ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,201 έως 1,215 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #402739

    χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους , έυχομαι σκοτωμένα πουλιά και σπασμένους δίσκους!!!

     

    νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω την πρόοδο που έχει κάνει το άπειρο επανιέλ του φίλου μου που φερμάρει ιταλικό ορτύκι από 10 μέτρα και με λίγα λόγια του έλλειπαν οι εμπειρίες και όσο βγαινει ακόμα και στο σχιστό γίνεται όλο και καλύτερο(παραγραφος 74)

    επίσης ο δικός μου σκύλος που είναι σπρινγκερ-επανιελ μετά από υποδείξεις του κ.Γιάννη (με την ευκαιρία χρόνια πόλλα!!!) σε εκπαίδευση σε ότι αφορά το καρτέρι και την παρακολούθηση του πουλιού έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πραγματικά το αναφέρω γιατί κάτι που δοκιμαστήκε θα πιάσει κια σε άλλους σκύλους.

    θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο ξέρει ότι παρατήρησα στον 6 χρόνο σκύλο μου ότι αν περάσει πάνω ή δίπλά από σκοτωμένη τσίχλα που έχει κάτσει μπρούμητα με ανοιγμένα φτερά δυσκολέυεται να την βρει,ενώ αν είναι ζωντανή ή ανάσκελα τις βρίσκεις έυκολα.το έχει παρατήρήσει κάποιος άλλος? είναι φυσιολογικό?υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ για την όσφρηση του σκύλου αφού δεν έχω καποιο άλλο έμπειρο σκύλο για να τα συγκρίνω?

    ευχαριστώ πολύ

     

     

    Ευχαριστώ για τις ευχές. Το καλύτερο δώρο είναι όταν μαθαίνω πως ένας σκύλος πάει καλά.

    Για το θέμα τις τσίχλας ισχύει αυτό που ανέφερε ο EFKLIDIS. Με τις όποιες εμπειρίες  έχει μέχρι τώρα τις ψάχνει με την όραση έτσι στην λίγη μυρωδιά που βγάζουν οι μπρούμυτα τις προσπερνά. Θα έχεις προσέξει πως φτάνει στο σημείο και είναι σαν ξαφνιασμένος που δεν την βλέπει. Τα πιο εξειδικευμένα σκυλιά, τα πιο μεθοδικά πάνε τρέχοντας στο σημείο που έπεσε, κόβουν και αρχίζουν να κάνουν κύκλο με την μύτη χαμηλά, εκεί συμβάλλουν και τα γονίδια της φυλής και η εκπαίδευση αλλά και η εμπειρία.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #402741

    Kαλημερα σε ολους

     

    Μιας και αναφερει ο Μιχαλης την προοδο των συντροφων του θα ηθελα και εγω να σας πω για την προοδο της ποιντερινας μου που ειχα ανναφερει στην Σελ. 73 . Λοιπον απο τοτε εβγαζα το σκυλι απο 3-5 μερες την εβδομαδα αλλα δεν ημασταν τυχεροι στο θεμα συναντηση με την βελουδοματα Την προηγουμενη Τεταρτη ομως εγινε το αναπαντεχο βλεπω την Ριτα να τρελενετε μπαινει σε ενα πουρναρι και μενει καγκελο λεω απο μεσα μου καμια λαλακια κανει και δεν εδωσα σημασια ελα ομως που μετα απο φερμα 2 λεπτων πεταγετε μια μπεκατσα με τα πολλα οι συνθηκες δεν επετρεψαν τουφεκια (εγω απο την χαρα μου κατουρησα πανω μου) αφηνω το οπλο και παω να την χαιδεψω αλλα κανει λιγο δεξια παλι φερμα (μεσα στο ιδιο πουρναρι) πεταγετε αλλη μια απο εκει.Για να μην τα πολυλογω εκεινη την μερα φερμαρε 4 μπεκατσες αλλα εκανα εγω χαζομαρες και δεν τουφεκισα καμια . Θα επηρεασει αυτο την Ριτα ?

    ΥΓ:Ξεχασα να πω οτι εχει τρελα με τα κοτσυφια χωρις να εχω τουφεκισει εγω κανενα

    Να κι άλλο δώρο. Βλέπεις πως ήθελε τον χρόνο του; Μπράβο για τις προσπάθειές σου.

    Για τις αστοχίες σου δεν θα πω τίποτα…. όλοι τα έχουμε περάσει αυτά, ναι συμβαίνουν στις πρώτες μας προσπάθειες….  σε καταλαβαίνω…    ΑΛΛΑ  %$#^&#@&*%$^ χάθηκε να στραβώσεις, βρε, έστω και μία;

    Πλάκα κάνω δεν πειράζει (πολύ) που δεν τις πέτυχες αρκεί μη σου γίνει συνήθεια. 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #402921

    mixalis77 wrote:
    χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους , έυχομαι σκοτωμένα πουλιά και σπασμένους δίσκους!!! νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω την πρόοδο που έχει κάνει το άπειρο επανιέλ του φίλου μου που φερμάρει ιταλικό ορτύκι από 10 μέτρα και με λίγα λόγια του έλλειπαν οι εμπειρίες και όσο βγαινει ακόμα και στο σχιστό γίνεται όλο και καλύτερο(παραγραφος 74) επίσης ο δικός μου σκύλος που είναι σπρινγκερ-επανιελ μετά από υποδείξεις του κ.Γιάννη (με την ευκαιρία χρόνια πόλλα!!!) σε εκπαίδευση σε ότι αφορά το καρτέρι και την παρακολούθηση του πουλιού έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πραγματικά το αναφέρω γιατί κάτι που δοκιμαστήκε θα πιάσει κια σε άλλους σκύλους. θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο ξέρει ότι παρατήρησα στον 6 χρόνο σκύλο μου ότι αν περάσει πάνω ή δίπλά από σκοτωμένη τσίχλα που έχει κάτσει μπρούμητα με ανοιγμένα φτερά δυσκολέυεται να την βρει,ενώ αν είναι ζωντανή ή ανάσκελα τις βρίσκεις έυκολα.το έχει παρατήρήσει κάποιος άλλος? είναι φυσιολογικό?υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ για την όσφρηση του σκύλου αφού δεν έχω καποιο άλλο έμπειρο σκύλο για να τα συγκρίνω? ευχαριστώ πολύ

    Ευχαριστώ για τις ευχές. Το καλύτερο δώρο είναι όταν μαθαίνω πως ένας σκύλος πάει καλά. Για το θέμα τις τσίχλας ισχύει αυτό που ανέφερε ο EFKLIDIS. Με τις όποιες εμπειρίες έχει μέχρι τώρα τις ψάχνει με την όραση έτσι στην λίγη μυρωδιά που βγάζουν οι μπρούμυτα τις προσπερνά. Θα έχεις προσέξει πως φτάνει στο σημείο και είναι σαν ξαφνιασμένος που δεν την βλέπει. Τα πιο εξειδικευμένα σκυλιά, τα πιο μεθοδικά πάνε τρέχοντας στο σημείο που έπεσε, κόβουν και αρχίζουν να κάνουν κύκλο με την μύτη χαμηλά, εκεί συμβάλλουν και τα γονίδια της φυλής και η εκπαίδευση αλλά και η εμπειρία.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    γεια σας ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.θ α ήθελα να ρωτήσω πως να κάνω το σκύλο μου να χρησιμοποιεί περισσότερο την μύτη του ?κάθε μέρα τον πάω σε ένα πάρκο με γρασίδι και συνήθως του πετάω ασπρο ντάμυ  ή μπαλάκι του τένις για επαναφορά.λέτε αυτό να τον έχει κάνει να χρησιμοποιεί περισσότερο τα μάτια ?

    αν πετάω ντάμυ που να μην το βλέπει εύκολα στο γρασίδι θα ήταν μία λύση? ή να φτιάξω ένα ντάμυ με φτερούγες από τσίχλες ?ευχαριστώ πολύ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #402922

    Μην ανυσηχεις μπρουμητα δεν  βγαζει  μυρωδια το  μικροπουλι

    Αυτό ομολογώ πως δεν το ήξερα και μου κάνει και τρομερή εντύπωση. Ο δικός μου ο σκύλος εκεί που έχω δει να δυσκολεύεται είναι στο ψηλό και γεμάτο υγρασία χορτάρι, χρειάζεται σαφώς περισσότερο χρόνο για να βρει την τσίχλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402931

    EFKLIDIS wrote:
    Μην ανυσηχεις μπρουμητα δεν βγαζει μυρωδια το μικροπουλι

    Αυτό ομολογώ πως δεν το ήξερα και μου κάνει και τρομερή εντύπωση. Ο δικός μου ο σκύλος εκεί που έχω δει να δυσκολεύεται είναι στο ψηλό και γεμάτο υγρασία χορτάρι, χρειάζεται σαφώς περισσότερο χρόνο για να βρει την τσίχλα…

    Κωνσταντίνος

      Zed  καλημερα μπορει να σου  τυχει και σε μπεκατσα . Εξαρταται και απο  το  εδαφος [ πως ειναι ντυμενο και  σε ποιο επιπεδο [πανω η κατω απο το  πουλι  που ψαχνει ο  σκυλος ] .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #402957

    Zed  καλημερα μπορει να σου  τυχει και σε μπεκατσα . Εξαρταται και απο  το  εδαφος [ πως ειναι ντυμενο και  σε ποιο επιπεδο [πανω η κατω απο το  πουλι  που ψαχνει ο  σκυλος ] .

    Πολύ ενδιαφέρων όλα αυτά για να ξέρουμε να αξιολογούμε τον σκύλο μας και να μην έχουμε τρελές απαιτήσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402974

    EFKLIDIS wrote:
    Zed καλημερα μπορει να σου τυχει και σε μπεκατσα . Εξαρταται και απο το εδαφος [ πως ειναι ντυμενο και σε ποιο επιπεδο [πανω η κατω απο το πουλι που ψαχνει ο σκυλος ] .

    Πολύ ενδιαφέρων όλα αυτά για να ξέρουμε να αξιολογούμε τον σκύλο μας και να μην έχουμε τρελές απαιτήσεις…

    Κωνσταντίνος

    και  οταν ψαχνει για  το  πουλι  ο  σκυλος δεν  παμε απο  πανω του .του  μπερδευουμε  τις  μυρωδιες . ξερει τι  κανει θα  στο  βρει .[ δεν ψαψνουμε διπλα του]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #402981

    και  οταν ψαχνει για  το  πουλι  ο  σκυλος δεν  παμε απο  πανω του .του  μπερδευουμε  τις  μυρωδιες . ξερει τι  κανει θα  στο  βρει .[ δεν ψαψνουμε διπλα του]

    Ούτε αυτό το ήξερα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο, απόλυτο δίκιο. Δεν μας γράφεις κανένα δεκάλογο να ξέρουμε 5 πράγματα χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402985

    Kalliston Hellas wrote:

    mixalis77 wrote:
    χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους , έυχομαι σκοτωμένα πουλιά και σπασμένους δίσκους!!! νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω την πρόοδο που έχει κάνει το άπειρο επανιέλ του φίλου μου που φερμάρει ιταλικό ορτύκι από 10 μέτρα και με λίγα λόγια του έλλειπαν οι εμπειρίες και όσο βγαινει ακόμα και στο σχιστό γίνεται όλο και καλύτερο(παραγραφος 74) επίσης ο δικός μου σκύλος που είναι σπρινγκερ-επανιελ μετά από υποδείξεις του κ.Γιάννη (με την ευκαιρία χρόνια πόλλα!!!) σε εκπαίδευση σε ότι αφορά το καρτέρι και την παρακολούθηση του πουλιού έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πραγματικά το αναφέρω γιατί κάτι που δοκιμαστήκε θα πιάσει κια σε άλλους σκύλους. θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο ξέρει ότι παρατήρησα στον 6 χρόνο σκύλο μου ότι αν περάσει πάνω ή δίπλά από σκοτωμένη τσίχλα που έχει κάτσει μπρούμητα με ανοιγμένα φτερά δυσκολέυεται να την βρει,ενώ αν είναι ζωντανή ή ανάσκελα τις βρίσκεις έυκολα.το έχει παρατήρήσει κάποιος άλλος? είναι φυσιολογικό?υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ για την όσφρηση του σκύλου αφού δεν έχω καποιο άλλο έμπειρο σκύλο για να τα συγκρίνω? ευχαριστώ πολύ

    Ευχαριστώ για τις ευχές. Το καλύτερο δώρο είναι όταν μαθαίνω πως ένας σκύλος πάει καλά. Για το θέμα τις τσίχλας ισχύει αυτό που ανέφερε ο EFKLIDIS. Με τις όποιες εμπειρίες έχει μέχρι τώρα τις ψάχνει με την όραση έτσι στην λίγη μυρωδιά που βγάζουν οι μπρούμυτα τις προσπερνά. Θα έχεις προσέξει πως φτάνει στο σημείο και είναι σαν ξαφνιασμένος που δεν την βλέπει. Τα πιο εξειδικευμένα σκυλιά, τα πιο μεθοδικά πάνε τρέχοντας στο σημείο που έπεσε, κόβουν και αρχίζουν να κάνουν κύκλο με την μύτη χαμηλά, εκεί συμβάλλουν και τα γονίδια της φυλής και η εκπαίδευση αλλά και η εμπειρία. KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    γεια σας ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.θ α ήθελα να ρωτήσω πως να κάνω το σκύλο μου να χρησιμοποιεί περισσότερο την μύτη του ?κάθε μέρα τον πάω σε ένα πάρκο με γρασίδι και συνήθως του πετάω ασπρο ντάμυ ή μπαλάκι του τένις για επαναφορά.λέτε αυτό να τον έχει κάνει να χρησιμοποιεί περισσότερο τα μάτια ? αν πετάω ντάμυ που να μην το βλέπει εύκολα στο γρασίδι θα ήταν μία λύση? ή να φτιάξω ένα ντάμυ με φτερούγες από τσίχλες ?ευχαριστώ πολύ!!

    Παρε το  σκυλο  σου και το  ντουφεκι  και  κυνηγα τιποτε αλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402986

    Mihalli 77  παρε το  σκυλι  σε  τσιχλοτοπους και  οτι ξυλωνει [ απο  πουλια] ντουφεκα αστο  παρκο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #403014

    Kαλημερα σε ολους Μιας και αναφερει ο Μιχαλης την προοδο των συντροφων του θα ηθελα και εγω να σας πω για την προοδο της ποιντερινας μου που ειχα ανναφερει στην Σελ. 73 . Λοιπον απο τοτε εβγαζα το σκυλι απο 3-5 μερες την εβδομαδα αλλα δεν ημασταν τυχεροι στο θεμα συναντηση με την βελουδοματα Την προηγουμενη Τεταρτη ομως εγινε το αναπαντεχο βλεπω την Ριτα να τρελενετε μπαινει σε ενα πουρναρι και μενει καγκελο λεω απο μεσα μου καμια λαλακια κανει και δεν εδωσα σημασια ελα ομως που μετα απο φερμα 2 λεπτων πεταγετε μια μπεκατσα με τα πολλα οι συνθηκες δεν επετρεψαν τουφεκια (εγω απο την χαρα μου κατουρησα πανω μου) αφηνω το οπλο και παω να την χαιδεψω αλλα κανει λιγο δεξια παλι φερμα (μεσα στο ιδιο πουρναρι) πεταγετε αλλη μια απο εκει.Για να μην τα πολυλογω εκεινη την μερα φερμαρε 4 μπεκατσες αλλα εκανα εγω χαζομαρες και δεν τουφεκισα καμια . Θα επηρεασει αυτο την Ριτα ? ΥΓ:Ξεχασα να πω οτι εχει τρελα με τα κοτσυφια χωρις να εχω τουφεκισει εγω κανενα

      Mεχρι 4 χρονων κυνηγανε τα  κοτσυφια τα περισσοτερα σκυλια [φυσιολογικο] και  μεχρι  να  γεραση μπερδευται  με  τη  μυρωδια  του  τρυποφραχτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403096

    Kalliston Hellas wrote:

    mixalis77 wrote:
    χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους , έυχομαι σκοτωμένα πουλιά και σπασμένους δίσκους!!! νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω την πρόοδο που έχει κάνει το άπειρο επανιέλ του φίλου μου που φερμάρει ιταλικό ορτύκι από 10 μέτρα και με λίγα λόγια του έλλειπαν οι εμπειρίες και όσο βγαινει ακόμα και στο σχιστό γίνεται όλο και καλύτερο(παραγραφος 74) επίσης ο δικός μου σκύλος που είναι σπρινγκερ-επανιελ μετά από υποδείξεις του κ.Γιάννη (με την ευκαιρία χρόνια πόλλα!!!) σε εκπαίδευση σε ότι αφορά το καρτέρι και την παρακολούθηση του πουλιού έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πραγματικά το αναφέρω γιατί κάτι που δοκιμαστήκε θα πιάσει κια σε άλλους σκύλους. θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο ξέρει ότι παρατήρησα στον 6 χρόνο σκύλο μου ότι αν περάσει πάνω ή δίπλά από σκοτωμένη τσίχλα που έχει κάτσει μπρούμητα με ανοιγμένα φτερά δυσκολέυεται να την βρει,ενώ αν είναι ζωντανή ή ανάσκελα τις βρίσκεις έυκολα.το έχει παρατήρήσει κάποιος άλλος? είναι φυσιολογικό?υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ για την όσφρηση του σκύλου αφού δεν έχω καποιο άλλο έμπειρο σκύλο για να τα συγκρίνω? ευχαριστώ πολύ

    Ευχαριστώ για τις ευχές. Το καλύτερο δώρο είναι όταν μαθαίνω πως ένας σκύλος πάει καλά. Για το θέμα τις τσίχλας ισχύει αυτό που ανέφερε ο EFKLIDIS. Με τις όποιες εμπειρίες έχει μέχρι τώρα τις ψάχνει με την όραση έτσι στην λίγη μυρωδιά που βγάζουν οι μπρούμυτα τις προσπερνά. Θα έχεις προσέξει πως φτάνει στο σημείο και είναι σαν ξαφνιασμένος που δεν την βλέπει. Τα πιο εξειδικευμένα σκυλιά, τα πιο μεθοδικά πάνε τρέχοντας στο σημείο που έπεσε, κόβουν και αρχίζουν να κάνουν κύκλο με την μύτη χαμηλά, εκεί συμβάλλουν και τα γονίδια της φυλής και η εκπαίδευση αλλά και η εμπειρία.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    γεια σας ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.θ α ήθελα να ρωτήσω πως να κάνω το σκύλο μου να χρησιμοποιεί περισσότερο την μύτη του ?κάθε μέρα τον πάω σε ένα πάρκο με γρασίδι και συνήθως του πετάω ασπρο ντάμυ ή μπαλάκι του τένις για επαναφορά.λέτε αυτό να τον έχει κάνει να χρησιμοποιεί περισσότερο τα μάτια ?

    αν πετάω ντάμυ που να μην το βλέπει εύκολα στο γρασίδι θα ήταν μία λύση? ή να φτιάξω ένα ντάμυ με φτερούγες από τσίχλες ?ευχαριστώ πολύ!!

    Στον 6 χρονο σκύλο αναφέρεσε; ή στο σπρινγκερ – επανιέλ;

    Γενικώς στο απόρτ ο σκύλος αρχίζει να δουλεύει με την μύτη και το μυαλό όταν του μαθαίνουμε το «τυφλό» απόρτ. Δηλαδή κρύβουμε το ντάμυ σε μέρος που δεν φαίνεται  βάζουμε τον σκύλο στο κάτσε και του δίνουμε την εντολή «φέρτο» δείχνοντας προς το μέρος που θέλουμε να πάει. Οι σκύλοι δεν βλέπουν τα χρώματα όπως εμείς (έχουν 2 χρωματικούς κώνους, εμείς 3) αν βάλεις πράσινο ή χακί ντάμυ θα είναι ο.κ., τα άλλα χρώματα τα χρησιμοποιούμε για να τα βλέπουμε εμείς. Στα μαθήματα έχουμε μία σειρά, πρώτα το μπαλάκι ή το ντάμυ, μετά δένουμε τα φτερά (ή το τομάρι) και μετά περνάμε στο σκοτωμένο θήραμα. Εσύ ήδη έχεις περάσει στο θήραμα χωρίς να έχεις τελειώσει με τα προηγούμενα στάδια. Τώρα ή θα κάνεις αυτό που σου έγραψε ο EFKLIDIS οπότε έχεις πολύ πολύ περπάτημα μέχρι να συσσωρεύσεις την εμπειρία που θα έδιναν τα μαθήματα  ή θα κάνεις παράλληλα και τα μαθήματα στο πάρκο. Θα σε βοηθήσουν τα βιντεάκια μου για το  κατευθυνόμενο απόρτ στο σαϊτ http://www.pvstv.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #403147

    mixalis77 wrote:

    Kalliston Hellas wrote:

    mixalis77 wrote:
    χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους , έυχομαι σκοτωμένα πουλιά και σπασμένους δίσκους!!! νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω την πρόοδο που έχει κάνει το άπειρο επανιέλ του φίλου μου που φερμάρει ιταλικό ορτύκι από 10 μέτρα και με λίγα λόγια του έλλειπαν οι εμπειρίες και όσο βγαινει ακόμα και στο σχιστό γίνεται όλο και καλύτερο(παραγραφος 74) επίσης ο δικός μου σκύλος που είναι σπρινγκερ-επανιελ μετά από υποδείξεις του κ.Γιάννη (με την ευκαιρία χρόνια πόλλα!!!) σε εκπαίδευση σε ότι αφορά το καρτέρι και την παρακολούθηση του πουλιού έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πραγματικά το αναφέρω γιατί κάτι που δοκιμαστήκε θα πιάσει κια σε άλλους σκύλους. θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο ξέρει ότι παρατήρησα στον 6 χρόνο σκύλο μου ότι αν περάσει πάνω ή δίπλά από σκοτωμένη τσίχλα που έχει κάτσει μπρούμητα με ανοιγμένα φτερά δυσκολέυεται να την βρει,ενώ αν είναι ζωντανή ή ανάσκελα τις βρίσκεις έυκολα.το έχει παρατήρήσει κάποιος άλλος? είναι φυσιολογικό?υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ για την όσφρηση του σκύλου αφού δεν έχω καποιο άλλο έμπειρο σκύλο για να τα συγκρίνω? ευχαριστώ πολύ

    Ευχαριστώ για τις ευχές. Το καλύτερο δώρο είναι όταν μαθαίνω πως ένας σκύλος πάει καλά. Για το θέμα τις τσίχλας ισχύει αυτό που ανέφερε ο EFKLIDIS. Με τις όποιες εμπειρίες έχει μέχρι τώρα τις ψάχνει με την όραση έτσι στην λίγη μυρωδιά που βγάζουν οι μπρούμυτα τις προσπερνά. Θα έχεις προσέξει πως φτάνει στο σημείο και είναι σαν ξαφνιασμένος που δεν την βλέπει. Τα πιο εξειδικευμένα σκυλιά, τα πιο μεθοδικά πάνε τρέχοντας στο σημείο που έπεσε, κόβουν και αρχίζουν να κάνουν κύκλο με την μύτη χαμηλά, εκεί συμβάλλουν και τα γονίδια της φυλής και η εκπαίδευση αλλά και η εμπειρία. KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    γεια σας ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.θ α ήθελα να ρωτήσω πως να κάνω το σκύλο μου να χρησιμοποιεί περισσότερο την μύτη του ?κάθε μέρα τον πάω σε ένα πάρκο με γρασίδι και συνήθως του πετάω ασπρο ντάμυ ή μπαλάκι του τένις για επαναφορά.λέτε αυτό να τον έχει κάνει να χρησιμοποιεί περισσότερο τα μάτια ? αν πετάω ντάμυ που να μην το βλέπει εύκολα στο γρασίδι θα ήταν μία λύση? ή να φτιάξω ένα ντάμυ με φτερούγες από τσίχλες ?ευχαριστώ πολύ!!

    Στον 6 χρονο σκύλο αναφέρεσε; ή στο σπρινγκερ – επανιέλ; Γενικώς στο απόρτ ο σκύλος αρχίζει να δουλεύει με την μύτη και το μυαλό όταν του μαθαίνουμε το «τυφλό» απόρτ. Δηλαδή κρύβουμε το ντάμυ σε μέρος που δεν φαίνεται βάζουμε τον σκύλο στο κάτσε και του δίνουμε την εντολή «φέρτο» δείχνοντας προς το μέρος που θέλουμε να πάει. Οι σκύλοι δεν βλέπουν τα χρώματα όπως εμείς (έχουν 2 χρωματικούς κώνους, εμείς 3) αν βάλεις πράσινο ή χακί ντάμυ θα είναι ο.κ., τα άλλα χρώματα τα χρησιμοποιούμε για να τα βλέπουμε εμείς. Στα μαθήματα έχουμε μία σειρά, πρώτα το μπαλάκι ή το ντάμυ, μετά δένουμε τα φτερά (ή το τομάρι) και μετά περνάμε στο σκοτωμένο θήραμα. Εσύ ήδη έχεις περάσει στο θήραμα χωρίς να έχεις τελειώσει με τα προηγούμενα στάδια. Τώρα ή θα κάνεις αυτό που σου έγραψε ο EFKLIDIS οπότε έχεις πολύ πολύ περπάτημα μέχρι να συσσωρεύσεις την εμπειρία που θα έδιναν τα μαθήματα ή θα κάνεις παράλληλα και τα μαθήματα στο πάρκο. Θα σε βοηθήσουν τα βιντεάκια μου για το κατευθυνόμενο απόρτ στο σαϊτ http://www.pvstv.com

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Καλημερα κε Νικολακοπουλε η  γνωμη  μου  ειναι σαν  κυνηγος να  το περπαταει το  σκυλο και  να  ντουφεκαει απομακρυνομενες τσιχλες . Το κατευθυνομενο απορτ δεν  βολευει τον  κυνηγο .αν  ανεμιζει το  σκυλι στα 20μετρα μετα  τη  ντουφεκια [κοντυνη καλως ] αν  ομως πεφτει  η  τσιχλα 10 ελιες πιο περα Η 15 ελιες τι  γινεται ?. Το εμφυτο απορτ του σπρινγκερ δεν  πρεπει κατα  την  γνωμη μου  να  το  περιοριζουμε , εκτος και δεν  πολυκυνηγαει  ο  Michalliw 77.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #403174

    γεια σας !φίλε ευκλείδη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και συμφωνώ ότι δεν πολυκυναγάω γιατί ζω στην νίκαια και τα οικονομικά μου επιτρέπουν μόνο μία έξοδο την εβδομάδα και πάλι καλά!

    ο σκύλος μου είναι ημίαιμο σπρίνγκερ-επανιέλ που δεν φερμαρει και μοιάζει ποιο πολύ με σπρίνγκερ και είναι αυτός στην φωτογραφία δίπλα στο όνομα μου.

    είναι άτυχος γιατί τις φορές που  έπεσα σε πολλές τσίχλες δεν τον είχα μαζί λόγω χώρου στην μπαγαζιέρα και όταν ήταν 2 χρόνων έπεσα σε κακή  χρονιά για τσίχλες όπως μέχρι στιγμής η τρέχουσα.οπότε για εμάς τους “αθηναίους ” αν δεν ασχοληθούμε περισσότερο με την εκπαίδευση στο  πάρκο,στο σπίτι ή στο σχιστό δεν έχουμε ελπίδα τα σκυλιά μας να φθασουν τα σκυλιά των συναδέλφων στην επαρχία.ένας θείος μου  που μένει κατερίνη ,  πηγαίνει για κυνήγι καθημερινά για μπεκάτσα  στα πιέρια όρη (περίπου εκεί που έπεσε το ρώσικο αεροπλάνο) και κτυπάει από 3 μέχρι 5 μπεκάτσες με 2 σέττερ.αν πάρω ποτέ εγώ σέττερ πώς θα φθάσουν σε αυτό το επίπεδο πηγαίνοντας μία φορά την εβδομάδα για κυνήγι ??!!!! ένα άλλο πρόβλημα που είχα ήταν ότι ο σκύλος δεν έβλεπε στο καρτέρι την κάννη του όπλου και μετά αν χτυπούσα την τσίχλα  δεν έβλεπε  που έπεσε.ρώτησα τον κ.Γιάννη μου είπε τι κάνω και μαζι με τον αδερφό μου σαν βοηθό και με 5 μαθήματα των 10 λεπτών ο σκύλος μου κάνει αυτό που θέλω σε ποσοστό 80%.και μάλιστα επειδή συμετείχε και ο αδερφός μου ενεργά στην εκπαίδευση τώρα σε απογευματινό καρτέρι τσίχλας πάνω σε χωματόδρομο στο χωριό μας  ο σκύλος μου κάθεται δίπλα μου αλλά πέρνει μία στάση που κοιτάει πότε -΄ποτε και το αδερφό μου που κάθεται 50 μέτρα ποιο δεξιά και αν κτυπήσει τσίχλα των στέλνω και την απορτάρει αλλά την φέρνει σε εμένα!!!!!

    διαβάζοντας ποιο αναλυτικά τι χρώματα  βλέπουν τα σκυλιά και αυτό που βλέπουν πώς το βλέπουν πήρα μία πράσινη πλάστική σακουλά ,έβαλα μέσα το μπαλάκι του τένις ,το έδεσα καλά και το έκανα ένα μικρό ντάμυ γιατίείχε και χερούλι για να το πετάω.δυστυχώς το μέρος που πηγαίνω το σκύλο βόλτα στην νίκαια  δεν έχει θάμνους να το κρύψω αλλά γρασίδι που σε μερικά σημεία είναι ψιλό .στην αρχή το έφτυσα ,το κούνησα μπροστά στην μύτη του σκύλου και το πέταξα 2 φορές σε απόσταση 3 μέτρων και το απόρταρε κατευθείαν.στην συνέχεια το πέταξα στο γρασίδι και αλήθεια είναι ότι δεν το βρήκε και μου φάνηκε ότι το έψαχνε με τα μάτια.μετά από 10 δευτερόλεπτα το βρήκε και το έφερε.όσο το πετούσα τόσο ποιο γρήγορα το έβρισκε.νομίζω ότι έτσι τον βοηθάω και θα συνεχίσω έτσι.

    ευχαριστώ πολύ .μιχάλης

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #403178

    γεια σας !φίλε ευκλείδη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και συμφωνώ ότι δεν πολυκυναγάω γιατί ζω στην νίκαια και τα οικονομικά μου επιτρέπουν μόνο μία έξοδο την εβδομάδα και πάλι καλά! ο σκύλος μου είναι ημίαιμο σπρίνγκερ-επανιέλ που δεν φερμαρει και μοιάζει ποιο πολύ με σπρίνγκερ και είναι αυτός στην φωτογραφία δίπλα στο όνομα μου. είναι άτυχος γιατί τις φορές που έπεσα σε πολλές τσίχλες δεν τον είχα μαζί λόγω χώρου στην μπαγαζιέρα και όταν ήταν 2 χρόνων έπεσα σε κακή χρονιά για τσίχλες όπως μέχρι στιγμής η τρέχουσα.οπότε για εμάς τους «αθηναίους » αν δεν ασχοληθούμε περισσότερο με την εκπαίδευση στο πάρκο,στο σπίτι ή στο σχιστό δεν έχουμε ελπίδα τα σκυλιά μας να φθασουν τα σκυλιά των συναδέλφων στην επαρχία.ένας θείος μου που μένει κατερίνη , πηγαίνει για κυνήγι καθημερινά για μπεκάτσα στα πιέρια όρη (περίπου εκεί που έπεσε το ρώσικο αεροπλάνο) και κτυπάει από 3 μέχρι 5 μπεκάτσες με 2 σέττερ.αν πάρω ποτέ εγώ σέττερ πώς θα φθάσουν σε αυτό το επίπεδο πηγαίνοντας μία φορά την εβδομάδα για κυνήγι ??!!!! ένα άλλο πρόβλημα που είχα ήταν ότι ο σκύλος δεν έβλεπε στο καρτέρι την κάννη του όπλου και μετά αν χτυπούσα την τσίχλα δεν έβλεπε που έπεσε.ρώτησα τον κ.Γιάννη μου είπε τι κάνω και μαζι με τον αδερφό μου σαν βοηθό και με 5 μαθήματα των 10 λεπτών ο σκύλος μου κάνει αυτό που θέλω σε ποσοστό 80%.και μάλιστα επειδή συμετείχε και ο αδερφός μου ενεργά στην εκπαίδευση τώρα σε απογευματινό καρτέρι τσίχλας πάνω σε χωματόδρομο στο χωριό μας ο σκύλος μου κάθεται δίπλα μου αλλά πέρνει μία στάση που κοιτάει πότε -΄ποτε και το αδερφό μου που κάθεται 50 μέτρα ποιο δεξιά και αν κτυπήσει τσίχλα των στέλνω και την απορτάρει αλλά την φέρνει σε εμένα!!!!! διαβάζοντας ποιο αναλυτικά τι χρώματα βλέπουν τα σκυλιά και αυτό που βλέπουν πώς το βλέπουν πήρα μία πράσινη πλάστική σακουλά ,έβαλα μέσα το μπαλάκι του τένις ,το έδεσα καλά και το έκανα ένα μικρό ντάμυ γιατίείχε και χερούλι για να το πετάω.δυστυχώς το μέρος που πηγαίνω το σκύλο βόλτα στην νίκαια δεν έχει θάμνους να το κρύψω αλλά γρασίδι που σε μερικά σημεία είναι ψιλό .στην αρχή το έφτυσα ,το κούνησα μπροστά στην μύτη του σκύλου και το πέταξα 2 φορές σε απόσταση 3 μέτρων και το απόρταρε κατευθείαν.στην συνέχεια το πέταξα στο γρασίδι και αλήθεια είναι ότι δεν το βρήκε και μου φάνηκε ότι το έψαχνε με τα μάτια.μετά από 10 δευτερόλεπτα το βρήκε και το έφερε.όσο το πετούσα τόσο ποιο γρήγορα το έβρισκε.νομίζω ότι έτσι τον βοηθάω και θα συνεχίσω έτσι. ευχαριστώ πολύ .μιχάλης

    Mιχαλη και  εγω  Αθηναιος ειμαι και  φετος δεν εχω βγαλει  αδεια και εχω  4 setter . το  θεμα για  μενα ειναι να το  παιρνεις μαζι  σου στο περπατητο  κυνηγι εστω  και μια  φορα  τη  εβδομαδα ειναι  δυσκολη χρονια για  μας  τους  κυνηγους πολεων  να  μετακινηθουμε το  ξερω ,αλλα το  σκυλι αμα του  ντουφεκας μπροστα  του  πουλια μια -δυο  -τρεις  αρχιζει και  χαμπαριαζει και θα  κοιταει το  ντουφεκι οταν  το  σηκωνης ,θα  αρχισει  να  πηγαινει στη κατευθυνση της  ντουφεκιας .   Ξυπνα του τα  ενστικτα  φαινεται κυνηγιαρικο. Αυτα τα  παιχνιδια δεν του  πολυαρεσουν του  σκυλιου  μετα  απο  καποια  ηλικια . Οσον αφορα τα  εκπαιδευτικα στο  σχιστο  βλεπε πιατο  το  νεκροταφειο ειναι  καλο  μερος καθως και  το  σκοπευτηριο σχστου αν  βλεπεις απο  ψηλα ειναι και  αυτο  καλο μερος  εχει  περδικες και  λαγους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,201 έως 1,215 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων