ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,141 έως 1,155 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #399892

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΣΚΥΛΟΠΑΡΕΑ ΜΑΣ  “”””ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ”””


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #400083

    Κ αλημερα και χρονια πολλα . Το σκυλακι ειναι μικρο για να σου δειξει τα χαρισματα του σ” αυτη την ηλικια [7 μηνων] το παιζουμε το αγαπαμε του κανουμε μαθηματα υπακοης βολτουλες οχι σε σκληρα εδαφη σιγα σιγα μετα τους 9-10 μηνες θα σου ξεδιπλωθει. Πηγαινε το σε διαφορετικα μερη κυριως μονο του να αλλαζει τοπια να γνωρισει το περιβαλλον. Τα θηλυκα ξεκινανε πιο γρηγορα παντοτε . Σου ευχομαι καλα κυνηγια .

     

    ευχαριστω πολυ…κατι τετοιο ειχα στο νου μου…απλα οπως παντα “βιαζομαι να μεγαλωσω”…καλες γιορτες σε ολους!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #400215

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΣΚΥΛΟΠΑΡΕΑ ΜΑΣ «»”»ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ»”»

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΟΠΗ.

    Υ/Γ: Εγώ παρότι χωρίς σκύλο σας διαβάζω.   Πάντα ελπίζω να κερδίσω το λαχείο και από το διαμέρισμα να πάω σε …κήπο με σκύλο.   Και τότε θα είμαι έτοιμος από καιρό. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #400315

    Το επανιελάκι μου ο max

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #400507

    Είχα σήμερα μια πολύ όμορφη συνομιλία με τον Γιάννη Νικολακόπουλο

    ή Kalliston Hellas αν προτιμάτε.Το όμορφη είναι το ένα κομμάτι,το επικοδομητική είναι το ουσιώδες.

    Θεωρώ ελάχιστη υποχρέωση μου να ευχαριστήσω δημόσια τον άνθρωπο και συμφορουμίστα που

    απλόχερα μοιράζεται τη γνώση του,η οποία δεν προέρχεται από το web και μόνο αλλά από μακρά και όπως φαίνεται εμπεριστατωμένη ενασχόληση.

    Να πώ εδώ ότι όσον αφορά το μπεκατσόφτερο τελείωσα,ο σκύλος έδειξε ότι φερμάρει και ότι κρατάει τη φέρμα.

    Τυχόν επανάληψη θα τον αποπροσανατολίσει στο να επιζητάει οπτική επαφή πιέζοντας περισσότερο από όσο χρειάζεται τα

    μελλοντικά θηράματα.Παιχνίδι και βασική υπακοή τώρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #400656

    Piperman, Οι παλαιότεροι αναγνώστες γνωρίζουν πως η όποια επιτυχία αυτού του φόρουμ είναι η ανταλλαγή απόψεων από όλα τα μέλη. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά το αισθάνομαι ως υποχρέωση μου να μοιραστώ κάτι που γνωρίζω όχι μόνο για το όφελος των συναδέλφων αλλά και προς όφελος των σκύλων. Ε ξ άλλου και η δική σου βοήθεια για το αεροβόλο μου ήταν σημαντική

    Καλορίζικο, λοιπόν, το σκυλάκι σου και αν χρειαστείς βοήθεια υπάρχουν πολλοί στην ενότητα «Κυνηγόσκυλα» για να βοηθήσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kawasakizxr στις #400749

    Χρόνια πολλά και με το καλό να έρθει το νέο έτος  σε όλο το κόσμο. Έχω ένα θύλακο κουτσχαρ 16 μηνών για κυνήγι σε μπεκάτσα. Κυνηγώ παρέα με φύλο ο όποιος και μου το χάρισε από κουτάβι  και έχει την μητέρα της. Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι εκεί που βρίσκει η μητέρα της ντορο από μπεκάτσα ή φερμάρει πουλιά αυτή περνά από δίπλα σαν να μην υπάρχει τίποτα, ενώ και έχει μυρίσει, σκοτωμένη πάντα μπεκάτσα και την έχει κάνει  απορτ σε εκπαιδευτικό. Όποια γνώμη θα ήταν καλοδεχούμενη.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    VATOYSA στις #400753

    ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.. ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔςΣΑΝ ΕΝΑ SETTER ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ… ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #400772

    kawasakizxr χρονια πολλα .Σαν κυνηγος θα  σου  πω οτι αλλη μυρωδια η  ζωντανη μπεκατσα και  αλλη  η  ντουφεκισμενη.το  απορτ ειναι  εμφυτο  στο  κουρτσχαρ.Κατα την  γνωμη μου πηγαινε για  κυνηγι  με τη  σκυλα  μονη της  μερικες  φορες σε  μερος που  εχει  σιγουρο πουλι να δης τι  κανει. Μαζι  με την μανα  της δεν  το  συνιστω ειναι μεγαλη πια . Πρεπει να  δης  αν  εχει  πρωτοβουλια  μονη  της. αφιερωσε καποια κυνηγια μονο  με  τη  σκυλα,ισως να  αποφευγει να  συνεργαστει με  την μανα της .Για  το  θεμα  μυτης το  μονο που  μπορεις να  κανης σαν  ΕΝΔΕΙΞΗ οχι αποδειξη κανε  αυτο  που  κανω  και  εγω  .Πηγαινε εκει που  κυνηγας με  μια φρεσκοσκωτεμενη [ ΝΑ ΜΗ  ΣΕ  ΒΛΕΠΕΙ Η  ΣΚΥΛΑ] .κανε  μια  διαδρομη ζικ ζακ  μεσα στα  χορτα περιπου 15μετρα [ Σαν κινηση ζωντανης] μετα βγαλε τη  σκυλα και  περπατα προσ στο  μερος  που  εσυρες  την  μπεκατσα να  δεις  τι  κανει.Ηθελα να  σε  ρωτησω το  σκυλι  μπαινει στο  πυκνο? παει με  τον  αερα ?  καρφομυτιαζει περισσοτερο?κοβει ευθειες?Στις επιστροφες ερχεται απο  μπροστα η  απο  πισω  σου ?                                        Καλη χρονια και καλη  επιτυχια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #400778

    ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.. ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔςΣΑΝ ΕΝΑ SETTER ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ… ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..

                                                                                 Φιλε τον σκυλο εμεις τον  διαλεγουμε οχι  αυτος εμας αν κατεχεις απο  κυνηγοσκυλα και  δεν κανει δωστο σε μια  οικογενεια . Διαφορετικα προσπαθησε να  το μαθης  υπαρχουν διαφορετικες μυτες ολες κανουν .Εχω τρια σεττερ το ενα  πολυ  καλο τα  δυο  μετρια ,απο το  ιδιο σημειο περνανε και  τρια σεττερ  τα  δυο  προσπερνανε το  τριτο φερμαρει  και  μετα σκεφτομαι  εγω  τα  διαλεξα.ΟΙ  σουπερ μυτες  ειναι σε πολυ  λιγα  χερια .Οσους κυνηγους  γνωριζω δεν  ειχαν σκυλια σουπερ ασε τι  λενε εχω δει σκυλι που ελεγε γνωστος μου οτι κτυπαει 80 μπεκατσεσ  τη σαιζον και  οταν ετυχε να  κυνηγησουμε  στην  ηπειρο  διπλα στη φερμαρισμενη σκυλα  μου ο  δικοσ  του μουσμουλιζε και ελεγα αμαν λευκη φερμα κι ομως πα πα πα πα η μπεκατσα και μπαμ μπουμ . του ειπα να  το  πουληση και  να  παρη ενα  καλωδιο .   Στα γραφω για  να  ξερεις τα  λογια και  οι  ενδειξεις δεν  ειναι  αποδειξεις. Μαθε  το  σκυλι  σου πρωτα.             Καλη  χρονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kawasakizxr στις #400861

    Φίλε EFKLIDIS το σκυλί και μόνο του έχει πάει για κυνήγι και στο πυκνό μπαίνει αλλά για να σηκώσει διάφορα μικρα πουλια που είναι μέσα. Την προτελευταία φορά στο κυνήγι είχε συνάντηση με μπεκάτσα την όποια σήκωσε χωρίς όμως να την φερμάρει. Και πριν ένα χρόνο φερμάρισε σκοτωμένη μπεκάτσα που την βρήκε την επομένη μερα.Το ότι μπορεί να μην έχει καλή μύτη σεβαστό αλλά γιατί να της μυρίζουν οι σπίνοι και αλλά πουλιά και όχι η μπεκάτσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #400872

    Φίλε EFKLIDIS το σκυλί και μόνο του έχει πάει για κυνήγι και στο πυκνό μπαίνει αλλά για να σηκώσει διάφορα μικρα πουλια που είναι μέσα. Την προτελευταία φορά στο κυνήγι είχε συνάντηση με μπεκάτσα την όποια σήκωσε χωρίς όμως να την φερμάρει. Και πριν ένα χρόνο φερμάρισε σκοτωμένη μπεκάτσα που την βρήκε την επομένη μερα.Το ότι μπορεί να μην έχει καλή μύτη σεβαστό αλλά γιατί να της μυρίζουν οι σπίνοι και αλλά πουλιά και όχι η μπεκάτσα.

    Φιλε το σκυλι ειναι μικρο και ακομα δεν ξερει οτι κυνηγατε μονο την μπεκατσα στο δασος

    για αυτο δινει σημασια στα μικροπουλα κατι που το κανουν ολα τα σκυλια στην αρχη,,

    αφου και τα μικροπουλα για αυτα ειναι ενα ακομα θηραμα,,μην του δινεις σημασια οταν το κανει αυτο

    οταν σηκωση μπεκατσα τοτε να του πεις τα μπραβο και χαδια για να περνει χαμπαρι σιγα σιγα

    βγαλε το σκυλακι σου οσο πιο συχνα μπορεις,και παντα μονο του,και μην βιαζεσε να βγαλεις συμπερασματα

    για την μυτη του σκυλου,,αφου σου φερμαρισε χθεσινη μπεκατσα σε πληροφορω οτι το σκυλι εχει μυτη

    για την φερμα που λες οτι σηκωσε την μπεκατσα,αυτο το κανουν σχεδον ολα τα νεαρα σκυλια

    πολλα απο την απορια για το τι εχουν μπροστα τους πανε πιο κοντα στο πουλι απο οτι πρεπει και το σηκωνουν

    αυτο θα το κοψει συντομα μετα απο λιγα τετοια σηκωματα,,βγαζε το σκυλι σου φιλε και οσο το βγαζεις τοσο θα μαθαινει

    τα σκυλια θελουν πολυ δουλεια τα 3 πρωτα χρονια της ζωης τους,,και μετα απολαμβανουμε  σιγα σιγα τον σκυλο

    γιατι οσο ζει μαθαινει, και αυτος και εμεις,,μην βαζεσε και μην ακους κουβεντες του καφενειου του στιλ

    εμενα το σκυλι μου κυνηγουσε απο 6 μηνον και φερμαριζε απο τα 20 μετρα την μπεκατσα και αλλα τετοια

    το σκυλι θελει δουλεια,,κανενα σκυλι δεν βγηκε χωρις δουλεια και κοπο

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #400896

    Kawasakizxr Καλωσόρισες στο φόρουμ μας (και σε ευχαριστώ για το αίτημα φιλίας, στο προφίλ μου θα βρεις την σχετική άποψη μου).

     

     ….Κούρτσχαρ 16 μηνών….

    ….εκεί που βρίσκει η μητέρα της ντορο από μπεκάτσα ή φερμάρει πουλιά αυτή περνά από δίπλα σαν να μην υπάρχει τίποτα…

    ….φερμάρισε σκοτωμένη μπεκάτσα……. έχει μυρίσει, σκοτωμένη πάντα μπεκάτσα και την έχει κάνει  απορτ….

    ….στο πυκνό μπαίνει αλλά για να σηκώσει διάφορα μικρα πουλια …..

    ….είχε συνάντηση με μπεκάτσα την όποια σήκωσε χωρίς όμως να την φερμάρει….

    Αν διαβάσει κανείς τις  προτάσεις σου (ανεξάρτητα από την απορία μας για το τι έχει εκπαιδευτεί να κάνει ο σκύλος) θα σου έλεγε πως πασιφανώς πρόκειται  για ένα  σκύλο χωρίς εμπειρίες που τα σφάλματά του και οι ελλείψεις του προέρχονται από την ηλικία του. Η άποψή μου είναι πως αν αυτός ο σκύλος είχε ακολουθήσει μια μέθοδο εκπαίδευσης που θα τελείωνε σε πρακτική εφαρμογή με στημένα θηράματα (που να πετούν μακριά) θα απέφευγες αυτή την αναμονή εξελίξεως του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kawasakizxr στις #400973

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Το σκυλί έχει εκπαιδευτεί με τα όσα έχω δει από τα βίντεο του κύριου Γιάννη. Βεβαία δεν είναι ένας σκύλος που θα μπορεί να πάρει μέρος σε διαγωνισμό αλλά είναι αυτό που θέλω γιατί αυτό κάνει μέχρι τώρα τουλάχιστον στο θέμα εκτελέσεων εντολών και εργασίας αλλά όχι αποτελεσματος σε θυραμα. Έχει μάθει να έρχεται σε μένα, μόνο με το άκουσμα τις σφυρίχτρας 2.10/5. Να ψάχνει κατευθυνόμενα σε πουρνάρι μόνο με την υπόδειξη του χεριού. Να κάνει απορτ σε μπαλάκι μέσα σε πυκνά και ψηλά χορτάρια ακόμα και μέσα στη θάλασσα. Σε στημένο θήραμα ορτύκι εκτροφείου είχε δείξει πολύ καλά σημάδια στην έρευνα και την ανακάλυψη του θηράματος και περίμενα να δείξει καλύτερα σημάδια στη μπεκάτσα. Ο προβληματισμός  μου μεγάλωσε όταν σε πουρνάρι που είχε ψάξει με σημάδια ότι κάτι είναι το άφησε ενώ η μεγάλη σκύλα φερμάρισε μπεκάτσα την όποια όταν έπεσε λίγο ποιο περά πήγε η μικρή την μύρισε και την άφησε εκεί που ήταν. Ενώ μετά από ώρα πέταξα το πουλί και τις είπα απορτ το επιασε στο στόμα και το έφερε. Το παρήγορο στο ότι δεν την έκανε τουλάχιστον απορτ ήταν η άποψη ενός φίλου κυνηγού που μου είπε ότι όταν και ο δικός του σκύλος έκανε το ίδιο (σκύλος εκπαιδευμένος σε επαγγελματία εκπαιδευτή) ο εκπαιδευτής  του είπε ότι δεν κάνουν απορτ σε πουλί που δε το έχουν φερμάρει τα ίδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #400974

    Το παρήγορο στο ότι δεν την έκανε τουλάχιστον απορτ ήταν η άποψη ενός φίλου κυνηγού που μου είπε ότι όταν και ο δικός του σκύλος έκανε το ίδιο (σκύλος εκπαιδευμένος σε επαγγελματία εκπαιδευτή) ο εκπαιδευτής  του είπε ότι δεν κάνουν απορτ σε πουλί που δε το έχουν φερμάρει τα ίδια.

    Ήθελα να ήξερα ποιος εκπαιδευτής το είπε αυτό… 😆

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,141 έως 1,155 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων