Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #393952

    ……Επίσης το βιβλίο του Νικολαράκου ήδη το ψάχνω για να το μελετήσω. Δυστυχώς ακόμα δεν το βρήκα.…  

    Θα το βρείτε με αντικαταβολή από τον εκδότη τηλ. 2106138049.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #395794

    Νικολαράκου

    Φίλε

    Δες και εδώ

    http://www.biblionet.gr/book/174289/Νικολαράκος,_Χρήστος_Ν./Εκπαίδευση_του_κυνηγετικού_σκύλου

    ή εδώ (φθηνότερα)

    http://www.protoporia.gr/ekpaideysi-toy-kynigetikoy-skyloy-p-351984.html?osCsid=6g38nfv5qeg2tl8018dtiffgm1

     

    Βρήκα επίσης και άλλο βιβλίο του ιδίου συγγραφέα

    “Αντιμετωπίζοντας προβλήματα στη συμπεριφορά του κυνηγόσκυλου”

    http://www.protoporia.gr/antimetopizontas-provlimata-sti-symperifora-toy-kynigoskyloy-p-351961.html

    Ο κύριος Γιάννης Νικολακόπουλος το συνιστά και αυτό ???

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396568

    «Αντιμετωπίζοντας προβλήματα στη συμπεριφορά του κυνηγόσκυλου»

    http://www.protoporia.gr/antimetopizontas-provlimata-sti-symperifora-toy-kynigoskyloy-p-351961.html

    Ο κύριος Γιάννης Νικολακόπουλος το συνιστά και αυτό ???

    Ευχαριστώ 

    Με την άποψη πως “ό,τι διαβάζει κανείς καλό του κάνει” ναι, το συνιστώ. Είναι ένα βιβλιαράκι 86 σελίδων, ουσιαστικά είναι ένα συμπλήρωμα του “Η Εκπαίδευση του Κυνηγητικού Σκύλου” με 16 θέματα, όπως κροτοφοβία, αστάθεια στη φέρμα, λευκές φέρμες, άρνηση στο κάλεσμα, τρώει τα θηράματα, κοπροφαγία κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #396900

    Κύριοι

    βρήκα το «Η εκπαίδευση του κυνηγητικού σκύλου»και ήδη του έρριξα μια πρώτη ματιά . Την συγκεκριμένη χρονική στιγμή ξαναδιαβάζω ορισμένα κεφάλαια – κυρίως τα πρώτα – που αφορούν την σκυλίτσα μου αυτήν την  περίοδο. Επίσης θα πάρω και το άλλο γιατί ενδιαφέρομαι για την κροτοφοβία και την άρνηση στο κάλεσμα  για να σιγουρευτώ αν το κουτάβι μου έχει ή οχι κατι απ’  αυτά. Ηδη σας είπα οτι της αποσπά την προσοχή κάθε θόρυβος – οχι ντε και καλά οτι τρομοκρατείται – και στο κάλεσμα δεν την βλέπω πρόθυμη – ιδιαίτερα οταν είναι φοβισμένη από κάτι.

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και ελπίζω  οταν επανέλθω να έχω καλά νέα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #397064

    Kyrmi tsos, δεν θυμάμαι αν έχω αναφέρει προσφάτως σε κάτι που αφορά όλους μας, αλλά ας το έχεις και στα υπόψη σου, δεν λέω πως σε αφορά άμεσα.

     Όποιος φοβάται πως ο σκύλος του μπορεί να παρουσιάσει ένα πρόβλημα συμπεριφοράς π.χ. ασταθή φέρμα, κροτοφοβία, ανυπακοή κλπ , κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θα του συμβεί. Φυσικά δεν πρόκειται για βασκανίες ή μεταφυσικές καταστάσεις, πρόκειται απλά για μία ικανότητα που έχουν οι σκύλοι να μας «διαβάζουν», δηλαδή να ερμηνεύουν την στάση του σώματός μας, την παραμικρή σύσπαση του προσώπου μας, τον τρόπο που τους ρίχνουμε έστω και μία ματιά, την χροιά της φωνής μας και ότι άλλο εκδηλώνει την ψυχική μας κατάσταση.  Επί πλέον συμπεριφερόμαστε πολλές φορές πρόωρα άκαιρα ή υπερβολικά έτσι που δημιουργούμε μόνοι μας κάποιο πρόβλημα. Δυο παραδείγματα:

    1) Όταν κάποιος έχει κακές εμπειρίες από κροτοφοβία και αποκτήσει ένα κουτάβι το πρώτο και μεγαλύτερο μέλημα του θα είναι να μην είναι κροτοφοβικό. Βρίσκει, λοιπόν, ένα γόνο υψηλών προδιαγραφών από εκτροφέα που έχει κάνει ότι έπρεπε για να διατηρηθούν τα σωστά του γονίδια, το δοκιμάζουν κατ΄ επανάληψη και όχι μόνο δεν φοβάται αλλά αντιθέτως ενθουσιάζεται όταν ακούει πυροβολισμό. Ο ίδιος όμως «τρώγεται» ρωτά και ξαναρωτά, όποτε ακουστεί ένας  τυχαίως δυνατός θόρυβος κοιτά μ ε ανησυχία το κουτάβι για να δει τις αντιδράσεις του, παίρνει μέτρα για να το προστατεύσει ή αρπάζει κάποια στιγμή την καραμπίνα και αρχίζει να ρίχνει 5άρες …. Ε, σίγουρα, κάποια στιγμή,  θα δημιουργήσει πρόβλημα στο κουτάβι, μπορεί να μην γίνει κροτόφοβο αλλά να γίνει ευαίσθητο, δηλαδή να τρομάζει.

    2) Παρόμοια λάθη κάνουμε και για την φέρμα. Θα μου πείτε μα αφού πρόκειται για ένστικτο μπορούμε να το χαλάσουμε;   Κατ΄ αρχήν αυτό το ένστικτο σε άλλους σκύλους είναι δυνατό και σε άλλους υποβόσκει, σε άλλους παρουσιάζεται νωρίς και σε άλλους αργότερα.  Οι δικές μας ανησυχίες και ενέργειες μπορεί να δυσκολέψουν το θέμα.   Από πολύ μικρή ηλικία προσπαθούμε να δούμε αν φερμάρει,  ο τρόπος και οι πολλές φορές που το επιδιώκουμε ακόμη και  το πώς θα πλησιάσουμε το κουτάβι στις πρώτες του φέρμες, ακόμη και το άγγιγμά μας στην πλάτη του μπορούν να του μεταφέρουν το άγχος και την αγωνία μας, οπότε….. αυτό που εισπράττει, αυτό θα του βγει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #402383

    Υπέροχη χιονισμένη μέρα σήμερα, ευκαιρία για επίσκεψη στην “κρυφή” λίμνη κοντά στο σπίτι μου στα ΒΑ της Αττικής με την Ζέλντα. Τρελάθηκε με το χιόνι όχι όμως όσο τρελάθηκε με το νερό, παρά την αρνητική θερμοκρασία.

    http://imageshack.us/photo/my-images/687/img1872it.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/28/img1860w.jpg/

    http://imageshack.us/a/img853/3341/img1864c.jpg

    http://imageshack.us/photo/my-images/24/img1867iw.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/11/img1858iz.jpg/

    και ένα σύντομο βίντεο.

    Ευτυχώς έχω πάντα πετσέτα στο αυτοκίνητο  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #402453

    Κουκλίτσα είναι φτου μην την ματιάσω, έχουν τρέλα με το νερό τα springerakia…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #402650

    Κουκλίτσα είναι φτου μην την ματιάσω, έχουν τρέλα με το νερό τα springerakia…

    Κωνσταντίνος

    Ναι κουκλα ειναι να σου ζησει

    και μοιαζει στις κατανομες του καφε στον Εκτωρ μου,

    εμενα παντως 2 φορες που εχει δει ρεματακι το περναει επιφυλακτικα, ειναι 6 μηνων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #402657

    ZeD wrote:
    Κουκλίτσα είναι φτου μην την ματιάσω, έχουν τρέλα με το νερό τα springerakia… Κωνσταντίνος

    Ναι κουκλα ειναι να σου ζησει και μοιαζει στις κατανομες του καφε στον Εκτωρ μου, εμενα παντως 2 φορες που εχει δει ρεματακι το περναει επιφυλακτικα, ειναι 6 μηνων…

    Είναι πολύ μικρός ακόμα και είναι λογικό να είναι επιφυλακτικό, προσπάθησε το καλοκαίρι να κάνετε μπανάκια στην θάλασσα μαζί ώστε να γνωρίσει το νερό και να μην το φοβάται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #402659

    Κάποια στιγμή θα του βγεί το ένστικτο για το νερό, αρκεί να μην το πιέσεις.Η δικιά μου πηδάει στο νερό για το σπλατς και μόνο. Τρελαίνεται με το νερό…. το κακό είναι ότι έρχεται δίπλα μου να τιναχτεί  🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #402680

    Κάποια στιγμή θα του βγεί το ένστικτο για το νερό, αρκεί να μην το πιέσεις.Η δικιά μου πηδάει στο νερό για το σπλατς και μόνο. Τρελαίνεται με το νερό…. το κακό είναι ότι έρχεται δίπλα μου να τιναχτεί

    Το να τους αρέσει το νερό δεν είναι ένστικτο, είναι κληρονομικό προτέρημα, οπότε πολύ σωστά επισημαίνεις πως  όσα σκυλάκια δεν το έχουν δείξει μόνα τους δεν πρέπει να τα πιέζουμε. Η μέθοδος με το απόρτ (μπαλάκι ή φτερό σε καλάμι) είναι πολύ εύκολη. Βοηθάει αν υπάρχουν και άλλοι σκύλοι που βουτούν άφοβα.

     Έχω μία νεογέννητη με ακριβώς τα ίδια marks, σε κάθε γέννα εμφανίζονται ένα με δύο, είναι από τα ωραία συμμετρικά.

    Το βιντεάκι σου είναι ωραίο, αν θέλεις την προσωπική μου συμβουλή μην επαινείς κατ’ επανάληψη όταν πιάνει το «αντικείμενο», είναι σαν να λες Μπράβο – τελειώσαμε, τα μπράβο τα λέμε όταν επιστρέψει, μας παραδώσει (και μετά τιναχτεί) γιατί εκεί τελειώνει το έργο. Μην επιτρέπεις να φεύγει για απορτάρισμα πριν δώσεις την εντολή. Να επιστρέφει από το δρόμο που πήγε γιατί αυτός είναι ο συντομότερος, όταν βγήκε από την απέναντι όχθη και έκανε κύκλο αντί τα μπράβο που τις έλεγες θα έπρεπε να την καλέσεις να έρθει σύντομα σε εσένα.

    Υ.Γ. Ξέρω πως τα σχόλια μου καμιά φορά χαλούν το κέφι, προτιμώ να λέω την άποψη μου (που νομίζω πως είναι σωστή) παρά να είμαι ευχάριστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #402693

    ssbk23 wrote:
    Κάποια στιγμή θα του βγεί το ένστικτο για το νερό, αρκεί να μην το πιέσεις.Η δικιά μου πηδάει στο νερό για το σπλατς και μόνο. Τρελαίνεται με το νερό…. το κακό είναι ότι έρχεται δίπλα μου να τιναχτεί

    Το να τους αρέσει το νερό δεν είναι ένστικτο, είναι κληρονομικό προτέρημα, οπότε πολύ σωστά επισημαίνεις πως όσα σκυλάκια δεν το έχουν δείξει μόνα τους δεν πρέπει να τα πιέζουμε. Η μέθοδος με το απόρτ (μπαλάκι ή φτερό σε καλάμι) είναι πολύ εύκολη. Βοηθάει αν υπάρχουν και άλλοι σκύλοι που βουτούν άφοβα. Έχω μία νεογέννητη με ακριβώς τα ίδια marks, σε κάθε γέννα εμφανίζονται ένα με δύο, είναι από τα ωραία συμμετρικά. Το βιντεάκι σου είναι ωραίο, αν θέλεις την προσωπική μου συμβουλή μην επαινείς κατ’ επανάληψη όταν πιάνει το «αντικείμενο», είναι σαν να λες Μπράβο – τελειώσαμε, τα μπράβο τα λέμε όταν επιστρέψει, μας παραδώσει (και μετά τιναχτεί) γιατί εκεί τελειώνει το έργο. Μην επιτρέπεις να φεύγει για απορτάρισμα πριν δώσεις την εντολή. Να επιστρέφει από το δρόμο που πήγε γιατί αυτός είναι ο συντομότερος, όταν βγήκε από την απέναντι όχθη και έκανε κύκλο αντί τα μπράβο που τις έλεγες θα έπρεπε να την καλέσεις να έρθει σύντομα σε εσένα. Υ.Γ. Ξέρω πως τα σχόλια μου καμιά φορά χαλούν το κέφι, προτιμώ να λέω την άποψη μου (που νομίζω πως είναι σωστή) παρά να είμαι ευχάριστος.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

     

    Ευχαριστώ πολύ για τις σημειώσεις, δεν χαλούν καθόλου το κέφι.Σε γενικές γραμμές τα κάνει αυτά που είπες, τον τελευταίο μήνα έχει αρχίσει και μου κάνει “νερά” , όπως το να φεύγει χωρίς εντολή και να μην ακούει άμεσα στην εντολή “έλα” .Πιστεύω πως περνάει την εφηβεία της, καθώς τώρα χρονίσαμε και είναι στην φάση που λένε και οι Άγγλοι ” don’t want to, don’t have to”. Μέχρι τώρα ήταν άψογη.Πιστεύω ότι σε λίγους μήνες θα διορθωθεί με αρκετή βοήθεια από μένα.Πλέον έχει αρχίσει να κάνει πολύ πιό μεθοδική έρευνα και σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονα.Θέλει πολύ δουλειά ακόμα από μέρους μου αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #402706

    Γεια σου μπιλ με την ζελντα την ναζιαρα την κουκλα,το τραμπολινο που κανει στα πουρναρια ειναι ολα τα λεφτα χα χα

    ειναι διαολακι και αυτη οπως ολα τα σπριγκερ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #402743

    ……Θέλει πολύ δουλειά ακόμα από μέρους μου αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

    Χαίρομαι, συνέχισε την καλή δουλειά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #402785

    Γεια σου μπιλ με την ζελντα την ναζιαρα την κουκλα,το τραμπολινο που κανει στα πουρναρια ειναι ολα τα λεφτα χα χα ειναι διαολακι και αυτη οπως ολα τα σπριγκερ

     

    Η Ζέλντα είναι μάχιμη….

    Το αφεντικό της είναι κρυουλιάρης και καψοκαλύβας  😆   😆   😆

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων