ΕΠΙΜΥΚΗΜΕΝΟΙ ΚΩΝΟΙ ΣΥΝΑΡΜΟΓΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #455538

    φιλε μαλλον καποιο λαθος κανεις , ο ιδιος ο Gualandi εχει πει οτι πρεπει οι συγκεντρωτηρες να είναι εργοστασιακα προκομενοι , μονο οι αμερικανικοι είναι ετσι φτιαγμένοι , ολοι οι ευρωπαικοι δεν είναι προκομενοι αλλα χαραγμενοι μονο για ευκολια στην τοποθετηση τους μεσα στο φυσιγγι από τις αυτόματες μηχανες των εταιριων κατασκευης φυσιγγιων , μενοντας με την θεωρια οτι με τον πυροβολισμο ανοιγουν κατι όμως που δεν ισχυει στην πραξη , οι ιδιογομωτες πρεπει να προκοβουν αλλα υπαρχουν πολλοι που δεν προκοβουν , από εκει και περα σε διευρυμενο σπανε πιο ευκολα τα φτερα αν και αυτό δεν είναι κανονας , σε οπλα με στενους αυλους είναι συχνο το φαινομενο να μην σπανε καθολου η να σπανε ένα η δυο , σε οπλα με επιμυκυμενο κωνο δεν σπανε καθολου γιατι δεν υπαρχει πλεον το πρωτο και ισχυροτερο σφυροκόπημα που εκανε πανω στο κυαθιο ο αποτομος και κοντος εργοστασιακος κωνος

    Δημήτρη ως προς το πρώτο κομμάτι της ανάρτησης σου δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα ( αν και ο Gualandi καλά το έλεγε αλλά η εταιρία δεν βλέπω να το εφαρμόζει .Όλοι οι συγγεντρωτηρες Gualandi δεν είναι κομμένοι από την μάνα τους όπως οι αμερικανικοί και έχει και τον TUBE που είναι και χωρίς φτερά)
    Ως προς το δεύτερο κομμάτι δεν έχω εμπειρία με πειραγμένες κάνες. Αυτό οφείλεται στην δική μου νοοτροπία που λέει ότι αν δεν μου αρέσει η κατανομή παίζω με το φυσίγγι και το τσοκ και όχι την κάνη. Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με την εμπειρία σου. Άλλωστε πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτήν την παρατήρηση για να ξεκινήσουμε την αναζήτηση, το που οφείλετε αυτό που παρατήρησες .
    Ας συζητήσουμε λογικά το θέμα μήπως βγει καμία άκρη γιατί το κομβικό σημείο είναι το που στην πραγματικότητα σπάνε οι σύνδεσμοι των φτερών γιατί απο εκεί θα προκύψει το πως η γεωμετρία των κανων παιζει ρολο.
    Το καλύτερο που βρήκα είναι η απεικόνιση της φωτογραφίας . Απ ότι φαίνεται οι σύνδεσμοι στα φτερά σπάνε επειδή η αδράνεια των σκαγιών είναι μεγαλύτερη από αυτή του συγγεντρωτηρα και έτσι τα σκάγια φουσκώνουν τον συγγεντρωτηρα μένοντας στο κάτω μέρος του , επειδή αυτός θέλει να πάει μπροστά και αυτά αρνούνται να ακολουθησουν την κίνηση του και συγκεντρώνονται στην βάση του
    Έτσι λοιπόν τα φτερά πρέπει να ανοίγουν για τρεις πιθανούς λογούς
    1) είτε βγαίνοντας από την κάνη κλειστά , σπάνε οι σύνδεσμοι και η αντίσταση του αέρα τα διπλώνει
    2) Είτε σπάνε μέσα στην κάνη από το στρες την εναυσης και διπλώνουν μόλις βγουν από την κάνη λογω της αντίστασης του αέρα
    3) είτε από ένα συνδυασμό και των δυο, δηλαδή το στρες φορτίζει τους συνδέσμους των φτερών στο όριο τους ( ίσως κόβει και τα πιο αδύνατα) και ο αέρας αναλαμβάνει τα υπόλοιπα
    Το σίγουρο είναι ότι μετά το τσοκ το σχήμα του συγκέντρωτηρα μένει ανέπαφο και μετά διπλώνει
    Το ζήτημα είναι ότι αφού τα φτερά δεν μπορούν να διπλώσουν μέσα στην κάνη, αυτό το φούσκωμα, που σπάει τους συνδέσμους , είναι μέσα τα περιθώρια των διατομών της κάνης ?? Δηλαδή έχει η κάνη αρκετό τζόγο ανάμεσα στο συγγεντρωτηρα και το τοίχωμα ώστε να σπάσουν οι σύνδεσμοι από το φούσκωμα των σκαγιών ???
    Θα δοκιμάσω να δω στα πόσα χιλιοστά αρχίσουν και σπάνε, να δω δηλαδή τις ανοχές του υλικου, γιατί το όλο θέμα μου κίνησε την περίεργια
    Παίζει και αυτό αλλά μάλλον δεν βοηθαει σε κάτι ..

    http://www.youtube.com/watch?v=URFI-FUGD1g


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #455546

    Να σημειώσω μόνο πως ορισμένα μέλη το μόνο που καταφέρνουν με την συμπεριφορά τους είναι να απομακρύνουν άτομα με θέληση για προσφορά, μοίρασμα γνώσεων κ καλή συζήτηση !

    Άσχετα με το θέμα μας πιστεύω πως είναι η πιό σωστή παρατήρηση.

    Τώρα όσον αφορά το αν κόβονται τα πτερύγια των κυαθίων ή αν πρέπει να τα κόβουν οι ιδιογομωτές έχω να πω τα εξής

    Τα πτερύγια ΔΕΝ κόβονται πάντα σε όπλα με στενούς αυλούς (18,2 ή 18,3) κόβονται πιό εύκολα σε διευρυμένους αυλούς (18,6) και πάντα σε όπλα με αυλό πάνω από 18,7.
    Αυτό το διαπίστωσα με όλους τους τύπους κυαθίων και με όπλα με διαφορετικό αυλό.
    Με το όπλο που χρησιμοποιώ τώρα το οποίο έχει αυλό 18,9 κανένα μα κανένα κυάθιο από όσα έχω δοκιμάσει δεν έμεινε με κλειστά πτερύγια. Μάλιστα σε δοκιμή πριν μερικές μέρες με piston skeet τα πτερύγια κόπηκαν τελείως από το κυάθιο.
    Ένα άλλο που διαπίστωσα είναι ότι αν δεν κόβεις τα πτερύγια ή μάλλον αν τα πτερύγια παραμείνουν κλειστά παίρνεις πολύ σφιχτότερες τουφεκιές και με μερικά κυάθια περισσότερο μερικές φορές από ένα βαθμό τσόκ.
    Πέρα από τα παραπάνω και για να επεκταθώ και λίγο στα σκάγια το κλειδί της επιτυχίας μιας καλής βολής σε μεγάλες αποστάσεις είναι η διατήρηση της σφαιρικότητας των σκαγίων με τη μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα κρούσης. Αυτό βέβαια έχει σχέση άμεσα με την πίεση που δημιουργείται μέσα στο φυσίγγι κατά τη διάρκεια της εκπυρσοκρότησης.
    Ο τύπος και η απόδοση της τάπας παίζει ένα πολύ σημαντικό ρόλο τόσο στην έμφραξη των αερίων κατά τη διάρκεια της πορείας των σκαγίων μέσα στην κάννη, όσο και στην σταδιακή αύξηση της ταχύτητας, μέχρι την έξοδό τους από αυτή. Όσο πιο μαλακή είναι η πίεση που ασκείται στη βάση της κάννης κατά την εκπυρσοκρότηση, τόσο καλύτερη θα είναι η κατανομή που θα μας δώσει.
    Τα σκάγια που βρίσκονται στη βάση της γέμισης του φυσιγγίου κι έρχονται σ’ επαφή με την τάπα, είναι αυτά που δέχονται τη μεγαλύτερη πίεση.
    Όσο μεγαλύτερη είναι η γέμιση του φυσιγγίου, καθώς και το μήκος της κάννης, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το ποσοστό των παραμορφωμένων και ταυτόχρονα άχρηστων σκαγίων. Αυτά τα σκάγια είναι τα πρώτα που θα διασπαρούν άμεσα μετά την έξοδό τους από την κάννη, λόγω της μικρότερης ενέργειας που θα μεταφέρουν, αλλά και της μεγάλης αντίστασης που ασκείται επάνω τους λόγω σχήματος.

    Τα υπόλοιπα για το τι κάνανε οι Εγγλέζοι, κατά την μελέτη των γομώσεων, μόλις ξαναβρεθώ σε οίστρο 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455574

    Μιας και τελευταια στις δοκιμες παρατηρω τα κυαθια,θα πω οτι τα Τζιοβαννι,κοβονται και μαλιστα αρκετα ευκολα απο τους διευρημενους,μολις λερωθει το τσοκ 1-2 τουφεκιες τα κοβουν ενα πισω απο το αλλο.Και παρατηρησα την αυξησει της συγκεντρωσεις,αμεσως οταν κοπηκαν ολα τα φτερα με το συγκεκριμενο κυαθιο.Αυτο που κανει τη διαφορα και λυνει το προβλημα ειναι το τσοκ με τα φρενα,πολυ καλη δουλεια,απ τη πρωτη τουφεκια.Αλλα το zm-2 της B&P ειναι πολυ σκληρος και δεν κοβεται ευκολα,καθως και σε ενα στησιμο σκορποσκαγια εμποριου,και να ανοιξουν δεν θα δεις τιποτα το ιδιαιτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #455586

    Και παρατηρησα την αυξησει της συγκεντρωσεις,αμεσως οταν κοπηκαν ολα τα φτερα με το συγκεκριμενο κυαθιο.Θα προσθεσω samgunner62 οτι την αυξηση τις συγκεντρωσεις την εχω παρατηρήσει και σε αλλους συγκεντρωτηρες.Οταν τα πτερύγια δεν κοβοντουσαν η τουφεκια ηταν χαλια και απο συγκεντρωση και απο κατανομες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455599

    Μιας και τελευταια στις δοκιμες παρατηρω τα κυαθια,θα πω οτι τα Τζιοβαννι,κοβονται και μαλιστα αρκετα ευκολα απο τους διευρημενους,μολις λερωθει το τσοκ 1-2 τουφεκιες τα κοβουν ενα πισω απο το αλλο.Και παρατηρησα την αυξησει της συγκεντρωσεις,αμεσως οταν κοπηκαν ολα τα φτερα με το συγκεκριμενο κυαθιο.Αυτο που κανει τη διαφορα και λυνει το προβλημα ειναι το τσοκ με τα φρενα,πολυ καλη δουλεια,απ τη πρωτη τουφεκια.Αλλα το zm-2 της B&P ειναι πολυ σκληρος και δεν κοβεται ευκολα,καθως και σε ενα στησιμο σκορποσκαγια εμποριου,και να ανοιξουν δεν θα δεις τιποτα το ιδιαιτερο.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Ώοοπ! Εδώ κάτι είπες φίλε σαράντο, που αξίζει να κάνω αναφορά.
    Τα σκάγια.
    Παρατήρησα σε κάποιες πειραματικές γομώσεις με σκάγια mix, η τουφεκιά να πηγαίνει κατα διαόλου.
    Δηλαδή πολλά κενά.
    Η εξήγηση που έχω να δώσω είναι η εξής: Τα μεγαλύτερα σκάγια, με την μεγαλύτερη μάζα, κατα την έξοδο απο την κάννη, απωθούν τα μικρότερα ,με αποτέλεσμα στο χαρτί να βλέπεις την τρύπα ενός χοντρού σκαγιού και γύρω γύρω κενό…. μετά κάποια μικρότερα σκάγια.
    Το λέω αυτό για 2 λόγους.
    1. Η φιλοσοφία Douplex είναι σωστή. Είναι σε μας τι εφαρμογή θα κάνουμε.
    2. Η ποιότητα των σκαγιών στον τομέα της ομοιομορφίας μεγέθους, είναι κρίσιμος παράγοντας. Ίσως είναι τα μεγαλύτερα σκάγια μέσα στο ίδιο το νούμερο, που δημιουργούν τα κενά στην τουφεκιά. Κενά που περνάει ολόκληρο το θήραμα καμμιά φορά…
    Σκέφτομαι ότι το mix μπορεί να δουλεύει απο μόνο του σαν “διασποράς”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455600

    Μέχρι τώρα, το μόνο που έχω να κατηγορήσω σάν κακό, είναι το να ανοίγουν το ένα ή τα δύο φτερά.
    Σε μένα δέν συνέβη να έχω κακές τουφεκιές όταν τα φτερά δέν ανοίγουν καθόλου.
    Υποθέτω ότι σε μιά τέλεια κάννη είτε ανοίγουν όλα, είτε κανένα, είναι δύο σοβαρές ποιοτικές αξίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455601

    Παρατήρησα σε κάποιες πειραματικές γομώσεις με σκάγια mix, η τουφεκιά να πηγαίνει κατα διαόλου.

    Εγω αντιθετα παλιοωτερα ειχα γεμισει ντουμπλεξ 6-4αρι και ειχαν επιτυχια και στο κυνηγι και στο πινακα,μηπως δεν εβαλες μπροστα τα χοντρα?Ο λογος ειναι η διαφορα στη μενουσες που εχουν,για συγκεντρωση πρεπει να μπουν μπροστα.Η ποιωτητα των σκαγιων σιγουρα παιζει ρολο,με επιχαλκωμενα λογου χαρη δινουν σωστες συγκεντρωσεις,ακομα και σε σκορποσκαγιαστα εμποριου,αν αλλαξεις τα σκαγια,και ας μη ανοιξαν ολα τα φτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #455613

    Με μια πρόχειρη δοκιμή με συγγεντρωτηρες GUALLANDI και B&P Z2/M φαίνεται ότι Οι GUALLANDI είναι πιο μαλακοί από του B&P και ανοίγουν πιο εύκολα Μέχρι το 19,40 δεν έσπαγε κανένας , μετά άρχιζαν τα κλικ από τις συνδέσεις
    Το εύρος είναι πολύ μεγάλο γιατί κάποιοι πήγαν και πάνω από 20 χιλιοστά χωρίς να σπάσουν. Το πάχος των φτερών είναι 0,60 για τους B&P και 0,80 για τους GUALLANDI ( έχει κάτι νευρά και το μεγαλώνει) και είναι συμπιέσιμο πράγμα που πρέπει να συνυπολογιστεί και αυτό στην διαστολή
    Συμπέρασμα : ουδέν

    Update # 1
    Διάβασα ξανά την ανάρτηση του ksap και μου ήρθε μια ιδέα …..
    Αν υποθέσουμε ότι η κρίσιμη εξωτερική διάμετρος του συγγεντρωτηρα είναι 19,4 για να σπάσει ( λέμε τώρα , υπόθεση εργασίας κάνουμε…..) αυτό αντιστοιχεί σε κρίσιμη εσωτερική διάμετρο σκαγιών 19,4 – 0,6 -0,6 =18,2 ( εξωτερική – πάχος φτερών δεξιά αριστερά ) .Αν τώρα υποθέσεις ότι τα φτερά μπορούν να συμπιεστούν ας πούμε 50% λογω του ότι είναι μαλακό πλαστικό και της έντονης διαστολής λογω της έκρηξης τότε έχουμε 18,2+0,3+0,3=18,8 άρα σπάει στον αυλό που είναι 18,9 και δεν σπάει στον αυλό που είναι 18,2 γιατί έχει φτάσει στα όρια συμπίεσης του πλαστικού. Λέμε τώρα … ιδέα ρίχνω … μπορεί να είναι και λάθος ο συλλογισμός

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #455629

    Ξεχείλωσε αρκετά το θέμα μα τουλάχιστον έχει συμμετοχή κ κάνουμε κουβέντα. Όντως τα Guallanti κυάθια ανοίγουν σε μεγαλύτερη συχνότητα από τα B&P . Tα πρώτα έμαθα παλιότερα από φίλο ιδιογομωτή ποιά ακριβώς είναι κ τα δεύτερα τα συναντώ σε B&P φυσίγγια μα δεν ήξερα ,ούτε ξέρω,τους κωδικού τους. Επίσης αν και συνήθως αποφεύγω να αναφέρω ονομασίες και τα κυάθια των RC ανοίγουν πολύ δύσκολα. Οι περισσότερες δοκιμές μου γίνονται με όπλο διευρυμένου αυλού και τα ανάλογα τσοκ κ το μόνο που έχω να πω είναι πως η εξαγωγή συμπερασμάτων στο συγκεκριμένο θέμα πλησιάζει τα όρια του “τρελοκομείου” τουλάχιστον σε μένα μιά κ προσπαθούσα να τους μελετήσω ταυτόχρονα με την αποτύπωση της τουφεκιάς στον πίνακα. Θέλει οπωσδήποτε δεύτερο άτομο που να βλέπει κ να μαζεύει τον κάθε ένα ειδάλλως γίνεται πολύ πολύπλοκο. Χώρια που τόσο καιρό δεν μπόρεσα με βεβαιότητα να πω ,ανοίγει δίνει καλή κατανομή,δεν ανοίγει άρα χάλια κατανομή. εχω δει με κλειστα πέταλα σούπερ κατανομές καθώς κ χάλια όπως κ με ανοικτά τα πέταλα συμβαίνει να έχει κ καλή κ απαράδεκτη κατανομή ! Βέβαια μια κ ακόμη δεν να προχωρήσω στις ιδιογομώσεις μα έχω υπόψιν κανα δυό τύπους εργοστασιακών που έχουν προκομμένα ,ίσως το εξαντλήσω με αυτά τα όλο θέμα !
    Τα πλέον “βάρβαρα” τσόκ μου είναι Coronial extened με οπές εκτόνωσης και οι ανθεκτικοί σύνδεσμοι των παραπάνω κυαθίων δεν ανοίγουν ούτε όταν περνάνε από τον “ρεντέ” αυτών των τσόκ και μάλιστα ούτε και στο 10/10 σύσφιξη !
    Ακόμη και με κυάθια που έχουν εύκολα ή σχετικά εύκολα διαχωρισμένα πέταλα του άνω μέρους τους η επανάληψημότητα είναι τραγική υπόθεση με διάφορους τύπους τσοκ . Άλλοτε ανοίγουν και τα τέσσερα άλλοτε τα τρία άλλοτε τα δύο και άλλοτε κανένα. Το ίδιο συναντούσα και παλιότερα που οι δοκιμές γινόντουσαν με αυλό 18,5 !
    Εχω την πεποίθηση πως δεν ευθύνεται η κάνη για το αν κ πόσα να ανοίξουν μα αυτό συμβαίνει έξω από αυτήν !

    Θυμάμαι μας είχε απασχολήσει σαν τότε παρέα συζήτησης στο παρών φόρουμ η απόδοση του διευρυμένου κ το πιό φυσίγγι (κυάθιο)συνεργάζεται καλύτερα μαζί του κ συμπερασματικά κ με τους στενούς αυλούς.

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/1742/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455635

    Χρηστο Αποψις,παρε και το δικο μου το Ρεμ ντεμι απο 40 μετρα,μεσα στο 50χ50εκ. με Ροττβαιλ 8αρι,550 σκαγια στη γομωση τζιοβαννι κυαθιο,3 βολες=147-150-175σκαγια,26.72-27.27-31.18% και στα 32 μετρα=369/67.09%-379/68.90%.Η αποδωση ειναι 1/4,αλλα και τα φουλ απο τα 40 μετρα δεν επιασαν τα πρεποντα,Μπενελλι 55-60%-Μπερεττα-Γουιντσεστερ 50-55% μεσα στο κυκλο των 76εκ.,απο τα 40μετρα με το ιδιο φυσσιγκι.Παρατηρησα τα κυαθια αυτα παλι συλλεγοντας τα,μεγαλες συγκεντρωσεις εδωσαν παλι οσα ανοιξαν τελειος…..η καθολου,οσα ανοιξαν τα μισα φτερα η ενα,ειχαν σκορποσκαγιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455636

    Τα πλέον «βάρβαρα» τσόκ μου είναι Coronial extened με οπές εκτόνωσης και οι ανθεκτικοί σύνδεσμοι των παραπάνω κυαθίων δεν ανοίγουν ούτε όταν περνάνε από τον «ρεντέ» αυτών των τσόκ και μάλιστα ούτε και στο 10/10 σύσφιξη !

    Χρηστο και το δικο μου δεν τα σπαει,με 10/10 αλλα το τσαλακωνει<τυπου Rhino choke.,και βγαζει σφιχτες τουφεκιες,με πολυ καλη συχνοτητα,σιγουρα τα φρεναρει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455646

    Χρηστο Αποψις,παρε και το δικο μου το Ρεμ ντεμι απο 40 μετρα,μεσα στο 50χ50εκ. με Ροττβαιλ 8αρι,550 σκαγια στη γομωση τζιοβαννι κυαθιο,3 βολες=147-150-175σκαγια,26.72-27.27-31.18% και στα 32 μετρα=369/67.09%-379/68.90%.Η αποδωση ειναι 1/4,αλλα και τα φουλ απο τα 40 μετρα δεν επιασαν τα πρεποντα,Μπενελλι 55-60%-Μπερεττα-Γουιντσεστερ 50-55% μεσα στο κυκλο των 76εκ.,απο τα 40μετρα με το ιδιο φυσσιγκι.Παρατηρησα τα κυαθια αυτα παλι συλλεγοντας τα,μεγαλες συγκεντρωσεις εδωσαν παλι οσα ανοιξαν τελειος…..η καθολου,οσα ανοιξαν τα μισα φτερα η ενα,ειχαν σκορποσκαγιες.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Φιλε Σαράντο, τα κατέγραψα τα νούμερα. Αλλά τελικά αν αγοράζεις φυσίγγια του εμπορίου μάλλον δύσκολα πιάνεις αξιοπρεπή νούμερα, κάπου στα προσδοκώμενα.
    Την προηγούμενη χρονιά έρριχνα με 26γρ #9 και κυρίως με *** (ντεμί).
    Οι βολές ήταν αποτελεσματικές και με ντεμί και με Βελτ Κύλινδρο.
    Εδώ παραθέτω μιά δοκιμή στα 36μ με XF Brilley με το φυσίγγι αυτό.
    Καθαρά για οπτικούς λόγους , και μην αρχίζουμε πάλι διάφορα…
    Πάντως το ποσοστό στο 50χ50 είναι γραμμένο.(αν και έριξα ελαφρώς ψηλότερα…)
    Έχω να πώ ότι για τα 36μ το ντεμί με κάλυπτε και δέν είχα ανάγκη απο XF. Γενικά οι ελαφρές γομώσεις (26-24γρ) σαν να μου φαίνεται ότι πάνε καλύτερα στο όπλο αυτό.
    Το φυσίγγι: 26γρ #9, Β&Pellagri σκήτ συγκεντρωτήρας, Πυρίτιδα Aquila SV
    Δέν έχω ιδέα πως θα ήταν, και κακώς που δεν το δοκίμασα αυτό το φυσίγγι στα 40μ. , αν και μου έδωσε πουλιά σε μακρινές. Του χρόνου πάλι…
    Φέτος ασχολήθηκα με τα 32γρ. κυρίως. Δέν είχα καλύτερα αποτελέσματα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #457294

    αφιερωμένη η φώτο στον φίλο μου τον βαγγελάκη vaggosbeneli1 ,για να δει τι κώνο έφτιαξα στο εργαλείο χαχαχα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #457302

    τι κώνο έφτιαξα στο εργαλείο

    Δεν μου λες ρε παλιόπαιδο. Βγαίνει και σε αλλά χρώματα η μόνο σε αυτό. Σε φαμπεζ φαμοβ ίσως…. μήπως έχει να κάνει με την εταιρία. τις πάει όλες τις τάπες γιατί έχω ένα εξαιρετικά νέο κοπτικό εργαλείο κώνων και λέω .. να ξεκινήσω τις ανασκαφές και όποιον πάρει ο χάρος … δυο χρόνια το περίμενα μην πάει τόσος χρόνος στραφεί … εερεεεε μέχρι την φούστα του τσοκ θα φτάσω ..αν δεν πάρω πουλί και πιατάκι στα 100+ ΘΑ ΠΗΔΗΧΤΩ ΑΠ’ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

    http://i62.tinypic.com/2bp7wk.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #457360

    Δεν μου λες ρε παλιόπαιδο. Βγαίνει και σε αλλά χρώματα η μόνο σε αυτό. Σε φαμπεζ φαμοβ ίσως…. μήπως έχει να κάνει με την εταιρία. τις πάει όλες τις τάπες γιατί έχω ένα εξαιρετικά νέο κοπτικό εργαλείο κώνων και λέω .. να ξεκινήσω τις ανασκαφές και όποιον πάρει ο χάρος … δυο χρόνια το περίμενα μην πάει τόσος χρόνος στραφεί … εερεεεε μέχρι την φούστα του τσοκ θα φτάσω ..αν δεν πάρω πουλί και πιατάκι στα 100+ ΘΑ ΠΗΔΗΧΤΩ ΑΠ” ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

    Σας εχει φαη η ζηλεια,για αυτο τα γραφεται αυτα, οσα δε φτανει η αλεπου,διαφορα ειναι απιστευτη,ασυλλυπτη,αδιανοητη,εξω του πραγματικου,εξω του διαστημικου,περα απο καθε φαντασια,μεχρι και τρελλας και αυτοκτονιας.Φτιαξτε μακριους κωννους να δειτε το φως το αληθινο,ξυπνηστε!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων