Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #217488

    Καταρχήν, δεν είναι φυλή επαναφοράς είναι φυλή ξεπετάγματος και επαναφοράς. Έχει μεγάλη σημασία.

    Τώρα γενικά σε αυτά που ρωτάς δεν μπορώ να σου απαντήσω θα πρότεινα να ψάξεις λίγο καλύτερα την συγκεκριμένη φυλή και αργότερα θα μπορούσαμε να κάνουμε μια συζήτηση.

    Στο λέω αυτό διότι πριν κάποια χρόνια είχα τις ίδιες απορίες και μετά από κάποια έρευνα μου φάνηκαν τόσο αστείες…

    Γενικά, αν θες έναν σύντροφο στο κυνήγι, έναν φίλο στο σπίτι, σε κάθε κυνήγι από πτερωτό μέχρι τριχωτό, από εδαφόβιο μέχρι υδρόβιο από ξεπέταγμα μέχρι επαναφορά τότε η μοναδική λύση κατά την γνώμη μου είναι μια.

    Διάβασε λίγο το topic του κ. γιάννη (kalliston hellas) κυνηγώντας με s. spaniel και τα ξαναλέμε…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #217623

    Kalliston Hellas wrote:
    Σας ευχαριστώ όλους, τελικά κατέβασα το photoshop που προσφέρει και πολλά άλλα, τώρα κάνω δοκιμές με άλλα λόγια το ξεψαχνίζω. Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 2 ώρες, 39 λεπτά πριν από τον Kalliston Hellas.

    Αν έχετε καμιά απορία ρωτήστε με.Ασχολούμαι καιρό με το εν λόγω πρόγραμμα,ίσως μπορέσω να σας βοηθήσω!

    Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόθεσή σου, τα απαραίτητα τα κατάφερα, αν τύχει κάτι πιο πολύπλοκο στο μέλλον θα σε ενοχλήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #217625

    Επειδή κυρίως ειναι ράτσα επαναφοράς θα ήθελα να ρωτήσω τα σπρίνγκερ πως τα πάνε στα ορτύκια ?? Αφου δεν φερμάρουνε ξεσηκώνουνε και ντουφεκάς και πρέπει να ειναι ωραία φάση αλλα πρέπει να το χεις το σκυλί το πολύ 10 μετρα περα δωθει να δουλεύει απο εσένα αλλιώς τζάμπα θα τα σηκώνει.Και απο πάθος για ορτύκι εχουνε για έρευνα?

    Κυρίως είναι κυνηγόσκυλο. Ερευνά κοντά στον κυνηγό, έχει εξαιρετική μύτη, απίθανο πάθος, μπαίνει σε οποιονδήποτε θάμνο όσο αγκαθωτός και πυκνός να είναι, ξεπετά “ενημερώνοντας” τον κυνηγό τριχωτά και φτερωτά θηράματα και ναι είναι εξαιρετικός θηραματοφόρος από ξηρά και νερό. 

    Όσον αφορά τα ορτύκια είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό γιατί δεν φερμάρει οπότε δεν δίνει ευκαιρία στο πουλί να ποδαρώσει. Ένας εκπαιδευμένος σκύλος ερευνά μεθοδικά και τα ανοίγματα του είναι ανάλογα με το “ντύσιμο” του εδάφους, μάξιμουμ στην καλαμιά τα 25 μέτρα.

    Υπάρχουν 2 DVD του Γιάννη Χριστογιάννη με πέντε διαφορετικά κυνήγια, διαφορετικούς βιότοπους και θηράματα με τον ίδιο σκύλο, ακόμη υπάρχει αναφορά στο πρώτυπο της φυλής, την ιστορική του προέλευση και λίγα περί εκπαίδευσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #378049

    Η δεύτερη ουσιαστική εξόρμηση της zelda στην Κωπαίδα.Δεν κάναμε “μαθήματα”, απλά την παρακολουθούσα πως κινείται για να δω που θα χρειαστεί να επέμβω.

    Επίσης είχαμε και την πρώτη επίσημη συνάντηση με το νερό.

    Το σκυλάκι είναι 9 μηνών και κάτι.

    http://youtu.be/z64x9GABRLs

    http://youtu.be/hIrqNfhhudc

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #378089

    Έχω και εγώ ένα spriger (3) ετών και φέτος είναι η δεύτερη χρονιά που θα κυνηγήσουμε.

    Η εντυπώσεις μου από την περυσινή 1η χρονιά που κυνήγησε είναι πολύ θετική.

    Το μόνο αρνητικό ήταν ότι για να καθίσει ακίνητο στο καρτέρι έπρεπε να τον προστάξω σε έντονο ύφος, αλλά και πάλι με το παραμικρό ξεπετάγονταν.

    Κατά τα άλλα προσυπογράφω όλα τα παραπάνω θετικά σχόλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #378096

    Έχω και εγώ ένα spriger (3) ετών και φέτος είναι η δεύτερη χρονιά που θα κυνηγήσουμε. Η εντυπώσεις μου από την περυσινή 1η χρονιά που κυνήγησε είναι πολύ θετική. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι για να καθίσει ακίνητο στο καρτέρι έπρεπε να τον προστάξω σε έντονο ύφος, αλλά και πάλι με το παραμικρό ξεπετάγονταν. Κατά τα άλλα προσυπογράφω όλα τα παραπάνω θετικά σχόλια.

    Και σε μένα κάπως έτσι ήταν. Θέλει αρκετή υπομονή η ακινητοποίηση και αρκετή προσπάθεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #378102

    Η δεύτερη ουσιαστική εξόρμηση της zelda στην Κωπαίδα.Δεν κάναμε «μαθήματα», απλά την παρακολουθούσα πως κινείται για να δω που θα χρειαστεί να επέμβω. Επίσης είχαμε και την πρώτη επίσημη συνάντηση με το νερό. Το σκυλάκι είναι 9 μηνών και κάτι. http://youtu.be/z64x9GABRLs http://youtu.be/hIrqNfhhudc

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 2 ώρες, 56 λεπτά πριν από τον ssbk23.

    Κοίτα για 9 μηνών σκυλάκι θα έπρεπε να ξεκινούσες λίγο πιο εντατικά. Για το απόρτ χρησιμοποίησε κάποιο μπαλάκι ή ομοίωμα που να το γνωρίζει και όχι όποιο κλαδάκι βρεις.  Η πρώτη επαφή με το νερό καλό θα ήταν να είναι σε μια παραλία μαζί και με σένα σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Έδειχνε να μην φοβάται το νερό αλλά ένας τυχαίος και μη απρόβλεπτος παράγοντας σε ένα αγχωμένο και χωρίς εμπειρία σκυλί σε άγνωστο περιβάλλον θα μπορούσε να σου δημιουργούσε πολλούς μπελάδες και φοβίες στο μέλλον.

    Η έρευνα της φάνηκε λίγο άναρχη και ίσως θα έπρεπε να την μάθεις μια πιο ολοκληρωμένη έρευνα και πιο ουσιαστική. Κατά την γνώμη μου ξεκίνα την σε ήμερο ορτύκι αρχικά και γιατί όχι και σε άγριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #378189

    ssbk23 wrote:
    Η δεύτερη ουσιαστική εξόρμηση της zelda στην Κωπαίδα.Δεν κάναμε «μαθήματα», απλά την παρακολουθούσα πως κινείται για να δω που θα χρειαστεί να επέμβω. Επίσης είχαμε και την πρώτη επίσημη συνάντηση με το νερό. Το σκυλάκι είναι 9 μηνών και κάτι. http://youtu.be/z64x9GABRLs http://youtu.be/hIrqNfhhudc Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 2 ώρες, 56 λεπτά πριν από τον ssbk23.

    Κοίτα για 9 μηνών σκυλάκι θα έπρεπε να ξεκινούσες λίγο πιο εντατικά. Για το απόρτ χρησιμοποίησε κάποιο μπαλάκι ή ομοίωμα που να το γνωρίζει και όχι όποιο κλαδάκι βρεις. Η πρώτη επαφή με το νερό καλό θα ήταν να είναι σε μια παραλία μαζί και με σένα σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Έδειχνε να μην φοβάται το νερό αλλά ένας τυχαίος και μη απρόβλεπτος παράγοντας σε ένα αγχωμένο και χωρίς εμπειρία σκυλί σε άγνωστο περιβάλλον θα μπορούσε να σου δημιουργούσε πολλούς μπελάδες και φοβίες στο μέλλον. Η έρευνα της φάνηκε λίγο άναρχη και ίσως θα έπρεπε να την μάθεις μια πιο ολοκληρωμένη έρευνα και πιο ουσιαστική. Κατά την γνώμη μου ξεκίνα την σε ήμερο ορτύκι αρχικά και γιατί όχι και σε άγριο.

    Κωνσταντίνος

     

    έχουν γίνει και άλλες εξορμήσεις αλλά οχι πολλές λόγω φιδιων.Το απόρτ της είναι υποδειγματικό στο σπίτι ( κηπος ) , με μπαλακι αλλά και με θήραμα.

    Στο Video είναι πολύ ενθουσιασμένο το σκυλί απο τις καινούριες μυρωδιές για αυτό και αντιδράει έτσι.Με το νερό έχουμε παίξει και στο σπίτι σε πισίνα, αλλά ήμουν και εγώ μεσα και ερχόταν πολύ πιο εύκολα.Στο ποτάμι είναι η πρώτη φορά που μπήκε μόνη της, χωρίς να είμαι και εγώ μέσα.

    Σίγουρα θέλει πολύ δουλειά ακόμα, και εξαρτάται από εμένα αυτό.Γενικά δεν κυνηγάω ορτύκι, απλά ο κάμπος είναι καλό και ασφαλές μέρος για το σκυλάκι να αρχίσει να μπαίνει στο νόημα.

    Πάντως παρά τον ενθουσιασμό της, είναι υπάκουη και δεν ξεμακραίνει ανησυχητικά.

    Σε ευχαριστώ για τα σχόλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #378792

    Γειά σε όλους .! Εχω ενα κουτάβι, τώρα ειναι 6 μηνών, που το πήρα απο 45 ημερών. Ειναι απο εξερετικους κυνηγούς γονείς και γράφω σε αυτη την στήλη παραθέτοντας και φοτο γιατι νομίζω οτι sprigel  περισότερο παρα seter . Ειναι δηλαδή απο πατέρα sprigel kai mana seter.  Μόλις 6 μηνών και εχει αριστα στοιχεία. Ακούραστο στα αγρια βουνά της Καρύστου .  Ψάχνει καθε τετραγωνικο χωρίς σταματιμο, ανοιγεται μεχρι 50 -60 μέτρα, ψάχνει παγιές με διαταγή μου, κοιτάζει πάντα που ειμαι .  Φέρμα κάνει παρόλο που οτι 4 ορτύκια που εβγαλε δεν τα φερμάρισε λογο πάθους. Σε αλλες περιπτώσεις κρατάει φέρμα σταθερη. ΔΕΝ ξερω να το εκαιδεύσω μόνο να το πέρνω στο κυνηγι και ελπίζω να μήν πάει χαμένο το σκυλι. Το πρόβλημα προς το παρόν που εχω ειναι το απορτ. Μέ το ζόρι του πέρνω το θύραμα απο το στόμα και μάλιστα  οταν τον πιεσα αρκετα πηρε το ορτύκι και το εκριψε στην φωλιά του, του το πήρα με το ζόρι το μάλωσα και του το ξαεκρυψα. Το βρηκε και αυτή τη φορά πήγε σε μια γωνια και οταν τον πλησίασα το ΕΦΑΓΕ.  Τι κάνουμε τώρα?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    ipokratis στις #378805

    μαλλον ειναι περισσοτερο σεττερ παρα σπινγκελ για τους λογους

    το σπινγκελ :

    δεν ανοιγεται στα 50-60 μετρα

    δεν  φερμαρει

    και εχει τελειο απορτ…

    οποτε μαλλον το τοπικ πρεπει να μεταφερθει στην εκπαιδευση και οχι εδω……(απο την στιγμη που το μαλωσες ηταν λογικο να χειροτερεψει το απορτ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #378806

    Όπως τα λέει ο Ιπποκράτης είναι και το χειρότερο spinger να πάρεις απόρτ θα έχει τέλειο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #378808

    Ευχαριστω πρωτα απο ολα για την αμεση απάντηση.! και εγω προσπαθω να ακαλύψω τον χαρακτήρα που θα διαμορφώσει τελικα.  Ο πατερας σπιγελ ασπρο-μαυρο η μανα σετερ τρικολορε το κουταβι ασπρο -καφέ πιο ευσομο και απο τους δύο γονεις. 6 μηνων 57cm kai 19 κιλά. Βρηκα το θέμα οπως ειπες σε αλη ενότητα και θα το μελετήσω. Και τελικά αν απαιτηθει θα πάω σε επαγκελματία γιατι το κουτάβει αξίζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    ipokratis στις #378812

    ο δικος μου ειναι 14 μηνων και 15 kg  αρα ακομα και σαν σκυλος απεχει πολυ απο σπινγκερ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #379833

    μαλλον ειναι περισσοτερο σεττερ παρα σπινγκελ  

    Ιπποκράααααατη……… τι είναι το σπίνγκελ;;;;;;;; Φέρε πίσω το Σπρίνγκερ  😈

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #379841

    Γειά σε όλους .! Εχω ενα κουτάβι, τώρα ειναι 6 μηνών, ………νομίζω …. sprigel  Ειναι δηλαδή απο πατέρα sprigel kai mana seter.

    ………το ΕΦΑΓΕ. Τι κάνουμε τώρα?

    Συνάδελφε, μήπως δεν έχεις καταλάβει καλά την ράτσα του πατέρα; μήπως σου έχουν πει Επανιέλ και όχι Σπάνιελ Σπρίνγκερ;  Υποθέτω πως κανείς δεν θα ζευγάρωνε δύο τόσο διαφορετικές στην εργασία φυλές. Η μία ψάχνει κοντά και ξεπετά τα θηράματα και η άλλη πολύ μακριά αλλά φερμάρει.  Αν όντως ο πατέρας είναι Σπρίνγκερ τότε μπορεί να ψάχνει μακριά και να τα ξεπετά οπότε ποτέ δεν θα προλαβαίνεις να τουφεκίσεις… ή θα φερμάρει μερικές φορές και άλλες όχι. Πολύ άστοχο ζευγάρωμα ακόμη και αν έγινε τυχαία.

    Όσο για το τι κάνουμε τώρα, προσωπικά θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις κάποιο βιβλίο για εκπαίδευση και μετά να ασχοληθείς με το κυνήγι με αυτό το σκυλάκι. Είναι αδύνατον να οδηγήσεις ένα αεροπλάνο αν δεν έχεις πρώτα μάθει και εξασκηθεί. Όσο για το μάλωμα δυστυχώς δεν θα ωφελήσει, είναι σαν να μαλώνεις ένα γάιδαρο  επειδή δεν κελαηδά.

    Φιλικά και καλή υπομονή

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων