Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #408676

    Kalliston Hellas wrote:
    Δείτε αυτό αλλά με επιείκεια γιατί είναι η πρώτη μου δημιουργία ως παραγωγός του Χόλυγουντ. Το μόνο που δεν ξέρω ακόμη είναι να το ανεβάσω εδώ χωρίς να σας παραπέμπω. http://www.youtube.com/watch?v=EdAdVyHz82U&feature=youtu.be KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Για αρχή πολύ καλό Κε Νικολακόπουλε!!!!!!!!!! Θαυμάσια δουλειά. Και τα μικρά τα χαρίκαμε με τον γιο μου 12 ετών πλέον και του ξαναφούντωσε ο έρωτας για σκυλάκι….άλωστε ο Ρεξ που τώρα βρίσκετε κάπου στην Κύπρο δεν έλειψε ποτέ από την καρδιά μας.

    Η γνώμη του ειδικού μετρά. Ο DIONISOS είναι επαγγελματίας του χώρου. Σε ευχαριστώ, χαιρετισμούς στην οικογένεια σου. Ο Ρέξ (με άλλο όνομα), χαίρει εκτιμήσεως μεταξύ των κυνηγών της Κύπρου, έχει γίνει διάσημος με τα κατορθώματα του. Έχει δώσει και αρκετούς πολύ καλούς απογόνους, κάτι που δικαιώνει τις προσπάθειές μου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #408718

    Τα χέρια έχουν επιλεγεί πριν πολλούς μήνες, πιστεύω πως θα είναι στοργικά στον έπαινο και  επιεική στην ποινή. Η μαμά και ο μπαμπάς τους είναι όντως good looking…. αφού έχουν πάρει από μένα.

    Να σας ζήσουν!Καλότυχα,να σας κάνουν περήφανο κυνηγετικά και εκτροφικά για ακόμη μια φορά !Πολύ όμορφες φάτσες!!!!Και με ωραία κατανομή των χρωστικών ειδικά τα δυο κουταβάκια!Τυχερά πολύ τα χέρια αυτά κύριε Γιάννη και αν είναι και λίγο ”άξια” θα κάνουν θαύματα!Μάλλον και εγώ θα αναζητήσω την τύχη αυτών των χεριών στην επόμενη σας προσπάθεια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #408734

    Kalliston Hellas wrote:
    Τα χέρια έχουν επιλεγεί πριν πολλούς μήνες, πιστεύω πως θα είναι στοργικά στον έπαινο και επιεική στην ποινή. Η μαμά και ο μπαμπάς τους είναι όντως good looking…. αφού έχουν πάρει από μένα.

    Να σας ζήσουν!Καλότυχα,να σας κάνουν περήφανο κυνηγετικά και εκτροφικά για ακόμη μια φορά !Πολύ όμορφες φάτσες!!!!Και με ωραία κατανομή των χρωστικών ειδικά τα δυο κουταβάκια!Τυχερά πολύ τα χέρια αυτά κύριε Γιάννη και αν είναι και λίγο »άξια» θα κάνουν θαύματα!Μάλλον και εγώ θα αναζητήσω την τύχη αυτών των χεριών στην επόμενη σας προσπάθεια….

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Νά’σε καλά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένεις μετά από 2 γέννες, δηλαδή τουλάχιστον 2 χρόνια, επειδή στο 2012 δεν έκανα γέννα, υπάρχουν πολλοί στην λίστα αναμονής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #408750

    Αν δεν καταφερω να βρω αυτο που θελω στην ποιοτητα που θελω (γνωριζετε τι εννοω)θα στραφω στην υψιστη ποιοτητα (καλλιστον)σε παραπλησια φυλλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #408776

    imimathis wrote:
    Εξαιρετική παραγωγή! Αλλά summertime? Eίναι ο μπαμπάς τους (Kalliston) rich? Γιατί η μαμά τους σίγουρα είναι good looking…

    Rich καταrich… καλωσόρισες στο φόρουμ μας και ειδικότερα στα ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #409270

    Κουδουνάκι σε springer?

     

    Πριν λίγο το είδα σε ένα dvd και μου φάνηκε περίεργο αλλά όχι τόσο άσχημο. Το κυνήγι ήταν φασιανός σε πάρα πολύ πυκνό μέρος όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409393

    Κουδουνάκι σε springer? Πριν λίγο το είδα σε ένα dvd και μου φάνηκε περίεργο αλλά όχι τόσο άσχημο. Το κυνήγι ήταν φασιανός σε πάρα πολύ πυκνό μέρος όμως.

    Κωνσταντίνος

    Θα το χρησιμοποιούσες ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #409400

    Θα το χρησιμοποιούσες ;

    Μόνο σε ένα συγκεκριμένο μέρος που πάω για κυνήγι και χάνω πραγματικά την οπτική επαφή με τον σκύλο, αποκλειστικά για δοκιμή όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409461

    Πως είναι αυτό το συγκεκριμένο μέρος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #409501

    Είναι ένα όμορφο μέρος που περνάει ένα ρυάκι ανάμεσα με μεγάλα πλατάνια και λεύκες, φτέρη και αρκετά βάτα. Θεωρείτε εξαιρετικός μπεκατσότοπος αλλά λίγοι τον κυνηγούν, για αυτό τον λόγο.

    Με τον Άλφ έχω πλεονέκτημα διότι δεν υπάρχει θέμα στο πυκνό και ότι υπάρχει μέσα σηκώνεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409534

    Αν το “πυκνό” είναι μαλακό (όπως οι φτέρες) μπορείς να βάλεις ένα μικρό κουδουνάκι εφαρμοστά. Σε σκληρό πυκνό  (όπως πουρνάρι, σχοίνος) δεν θα το διακινδύνευα γιατί αν περάσει κλαδί ανάμεσα από το περιλαίμιο θα πρέπει να ξεχερσώσω τον τόπο για να το απελευθερώσω. Σ’ αυτή την φυλή είναι καλύτερα να μην υπάρχει τίποτα που να σκαλώνει στους θάμνους. Εξάλλου κυνηγούν τόσο κοντά που βλέπεις την βλάστηση που κουνιέται. Με τον καιρό θα συνηθίσεις να παρακολουθείς τον σκύλο όχι μόνο με τα μάτια αλλά και με τα αυτιά και την… διαίσθηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #409569

    Φέτος έχω σχιστεί κυριολεκτικά πάνω από 5 φορές για να καταφέρω να βγάλω τον σκύλο από εκεί που είχε τρυπώσει και κολλήσει. Μα τι πράγμα και αυτό με αυτά τα σκυλιά, γύρω γύρω κάμπο αν έχει και ένα πουρνάρι στην μέση δεν πρόκειται να ησυχάσει αν δεν μπει μέσα. Και αν υπάρχει και λούμπα με νερό ότι και να γίνει θα μπούμε μέσα.

    Σήμερα το απόγευμα σε περπατητό κυνήγι τσίχλας είχε μπει σε παρόμοιο μέρος και τον έχασα, ήταν περίπου στα 25 μέτρα και έβγαιναν τα κοτσύφια δύο δύο και ευτυχώς κατάφερα μια μπεκάτσα την τελευταία στιγμή στα 40 μέτρα περίπου (κυνηγούσα με ένα δίκαννο αν είχα την καραμπίνα που κυνηγώ συνεχώς θα είχε φύγει).

    Θεωρώ πως αν υπήρχε ένα κουδουνάκι θα είχα καταλάβει την κατεύθυνση του σκύλου και θα είχα πάει προς τα εκεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409639

    Φέτος έχω σχιστεί κυριολεκτικά πάνω από 5 φορές για να καταφέρω να βγάλω τον σκύλο από εκεί που είχε τρυπώσει και κολλήσει. Μα τι πράγμα και αυτό με αυτά τα σκυλιά, γύρω γύρω κάμπο αν έχει και ένα πουρνάρι στην μέση δεν πρόκειται να ησυχάσει αν δεν μπει μέσα. Και αν υπάρχει και λούμπα με νερό ότι και να γίνει θα μπούμε μέσα. Σήμερα το απόγευμα σε περπατητό κυνήγι τσίχλας είχε μπει σε παρόμοιο μέρος και τον έχασα, ήταν περίπου στα 25 μέτρα και έβγαιναν τα κοτσύφια δύο δύο και ευτυχώς κατάφερα μια μπεκάτσα την τελευταία στιγμή στα 40 μέτρα περίπου (κυνηγούσα με ένα δίκαννο αν είχα την καραμπίνα που κυνηγώ συνεχώς θα είχε φύγει). Θεωρώ πως αν υπήρχε ένα κουδουνάκι θα είχα καταλάβει την κατεύθυνση του σκύλου και θα είχα πάει προς τα εκεί.

    Κωνσταντίνος

    Δεν θέλω να σε επηρεάσω, ο καθένας όπως βολεύεται, αλλά η έρευνα στα πυκνά δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10μ. Τα 25μ. επιτρέπονται στο “καθαρό” (τριφυλλάκι – χέρσο κλπ) όπου δηλαδή έχουμε πλήρη έλεγχο του σκύλου με την όραση μας και το θήραμα θα βρεθεί σε νορμάλ απόσταση βολής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #409657

    Δεν θέλω να σε επηρεάσω, ο καθένας όπως βολεύεται, αλλά η έρευνα στα πυκνά δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10μ. Τα 25μ. επιτρέπονται στο «καθαρό» (τριφυλλάκι – χέρσο κλπ) όπου δηλαδή έχουμε πλήρη έλεγχο του σκύλου με την όραση μας και το θήραμα θα βρεθεί σε νορμάλ απόσταση βολής.

     

    Δεν διαφωνώ κύριε Γιάννη, το συγκεκριμένο όμως πυκνό ήταν απροσπέλαστο μέχρι τα 1.5 μέτρο ύψος. Προσωπικά, του έχω δώσει αρκετή πρωτοβουλία και έχω διαπιστώσει πως όταν ¨ανοίγετε” και δεν επιστρέφει αμέσως προς σε μένα υπάρχει κάποιος λόγος, στην περίπτωση αυτή απλά ακολουθώ τον σκύλο, απλά στο πολύ πυκνό όπως προείπα έχω ένα μικρό πρόβλημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #409674

    Γειά σας κι από εμένα.Αν και διαβάζω πάρα πολύ συχνά το forum,γράφω πρώτη φορά για να εκφράσω μια απορία που έχω για τα Springers.
    Συγγνώμη εάν τη θέτω σε λάθος topic!!!
    Εδώ και αρκετό καιρό ”ψάχνω” για τη συγκεκριμένη φυλή,μιας και βλέπω ότι μου ταιριάζει πιό πολύ (στα κυνήγια μου,σαν τρόπος εργασίας,χαρακτήρας,ιδιοσυγκρασία σκύλου) και θέλω να αποκτήσω στο μέλλον ένα κουτάβι.Έχω διαβάσει-ακούσει για το  rage syndrome.
    Μεταξύ άλλων έχω διαβάσει ότι αυτό το σύνδρομο δεν παρουσιάζεται στις εργασιακές γραμμές. Ισχύει?
    Από ποιά ηλικία μπορεί να διαπιστωθεί?
    Υπάρχει κάποια εξέταση που ”απαλλάσσει” το σκυλί (όπως υπάρχει για μερικές ασθένειες)?

    Ξέρει κάποιος να μου πει τί ισχύει?

     

    Ευχαριστώ προκαταβολικά,Γιώργος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων