Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #409675

    Γειά σας κι από εμένα.Αν και διαβάζω πάρα πολύ συχνά το forum,γράφω πρώτη φορά για να εκφράσω μια απορία που έχω για τα Springers.
    Συγγνώμη εάν τη θέτω σε λάθος topic!!!
    Εδώ και αρκετό καιρό »ψάχνω» για τη συγκεκριμένη φυλή,μιας και βλέπω ότι μου ταιριάζει πιό πολύ (στα κυνήγια μου,σαν τρόπος εργασίας,χαρακτήρας,ιδιοσυγκρασία σκύλου) και θέλω να αποκτήσω στο μέλλον ένα κουτάβι.Έχω διαβάσει-ακούσει για το rage syndrome.
    Μεταξύ άλλων έχω διαβάσει ότι αυτό το σύνδρομο δεν παρουσιάζεται στις εργασιακές γραμμές. Ισχύει?
    Από ποιά ηλικία μπορεί να διαπιστωθεί?
    Υπάρχει κάποια εξέταση που »απαλλάσσει» το σκυλί (όπως υπάρχει για μερικές ασθένειες)? Ξέρει κάποιος να μου πει τί ισχύει? Ευχαριστώ προκαταβολικά,Γιώργος.

    Το φαινόμενο αυτό είναι ιδιαίτερο κυρίως στα κανελί κόκερ σπάνιελ. Ουσιαστικά, είναι κάτι σαν την σχιζοφρένεια που υπάρχει στους ανθρώπους. Έχει παρατηρηθεί περισσότερο στις γραμμές συντροφιάς και όχι στις εργασιακές.

    Στα springer υπάρχει, αλλά η συχνότητα είναι πολύ μικρότερη. Δεν υπάρχει κίνδυνος κατά την γνώμη μου αν το κουτάβι προέρχεται από σωστό εκτροφέα  ή αν γνωρίζεις τους προγόνους κτλ, διότι η ασθένεια από όσο ξέρω είναι κληρονομική.

    Έχει παρατηρηθεί κυρίως στην Ανατολική Ευρώπη και σε υπανάπτυκτες χώρες, ενώ στην Δυτική Ευρώπη τείνει να εξαλειφθεί. Αν συζητούσαμε για ένα κανελί κόκερ, ίσως να υπήρχε βάση αλλά για ένα springer εργασιακό τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409680

    Γειά σας κι από εμένα.Αν και διαβάζω πάρα πολύ συχνά το forum,γράφω πρώτη φορά για να εκφράσω μια απορία που έχω για τα Springers.
    Συγγνώμη εάν τη θέτω σε λάθος topic!!!
    Εδώ και αρκετό καιρό »ψάχνω» για τη συγκεκριμένη φυλή,μιας και βλέπω ότι μου ταιριάζει πιό πολύ (στα κυνήγια μου,σαν τρόπος εργασίας,χαρακτήρας,ιδιοσυγκρασία σκύλου) και θέλω να αποκτήσω στο μέλλον ένα κουτάβι.Έχω διαβάσει-ακούσει για το rage syndrome.
    Μεταξύ άλλων έχω διαβάσει ότι αυτό το σύνδρομο δεν παρουσιάζεται στις εργασιακές γραμμές. Ισχύει?
    Από ποιά ηλικία μπορεί να διαπιστωθεί?
    Υπάρχει κάποια εξέταση που »απαλλάσσει» το σκυλί (όπως υπάρχει για μερικές ασθένειες)? Ξέρει κάποιος να μου πει τί ισχύει? Ευχαριστώ προκαταβολικά,Γιώργος.

    Καλωσόρισες στις τάξεις των Σπρινγκερόφιλων, και εν μέρει στο φόρουμ. Το σύνδρομο αιφνίδιας επιθετικότητας που εμφανίζεται σε αρκετές φυλές είναι πολύ – πολύ σπάνια ασθένεια. Άλλες μορφές επιθετικότητας είναι πολύ πιο συνηθισμένες αλλά από άγνοια διαχωρισμού μπορούν να “φορτωθούν” στο σύνδρομο αυτό. Από τα Σπάνιελς, οι λίγες επαναλαμβάνω περιπτώσεις, στατιστικά ανήκουν ως επί τω πλείστον στα Κόκερς και δη στα κανελλί (ίσως γιατί και αριθμητικά υπερείχαν) και εξ αυτών κυρίως σε γραμμές που δεν είναι εργασιακές. Ελαχιστότατα εμφανίζεται στα  Σπρίνγκερς μια που στην πλειονότητα τους είναι εργασιακές γραμμές, αλλά είναι πιθανό. Δεν υπάρχει τέστ ελέγχου αφού στη ουσία δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστές οι αιτίες που το προκαλούν (νομίζω πως αυτό εννοείς με το “απαλλάσσει”). Όσο δε για την ηλικία εμφάνισης, μπορεί να εμφανιστεί στα θηλυκά στους 2 μήνες και στα αρσενικά στους 6 αλλά μπορεί και σε οποιαδήποτε ηλικία. Προσωπικά πιστεύω πως το τελευταίο που θα συμβεί στον ιδιοκτήτη ενός εργασιακού Σπρίνγκερ θα είναι αυτό το σύνδρομο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #409793

    Καλώς σας βρήκα!Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει η ενότητα των Σπρινγκερόφιλων και που μπορώ να μάθω τόσα για τη συγκεκριμένη φυλή.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
    Κύριε Νικολακόπουλε,ναι,αυτό ακριβώς εννοούσα με το “απαλλάσσει”.
    Όσο για τα κανελί κόκερς, πιστεύω ότι έχει να κάνει με την τρομερή ζήτηση που είχαν μια περίοδο και κατ’επέκταση την ανεξέλεγκτη εκτροφή τους…

    Ευχαριστώ και πάλι,Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Perdi στις #409798

    Ένα ωραίο κανάλι στο youtube για τους φίλους τους Σπρινγκεραδες!!    http://www.youtube.com/user/gurranabraher?feature=watch

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409871

    Καλώς σας βρήκα!Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει η ενότητα των Σπρινγκερόφιλων και που μπορώ να μάθω τόσα για τη συγκεκριμένη φυλή.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
    Κύριε Νικολακόπουλε,ναι,αυτό ακριβώς εννοούσα με το «απαλλάσσει».
    Όσο για τα κανελί κόκερς, πιστεύω ότι έχει να κάνει με την τρομερή ζήτηση που είχαν μια περίοδο και κατ’επέκταση την ανεξέλεγκτη εκτροφή τους… Ευχαριστώ και πάλι,Γιώργος

    Η μεταπολεμική εποχή με έξαρση τη δεκαετία του 70 έκανε μεγάλη ζημιά στην φυλή (όπως και σε όσες γίνονται της μόδας). Σαφώς οι ανεξέλεγκτες γέννες χάλασαν τον χαρακτήρα των Kόκερς και σαφώς συνέβαλαν στην επιθετικότητα, αυτή όμως η επιθετικότητα δεν ξέρω κατά πόσο είναι συνυφασμένη με το σύνδρομο rage και αν είναι θα είναι ως προς την κληρονομικότητα, που και αυτή δεν είναι σίγουρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #409873

    Ένα ωραίο κανάλι στο youtube για τους φίλους τους Σπρινγκεραδες!! http://www.youtube.com/user/gurranabraher?feature=watch

    Που να δουν που κυνηγάμε μπεκάτσες, εεε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #409878

    ΓΙΩΡΓΟΣ wrote:
    Καλώς σας βρήκα!Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει η ενότητα των Σπρινγκερόφιλων και που μπορώ να μάθω τόσα για τη συγκεκριμένη φυλή.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
    Κύριε Νικολακόπουλε,ναι,αυτό ακριβώς εννοούσα με το «απαλλάσσει».
    Όσο για τα κανελί κόκερς, πιστεύω ότι έχει να κάνει με την τρομερή ζήτηση που είχαν μια περίοδο και κατ’επέκταση την ανεξέλεγκτη εκτροφή τους… Ευχαριστώ και πάλι,Γιώργος

    Η μεταπολεμική εποχή με έξαρση τη δεκαετία του 70 έκανε μεγάλη ζημιά στην φυλή (όπως και σε όσες γίνονται της μόδας). Σαφώς οι ανεξέλεγκτες γέννες χάλασαν τον χαρακτήρα των Kόκερς και σαφώς συνέβαλαν στην επιθετικότητα, αυτή όμως η επιθετικότητα δεν ξέρω κατά πόσο είναι συνυφασμένη με το σύνδρομο rage και αν είναι θα είναι ως προς την κληρονομικότητα, που και αυτή δεν είναι σίγουρη.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Αχ αυτή η μόδα…Έχετε απόλυτο δίκιο.Όταν πρόκειται για υλικά (αυτοκίνητα ρούχα κλπ.) είναι απλά αστείο/κακόγουστο ή όπως το βλέπει κανείς.
    Όταν όμως μιλάμε για σκυλάκια έχει τρομερές προεκτάσεις…(αδέσποτα,puppy mills και πάει λέγοντας) είτε πρόκειται για κυνηγόσκυλα,είτε για συντροφιάς,φύλαξης κλπ.Ακόμα κι αν δεν έχει σχέση με το σύνδρομο αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #414888

    Μετά από αρκετο καιρό γειά σας

    Η σπρινκερίνα μου, αισίως έκλεισε τους οκτώ μήνες και   σύμφωνα με τον κτηνίατρο, μετά τον έκτο μήνα οποιαδήποτε στιγμή είναι πιθανό να της έρθει περίοδος. Δυνατότητα για να εκτέψω κουτάβια δεν έχω και αναγκαστικά σκέφτομαι την στείρωση.Ο γιατρός μου είπε οτι , αν αποφασίσω να την στειρώσω, αυτό πρέπει να γίνει – το νωρίτερο -δύο περίπου μήνες μετά την πρώτη μέρα που θα της έρθει περίοδος, γιατί τότε έχουν αναπτυχθεί όλες οι ορμόνες του ζώου (ή κάτι τέτοιο).

    Δεν ξέρω όμως αν η στείρωση, πέραν της ταλαιπωρίας της επέμβασης, θα  βλάψει το ζώο και σε ποιόν βαθμό. Μήπως μπορείτε να με πληροφορήσετε;

    Κατά τα άλλα, εξακολουθεί να είναι φοβική με τους ανθρώπους – όχι όπως στην αρχή αλλά είναι – εξακολουθεί να ανησηχεί για οποιοδήποτε θόρυβο, αλλά – πράγμα που με εξέπληξε ευχάριστα – σε δοκιμές που κάναμε σε τουφεκιές – περίπου 5 τουφεκιές σε απόσταση 30-40 μέτρων επανειλημένα -, το σκυλί δεν φάνηκε να ανυσηχεί ίδιαίτερα έως και καθόλου, σε αντίθεση με 2 άλλα σκυλάκια που ήταν μαζί μας και τρομοκρατήθηκαν.

    Πως γίνεται να γυρνάει σε κάθε θόρυβο, πχ κάδος απορρημάτων που κλείνει ή το χειρότερό της , βαλίτσα με ροδάκια που κυλάει σε πλακόστρωτο και  μάλιστα – ο εφιάλτης της – συρώμενη από μαυροφορεμένο ψηλό άτομο με μαύρο σκούφο και να μην τρομάζει από τουφεκιά δεν το καταλαβαίνω !!!

    Πάντως εκτός της ανθρωποφοβίας το σκυλι είναι ευχάριστο, υπάκουο, ευκολα εκαιδεύσιμο και τελικά πολύ καλή επιλογή ασχέτως τι θα κάνει στι κυνήγι.

    Κύριε Γιάννη όλα τα ωραία νότια γίνονται. Τωρα βλέπω και σεμινάρια βλητικής και γομώσεων και μάλιστα στον χώρο του κου Χατζιώτη… Ας είναι, τι να κάνουμε  ατυχήσαμε…

    Καλημέρα σας και καλή αποκριά

    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #414890

    Μετά από αρκετο καιρό γειά σας Η σπρινκερίνα μου, αισίως έκλεισε τους οκτώ μήνες και σύμφωνα με τον κτηνίατρο, μετά τον έκτο μήνα οποιαδήποτε στιγμή είναι πιθανό να της έρθει περίοδος. Δυνατότητα για να εκτέψω κουτάβια δεν έχω και αναγκαστικά σκέφτομαι την στείρωση.Ο γιατρός μου είπε οτι , αν αποφασίσω να την στειρώσω, αυτό πρέπει να γίνει – το νωρίτερο -δύο περίπου μήνες μετά την πρώτη μέρα που θα της έρθει περίοδος, γιατί τότε έχουν αναπτυχθεί όλες οι ορμόνες του ζώου (ή κάτι τέτοιο). Δεν ξέρω όμως αν η στείρωση, πέραν της ταλαιπωρίας της επέμβασης, θα βλάψει το ζώο και σε ποιόν βαθμό. Μήπως μπορείτε να με πληροφορήσετε; Κατά τα άλλα, εξακολουθεί να είναι φοβική με τους ανθρώπους – όχι όπως στην αρχή αλλά είναι – εξακολουθεί να ανησηχεί για οποιοδήποτε θόρυβο, αλλά – πράγμα που με εξέπληξε ευχάριστα – σε δοκιμές που κάναμε σε τουφεκιές – περίπου 5 τουφεκιές σε απόσταση 30-40 μέτρων επανειλημένα -, το σκυλί δεν φάνηκε να ανυσηχεί ίδιαίτερα έως και καθόλου, σε αντίθεση με 2 άλλα σκυλάκια που ήταν μαζί μας και τρομοκρατήθηκαν. Πως γίνεται να γυρνάει σε κάθε θόρυβο, πχ κάδος απορρημάτων που κλείνει ή το χειρότερό της , βαλίτσα με ροδάκια που κυλάει σε πλακόστρωτο και μάλιστα – ο εφιάλτης της – συρώμενη από μαυροφορεμένο ψηλό άτομο με μαύρο σκούφο και να μην τρομάζει από τουφεκιά δεν το καταλαβαίνω !!! Πάντως εκτός της ανθρωποφοβίας το σκυλι είναι ευχάριστο, υπάκουο, ευκολα εκαιδεύσιμο και τελικά πολύ καλή επιλογή ασχέτως τι θα κάνει στι κυνήγι. Κύριε Γιάννη όλα τα ωραία νότια γίνονται. Τωρα βλέπω και σεμινάρια βλητικής και γομώσεων και μάλιστα στον χώρο του κου Χατζιώτη… Ας είναι, τι να κάνουμε ατυχήσαμε… Καλημέρα σας και καλή αποκριά Μήτσος

    Υ.Γ. Διαπίστωσα οτι όταν την έχω δεμένη είναι περισσότερο φοβική. Την δοκιμή με τις τουφεκιές την κάναμε ενώ ήταν λυμένη για ολόκληρη μέρα και την συγκεκριμένη στιγμή την είχα λυτή στην αγκαλιά μου. Παιζει ρόλο τελικά το αν είναι δεμένη ή είναι η ιδέα μου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #414904

    Σωστή η συμβουλή του γιατρού σου, ακόμη καλύτερη είναι η άποψη που έχω διαβάσει για μετά τον δεύτερο οίστρο, δηλαδή όταν η σκύλα είναι περίπου ένα με ενάμιση έτους. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν αλλάζει η συμπεριφορά των στειρωμένων ζώων, και αυτή είναι η ποιο συνήθης άποψη. Σε λιγότερες περιπτώσεις αλλάζει αλλά είναι αστάθμητες οι μεταβολές. Από Αμερικανικές μελέτες έχει προκύψει πως η νωθρότητα ως αποτέλεσμα της στείρωσης είναι μύθος και πως στις περιπτώσεις αυτές συμβάλουν άλλοι παράγοντες αγωγής και διαβίωσης. Όπως και η εξαφάνιση της επιθετικότητας κυρίαρχων σκύλων, υποστηρίζουν πως δεν αλλάζει ο χαρακτήρας αλλά μειώνονται οι προστριβές με άλλα αρσενικά αφού δεν διεκδικούν να ζευγαρώσουν (αν και έχω δει στειρωμένους σκύλους να διεκδικούν επίβαση).

    Οι φοβίες (όπως και στον άνθρωπο) δεν είναι υποχρεωτικό να συνυπάρχουν, π.χ. ένας κλειστοφοβικός άνθρωπος είναι συνήθως και υψοφοβικός αλλά μπορεί να μην έχει κανένα πρόβλημα αγοραφοβίας. Το σίγουρο είναι πως έχει ψυχολογικό πρόβλημα που αν δεν το αντιμετωπίσει μπορεί… ΙΣΩΣ… να εμφανίσει στο μέλλον και άλλες φοβίες… το ίδιο συμβαίνει και στους σκύλους.

    Φυσικό είναι να αντιδρά διαφορετικά όταν είναι δεμένη ή περιορισμένη. Όταν ο φόβος αυξάνει η συνήθης αντίδραση είναι η φυγή, να πάει μακριά από αυτό που την φοβίζει, όταν είναι δεμένη αντιλαμβάνεται πως δεν μπορεί να ξεφύγει οπότε περνάει στον πανικό. Σε αυτές τις ακραίες καταστάσεις απαιτείται πολύ προσοχή εκ μέρους μας γιατί ο σκύλος δεν αντιλαμβάνεται τους πραγματικούς κινδύνους και μπορεί να πέσει σε διερχόμενο αυτοκίνητο, σε γκρεμό κλπ.

    Εμείς στα νότια έχουμε ένα δυο σεμινάρια τον χρόνο περισσότερα από εσάς, αλλά εσείς έχετε τα κυνήγια και τις ευκαιρίες στα εκπαιδευτικά. Άρα είστε καλύτερα.

    Πράγματι θα αξίζει τον κόπο και το έξοδο αυτό το σεμινάριο γιατί είναι το πρώτο υπό την αιγίδα του E-Artemis και δεύτερον οι παρουσιαστές του, που είναι από τα πολύ ενεργά μέλη μας, το προετοιμάζουν καιρό και πιστεύω πως θα μας εκπλήξουν.

    Καλή Αποκριά και ΚΑΛΑ ΚΟΥΛΟΥΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #416984

    Σήμερα είδα ένα τρίχρωμο σπρίνγκερ! Ξαφνιάστηκα!Ήταν λευκό μαύρο και είχε πύρινο χρώμα στα φρύδια και στην ουρά από κάτω,είχα ακούσει για την τριχρωμία αυτή αλλά δεν το είχα συναντήσει ποτέ!Πιο πολύ σε κόκερ έφερνε σωματικά βέβαια παρά σε σπρίνγκερ!Κοντό,με συμμετρικό κεφάλι που θύμιζε κόκερ εργασιακό!Δεν είχε μακρύ ρύγχος και τα αυτιά του ήταν μεγαλούτσικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #417822

    Μιας και δεν γραφω συχνα και σημερα με εχει πιασει συγγραφικος οιστρος ειπα να δοκιμασω πως ανεβαινουν φωτογραφιες και μιας και γνωριστηκα διαδυκτιακα με τον ZED ειπα να σας γνωρισω τον ΕΚΤΩΡ μου, ειναι 9μηνων και λιγο πανω απο 20κιλα (απλως βαρυκοκκαλος, χαχα), ελπιζω να τις ανεβασα καλα…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #417841

    Μιας και δεν γραφω συχνα και σημερα με εχει πιασει συγγραφικος οιστρος ειπα να δοκιμασω πως ανεβαινουν φωτογραφιες και μιας και γνωριστηκα διαδυκτιακα με τον ZED ειπα να σας γνωρισω τον ΕΚΤΩΡ μου, ειναι 9μηνων και λιγο πανω απο 20κιλα (απλως βαρυκοκκαλος, χαχα), ελπιζω να τις ανεβασα καλα…

    Κούκλος φτου φτου φτου ρε να μην υπάρχει ούτε ένα άσχημο springer… Δεν έχεις κόψει ουρά έτσι ε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #417880

    γεια σου φιλε πανουτσο ! πολύ όμορφος ,καλορίζικος και φτου ,φτου !!!!αν μπορείς πες μου από που τον αγόρασες γιατί ψάχνω για τον κολλητό σπρίνγκερ.αν θεωρηθεί διαφήμιση στείλε μου μύνημα .εχω και εγώ την χαρά να κατέχω ένα σπρίνγκερ και η ειρωνεία είναι ότι το πήρα από λάθος και τώρα δεν την αλλάζω αυτή την ράτσα .

    στισ φωτογραφίες παρατήρησε ότι σε κοιτάει στα μάτια και σου “μιλάει “.περιμένει την επόμενη σου κίνηση για να σε ευχαριστήση.αυτό δεν το συναντάς ευκολα σε άλλες κυνηγητικές ράτσες .δεν είμαι ειδικός ,απλά είναι η ταπεινή μου γνώμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #417945

    Να στε καλα παιδια,

    ZED αποφασισα να μην του πειραξω την ουριτσα (απογορευεται κιολας), βεβαια την εχουμε ματωσει και δυο τρεις φορες στις περδικες…

    mixalis77 δυστυχως αυτος που τον πηρα τα χει δωσει ολα τα κουταβακια, ειχε μπει και εδω στο σιτε αγγελια τον αυγουστο που μας περασε, δεν ξερω πως μπορω να σε βοηθησω, αλλαζει και ο νομος τωρα και δυσκολευουν τα πραγματα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων