FABARM XLR 5

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 133 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    cuca76 στις #331417

    RESPECT στον Δασκαλο!!!


    Οπως ο Δασκαλος δηλωσε: ο Ψυλλακης ειναι αλογο! :rolleyes: :) :) :)

    Λοιπον παιδια, πιθανολογω οτι ολοι σας θα εχετε ακουσει για τα γνωστα Cheddite No Limit 100 metri με το αναποδο ποτηρακι, για τουφεκιες ~100 μετρων…δεν ειμαι ομως σιγουρος αν γνωριζεται τα [url=”http://www.muninord.it/Home_eng/Ballistics/ballistics.html”%5DZanoletti Double Impact[/url] με διπλο συγκεντρωτηρα για τουφεκιες απο τα 20 εως και τα 80 μετρα, ακομα και με ψιλα σκαγια…

    Φιλικα Νικος :)

    Ε ε ε ε ενταξει μην το παρατραβας και συ τα ΝΟ ΛΙΜΙΤ ειναι αλλο πραγμα εχω σκοτωσει πρασινοκεφαλο με την μπεννελι 2* 71 ποντους πρεπει να ηταν παιδια τουλαχιστον 60 μετρα… το λεω γιατι ηταν στη μεση της λιμνης και την επιασα μετα απο 2 ωρες που την παρεσυρε ο αερας προς τα εξω μαλιστα θυμαμαι πανε χρονια τωρα οτι ειχα σημαδεψει λιγο πιο πανω απ το κεφαλι οταν την ειδα και εμεινε εκει…. αλλα εξησου και η αναλογη τιμη ανα φισιγγι ε?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    cuca76 στις #160734

    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ δεν ειπα οτι ειναι ευκολο να σκοτωσεις τσιχλα σε 60 μετρα αποσταση αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα οπλα μας σκοτωνουν σε αυτα τα μετρα ΕΜΕΙΣ παλυ οχι γιαυτο τα οπλα μας ειναι καλυτερα απο μας αυτο το λεω καθαρα οχι για να κοπαναμε τουφεκιες στο διαστημα αλλα να προσεχουμε που τουφεκαμε σε τι κληση τουφεκαμε και λογο του οτι ολες οι εξοχες εχουν γεμισει αφθαιρετα οπου σπιτι μακρυα οσο για τα NO LIMIT που λεει ο Νικος τον πιστευω γιατι τα εχω χρησημοποιησει αυτα τα χαρτουτσα και εχω χτυπησει παπι πολλυ μακρυα μα πολυ μακρυα στατικα το λεω δεν πετουσε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #160736

    παιδιά έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια robust πλαγιόκαννο και black eagle να τριπάνε μεταλικό τενεκέ στα 80 μέτρα με απλό φυσίγγι(όχι magnum) και στο ίδιο τεστ η black eagle με magnum φυσίγγι (δεν θυμάμαι ακριβώς πιο ήταν ίσως το nitro magnum remighton αλλά δεν είμαι σίγουρος) να τρυπάει σε 100 μέτρα τον τενεκέ διαμπερές και από τα 2 τοιχώματά του… Το τεστ το είχαν κάνει κάποιοι που δεν πίστευαν ότι το robust σκότωσε λαγό στα 100 μέτρα και όντως με απλό φυσίγγι που έπαιρνε το robust τα σκάγια εξασθενούσαν στα 80 μέτρα περίπου… Την απόσταση την μετρήσαμε με κορδέλα και το τεστ έγινε πρίν 10-15 χρόνια αλλά μου έχει μείνει αξέχαστο γιατί ήταν πρώτη φορά που έβλεπα όπλο να τρυπάει μεταλικό τενεκέ στα 100 μετρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #331398

    [font=”Century Gothic”]Συμφωνώ με τον Μάρκο στα ίδια συμπεράσματα έχω καταλήξει κι εγώ
    Θα σημειώσω ότι παρόμοιο πείραμα έκανε πριν χρόνια και ο Gough Thomas και το δημοσίευσε, η δε "ετυμηγορία" του ήταν αρνητική

    Θα προσθέσω ακόμα, ως προς την δεοντολογία, ότι τα θηράματα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ ΠΤΕΡΩΜΑ Ή ΤΡΙΧΩΜΑ, ΟΥΤΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΚΑΥΣΗΣ :)

    Επίσης θα σας υπενθυμίσω ένα χιλιοειπωμένο κλισέ που κρύβει ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ:

    "Μια τουφεκιά στις 40 γιάρδες (36,5 m) είναι μια μακρινή τουφεκιά
    Μια τουφεκιά στις 50 γιάρδες (45,7m) είναι μια πολύ μακρινή τουφεκιά
    & Μια τουφεκιά στις 60 γιάρδες (54,9 m) είναι μια τουφεκιά που ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ"

    Εν κατακλείδι προσωπικά σας χαρίζω τα θηράματα των μακρινών αποστάσεων μου αρκεί να "παίρνω" όλα τα θηράματα που θα μου βγουν μέχρι τα 30 -34 m :rolleyes: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #331389

    :)

    [size=3][color=”#8B0000″][font=”Century Gothic”]Συμφωνώ με τον Μάρκο στα ίδια συμπεράσματα έχω καταλήξει κι εγώ
    Θα σημειώσω ότι παρόμοιο πείραμα έκανε πριν χρόνια και ο Gough Thomas και το δημοσίευσε, η δε "ετυμηγορία" του ήταν αρνητική

    Θα προσθέσω ακόμα, ως προς την δεοντολογία, ότι τα θηράματα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ ΠΤΕΡΩΜΑ Ή ΤΡΙΧΩΜΑ, ΟΥΤΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΚΑΥΣΗΣ :)

    Επίσης θα σας υπενθυμίσω ένα χιλιοειπωμένο κλισέ που κρύβει ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ:

    [i]"Μια τουφεκιά στις 40 γιάρδες (36,5 m) είναι μια μακρινή τουφεκιά
    Μια τουφεκιά στις 50 γιάρδες ([s]35,7m[/s] [color=”#000000″][b][font=”Verdana”]45,7m, ο δαίμων του πληκτρολογίου, Μάριε, έβαλε λίγο την ουρίτσα του! [/font][/b][/color] :) είναι μια πολύ μακρινή τουφεκιά
    & Μια τουφεκιά στις 60 γιάρδες (54,9 m) είναι μια τουφεκιά που ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ"[/i]

    Εν κατακλείδι προσωπικά σας χαρίζω τα θηράματα των μακρινών αποστάσεων μου αρκεί να "παίρνω" όλα τα θηράματα που θα μου βγουν μέχρι τα 30 -34 m :rolleyes: [/font][/color][/size]
    [b][size=3][color=”#000000″][size=2][font=”Verdana”]+1000 !!! Κι εγώ το ίδιο. Συμφωνώ απόλυτα!!![/font][/size][/color][/size][/b] :) :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #160750

    Συμφωνείστε όσο θέλετε. Εμένα να μου επιτρέψετε ευγενικά να διαφωνώ. Στο κάτω κάτω, δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος τουφεκάει μακριά ή όχι, ούτε αν ξέρει να κρίνει τις αποστάσεις και να στείλει την τουφεκιά εκεί που πρέπει. Αυτός που πραγματικά θέλει να μάθει, θα μάθει. Και το πώς και το πόσο και το γιατί. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω υπήρξα πάρα πολύ καιρό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331382

    Ε ε ε ε ενταξει μην το παρατραβας και συ τα ΝΟ ΛΙΜΙΤ ειναι αλλο πραγμα εχω σκοτωσει πρασινοκεφαλο με την μπεννελι 2* 71 ποντους πρεπει να ηταν παιδια τουλαχιστον 60 μετρα… το λεω γιατι ηταν στη μεση της λιμνης και την επιασα μετα απο 2 ωρες που την παρεσυρε ο αερας προς τα εξω μαλιστα θυμαμαι πανε χρονια τωρα οτι ειχα σημαδεψει λιγο πιο πανω απ το κεφαλι οταν την ειδα και εμεινε εκει…. αλλα εξησου και η αναλογη τιμη ανα φισιγγι ε?

    Περιμενε κουμπαρε, εγω μονο για No Limit δεν μιλησα εδω περα! :)

    Τα Zanoletti Double Impact, ειναι τα μοναδικα φυσιγγια που δινουν μια πραγματικα διπλη τουφεκια, αυτο χωρις καν να το γνωριζω, το ειχα πετυχει κατα λαθος περυσι οταν προσπαθουσα να αντιγραψω τα No Limit χωρις ιδιαιτερη επιτυχια, διοτι ειχα κανει ενα λαθος στο φυσιγγιο, που ανακαλυψα αργοτερα… Εδω δηλαδη εχουμε 2 τουφεκιες, η πισω να ανοιγει κανονικα απο το στομιο της καννης με βεληνεκες μεχρι και τα 30~50 μετρα, αναλογος το νουμερο σκαγιων και η αλλη να ανοιγει μετα τα 50 μετρα σε στυλ No Limit αλλα με μοντιφα στο ποτηρακι και να εχει βεληνεκες εως και τα 70~80 μετρα…

    Επισης, με τους Spark, δεν περιμενα ποτε οτι θα εβγαζα κατι τετοιες φωτοβολιδες, διοτι μιλαμε για πραγματικες φωτοβολιδες 12/70-33gr των 700 Bar πιεσης, που αν γεμιστουν με Ν.7 ή 7,5, οχι τσιχλα στα 60 μετρα θα ριξουνε με 2* ή 1*, αλλα ισως και πιο χοντρο θηραμα…παντως, αν καποιος γνωριζει να μας κανει εναν υπολογισμο, ας μα πει ποσο χρονο χρειαζεται ενα πουλι με βαρος 50gr, για να πεσει απο τα 50-60-70 μετρα με ελευθερη πτωση, ωστε να μπορουμε να εχουμε ενα μετρο συγκρισης….

    [size=3][color=”#8B0000″][font=”Century Gothic”]Εν κατακλείδι προσωπικά σας χαρίζω τα θηράματα των μακρινών αποστάσεων μου αρκεί να "παίρνω" όλα τα θηράματα που θα μου βγουν μέχρι τα 30 -34 m :rolleyes: [/font][/color][/size]

    Μαριε, συμφωνω και εγω οτι τουφεκαμε παντα τα κοντινα πουλια, αλλωστε το εκανα περυσι οταν γεμιζα με A1 & MBx32…λογο του οτι δεν κοβανε τα φυσιγγια…και μαλιστα δεν τουφεκουσα παραπανω απο τα 25 μετρα… Οταν λοιπον καταφερα να κανω φυσιγγια που κοβανε σωστα, καλα και μακρυα, τοτε αρχισα να τουφεκαω και παραπερα, αλλωστε θεωρω πολυ πιο τιμιο να τουφεκας ενα πουλι και να το ριχνεις ξερο στα 50 πραγματικα μετρα…παρα να λαβωνεις ενα πουλι στα 20 πραγματικα μετρα με MBx32!!!

    Συμφωνείστε όσο θέλετε. Εμένα να μου επιτρέψετε ευγενικά να διαφωνώ. Στο κάτω κάτω, δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος τουφεκάει μακριά ή όχι, ούτε αν ξέρει να κρίνει τις αποστάσεις και να στείλει την τουφεκιά εκεί που πρέπει. Αυτός που πραγματικά θέλει να μάθει, θα μάθει. Και το πώς και το πόσο και το γιατί. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω υπήρξα πάρα πολύ καιρό.

    Αχ Δασκαλε, μου αναβεις φωτιες πρωι…πρωι…

    ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΤΩΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΕΩΝ – ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΑΔΟΞΟ ΤΕΛΟΣ

    Υποβαλω τα σεβη μου και την Καλημερα μου!

    [b]Φωνή βοώντι εν τώ ερήμω…![/b]

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #331379

    Συμφωνείστε όσο θέλετε. Εμένα να μου επιτρέψετε ευγενικά να διαφωνώ. Στο κάτω κάτω, δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος τουφεκάει μακριά ή όχι, ούτε αν ξέρει να κρίνει τις αποστάσεις και να στείλει την τουφεκιά εκεί που πρέπει. Αυτός που πραγματικά θέλει να μάθει, θα μάθει. Και το πώς και το πόσο και το γιατί. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω υπήρξα πάρα πολύ καιρό.

    [font=”Century Gothic”]
    Χεχεχε σε μπριζώσαμε δάσκαλε; :rolleyes: :) :)

    Τέτοια λέγε και δεν θα σε πάω στα π@π@κι@, όχι τίποτε άλλο αλλά αν αρχίσεις να τουφεκάς πάνω από τα 40 -45 μ κινδυνεύεις από την ομήγυρη!!! :) :) :) [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #331375

    Συμφωνείστε όσο θέλετε. Εμένα να μου επιτρέψετε ευγενικά να διαφωνώ. Στο κάτω κάτω, δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος τουφεκάει μακριά ή όχι, ούτε αν ξέρει να κρίνει τις αποστάσεις και να στείλει την τουφεκιά εκεί που πρέπει. Αυτός που πραγματικά θέλει να μάθει, θα μάθει. Και το πώς και το πόσο και το γιατί. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω υπήρξα πάρα πολύ καιρό.

    συμφωνω κι εγω απολυτα με αυτο!!!!!!!και διαφωνω ευγενικα με τ΄αλλα!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    C_GRIP στις #160758

    Καλημέρα σε όλους σας
    Με κάθε σεβασμό, επιτρέψτε μου (με την μικρή μου εμπειρία στα σκοπευτήρια), να καταθέσω τη γνώμη μου:
    Ανεξάρτητα από το «ηθικό» ή όχι των μακρινών βολών προς πουλιά (κάτι που σαφώς δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω), αυτές είναι ΑΠΟΛΥΤΑ εφικτές, στα πλαίσια που ο φίλτατος Λεωνίδας αναφέρει. Με άλλα λόγια, βολές αυτού του είδους βλέπουμε στα Σκοπευτήρια να πραγματοποιούνται συχνά από αξιόλογους σκοπευτές (βλ. Leo, Ψυλλάκη κ.ά.). Δεν είναι βολές τύχης αλλά βολές συνειδητές και υπολογισμένες. Σαφώς και οι πιθανότητες επιτυχίας τους είναι μειωμένες αλλά ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
    Το ότι ο μέσος κυνηγός ή σκοπευτής δεν μπορεί να τις κάνει λόγω έλλειψης γνώσης, ή πιστεύει ότι δεν μπορεί να τις κάνει και συνεπώς δεν τις δοκιμάζει, είναι κάτι άλλο και έχει σχέση με αυτόν και όχι με τις δυνατότητες του όπλου του.
    Καλό είναι λοιπόν να θυμόμαστε όλοι μας, πως όταν βάλλουμε σε έναν ιπτάμενο στόχο, τα σκάγια πηγαίνουν πολύ μακρύτερα από όσο νομίζουμε, με πιθανώς απρόβλεπτα αποτελέσματα. Γι αυτό και οι γνωστές «μπαλωθιές», είτε από ραβδωτά είτε από λειόκαννα, αποτελούν ουσιαστική ένδειξη έλλειψης γνώσης και ανωριμότητας από τον οπλοφόρο που τις κάνει.
    Να είστε όλοι καλά.

    Υ.Γ.: αγαπητέ Λεωνίδα, μήπως θα ήταν σκόπιμο να διοργανώσεις μία μικρή επίδειξη σε όσους δεν σε πιστεύουν? Θα ήταν χρήσιμο για όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #160761

    Φίλε C GRIP πολύ φοβούμαι πως ξεκίνησαν παρανοήσεις, δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης κανενός….

    Εγώ προσωπικά έχω "πιάσει" απόδοση – συγκέντρωση 100% με συγκεκριμένο φυσίγγι #2 στα 36,5 m, (το γνωρίζει κι ο Leo), πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως οι δυνατότητες του συγκεκριμένου φυσιγγίου είναι εξαιρετικά μεγάλες…. μακράν μεγαλύτερες από τα "συνηθισμένα"…..επίσης με το ίδιο φυσίγγι έχω πάρει θηράματα σε μεγάλες αποστάσεις.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αποδέχομαι – τουλάχιστον ως προς το "ηθικό" μέρος- τις βολές σε "εξωπραγματικές αποστάσεις ή ότι οι δυνατότητες του όπλου μου θα είναι τέτοιες με άλλο φυσίγγι….

    Από την άλλη καλό είναι ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ότι αναφερόμαστε στον μέσο Ελληνα κυνηγό και στην σκοπευτική του δεινότητα….[/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    C_GRIP στις #331355

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Φίλε C GRIP πολύ φοβούμαι πως ξεκίνησαν παρανοήσεις, δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης κανενός….

    Εγώ προσωπικά έχω "πιάσει" απόδοση – συγκέντρωση 100% με συγκεκριμένο φυσίγγι #2 στα 36,5 m, (το γνωρίζει κι ο Leo), πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως οι δυνατότητες του συγκεκριμένου φυσιγγίου είναι εξαιρετικά μεγάλες…. μακράν μεγαλύτερες από τα "συνηθισμένα"…..επίσης με το ίδιο φυσίγγι έχω πάρει θηράματα σε μεγάλες αποστάσεις.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αποδέχομαι – τουλάχιστον ως προς το "ηθικό" μέρος- τις βολές σε "εξωπραγματικές αποστάσεις ή ότι οι δυνατότητες του όπλου μου θα είναι τέτοιες με άλλο φυσίγγι….

    Από την άλλη καλό είναι ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ότι αναφερόμαστε στον μέσο Ελληνα κυνηγό και στην σκοπευτική του δεινότητα….[/font][/size][/color]

    Αγαπητέ φίλε, αναφερόμουν μόνο στο τεχνικό μέρος της υπόθεσης και με συνηθισμένα φυσίγγια μέσων δυνατοτήτων και ισχύος.
    Για το ηθικό μέρος, νομίζω ότι είναι σαφές πώς δεν τοποθετήθηκα ως μη γνώστης των κυνηγετικών ηθών και δεν εκφέρω γνώμη.
    Οντως ο μέσος σκοπευτής/κυνηγός δεν μπορεί να πετύχει δύσκολες βολές, γι αυτό όμως υπάρχουν τα σκοπευτήρια, οι δάσκαλοι και (το βασικότερο) η εξάσκηση, ώστε να αυξήσει τις ικανότητές του. Απλά πολλοί άνθρωποι γύρω μας, ότι δεν μπορούν να επιτύχουν, το θεωρούν και γενικά αδύνατο, ώστε να μην πληγώσουν το εγώ τους (δεν αναφέρομαι σε κάποιον από το παρών topic, προς αποφυγή παρεξηγήσεων). Είναι απίστευτο τι μπορούν να κάνουν όπλα μέσης τεχνολογίας και τιμής, με μεσαία φυσίγγια, στα χέρια ικανών ανθρώπων. Δυστυχώς συχνά ο έλληνας επιδιώκει να αγοράζει το πλέον ακριβό/εξελιγμένο/διαστημικό όπλο, ενώ επενδύει πολύ λιγότερα στην εκπαίδευση και εξάσκησή του.
    Να έχεις ένα καλό μεσημέρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #331352

    Καλημέρα σε όλους σας
    Με κάθε σεβασμό, επιτρέψτε μου (με την μικρή μου εμπειρία στα σκοπευτήρια), να καταθέσω τη γνώμη μου:
    Ανεξάρτητα από το «ηθικό» ή όχι των μακρινών βολών προς πουλιά (κάτι που σαφώς δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω), αυτές είναι ΑΠΟΛΥΤΑ εφικτές, στα πλαίσια που ο φίλτατος Λεωνίδας αναφέρει. Με άλλα λόγια, βολές αυτού του είδους βλέπουμε στα Σκοπευτήρια να πραγματοποιούνται συχνά από αξιόλογους σκοπευτές (βλ. Leo, Ψυλλάκη κ.ά.). Δεν είναι βολές τύχης αλλά βολές συνειδητές και υπολογισμένες. Σαφώς και οι πιθανότητες επιτυχίας τους είναι μειωμένες αλλά ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
    Το ότι ο μέσος κυνηγός ή σκοπευτής δεν μπορεί να τις κάνει λόγω έλλειψης γνώσης, ή πιστεύει ότι δεν μπορεί να τις κάνει και συνεπώς δεν τις δοκιμάζει, είναι κάτι άλλο και έχει σχέση με αυτόν και όχι με τις δυνατότητες του όπλου του.
    Καλό είναι λοιπόν να θυμόμαστε όλοι μας, πως όταν βάλλουμε σε έναν ιπτάμενο στόχο, τα σκάγια πηγαίνουν πολύ μακρύτερα από όσο νομίζουμε, με πιθανώς απρόβλεπτα αποτελέσματα. Γι αυτό και οι γνωστές «μπαλωθιές», είτε από ραβδωτά είτε από λειόκαννα, αποτελούν ουσιαστική ένδειξη έλλειψης γνώσης και ανωριμότητας από τον οπλοφόρο που τις κάνει.
    Να είστε όλοι καλά.

    Υ.Γ.: αγαπητέ Λεωνίδα, μήπως θα ήταν σκόπιμο να διοργανώσεις μία μικρή επίδειξη σε όσους δεν σε πιστεύουν? Θα ήταν χρήσιμο για όλους

    Αυτο που λες γινεται και μου το εδειξε πως (στην πραξη) ο Λεωνιδας. Τα σκαγια πανε μακρυα. Το αν μας ενδιαφερουν αυτες οι αποστασεις κυνηγετικα η σκοπευτικα….ειναι αλλο καπελο. (εμενα οχι παντως) :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #160766

    Λοιπον φιλαρακια μου επιδης εγω εβαλα φωτια στην κουβεντα επαναλαμβανω οτι δεν αμφισβιτω τις σκωπευτικες σας ικανοτητες αλλα ο φιλος Νικος υποστιριζει οτι στα 60-70 μετρα με κυλινδρο με απλα τσιχλοφυσιγγα βαζει στην τσιχλα 3-4 σκαγια.Αυτο εγω το αμφισβητω.Καπιοι απο εσας λενε οτι γινεται καπιοι οχι.ΕΑΝ θελεται να μας το διξεται και σε εμας τους απιστους.Ομως τα μετρα να ειναι πραγματικα και οχι οπως ξεγιελιομαστε μερικες φορες.Γιατι μερικοι μετρανε βηματα απο το καρτερι μεχρι εκει που επεσε το πουλι και νομιζουν οτι τουφεκισανε σε αυτο το σημειο.(ετσι εχω παρει φασσα στα 300 βηματα και εγω.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #331348

    Λοιπον φιλαρακια μου επιδης εγω εβαλα φωτια στην κουβεντα επαναλαμβανω οτι δεν αμφισβιτω τις σκωπευτικες σας ικανοτητες αλλα ο φιλος Νικος υποστιριζει οτι στα 60-70 μετρα με κυλινδρο με απλα τσιχλοφυσιγγα βαζει στην τσιχλα 3-4 σκαγια.Αυτο εγω το αμφισβητω.Καπιοι απο εσας λενε οτι γινεται καπιοι οχι.ΕΑΝ θελεται να μας το διξεται και σε εμας τους απιστους.Ομως τα μετρα να ειναι πραγματικα και οχι οπως ξεγιελιομαστε μερικες φορες.Γιατι μερικοι μετρανε βηματα απο το καρτερι μεχρι εκει που επεσε το πουλι και νομιζουν οτι τουφεκισανε σε αυτο το σημειο.(ετσι εχω παρει φασσα στα 300 βηματα και εγω.)

    ΣΤΑ 70 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΖΗΤΗΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙ 3 ΣΚΑΓΙΑ ΣΕ ΣΕΝΑ!!!!!!!!!
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 133 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων