ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,126 έως 1,140 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #397065

    Kαλησπερα κυριε Νικολακοπουλε . Τι λαθος εκανα ? Το μονο που ξερω τη χρηση κολαρου την αποδεχονται . Εκανα λαθος στο τροπο εκτελεσης ?

    Ποιος να ξέρει;  Μετά από 17 χρόνια και εσύ ο ίδιος δεν θα θυμάσαι τις ακριβείς συνθήκες που έγινε η χρήση του κολάρου.  Σημασία έχει πως χρησιμοποιήθηκε ένα εργαλείο που στα χέρια ενός γνώστη χρήστη θα έκανε την δουλειά του ενώ στα δικά σας έκανε ζημιά.           

     Το πώς χρησιμοποιείτε το e-collar είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για να περιγραφεί εδώ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #397085

    EFKLIDIS wrote:

    Kαλησπερα κυριε Νικολακοπουλε . Τι λαθος εκανα ? Το μονο που ξερω τη χρηση κολαρου την αποδεχονται . Εκανα λαθος στο τροπο εκτελεσης ?

    Ποιος να ξέρει; Μετά από 17 χρόνια και εσύ ο ίδιος δεν θα θυμάσαι τις ακριβείς συνθήκες που έγινε η χρήση του κολάρου. Σημασία έχει πως χρησιμοποιήθηκε ένα εργαλείο που στα χέρια ενός γνώστη χρήστη θα έκανε την δουλειά του ενώ στα δικά σας έκανε ζημιά. Το πώς χρησιμοποιείτε το e-collar είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για να περιγραφεί εδώ.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Θυμαμαι καλα που  ημουν [ Μεροπη -Κεφαλοβρυσο] οπως ανεβαινουμε απο  Κεφαλοβρυσο εχει δεξια στανη και  αρστερα καμπος ,κυνηγω  χρονια  την  ηπειρο.Το κολαρο το  χρησιμοποιησα κατα  την  διαρκεια  του  κυνηγιου . το  εχει χρησιμοποιηση σε δυο  περιπτωσεις και  δεν  παρουσιαστηκε αυτο το  προβλημα  σε  κυνηγοσκυλα.Ο φιλος μου  και  κυνηγος μου  ειπε  οτι το  σκυλι δεν  μαθαινει οτι καταλαβαινει αλλα οτι μπορει να  συγκρατηση στο  μυαλουδακι .Αυτα που  συγκρατει εχουν σχεση με  τις  εμπιεριες  του  και  τα  ενστικτα του και  τα  ταιριαξε με  την  κολλαρια και ειπε οχι προβατα οχι  κυνηγι μονο  κοντα  στο  αφεντικο μου για  σιγουρια.Ισως χαζουλα αλλα και πολυ  ευαισθητη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #399259

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι σε δίλημα να πάρω ένα γκορντονάκι αλλά με ανυσηχεί αυτά που

    διαβάζω για το ότι είναι πιο αργά στο να βγούνε στο κυνήγι και η “σφιχτή” εκπαίδευση που λένε

    ότι χρειάζονται.Τι θέλουν να πούν με τη “σφιχτή” εκπαίδευση;

    Έχω ένα αγγλικό σέττερ(8 ετών πλέον) και δεν το ζόρισα καθόλου, όλα τα έκανε από μόνο του.

    Με το γκορνονάκι χρειάζεται κάτι διαφορετικό απ’ ότι στα υπόλοιπα σκυλιά;

    Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #399261

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε δίλημα να πάρω ένα γκορντονάκι αλλά με ανυσηχεί αυτά που διαβάζω για το ότι είναι πιο αργά στο να βγούνε στο κυνήγι και η «σφιχτή» εκπαίδευση που λένε ότι χρειάζονται.Τι θέλουν να πούν με τη «σφιχτή» εκπαίδευση; Έχω ένα αγγλικό σέττερ(8 ετών πλέον) και δεν το ζόρισα καθόλου, όλα τα έκανε από μόνο του. Με το γκορνονάκι χρειάζεται κάτι διαφορετικό απ” ότι στα υπόλοιπα σκυλιά; Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

    Η σύγχυση της αναίδειας με την ελευθερία ήταν πάντα χαρακτηριστικό των σκλάβων

    Για μένα η ταχύτητα δεν σημαίνει κάτι, η ουσία είναι το ζήτημα και εκεί θα πρέπει να εστιάσεις κατά την γνώμη μου. Γενικά ένα gordon είναι πιο αργό από ένα αγγλικό σέττερ, αλλά πιο γρήγορο από ένα κούτσαρ ή ντάχααρ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #399287

    οταν λενε αργο δεν εννοουν την ταχυτητα.

    εννοουν οτι αργει να ωριμασει.

    για την σφικτη εκπαιδευση πρεπει να μας πει καποιος που εχει εκπαιδευσει τετοιο σκυλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #399327

    οταν λενε αργο δεν εννοουν την ταχυτητα. εννοουν οτι αργει να ωριμασει. για την σφικτη εκπαιδευση πρεπει να μας πει καποιος που εχει εκπαιδευσει τετοιο σκυλι.

    ΧΑΧΑ έτσι όπως το έγραψες αυτό δεν το έχω ακούσει και ούτε μπορώ να εκφέρω άποψη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #399570

    Καλησπέρα σε όλους.

     

    Είμαι σε δίλημα να πάρω ένα γκορντονάκι αλλά με ανυσηχεί αυτά που

    διαβάζω για το ότι είναι πιο αργά στο να βγούνε στο κυνήγι και η «σφιχτή» εκπαίδευση που λένε

    ότι χρειάζονται.Τι θέλουν να πούν με τη «σφιχτή» εκπαίδευση;

    Έχω ένα αγγλικό σέττερ(8 ετών πλέον) και δεν το ζόρισα καθόλου, όλα τα έκανε από μόνο του.

    Με το γκορνονάκι χρειάζεται κάτι διαφορετικό απ” ότι στα υπόλοιπα σκυλιά;

    Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

    Η σύγχυση της αναίδειας με την ελευθερία ήταν πάντα χαρακτηριστικό των σκλάβων

    Καλησπέρα και για σένα συνάδελφε.

    Τα Γκόρντονς  είναι πολύ άξια κυνηγόσκυλα αλλά λόγω της μικρής εκτροφής που γίνεται στην χώρα μας είναι δυσκολότερο να βρεις ένα καλό κουτάβι  από το να βρεις ένα Αγγλικό. Όντως  ωριμάζουν λίγο αργότερα αλλά αυτό δεν λέει και πολλά,  εξαρτάτε από το κάθε άτομο αλλά και από τις ευκαιρίες που θα του δώσεις. Σκέψου πως ένα κουτάβι μιας φυλής που ξεκινά γρηγορότερα πέφτει στο τέλος της σεζόν, άρα θα κυνηγήσει  6 μήνες μετά.

    Το «σφιχτή εκπαίδευση» είναι αδόκιμος όρος και υπάρχει περίπτωση παρεξηγήσεως της έννοιας του.  Γενικώς η «σφιχτή» χρησιμοποιείτε ως αντίστροφο της «χαλαρής» δηλαδή της μη επισταμένης, αυτής που δεν κάνουμε πολλά και αυτά που κάνουμε δεν είναι  «επαγγελματικού επιπέδου» δηλαδή όταν λέμε π.χ. ΕΛΑ ο σκύλος θα έρθει αν είναι κοντά μας ή θα το πούμε 4-5 φορές  σε όλους τους τόνους και τις εντάσεις. Τελικά θα έρθει.

    Η σφιχτή εκπαίδευση είναι αυτή που διδάσκουμε τον σκύλο να εκτελεί τις βασικές εντολές, να ερευνά μεθοδικά και να κάνει σωστή απαναφορά. Τώρα γιατί στο μετέφεραν ως  αγγαρεία; Υποθέτω πως επειδή γνωρίζουν πως ο σκύλος αυτός είναι εύκολος και πως στο απόρτ  είναι καλύτερος από τις άλλες Αγγλικές φυλές θα πρέπει και να εκπαιδευτεί, ενώ από ένα π.χ. πόιντερ δεν έχουν και πολύ απαίτηση να επαναφέρει.

    Από τα Αγγλικά είχες παράπονο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #399587

    Καλησπέρα και για σένα συνάδελφε. Τα Γκόρντονς είναι πολύ άξια κυνηγόσκυλα αλλά λόγω της μικρής εκτροφής που γίνεται στην χώρα μας είναι δυσκολότερο να βρεις ένα καλό κουτάβι από το να βρεις ένα Αγγλικό. Όντως ωριμάζουν λίγο αργότερα αλλά αυτό δεν λέει και πολλά, εξαρτάτε από το κάθε άτομο αλλά και από τις ευκαιρίες που θα του δώσεις. Σκέψου πως ένα κουτάβι μιας φυλής που ξεκινά γρηγορότερα πέφτει στο τέλος της σεζόν, άρα θα κυνηγήσει 6 μήνες μετά. Το «σφιχτή εκπαίδευση» είναι αδόκιμος όρος και υπάρχει περίπτωση παρεξηγήσεως της έννοιας του. Γενικώς η «σφιχτή» χρησιμοποιείτε ως αντίστροφο της «χαλαρής» δηλαδή της μη επισταμένης, αυτής που δεν κάνουμε πολλά και αυτά που κάνουμε δεν είναι «επαγγελματικού επιπέδου» δηλαδή όταν λέμε π.χ. ΕΛΑ ο σκύλος θα έρθει αν είναι κοντά μας ή θα το πούμε 4-5 φορές σε όλους τους τόνους και τις εντάσεις. Τελικά θα έρθει. Η σφιχτή εκπαίδευση είναι αυτή που διδάσκουμε τον σκύλο να εκτελεί τις βασικές εντολές, να ερευνά μεθοδικά και να κάνει σωστή απαναφορά. Τώρα γιατί στο μετέφεραν ως αγγαρεία; Υποθέτω πως επειδή γνωρίζουν πως ο σκύλος αυτός είναι εύκολος και πως στο απόρτ είναι καλύτερος από τις άλλες Αγγλικές φυλές θα πρέπει και να εκπαιδευτεί, ενώ από ένα π.χ. πόιντερ δεν έχουν και πολύ απαίτηση να επαναφέρει. Από τα Αγγλικά είχες παράπονο;

    Παράπονο δεν έχω από τα αγγλικά, απλά εγώ είμαι λίγος για τον αρσενικό που έχω…

    Βαριέμαι να τον ακολουθώ και να τον μαζεύω.

    Είναι πολύ ανοιχτός και ξεροκέφαλος και πολλές φορές κυνηγάει για τον εαυτό του.

    Γι’ αυτό είπα να δοκιμάσω κάτι ενδιάμεσω από ηπειρωτικό και αγγλικό σκύλο,

    και επειδή έχω κόλημα με τα σεττερ θέλω να είναι σέττερ και ας μην είναι αγγλικό!!!

    Πάντως είναι μεγάλη απόφαση να αλλάξεις φυλή, τουλάχιστον για μένα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #399599

    Kalliston Hellas wrote:
    Καλησπέρα και για σένα συνάδελφε. Τα Γκόρντονς είναι πολύ άξια κυνηγόσκυλα αλλά λόγω της μικρής εκτροφής που γίνεται στην χώρα μας είναι δυσκολότερο να βρεις ένα καλό κουτάβι από το να βρεις ένα Αγγλικό. Όντως ωριμάζουν λίγο αργότερα αλλά αυτό δεν λέει και πολλά, εξαρτάτε από το κάθε άτομο αλλά και από τις ευκαιρίες που θα του δώσεις. Σκέψου πως ένα κουτάβι μιας φυλής που ξεκινά γρηγορότερα πέφτει στο τέλος της σεζόν, άρα θα κυνηγήσει 6 μήνες μετά. Το «σφιχτή εκπαίδευση» είναι αδόκιμος όρος και υπάρχει περίπτωση παρεξηγήσεως της έννοιας του. Γενικώς η «σφιχτή» χρησιμοποιείτε ως αντίστροφο της «χαλαρής» δηλαδή της μη επισταμένης, αυτής που δεν κάνουμε πολλά και αυτά που κάνουμε δεν είναι «επαγγελματικού επιπέδου» δηλαδή όταν λέμε π.χ. ΕΛΑ ο σκύλος θα έρθει αν είναι κοντά μας ή θα το πούμε 4-5 φορές σε όλους τους τόνους και τις εντάσεις. Τελικά θα έρθει. Η σφιχτή εκπαίδευση είναι αυτή που διδάσκουμε τον σκύλο να εκτελεί τις βασικές εντολές, να ερευνά μεθοδικά και να κάνει σωστή απαναφορά. Τώρα γιατί στο μετέφεραν ως αγγαρεία; Υποθέτω πως επειδή γνωρίζουν πως ο σκύλος αυτός είναι εύκολος και πως στο απόρτ είναι καλύτερος από τις άλλες Αγγλικές φυλές θα πρέπει και να εκπαιδευτεί, ενώ από ένα π.χ. πόιντερ δεν έχουν και πολύ απαίτηση να επαναφέρει. Από τα Αγγλικά είχες παράπονο;

    Παράπονο δεν έχω από τα αγγλικά, απλά εγώ είμαι λίγος για τον αρσενικό που έχω…

    Βαριέμαι να τον ακολουθώ και να τον μαζεύω.

    Είναι πολύ ανοιχτός και ξεροκέφαλος και πολλές φορές κυνηγάει για τον εαυτό του.

    Γι” αυτό είπα να δοκιμάσω κάτι ενδιάμεσω από ηπειρωτικό και αγγλικό σκύλο,

    και επειδή έχω κόλημα με τα σεττερ θέλω να είναι σέττερ και ας μην είναι αγγλικό!!!

    Πάντως είναι μεγάλη απόφαση να αλλάξεις φυλή, τουλάχιστον για μένα!

    Η σύγχυση της αναίδειας με την ελευθερία ήταν πάντα χαρακτηριστικό των σκλάβων

    Θα σου έλεγα πριν στραφείς στα Γκόρντονς να δεις κάποιο αξιόλογο σκύλο σε κυνήγι, ίσως να διαπιστώσεις πως δεν είναι τόσο κοντινά όσο πιστεύεις. Ίσως πάλι να με μπερδεύει αυτό το “Βαριέμαι να τον ακολουθώ και να τον μαζεύω” που έγραψες, κάτι προς Μπράκο Ιταλιάνο μου φέρνει.

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #399614

    Φιλε δεν ειμαι ειδικος ουτε ειχα ποτε γκορντον σετερ,,αλλα στα πρωτα μου βηματα κυνηγισα με γκορντον

    το οποιο ηταν φιλου μου,,και απλα θα σου πω αυτα που ειδα σε αυτον στον σκυλο

    α μαξ [καλη του ωρα εκει που ειναι] ηταν ενα σκυλος πολυ δυντατος,,δεν ειχε αρρωστησει ποτες του

    ηταν πολυ καλος χαρακτηρας,,τον ελεγα αρχοντα γιατι ειχε ενα πολυ σοβαρο υφος

    ο σκυλος φιλε κυνηγαγε για το αφεντικο του,,και ετσι ακριβως οπως ηθελε το αφεντικο του

    αυτος τον ηθελε κοντινο,μολις ο σκυλος καταλαβε οτι αυτο θελει ο φιλος μου απο τοτε δεν ανοιγε πολυ

    [γουστα ειναι αυτα] στο απορτ ηταν μανα καημενη,και  χωρις καθολου εκπαιδευση για απορτ

    στις μπεκατσες εγινε μεγαλος μαστορας, και τα πυκνα τα εκανε μανταρα,, ηταν λιγο πιο αργος απο το σημερινο  σετερ

    και λιγο πιο βαρυς σε σχεση με τα σημερηνα σεττερ,,γιατι αλλιως θυμαμε τα  σεττερ καποτε

    αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το ποσο δεμενος ηταν με το αφεντικο του

    και φυσικα δεν κυνηγαγε με αλλον ουτε για πλακα,κατι που ειναι γνωστο για τα γκορντον

    εγω παντος ενα σκυλο σαν τον μαξ που ηξερα θα τον ηθελα με χιλια,,δεν ξερω αν βοηθησα

    αλλα αυτα ξερω αυτα ειπα,,και μην ξεχναμε οτι σεττερ δεν ειναι μονο το αγγλικο

    και τα οιπολοιπα σεττερ ειναι και αυτα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #399617

    Θα σου έλεγα πριν στραφείς στα Γκόρντονς να δεις κάποιο αξιόλογο σκύλο σε κυνήγι, ίσως να διαπιστώσεις πως δεν είναι τόσο κοντινά όσο πιστεύεις. Ίσως πάλι να με μπερδεύει αυτό το «Βαριέμαι να τον ακολουθώ και να τον μαζεύω» που έγραψες, κάτι προς Μπράκο Ιταλιάνο μου φέρνει.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Ελα ντε με ενα μπρακο ιταλιανο ουτε τρεξιμο ουτε τιποτα,,θα βαρεθει να το βλεπει το σκυλι :mrgreen:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #399620

    Θα σου έλεγα πριν στραφείς στα Γκόρντονς να δεις κάποιο αξιόλογο σκύλο σε κυνήγι, ίσως να διαπιστώσεις πως δεν είναι τόσο κοντινά όσο πιστεύεις. Ίσως πάλι να με μπερδεύει αυτό το «Βαριέμαι να τον ακολουθώ και να τον μαζεύω» που έγραψες, κάτι προς Μπράκο Ιταλιάνο μου φέρνει.

     

    Δεν μ’ αρέσουν τα Μπράκο ιταλιάνο και δεν μου πάει.

    Για την ξεροκεφαλιά του σκύλου μου φταίω γιατί όταν ανοιγόταν και

    έβγαινε εκτός ελέγχου απλά τον άφηνα και του έμεινε χούι.

    Τώρα στα 8 χρόνια είναι αργά για να αλλάξει.

    Στο νέο απόκτημα ξέρω πλέον τι θέλω και τι να κάνω για να μην έχω την ίδια τύχη,

    είτε αγγλικό είτε γκόρντον σεττερ είναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #399621

    Φιλε δεν ειμαι ειδικος ουτε ειχα ποτε γκορντον σετερ,,αλλα στα πρωτα μου βηματα κυνηγισα με γκορντον το οποιο ηταν φιλου μου,,και απλα θα σου πω αυτα που ειδα σε αυτον στον σκυλο α μαξ [καλη του ωρα εκει που ειναι] ηταν ενα σκυλος πολυ δυντατος,,δεν ειχε αρρωστησει ποτες του ηταν πολυ καλος χαρακτηρας,,τον ελεγα αρχοντα γιατι ειχε ενα πολυ σοβαρο υφος ο σκυλος φιλε κυνηγαγε για το αφεντικο του,,και ετσι ακριβως οπως ηθελε το αφεντικο του αυτος τον ηθελε κοντινο,μολις ο σκυλος καταλαβε οτι αυτο θελει ο φιλος μου απο τοτε δεν ανοιγε πολυ [γουστα ειναι αυτα] στο απορτ ηταν μανα καημενη,και χωρις καθολου εκπαιδευση για απορτ στις μπεκατσες εγινε μεγαλος μαστορας, και τα πυκνα τα εκανε μανταρα,, ηταν λιγο πιο αργος απο το σημερινο σετερ και λιγο πιο βαρυς σε σχεση με τα σημερηνα σεττερ,,γιατι αλλιως θυμαμε τα σεττερ καποτε αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το ποσο δεμενος ηταν με το αφεντικο του και φυσικα δεν κυνηγαγε με αλλον ουτε για πλακα,κατι που ειναι γνωστο για τα γκορντον εγω παντος ενα σκυλο σαν τον μαξ που ηξερα θα τον ηθελα με χιλια,,δεν ξερω αν βοηθησα αλλα αυτα ξερω αυτα ειπα,,και μην ξεχναμε οτι σεττερ δεν ειναι μονο το αγγλικο και τα οιπολοιπα σεττερ ειναι και αυτα

    Ένα τέτοιο σκύλο σαν του φίλου σου ελπίζω να βρώ και να κάνω βέβαια.

    Τα σημερινά αγγλικά σέττερ είναι σαν επανιέλ απλά πιο παραλληλόγραμμα και με ουρά.

    Όταν τα στάνταρ δίνουν 61+ γα τα αρσενικά και παρουσιάζονται σκυλιά στα 53-55cm είναι μεγάλη η απόκλιση.

    Πάντως ο δικός μου(αγγλικό) μοιάζει στην σωματοδομή του γκόρνον οπότε από άποψη όγκου δεν έχω πρόβλημά.

    Μόνο στην εκπαίδευση να είναι ευκολός και συνεργάσιμος και δεν θα  μετανιώσω την επιλογή του γκόρντον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #399866

    καλημερα στην κυνηγοπαρεα….θα θελα τη γνωμη σας για ενα θεμα που με προβληματιζει….εχω εναν κουταβα 7 μηνων ο οποιος δεν εχει δειξει σημαδια κυνηγετικα ακομα…σε θηραματα που σκοτωσα και του εδωσα να μυρισει εκανε σαν τρελος…βεβαια δεν τα φερμαρισε απλα οταν τα εκρυβα στην αυλη και τα εψαχνε μολις τα εβρισκε κατευθειαν τα εβαζε στο στομα!!ξεκινησα να τον βγαζω σε κοντινα μερη για καμια ωριτσα μαζι με την μεγαλη την σκυλα μου.δεν εχει πρωτοβουλια,οχι οτι εχω απαιτηση να εχει απλα απο την ωρα που τα κατεβαζω παιρνει απο πισω την μεγαλη την σκυλα και δεν σταματαει να την ακολουθει…πραγμα που αναγκαζει την σεττερινα μου να ανοιγεται παρα πολυ ωστε να ξεφυγει απο το κουταβι.ευελπιστουσα να κανει μια φερμα η μεγαλη ωστε να ξεσηκωθει το θηραμα και ν αρχισει ο μικρος να πονηρευεται, αλλα μεχρι τωρα ημουν ατυχος τουλαχιστον σε αυτες τις 3 εξοδους. δοκιμασα να τον βγαλω και μονο του αλλα ακομα δεν εχει αυτοπεποιθηση και φυσικα δεν ξερει τι να ψαξει με αποτελεσμα να ειναι συνεχεια στα ποδια μου.τι με συμβουλευετε να κανω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #399881

    Κ αλημερα  και χρονια πολλα . Το σκυλακι ειναι  μικρο για να σου δειξει τα χαρισματα του σ’ αυτη  την  ηλικια [7 μηνων] το  παιζουμε  το  αγαπαμε του  κανουμε μαθηματα υπακοης  βολτουλες οχι  σε  σκληρα εδαφη σιγα σιγα μετα τους 9-10 μηνες θα σου ξεδιπλωθει. Πηγαινε  το σε  διαφορετικα μερη  κυριως μονο του να  αλλαζει τοπια  να γνωρισει το  περιβαλλον. Τα θηλυκα  ξεκινανε πιο  γρηγορα  παντοτε .        Σου ευχομαι καλα κυνηγια .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,126 έως 1,140 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων