Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #379845

    οποιος ζευγαρωνει σκυλια απο διαφορετικες ρατσες ητε ηθελημενα, ητε απο λαθος ειναι ανευθυνος.

    συγνωμη, αυτη ειναι η αποψη μου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #379864

    Συνάδελφοι SOS

    Εχω μια springerινα 4 μηνών που ήλθε στα χέρια μου την τελευταία εβδομάδα. Κατά τις πρώτες μέρες ήταν φοβισμένη και ζαλισμένη από το ταξίδι και ήταν πολύ ήσυχη. Σημειώνω οτι  άρχισε αργα τους εμβολιασμούς δεν έκανε το δεύτερο εμβόλιο ακόμα και έτσι δεν  μπορώ να την βγάλω έξω γιατί ζω στην Θεσσαλονίκη σε πολυκατοικία και στα πάρκα κυκλοφοράνε όλα τα μικρόβια. Αφού εκανε τα απαραίτητα εμβόλια χάπια κλπ  και μόλις το σκυλάκι συνήλθε από το ταξίδι και συνηθισε το νέο περιβάλλον άρχισε να γίνεται απαιτητική. Δεν μπορούμε να την αφήσουμε μόνη. Γαυγίζει και  κλαίει συνεχώς όταν είναι μόνη.Οταν θα ολοκληρώσω τα εμβόλια θα την πάω στο χωριό αλλά οι 20 μέρες που απομένουν φαίνονται όλο και πιό δύσκολες δεδομένου οτι ενοχλουνται οι γείτονες όταν το σκυλάκι μείνει μόνο ή εστω μαζί μας αλλά όχι στον ίδιο χώρο και δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε συνέχεια μαζί της. Επίσης φοβάται πολύ εύκολα αλλά θέλω να ελπίζω οτι αυτό ωφείλεται στο οτι ακόμα δεν μας έμαθε και δεν συνηθισε το νέο της περιβάλλον πλήρως  αλλιώς  μάλλον δεν κάνει για κυνήγι (πράγμα που δεν θα με έννοιαζε αν όλα τα άλλα πάνε καλά).

    Το πρόβλημα γίνεται έντονο την νύχτα επειδή δεν μπορούμε να την έχουμε δίπλα στα κρεββάτια μας. Ο κτηνίατρος λέει οτι πρέπει να την απομονώνουμε σταδιακά λίγο παρέα λίγο μόνη της  και οταν είναι η ώρα να κάτσει μόνη όσο  να φωνάζει να μην την πλησιάζουμε γιατί έτσι της κάνουμε το χατήρι και μαθαίνει να έχει συντροφιά με τις φωνές . Απ’ την μία στενοχωριέμαι να την ακούω να κλαίει απ’ την άλλη ξεσηξώνεται το σύμπαν και απ’ την άλλη μαθαίνει το σκυλάκι να κάνει ότι θέλει.

    Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ προκαταβολικά

    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #379865

     φιλε καλησπερα βαλτης αν θες για δοκιμη ενα λουτρινο  σκυλακι η αρκουδακι λιγο μεγαλουτσικο 25 εως 40 εκατοστα μημπως και το ξεγελασεις με αυτο και νομιζει οτι εχερι παρεα  δοκιμασε το δεν εχεις τιποτα να χασεις 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #379873

    επισης ενα κασετοφονακι μικρο να πεζει απαλη μουσηκη και πολυ συγανη το βραδυ θα βοηθουσαι αν και οι ποιο εμπηροι θα σε κατατοησουναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #379974

    Αν το κουτάβι κλάψει και εσύ πας κοντά του τότε νομίζει πως κλαίγοντας περισσότερο θα πας… Μοιραίο λάθος που γίνεται πολλές φορές.

    Η μόνη λύση είναι να την αφήνεις μόνης της όταν κλαίει και μόλις σταματήσει το κλάμα να πηγαίνεις κοντά της. Δηλαδή, πρέπει να την αγνοείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #380103

    kostas wrote:
    Γειά σε όλους .! Εχω ενα κουτάβι, τώρα ειναι 6 μηνών, ………νομίζω …. sprigel Ειναι δηλαδή απο πατέρα sprigel kai mana seter. ………το ΕΦΑΓΕ. Τι κάνουμε τώρα?

    Συνάδελφε, μήπως δεν έχεις καταλάβει καλά την ράτσα του πατέρα; μήπως σου έχουν πει Επανιέλ και όχι Σπάνιελ Σπρίνγκερ; Υποθέτω πως κανείς δεν θα ζευγάρωνε δύο τόσο διαφορετικές στην εργασία φυλές. Η μία ψάχνει κοντά και ξεπετά τα θηράματα και η άλλη πολύ μακριά αλλά φερμάρει. Αν όντως ο πατέρας είναι Σπρίνγκερ τότε μπορεί να ψάχνει μακριά και να τα ξεπετά οπότε ποτέ δεν θα προλαβαίνεις να τουφεκίσεις… ή θα φερμάρει μερικές φορές και άλλες όχι. Πολύ άστοχο ζευγάρωμα ακόμη και αν έγινε τυχαία. Όσο για το τι κάνουμε τώρα, προσωπικά θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις κάποιο βιβλίο για εκπαίδευση και μετά να ασχοληθείς με το κυνήγι με αυτό το σκυλάκι. Είναι αδύνατον να οδηγήσεις ένα αεροπλάνο αν δεν έχεις πρώτα μάθει και εξασκηθεί. Όσο για το μάλωμα δυστυχώς δεν θα ωφελήσει, είναι σαν να μαλώνεις ένα γάιδαρο επειδή δεν κελαηδά. Φιλικά και καλή υπομονή

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 22 ώρες, 36 λεπτά πριν από τον Kalliston Hellas.

    Λοιπον συνάδελφοι η διαστάυρωση ειναι Σετερ με σπριγκερ-σπανιελ το εχει αγοραστει εκπαιδευμένο 2.500 γιουρο απο Σερβια. Η διαστάυρωση εγινε επίτηδες  γιατι και οι δύο γονεις ειναι αστέρια , ουτος η αλλως αυτές οι δύο ράτσες ειναι ξαδέλφια. ετσι προεκιψε το σετερ. Οποιος εχει αντίρηση μπορει να ανατρέξει στην WIKIPEDIA και να δει την προελευση της ράτστας.

    Επίσης τα καλύτερα σκυλιά εχουν βγει απο διασταυρωσεις. Δεν το λέω εγώ αλλα οι κανόνες της φύσης και της εξέληξη.

    Με το κουταβι κυνηγω ενα μηνα, περίπου πέντε εξορμήσεις, μου εβγαλε δύο πέρδικες, ξεφόλιασε  ενα λαγό που τόν πήρα με ενιάρια, και τεσσερα ορτύκια μονο το ενα με φέρμα. Δεν κάνει ακομα απορτ και τα θυράματα τρεχω εγω να τα  πάρω. Με  ζέστη μολις 6,5 μηνων κυνηγάει χωρις ιχνος κουρασης 3 ωρες. Μήπως ειμαι τυχερός?

    ΣΗΜ. Το κουτάβι ζει μεσα η εξω απο το σπίτι μου χωρίς αλυσίδα με πολύ αγάπη και χάδια απο ολη την οικογένεια. Ισως αυτο να ειναι πρόβλημα ισως και οχι. οχρόνος θα δείξει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #380130

    χωρις διαθεση αντιπαραθεσης θελω να πω οτι τα κουταβια απο διαφορετικες ρατσες, ας ειναι και συγγενικες, ειναι ημιαιμα.

    και τα ημιαιαμα σκυλια πανε χαμενα γιατι δεν ξερεις απο που κρατα η σκουφια τους.

    το να ζευγαρωνουμε οτι σκυλια  διαφορετικης ρατσας εχουμε στο κουμασι μας επειδη ειναι καλα κυνηγοσκυλα δεν ειναι εξελιξη της φυλης, ειναι εκφυλισμος.

    σκυλια καλα υπαρχουν. κανουμε την επιλογη μας αναλογα με τις αναγκες του κυνηγιου μας.

    δεν υπαρχει κανενας λογος να πειραματιζομαστε με αθωες ψυχες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #380147

    χωρις διαθεση αντιπαραθεσης θελω να πω οτι τα κουταβια απο διαφορετικες ρατσες, ας ειναι και συγγενικες, ειναι ημιαιμα. και τα ημιαιαμα σκυλια πανε χαμενα γιατι δεν ξερεις απο που κρατα η σκουφια τους. το να ζευγαρωνουμε οτι σκυλια διαφορετικης ρατσας εχουμε στο κουμασι μας επειδη ειναι καλα κυνηγοσκυλα δεν ειναι εξελιξη της φυλης, ειναι εκφυλισμος. σκυλια καλα υπαρχουν. κανουμε την επιλογη μας αναλογα με τις αναγκες του κυνηγιου μας. δεν υπαρχει κανενας λογος να πειραματιζομαστε με αθωες ψυχες.

    Φίλε μου εχεις δίκιο. Εγώ δεν εκανα κατι, αυτός που μου το εδωσε ειναι υπόλογος. Εγω απλά το μεγαλώνω με αγάπη και οτι προκείψει. Ειμαι δε χαρουμενος γιατι ΕΤΥΧΕ και πάει καλά.! (και ειναι και πανέμορφο). Το οτι κυνηγάει για πάρτη του,  φτέω εγω, αλλα  προσπαθω κάθε μέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #380179

    Κωστα μου δεν εριξα ευθυνη σε σενα.ισα ισα που ειναι τυχερο το σκυλακι που επεσε σε καλα χερια.

    το ειπα για να το σκεφτουν  καλα καποιοι που μπορει να εχουν  2 καλα κυνηγοσκυλα διαφορετικης ρατσας και να εχουν μπει σε πειρασμο να τα ζευγαρωσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #380236

    γεια σε όλους!έχω και εγώ ένα ημίαιμο από δύο ράτσες με διαφορετικά χαραχτηριστικά ,είναι  ο πατέρας σπρινγκερ και επανιέλ η μάνα.  το πήρα για επανιέλ και πλήρωσα πριν 6 χρόνια 100 ευρώ από καποιον που έκανε πειράματα(πρώτη φορά πήρα σκύλο) ! εγώ το αγάπησα και το εκπαίδευσα όσο μπορούσα και είναι πολύ καλός σύντροφος ειδικά στην τσίχλα και αυτή την στιγμή κοιμάται δίπλα στα πόδια μου,αλλά τα αδερφάκια του  το ένα το σκότωσαν κάπου στην καρδίτσα επειδή δεν φέρμαρε και ένα άλλο θυληκό κυκλοφορεί αδέσποτο στον πειραιά.άρα θα συμφωνήσω με τον παναγιώτη ότι δεν πρέπει να κάνουμε πειράματα λες και είμαστε ο λάβερακ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    ipokratis στις #380245

    Kalliston Hellas wrote:

    kostas wrote:
    Γειά σε όλους .! Εχω ενα κουτάβι, τώρα ειναι 6 μηνών, ………νομίζω …. sprigel Ειναι δηλαδή απο πατέρα sprigel kai mana seter. ………το ΕΦΑΓΕ. Τι κάνουμε τώρα?

    Συνάδελφε, μήπως δεν έχεις καταλάβει καλά την ράτσα του πατέρα; μήπως σου έχουν πει Επανιέλ και όχι Σπάνιελ Σπρίνγκερ; Υποθέτω πως κανείς δεν θα ζευγάρωνε δύο τόσο διαφορετικές στην εργασία φυλές. Η μία ψάχνει κοντά και ξεπετά τα θηράματα και η άλλη πολύ μακριά αλλά φερμάρει. Αν όντως ο πατέρας είναι Σπρίνγκερ τότε μπορεί να ψάχνει μακριά και να τα ξεπετά οπότε ποτέ δεν θα προλαβαίνεις να τουφεκίσεις… ή θα φερμάρει μερικές φορές και άλλες όχι. Πολύ άστοχο ζευγάρωμα ακόμη και αν έγινε τυχαία. Όσο για το τι κάνουμε τώρα, προσωπικά θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις κάποιο βιβλίο για εκπαίδευση και μετά να ασχοληθείς με το κυνήγι με αυτό το σκυλάκι. Είναι αδύνατον να οδηγήσεις ένα αεροπλάνο αν δεν έχεις πρώτα μάθει και εξασκηθεί. Όσο για το μάλωμα δυστυχώς δεν θα ωφελήσει, είναι σαν να μαλώνεις ένα γάιδαρο επειδή δεν κελαηδά. Φιλικά και καλή υπομονή KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 22 ώρες, 36 λεπτά πριν από τον Kalliston Hellas.

    Λοιπον συνάδελφοι η διαστάυρωση ειναι Σετερ με σπριγκερ-σπανιελ το εχει αγοραστει εκπαιδευμένο 2.500 γιουρο απο Σερβια. Η διαστάυρωση εγινε επίτηδες γιατι και οι δύο γονεις ειναι αστέρια , ουτος η αλλως αυτές οι δύο ράτσες ειναι ξαδέλφια. ετσι προεκιψε το σετερ. Οποιος εχει αντίρηση μπορει να ανατρέξει στην WIKIPEDIA και να δει την προελευση της ράτστας. Επίσης τα καλύτερα σκυλιά εχουν βγει απο διασταυρωσεις. Δεν το λέω εγώ αλλα οι κανόνες της φύσης και της εξέληξη. Με το κουταβι κυνηγω ενα μηνα, περίπου πέντε εξορμήσεις, μου εβγαλε δύο πέρδικες, ξεφόλιασε ενα λαγό που τόν πήρα με ενιάρια, και τεσσερα ορτύκια μονο το ενα με φέρμα. Δεν κάνει ακομα απορτ και τα θυράματα τρεχω εγω να τα πάρω. Με ζέστη μολις 6,5 μηνων κυνηγάει χωρις ιχνος κουρασης 3 ωρες. Μήπως ειμαι τυχερός? ΣΗΜ. Το κουτάβι ζει μεσα η εξω απο το σπίτι μου χωρίς αλυσίδα με πολύ αγάπη και χάδια απο ολη την οικογένεια. Ισως αυτο να ειναι πρόβλημα ισως και οχι. οχρόνος θα δείξει

     

    απλα εχω μεινει αφωνος…..ενταξει να σε δουλεψουν και να παρεις αλλο απο αυτο που ειχες ζητησει οκ, αλλα να προσπαθεις να μας πεις πως ειναι και η σωστη εξελιξη των πραγματων αυτο ειναι απο τα αγραφα………θα μου πειτε τωρα πως σεττερ με σπανιελ κανουν σκυλια ανωτερα ειναι τρελο , το ενα φερμαρει και ανοιγεται στο θεο και το αλλο ξεφωλιαζει και ειναι στα 10 μετρα…..

    τωρα να πεις πως εσυ το κρατησες το αγαπησες και το γουσταρεις εγω ειμαι μαζι σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #380254

    Χωρίς να είμαι ειδικός στις ράτσες, σχεδόν όλες οι ράτσες προέρχονται από διασταυρώσεις για να επτευχθούν κάποια χαρακτηριστικά στο τελικό “προιόν”.Τρανό παράδειγμα τα επανιέλ μπρετόν, μιά πολύ αξιόλογη ράτσα με εξαιρετικά χαρακτηριστικά.Η ιστορία θέλει η συγκεκριμένη ράτσα να προέκυψε απο τυχαία διασταύρωση…. Για περισσότερα εδώ http://www.gpeppas.gr/files-dikton/epaniel/epaniel.html .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #380316

    Ευχαριστω πρωτα απο ολα για την αμεση απάντηση.! και εγω προσπαθω να ακαλύψω τον χαρακτήρα που θα διαμορφώσει τελικα. Ο πατερας σπιγελ ασπρο-μαυρο η μανα σετερ τρικολορε το κουταβι ασπρο -καφέ πιο ευσομο και απο τους δύο γονεις. 6 μηνων 57cm kai 19 κιλά. Βρηκα το θέμα οπως ειπες σε αλη ενότητα και θα το μελετήσω. Και τελικά αν απαιτηθει θα πάω σε επαγκελματία γιατι το κουτάβει αξίζει.

    μπορεις να βαλεις μια φωτο;

     

    θελω να δω πως ειναι..εμενα ειναι 16 κιλα θυληκο σετερ με κατι αλλο που δεν μπορω να διακρινω..(βλεπε το αβαταρ μου)

    μου τη  χαρισαν κουταβι και ειναι οπως περιγραφεις.απλα μου ειπαν οτι ειναι ιταλικα αιματα χαμηλωμενο σετερ…με τι ομως δεν ξερω!.. και θα ηθελα να μαθω. (τωρα ειναι 2,5χρονων)

    αν μπορει να διακρινει καποιος αλλος δεκτη η γνωμη..

    σημερα βρηκαμε δυο ορτυκια τα οποια σηκωσε αμεσως μολις μπηκε στο χωραφι..εριξα δυο φωνες και μαζευτηκε.μετα τα ξανασηκωσαμε με σταθερη φερμα και τα πηρα.

    δεν εχει απορτ σχεδον καθολου απλα τα μπουκωνει και τα αφηνει .

    τρελενεται να ξεφωλιαζει λαγο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #380432

    kostas wrote:
    Ευχαριστω πρωτα απο ολα για την αμεση απάντηση.! και εγω προσπαθω να ακαλύψω τον χαρακτήρα που θα διαμορφώσει τελικα. Ο πατερας σπιγελ ασπρο-μαυρο η μανα σετερ τρικολορε το κουταβι ασπρο -καφέ πιο ευσομο και απο τους δύο γονεις. 6 μηνων 57cm kai 19 κιλά. Βρηκα το θέμα οπως ειπες σε αλη ενότητα και θα το μελετήσω. Και τελικά αν απαιτηθει θα πάω σε επαγκελματία γιατι το κουτάβει αξίζει.

    μπορεις να βαλεις μια φωτο; θελω να δω πως ειναι..εμενα ειναι 16 κιλα θυληκο σετερ με κατι αλλο που δεν μπορω να διακρινω..(βλεπε το αβαταρ μου) μου τη χαρισαν κουταβι και ειναι οπως περιγραφεις.απλα μου ειπαν οτι ειναι ιταλικα αιματα χαμηλωμενο σετερ…με τι ομως δεν ξερω!.. και θα ηθελα να μαθω. (τωρα ειναι 2,5χρονων) αν μπορει να διακρινει καποιος αλλος δεκτη η γνωμη.. σημερα βρηκαμε δυο ορτυκια τα οποια σηκωσε αμεσως μολις μπηκε στο χωραφι..εριξα δυο φωνες και μαζευτηκε.μετα τα ξανασηκωσαμε με σταθερη φερμα και τα πηρα. δεν εχει απορτ σχεδον καθολου απλα τα μπουκωνει και τα αφηνει . τρελενεται να ξεφωλιαζει λαγο..

    Οταν θα πάω στο αλλο pc που εχω τις φοτο θα βάλω αν και εχω βάλει μία οταν πρωτογραψα στο τοπικ. Το θέμα ομως δεν τεριάζει σε αυτο το τόπικ μιας και με κράξανε εδω γιατι ειναι μόνο για καθαρόαιμα. (αν και απο οσα εχω διαβάσει καθαρες φυλές ειδικά σε κυνηγόσκηλα δεν υπάρχουν . Ολα προέρχοναι απο επιλεκτικές διασταβρώσεις με σκοπο το καλύτερο.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #380437

    Χωρίς να είμαι ειδικός στις ράτσες, σχεδόν όλες οι ράτσες προέρχονται από διασταυρώσεις για να επτευχθούν κάποια χαρακτηριστικά στο τελικό «προιόν».Τρανό παράδειγμα τα επανιέλ μπρετόν, μιά πολύ αξιόλογη ράτσα με εξαιρετικά χαρακτηριστικά.Η ιστορία θέλει η συγκεκριμένη ράτσα να προέκυψε απο τυχαία διασταύρωση…. Για περισσότερα εδώ http://www.gpeppas.gr/files-dikton/epaniel/epaniel.html .

    Προέρχονται από συνεχής διασταυρώσεις οι οποίες δημιουργούν μια πιο σύντομη εξέλιξη. Δεν είναι τόσο απλό χρειάστηκαν δεκαετίες για να επιτευχθεί μια ράτσα ίσως και αιώνες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων