μείνε» και πετάμε πάλι το ντάμυ δεξιά. Μετράμε μέχρι το 12 και κλείνουμε το σώμα μας με τεντωμένο το δεξί μας χέρι προς τα δεξιά δίνοντας την εντολή «φέρτο». Έχει σημασία όλο το σώμα μας να «μιλά» να λέει πήγαινε προς τα εκεί που σου δείχνω. Η άσκηση επαναλαμβάνετε χωρίς τον τοίχο, σε διαφορετικά μέρη και αποστάσεις (δικές μας από τον σκύλο και από τον σκύλο προς το ντάμυ). Αφού ο σκύλος καταλάβει την δεξιά κατεύθυνση κάνουμε τα ίδια και για την αριστερή. Συνεχίζουμε ρίχνοντας δύο νταμυς, ένα δεξιά και ένα αριστερά, παρατηρούμε πως ο σκύλος μαρκάρει μεν το πρώτο αλλά εστιάζει στο δεύτερο αφού είναι το τελευταίο, για να τον διευκολύνουμε αρχίζουμε με αυτό και κατόπιν δίνουμε εντολή να φέρει το πρώτο. Όσο ο σκύλος εξοικειώνεται τόσο εναλλάσσουμε τις κατευθύνσεις. Προσθέτουμε και την κατεύθυνση (δείξη) «πίσω» πετώντας το ντάμυ πάνω από τον σκύλο έτσι ώστε να πέσει πίσω του, η δείξη είναι τέντωμα του χεριού μπροστά μας όπως πετάμε την μπάλα στο καλάθι του μπάσκετ και δίνουμε και την λεκτική εντολή «πίσω». Τα δυσκολότερα μαθήματα γίνονται σε θάμνους κλπ οπότε ο σκύλος συνηθίζει να παρατηρεί (μαρκάρει) 2-3 ή και περισσότερα ντάμυς και σιγά – σιγά διαπιστώνουμε πως θυμάται τις θέσεις των.

    Ολοκληρώνουμε την εκπαίδευση αυτή χρησιμοποιώντας έναν εκτοξευτή ντάμυς. Αυτό το εργαλείο λειτουργεί με καψούλι 0,22 (άσφερο) και εκτινάσσει το ντάμυ από 20 έως 80μ. Την απόσταση την ρυθμίζουμε με το πόσο κάθετα εκτοξεύουμε το ντάμυ. Βάζουμε τον σκύλο στην θέση «κάτσε» έτσι που να μας βλέπει. Τεντώνουμε το χέρι μας προς τον ουρανό και λίγο μπροστά, κάνουμε ένα πρρ πρ για να προσελκύσουμε την προσοχή του σκύλου ή λέμε το όνομά του, πυροδοτούμε (ο ήχος είναι παρόμοιος του όπλου) και το ντάμυ ταξιδεύει ψηλοκρεμαστά δίνοντας την ευκαιρία στον σκύλο να παρακολουθεί την πορεία του και να μαρκάρει την θέση πτώσης του.  Μετράμε μέχρι το 12 και τον στέλνουμε για απόρτ.  Δυσκολεύουμε εκτοξεύοντας το ντάμυ πιο ίσια (οπότε και πιο μακριά) και αργότερα εκτοξεύοντας 2-3 ντάμυς σε διαφορετικές κατευθύνσεις.

    ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΩΝ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ

    Οι σκύλοι που έχουν εκπαιδευτεί όπως στο προηγούμενο κεφάλαιο πολύ εύκολα αποκτούν την ικανότητα να παρακολουθούν την κάννη. Ο συνδυασμός ενός προτεταμένου όπλου από τον εκπαιδευτή και με  έναν βοηθό δίπλα του που θα εκτοξεύσει με τον εκτοξευτήρα το ντάμυ είναι ιδανικός.

    Αν δεν έχουμε εκτοξευτή περνάμε κατευθείαν στην επόμενη μέθοδο. Γεμίζουμε το όπλο μας με φυσίγγια χωρίς σκάγια ή ακόμη καλύτερα προμηθευόμαστε ένα μεταλλικό κάλυκα 12cal. που στο κέντρο έχει υποδοχή για άσφαιρα καψούλια των 0.22 (αντάπτορα). Βάζουμε τον σκύλο στην θέση «κάτσε» έτσι που να μας βλέπει. Σκοπεύουμε με το όπλο προς τον ουρανό και λίγο μπροστά, κάνουμε ένα πρρ πρ για να προσελκύσουμε την προσοχή του σκύλου ή λέμε το όνομά του, πυροδοτούμε και πετάμε με το χέρι μας ένα ντάμυ ψηλοκρεμαστά. Αν έχουμε ένα βοηθό τον τοποθετούμε αρχικά δίπλα μας και πετάει αυτός το ντάμυ. Αργότερα, αφού εμπεδώσει ο σκύλος το σετ: προτεταμένο όπλο – πυροβολισμός – κάτι πετάει – εντολή για επαναφορά, τοποθετούμε τον βοηθό 15μ μπροστά και μετά τον πυροβολισμό πετά σε ύψος το ντάμυ, ακολουθεί η επαναφορά στον εκπαιδευτή. Αν ο σκύλος πάει να παραδώσει στον βοηθό – επειδή αυτός το πέταξε – πρέπει να του γυρίσει την πλάτη και συγχρόνως να τον καλέσει ο εκπαιδευτής. Δυσκολεύουμε βάζοντας τον βοηθό στα 20, 25, 30μ. ( ή με τον εκτοξευτή αυξάνουμε την απόσταση)και αλλάζοντας κατευθύνσεις ανά 45 μοίρες. Συνεχίζουμε με 2,3 πυροβολισμούς και εκτόξευση 2,3 ντάμυς. Φροντίζουμε κάθε φορά να αλλάζουμε τοπίο και η βλάστηση να είναι πυκνότερη. Αφού έχουμε βεβαιωθεί πως ο σκύλος παρακολουθεί την κάννη, εντοπίζει και απομνημονεύει την πτώση του ντάμυ, ολοκληρώνουμε αντικαθιστώντας τα ντάμυς με διάφορα θηράματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #386547

    κ.γιάννη ια άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. το έψαξα λίγο με τους εκτοξευτήρες και είδα μεγάλη ποικιλία στα νταμυς  και στο σχήμα και στο χρώμα.με ποια κριτήρια γίνετε η επιλογή?πουλάει κάποιος στην ελλάδα εκτοξευτήρες ή μόνο μέσω ιντερνετ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #386642

    Καλησπερα κ.Γιαννη.Στα πρωτα μαθηματρα εκμαθησης του απορτ εκτος απο το μπαλακι του τεννις τι αλλο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε;Σας το ρωταω γιατι δεν μπορω να βρω στην αγορα νταμυ.Μπορω να φτιαξω κατι μονος μου;Μεχρι στιγμης εχω ενα σχοινι χοντρο 10 εκατοστων με 2 κομπους στην ακρη,αλλα παρατηρησα οτι το σκυλακι μου(5 μηνων) οταν το βαζει στο στομα του το τιναζει.Ευχαριστω προκαταβολικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #386655

    κ.γιάννη ια άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. το έψαξα λίγο με τους εκτοξευτήρες και είδα μεγάλη ποικιλία στα νταμυς και στο σχήμα και στο χρώμα.με ποια κριτήρια γίνετε η επιλογή?πουλάει κάποιος στην ελλάδα εκτοξευτήρες ή μόνο μέσω ιντερνετ?

    Υπάρχουν τα κυλινδρικά ντάμυς σε 2 μεγέθη, μικρό και μεγάλο, το μικρό είναι για μικρόσωμους σκύλους ή για κουτάβια και το μεγάλο είναι από μετριόσωμους και πάνω. Ουσιαστικά μόνο το μεγάλο είναι αρκετό. Το χρώμα που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χειριστέας είναι το πορτοκαλί γιατί το διακρίνουν και οι ίδιοι από μακριά. Τα σφαιρικά και οβαλ πάνε πολύ μακρυά και ενδείκνυνται για τα ριτρίβερς. Στα σπάνιελς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το σφαιρικό για ρίψεις στο έδαφος για δύο λόγους, ο πρώτος είναι για την εκπαίδευση στην ακινησία έστω και όταν περνά μία μπάλα σούρνωντας στο έδαφος (κάτι που πολύ εύκολα το κάνεις και με το μπαλάκι του τένις) και ο δεύτερος είναι για συρθεί  σε μεγάλη απόσταση στο έδαφος, αφού έχει πρώτα βραχεί με ειδικά υγρά που έχουν οσμή θηραμάτων, προκειμένου να γίνει μάθημα ιχνηλασίας.

    Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν, τα Αγγλικά της Richards Turner http://www.turnerrichards.co.uk/acatalog/Gundog-Dummy-Launchers.html κλωτσάνε αφόρητα. Τα Αμερικάνικα της DT Systems http://dtsystems.com/products/launchers/super-pro-dummy-launchers είναι πολύ καλύτερα και πιο εύχρηστα. Έχω ένα αχρησιμοποίητο με ντάμυς, ανταλλακτικά Ο δακτυλίδια και καψύλλια. Από Αμερική δεν στέλνουν καψύλλια και μερικοί ούτε τον καταπέλτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    666
    STAVROS GHANIA στις #386733

    κυριε Γιαννη καλησπερα εχω ενα κουτσχααρ 11 μηνων το οποιο το εδωσα για εκπεδευση διοτι η δουλεια μου  ειναι τετοια που δεν εχω τον χρονο αλλα και τις γνωσεις για να φτιαξω εναν σωστο σκυλο τσπ σημερα τον εβγαλα την πρωτη βολτα για να τον δω  και μου εκανε μια πολυ ωραια φερμα σε μια μπεκατσα αφου λοιπον την τουφεκισα μου εκανε και απορτ ολα καλα μεχρι εκει στην περιοχη ηταν καποιοι που κυνηγουσαν τσιχλες και οι τουφεκιες ηταν πολλες και ειδα οτι το σκυλι τρομαξε και δεν ξεκολαγε απο τα ποδια μου θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να κανω για αυτο;Το σκυλι μετα απο αυτο το μαζεψα δεν ξερω αν εκανα καλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    loykas στις #386802

    σας ευχαριστω πολυ κ.γιαννη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #386918

    Καλησπερα κ.Γιαννη.Στα πρωτα μαθηματρα εκμαθησης του απορτ εκτος απο το μπαλακι του τεννις τι αλλο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε;Σας το ρωταω γιατι δεν μπορω να βρω στην αγορα νταμυ.Μπορω να φτιαξω κατι μονος μου;Μεχρι στιγμης εχω ενα σχοινι χοντρο 10 εκατοστων με 2 κομπους στην ακρη,αλλα παρατηρησα οτι το σκυλακι μου(5 μηνων) οταν το βαζει στο στομα του το τιναζει.Ευχαριστω προκαταβολικα.

    Καλησπέρα,

    Το σχοινί είναι καλό για να παίζει και συγχρόνως για να καθαρίζει τα δόντια του. Είναι ένα αντικείμενο που το κρατά δικό του για πολλές ώρες άρα δεν είναι κατάλληλο για απόρτ. Το μπαλάκι ή το ομοίωμα (ντάμυ) δεν ανήκει στον σκύλο αλλά σε εμάς, όποτε – εάν και όταν θέλουμε του επιτρέπουμε να συμμετάσχει στο παιχνίδι επαναφοράς και μετά πάλι το εξαφανίζουμε.

    Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για ένα μικρό κουταβάκι ένα πανί ή μια κάλτσα πετσετέ δεμένο κόμπο. Σε μεγαλύτερα κουτάβια μπορούμε να χρησιμοποιούμε ντάμυς που φτιάχνουμε μόνοι μας ράβοντας ένα κυλινδρικό σακουλάκι από καραβόπανο γεμισμένο με τρήματα διογκωμένης πολυστερίνης ή φελλού ή  πριονίδι , η κομμένα κουρελάκια. Τα 200 -250 γρ. είναι αρκετά για κουτάβια,για ενήλικα το σακουλάκι είναι πιο φαρδύ και πιο μακρύ και το γεμίζουμε με τρήματα πλαστικού ή άμμο θαλάσσης, αυτά τα χρησιμοποιούμε αφού έχει σταθεροποιηθεί το απόρτ. Αν από την αρχή χρησιμοποιήσουμε βαριά ντάμυς το κουτάβι θα μάθει να σφίγγει τα σαγόνια του οπότε αργότερα θα χαλά τα πουλιά δηλαδή θα αποκτήσει αυτό που λέμε σκληρό δόντι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #386921

    κυριε Γιαννη καλησπερα εχω ενα κουτσχααρ 11 μηνων το οποιο το εδωσα για εκπεδευση διοτι η δουλεια μου ειναι τετοια που δεν εχω τον χρονο αλλα και τις γνωσεις για να φτιαξω εναν σωστο σκυλο τσπ σημερα τον εβγαλα την πρωτη βολτα για να τον δω και μου εκανε μια πολυ ωραια φερμα σε μια μπεκατσα αφου λοιπον την τουφεκισα μου εκανε και απορτ ολα καλα μεχρι εκει στην περιοχη ηταν καποιοι που κυνηγουσαν τσιχλες και οι τουφεκιες ηταν πολλες και ειδα οτι το σκυλι τρομαξε και δεν ξεκολαγε απο τα ποδια μου θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να κανω για αυτο;Το σκυλι μετα απο αυτο το μαζεψα δεν ξερω αν εκανα καλα

    Καλά έκανες, αφού τρόμαξε δεν υπήρχε λόγος για να χειροτερέψεις τα πράγματα. Ένας εκπαιδευμένος σκύλος έχει ακούσει εκατοντάδες πυροβολισμούς οπότε δεν υπάρχει περίπτωση κροτοφοβίας, πιθανόν να έζησε σε κλούβα και να μην έχει εξοικειωθεί επαρκώς, οπότε η δική σου δουλειά θα είναι να το εξοικειώσεις στους πυροβολισμούς. Τον τρόπο θα τον διαβάσεις σε πολύ πρόσφατες αναφορές συναδέλφων.

    Όποιος θυμάται το συγκεκριμένο θέμα ας το αναρτήσει εδώ για να βοηθήσουμε τον συνάδελφο Σταύρο, έχω ένα ραντεβού και βιάζομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #386938

    balou1982 wrote:
    Καλησπερα κ.Γιαννη.Στα πρωτα μαθηματρα εκμαθησης του απορτ εκτος απο το μπαλακι του τεννις τι αλλο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε;Σας το ρωταω γιατι δεν μπορω να βρω στην αγορα νταμυ.Μπορω να φτιαξω κατι μονος μου;Μεχρι στιγμης εχω ενα σχοινι χοντρο 10 εκατοστων με 2 κομπους στην ακρη,αλλα παρατηρησα οτι το σκυλακι μου(5 μηνων) οταν το βαζει στο στομα του το τιναζει.Ευχαριστω προκαταβολικα.

    Καλησπέρα, Το σχοινί είναι καλό για να παίζει και συγχρόνως για να καθαρίζει τα δόντια του. Είναι ένα αντικείμενο που το κρατά δικό του για πολλές ώρες άρα δεν είναι κατάλληλο για απόρτ. Το μπαλάκι ή το ομοίωμα (ντάμυ) δεν ανήκει στον σκύλο αλλά σε εμάς, όποτε – εάν και όταν θέλουμε του επιτρέπουμε να συμμετάσχει στο παιχνίδι επαναφοράς και μετά πάλι το εξαφανίζουμε. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για ένα μικρό κουταβάκι ένα πανί ή μια κάλτσα πετσετέ δεμένο κόμπο. Σε μεγαλύτερα κουτάβια μπορούμε να χρησιμοποιούμε ντάμυς που φτιάχνουμε μόνοι μας ράβοντας ένα κυλινδρικό σακουλάκι από καραβόπανο γεμισμένο με τρήματα διογκωμένης πολυστερίνης ή φελλού ή πριονίδι , η κομμένα κουρελάκια. Τα 200 -250 γρ. είναι αρκετά για κουτάβια,για ενήλικα το σακουλάκι είναι πιο φαρδύ και πιο μακρύ και το γεμίζουμε με τρήματα πλαστικού ή άμμο θαλάσσης, αυτά τα χρησιμοποιούμε αφού έχει σταθεροποιηθεί το απόρτ. Αν από την αρχή χρησιμοποιήσουμε βαριά ντάμυς το κουτάβι θα μάθει να σφίγγει τα σαγόνια του οπότε αργότερα θα χαλά τα πουλιά δηλαδή θα αποκτήσει αυτό που λέμε σκληρό δόντι.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Καλησπερα κ.Γιαννη.Το σχοινι δεμενο κομπο το χρησιμοποιω μονο για απορτ,δεν το αφηνω στο σκυλακι απεριοριστα δικο του για να παιζει στο χωρο του.Μετα την εκπαιδευση το εξαφανιζω.Θα φτιαξω ενα οπως μου ειπατε.Ευχαριστω πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #386941

    φίλε σταύρο αυτό το θέμα υπάρχει σαν ξεχωριστό θέμα. επέλεξε : κυνηγετικές συζητήσεις ,επέλεξε : κυνηγόσκυλα   και στην συνέχεια πηγαινε πάνω και δεξιά θα δεις ότι το” κυνηγόσκυλα ” έχει από  1.2….. 61 σελίδες   .εσύ επιλέγεις το 2 και το δέυτερο θέμα είναι το  : ΣΟΣ .ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ. ελπίζω να σε βοήθησα γιατί δεν είμαι και πολύ εξοικωμένος με το φόρουμ.

    γενικά πρέπει να συνδέσει ο σκύλος τις ντουφεκιές με κάτι καλό. στην θέση σου θα πήγαινα στο σκοπευτήριο στα χανιά και θα σταμάταγα 100 μέτρα μακρυά .θα έβγαζα το σκύλο και θα έπαιζα μαζί του ,θα του έδινα καμιά λιχουδιά και όλο θα ζύγωνα στο σκοπευτήριο.θα ήμουν άνετος και αν έβλεπα ότι ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα όλο και θα ζύγωνα .αν όλα πάνε καλά τον δένεις με το λουρί και πας να κάτσεις 20 μέτρα μακρυά από τους βατήρες, προσπάθησε να κρατάς το ενδιαφέρον του σκύλου σε εσένα και  νομίζωοτι δεν θα έχεις πρόβλημα.το σκύλο τον χαιδέυεις και τον ανταμείβεις όταν δεν θα φοβαται και όχι όταν φοβάται γιατί του μεγαλώνεις το πρόβληματάκι.να ξέρεις ότι αν εσύ δεν είσαι χαλαρός δεν θα είναι και ο σκύλος. αυτό έκανα σε κουτάβι επανιέλ  7 μηνών του αδερφού μου γιατί ο μικρός μου ανηψιός που είναι ένα διαολάκι  6 χρόνων είχε κάνει το  σκυλάκι να φοβάτε τον παραμικρό ήχο. επίσης ο σκύλος κοινωνικοποιείτε στο σκοπευτηρίο γιατί βλεπει πολύ κόσμο και αρκετοί φέρνουν και τα σκυλάκια τους.εγώ το ανέβαζα στο σκοπευτηριο του σχιστού  και τώρα είναι μια χαρά.

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #386944

    Καλησπερα κ.Γιαννη.Στα πρωτα μαθηματρα εκμαθησης του απορτ εκτος απο το μπαλακι του τεννις τι αλλο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε;Σας το ρωταω γιατι δεν μπορω να βρω στην αγορα νταμυ.Μπορω να φτιαξω κατι μονος μου;Μεχρι στιγμης εχω ενα σχοινι χοντρο 10 εκατοστων με 2 κομπους στην ακρη,αλλα παρατηρησα οτι το σκυλακι μου(5 μηνων) οταν το βαζει στο στομα του το τιναζει.Ευχαριστω προκαταβολικα.

    γεια σου φίλε, μπορείς να βρεις μέσω του ebay.com  νταμυ σε όλα τα μεγέθοι και χρώματα. σε παρομοια απάντηση του κ γιάννη μου είπε ότι το πορτοκαλί χρώμα το βλέπουν καλύτερα τα σκυλιά και το σχήμα του να είναι κυλινδρικό και όχι στρογγυλό .θες κάτι για μην δυσκολέυεις το σκύλο στα αρχικά απόρτ και δεν θες στρογγυλό γιατί θα κυλάει και πάλι θα δυσκολέυει το κουταβι μας.

    μετά από πολλα μαθήματα θα αλλάξεις σχήμα και χρώμα. εγώ στο σαιτ που σου είπα τα βρήκα περιπου 10 ε το ένα .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,036 έως 1,050 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων