Πιο φυσίγγι θα επιλέγατε για Πέρδικα?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290345

    Ναι τα μαύρα είναι. Και μάλλον, τώρα που το λες, πρέπει να είναι 35,5γρ. Όταν λες ισχυρά φυσίγγια τι εννοείς;

    Καλό θα ήταν τις πρώτες μέρες που θα έχει παραπάνω θερμοκρασία να μην τα πολυχρησιμοποιήσεις, διότι έχουν αρκετό λάκτισμα…
    Βέβαια από όπλο σε όπλο και από κυνηγό σε κυνηγό το λάκτισμα θα διαφέρει… πάντως να μην σε αποτρέψω μια δοκιμή θα σε βοηθήσει…
    Δοκίμασε καλύτερα κάτι σε 34γρ…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #290342

    Καλό θα ήταν τις πρώτες μέρες που θα έχει παραπάνω θερμοκρασία να μην τα πολυχρησιμοποιήσεις, διότι έχουν αρκετό λάκτισμα…
    Βέβαια από όπλο σε όπλο και από κυνηγό σε κυνηγό το λάκτισμα θα διαφέρει… πάντως να μην σε αποτρέψω μια δοκιμή θα σε βοηθήσει…
    Δοκίμασε καλύτερα κάτι σε 34γρ…

    Όπως… Έχω και από πέρσι 7άρια 3Α στα 33γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290340

    Όπως… Έχω και από πέρσι 7άρια 3Α στα 33γρ.

    Οπότε ξεκίνα με αυτά :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #290339

    Οπότε ξεκίνα με αυτά :angry:

    Οκ. Να'σαι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #290337

    Εγώ φέτος λέω να δοκιμάσω τα jordan του Ιορδάνογλου. Μου φαίνεται ότι το βγάζει σε 36γρ. Για νούμερο θα παίξω 6 και 7. Εμπειρία πάντως επάνω στο συγκεκριμένο θήραμα έχω ελάχιστη οπότε ακόμα ψάχνομαι.

    Βαλε 7αρια στην εναρξη και εισαι μια χαρα,,αμα φερμαριστουν τα πουλια και το 8αρακι τις κανει πατσαβουρα ανετα μεχρι τα 30 μετρα
    αμα ειναι και πουλαδες και οχι παλια πουλια πεφτουν και στα πιο πολλα μετρα με τα 8αρια,,μεσος ορος αμα εχεις καραμπινα
    κολα μεσα,,2 νουμερο 7,, και ενα 6 για τριτο που θα σου εχουν παρει λιγα μετρα…και μεχρι 34 γραμαρια σκαγια ειναι υπερ αρκετα για περδικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #290322

    Όπως… Έχω και από πέρσι 7άρια 3Α στα 33γρ.

    Tα μαύρα τα jordan είναι σίγουρα 35,5 γρ. και βγάζει τα μπλέ σε 33γρ. τα οποία είναι παραπολύ καλα (έχω ρίξει και εγώ κ η παρέα μου κούτες :angry: ) .
    Σε 34γρ. δοκίμασε τα αρτεμις (πυρκάλ) , τα c7 super (καλκο) :angry: .
    Πάντως κ τα 3α σε ν.7 που έχεις είναι μια χαρά φυσίγγι είναι ,για πρώτο ειδικά το χρησιμοποιείς άφοβα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290315

    Tα μαύρα τα jordan είναι σίγουρα 35,5 γρ. και βγάζει τα μπλέ σε 33γρ. τα οποία είναι παραπολύ καλα (έχω ρίξει και εγώ κ η παρέα μου κούτες :angry: ) .
    Σε 34γρ. δοκίμασε τα αρτεμις (πυρκάλ) , τα c7 super (καλκο) :angry: .
    Πάντως κ τα 3α σε ν.7 που έχεις είναι μια χαρά φυσίγγι είναι ,για πρώτο ειδικά το χρησιμοποιείς άφοβα .

    +1000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #178227

    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ 3Α 7ΑΡΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟΙΣ ΚΟΒΟΥΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #178228

    ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΚΑΓΙΑ Νο7 ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ 30-40 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΚΑΓΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #290266

    ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΚΑΓΙΑ Νο7 ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ 30-40 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΚΑΓΙΑ

    40 gr 7αρια που τα ρίχνεις ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #290263

    40 gr 7αρια που τα ρίχνεις ?

    ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΦΑΣΣΑ ΨΙΛΟΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΚΡΥΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #290242

    Βαλε 7αρια στην εναρξη και εισαι μια χαρα,,αμα φερμαριστουν τα πουλια και το 8αρακι τις κανει πατσαβουρα ανετα μεχρι τα 30 μετρα
    αμα ειναι και πουλαδες και οχι παλια πουλια πεφτουν και στα πιο πολλα μετρα με τα 8αρια,,μεσος ορος αμα εχεις καραμπινα
    κολα μεσα,,2 νουμερο 7,, και ενα 6 για τριτο που θα σου εχουν παρει λιγα μετρα…και μεχρι 34 γραμαρια σκαγια ειναι υπερ αρκετα για περδικα

    Εγώ γενικά δεν είμαι και της πολύ μακρινής τουφεκιάς οπότε πιστεύω ότι με τα 7άρια θα είμαι 1 χαρά. Τα 34γρ είναι αρκετά και όταν έχουν πιάσει και τα καλά κρύα;

    Tα μαύρα τα jordan είναι σίγουρα 35,5 γρ. και βγάζει τα μπλέ σε 33γρ. τα οποία είναι παραπολύ καλα (έχω ρίξει και εγώ κ η παρέα μου κούτες :angry: ) .
    Σε 34γρ. δοκίμασε τα αρτεμις (πυρκάλ) , τα c7 super (καλκο) :angry: .
    Πάντως κ τα 3α σε ν.7 που έχεις είναι μια χαρά φυσίγγι είναι ,για πρώτο ειδικά το χρησιμοποιείς άφοβα .

    Τα μπλε τα χρησιμοποιείτε και τις ζεστές μέρες και τις πολύ κρύες; Μιας και έχεις δουλέψει τα jordan, τα διασποράς του για μπεκάτσα τι λένε;

    +1000

    :lol:

    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ 3Α 7ΑΡΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟΙΣ ΚΟΒΟΥΝ

    Οκ.

    ΥΓ. Σας ευχαρίστω όλους σας για τις απαντήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #290233

    Εγώ γενικά δεν είμαι και της πολύ μακρινής τουφεκιάς οπότε πιστεύω ότι με τα 7άρια θα είμαι 1 χαρά. Τα 34γρ είναι αρκετά και όταν έχουν πιάσει και τα καλά κρύα;

    To κρυο δεν αφαιρει γραμαρια απο την ντουφεκια,,αρα και για το κρυο γιατι να μην ειναι καλα τα 34 γραμαρια
    το κρυο επηρεαζει την μπαρουτι σε καποια φυσιγγια, αρα και την ντουφεκια,,τωρα πολλα φυσιγγια εχουνε μπαρουτι που την,
    επηρεαζει ελαχιστα το κρυο,,αρα με ενα καλο φυσιγγι 34 γραμαρια βαρας και τον χειμωνα ανετα,,αν θες εσυ στο πολυ κρυο
    πετα biturbo μεσα 36 γραμαρια να νιωθης και ασφαλεια,αμα εχεις καραμπινα ειναι ενα πολυ καλο φυσιγγι για χειμωνα
    αλλα σου λεω οτι αμα παει η ντουφεκια πανω στο πουλι τα 32 γραμαρια, αντε το πολυ 34 ειναι υπερ αρκετα,,βλεπεις τα πουλια πεφτουν κατω στουπι
    αμα δεν τουφεκισεις σωστα βαλε μεσα οτι θες φιλε μου,,δεν πεφτει λεμε με τιποτα :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    393
    Thanasis Sinathas στις #290228

    Γεια σας φίλοι μου φέτος λόγο αλλαγή σκύλων προορίζω να κάνω μακρινές ντουφεκιές,με αποτέλεσμα να αλλάξω φυσίγγια.Θα κυνηγήσω με μια Beretta Es 100 Vitoria 61cm και με τσοκ ένα τέταρτο ****……1ο Φυσίγγι θα βάζω το Super Felt No7 και τα 2 τελευταία συγκεντρωτικό και είμαι ανάμεσα στα:

    1) Δόρκας Condor 36gr
    2) Beretta Extreme Long Range 36gr
    3) Lambro Biturbo 36gr
    4) NSI Persorco di caccia 36gr

    Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορείτε,επίσης θέλω να το βάλω από την πρώτη μέρα που θα αρχίσει το κυνήγι της ορεινής μέχρι και την τελευταία διότι θέλω να αλλάζω..

    Ευχαριστώ
    Φιλικά
    Θάνος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #290219

    Εγώ γενικά δεν είμαι και της πολύ μακρινής τουφεκιάς οπότε πιστεύω ότι με τα 7άρια θα είμαι 1 χαρά. Τα 34γρ είναι αρκετά και όταν έχουν πιάσει και τα καλά κρύα;

    To κρυο δεν αφαιρει γραμαρια απο την ντουφεκια,,αρα και για το κρυο γιατι να μην ειναι καλα τα 34 γραμαρια
    το κρυο επηρεαζει την μπαρουτι σε καποια φυσιγγια, αρα και την ντουφεκια,,τωρα πολλα φυσιγγια εχουνε μπαρουτι που την,
    επηρεαζει ελαχιστα το κρυο,,αρα με ενα καλο φυσιγγι 34 γραμαρια βαρας και τον χειμωνα ανετα,,αν θες εσυ στο πολυ κρυο
    πετα biturbo μεσα 36 γραμαρια να νιωθης και ασφαλεια,αμα εχεις καραμπινα ειναι ενα πολυ καλο φυσιγγι για χειμωνα
    αλλα σου λεω οτι αμα παει η ντουφεκια πανω στο πουλι τα 32 γραμαρια, αντε το πολυ 34 ειναι υπερ αρκετα,,βλεπεις τα πουλια πεφτουν κατω στουπι
    αμα δεν τουφεκισεις σωστα βαλε μεσα οτι θες φιλε μου,,δεν πεφτει λεμε με τιποτα :angry:

    +1000
    Φίλε Δημήτρη , τα μπλέ τα ρίχναμε στις τσίχλες (από νοέμβρη κ μετά :angry: ) 3 σεζόν με παραπολύ καλά αποτελέσματα .
    Τα διασποράς όταν τα έριχνα με την 123 που είναι 2* σταθερό , όχι πολλά μην φανταστείς , ήταν κάτι ενδιάμεσο σε κανονικό φυσίγγι κ διασποράς . Με ανοιχτότερο τσοκ δεν τα έχω ρίξει για να έχω άποψη . Σε άλλη κάνη μπορεί να έχει διαφορετική συμπεριφορά . Μόνο στο δικό σου όπλο θα βγάλεις ασφαλες συμπέρασμα .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων