Δισκάνδαλο Vs Μονοσκάνδαλο Δίκαννο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #296911

    Εγω παντως προκαλω εναν να μου δειξει τη χρησιμοτητα του Αγγλε κοντακιου σε οπλο με μονη σκανδαλη. :rolleyes:

    Θεωρω οτι αυτο το κοντακι εφευρεθηκε για την ευκολη αλλαγη οπλων σε παγανα με γεμιστη, αλλωστε πουθενα αλλου παραδοσιακες οπλοκατασκευαστριες χωρες (με γουστο εννοειται) δεν το ειχαν, αλλα το υιοθετησαν αργοτερα.

    Οποτε εν μερει συμφωνω με το Γιαννη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #296891

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Βαγγελίστρα μου!!! Αυτό σηκώνει ΧΟΝΤΡΗ παρεξήγηση!!!! :angry: :angry: :angry:

    Τι λέτε δικανάκηδες; να ρίξω λάδι στη φωτιά; :rolleyes: [/font][/size][/color]

    Ριξε-ριξε ,μπολικο πραμα,βαλε και καμια τηγανια να γινεται… :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #296870

    λοιπον…ψαχνομαι το τελευταιο μεγαλο διαστημα για την αγορα ενος πλαγιοκανου δισκανδαλου για μπεκατσα…ξερετε απο αυτα τα πεθαμενα -ξεπερασμενα :rolleyes: , βρηκα ενα fabarm beta 3t στους 61 ποντους, 5-3 τσοκς , αγγλε κοντακι με ελαφρυ PALM SWELL ,ταρταρουγα ( με μια μικρη αποφλιωση της στη δεξια πλευρα), με εντονα τα νερα στο κοντακι triwood, στα 1500 ευροπουλατορ και μπραφ 1450….. καταρχην δεν ξερω ποσο παει καινουριο…πιστευω κανα 2500σαρι θα το εχει…..τι λετε? εχει κανεις εμπειρια, γνωμη για το συγκεκριμενο…. η πουλαει ο τυπος παπα…?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #296869

    Εγω παντως προκαλω εναν να μου δειξει τη χρησιμοτητα του Αγγλε κοντακιου σε οπλο με μονη σκανδαλη. :rolleyes:

    Θεωρω οτι αυτο το κοντακι εφευρεθηκε για την ευκολη αλλαγη οπλων σε παγανα με γεμιστη, αλλωστε πουθενα αλλου παραδοσιακες οπλοκατασκευαστριες χωρες (με γουστο εννοειται) δεν το ειχαν, αλλα το υιοθετησαν αργοτερα.

    Οποτε εν μερει συμφωνω με το Γιαννη.

    Τα πρώτα εμπροσθογεμή μαύρης πυρίτιδας ( με μολυβένιες μπίλιες) ήταν μονοσκάνδαλα (ως μονόκαννα μιας βολής) και είχαν αγγλέ κοντάκι! Προφανώς λόγω απλότητας και ευκολίας κατασκευής! Η μεταγενέστερη προσθήκη είναι το πιστολέ, όχι το αγγλέ! Ε , όσο για το γούστο περι ορέξεως… :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #296868

    [size=2][b]λοιπον…ψαχνομαι το τελευταιο μεγαλο διαστημα για την αγορα ενος πλαγιοκανου δισκανδαλου για μπεκατσα…ξερετε απο αυτα τα πεθαμενα -ξεπερασμενα :rolleyes: , βρηκα ενα fabarm beta 3t στους 61 ποντους, 5-3 τσοκς , αγγλε κοντακι με ελαφρυ PALM SWELL ,ταρταρουγα ( με μια μικρη αποφλιωση της στη δεξια πλευρα), με εντονα τα νερα στο κοντακι triwood, στα 1500 ευροπουλατορ και μπραφ 1450….. καταρχην δεν ξερω ποσο παει καινουριο…πιστευω κανα 2500σαρι θα το εχει…..τι λετε? εχει κανεις εμπειρια, γνωμη για το συγκεκριμενο…. η πουλαει ο τυπος παπα…? [/b][/size]

    Παρτο ειναι καλο εχει καλη φημη και η τιμη μου φαινεται λογικη τουλαχιστον και αν ειναι και σε καινουργη κατασταση ειναι ευκαιρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #296865

    [size=2][b]λοιπον…ψαχνομαι το τελευταιο μεγαλο διαστημα για την αγορα ενος πλαγιοκανου δισκανδαλου για μπεκατσα…ξερετε απο αυτα τα πεθαμενα -ξεπερασμενα :angry: , βρηκα ενα fabarm beta 3t στους 61 ποντους, 5-3 τσοκς , αγγλε κοντακι με ελαφρυ PALM SWELL ,ταρταρουγα ( με μια μικρη αποφλιωση της στη δεξια πλευρα), με εντονα τα νερα στο κοντακι triwood, στα 1500 ευροπουλατορ και μπραφ 1450….. καταρχην δεν ξερω ποσο παει καινουριο…πιστευω κανα 2500σαρι θα το εχει…..τι λετε? εχει κανεις εμπειρια, γνωμη για το συγκεκριμενο…. η πουλαει ο τυπος παπα…? [/b][/size]

    εγω παντος σε fabam εχω το classis 20 cal.
    τα χρηματα που εχω δωσει δεν το εχω μετανιωσει καθολου και μπορω να πω πως το συκγρινω με οπλα τα οποια ειναι πολυ ποιο ακριβα.. :rolleyes: :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #296864

    Παρτο ειναι καλο εχει καλη φημη και η τιμη μου φαινεται λογικη τουλαχιστον και αν ειναι και σε καινουργη κατασταση ειναι ευκαιρια.

    thank you Μπεφ!!!! :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #296863

    εγω παντος σε fabam εχω το classis 20 cal.
    τα χρηματα που εχω δωσει δεν το εχω μετανιωσει καθολου και μπορω να πω πως το συκγρινω με οπλα τα οποια ειναι πολυ ποιο ακριβα.. :rolleyes: :angry:

    ποσο σου βγηκε herbi??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #296862

    ποσο σου βγηκε herbi??

    στα 2800ευροπουλα και ειναι το ακολουθο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #296861

    στα 2800ευροπουλα και ειναι το ακολουθο.
    [img]http://i900.photobucket.com/albums/ac206/herbi_2009/irklio.jpg[/img]

    ωραιο , ωραιο..!!!! αρα και με αυτο που λεει ο Μπεφ το 1500 για το αλλο ειναι καλη τιμη οντως …θα παω να το τσεκαρω λοιπον πιο καλα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #296855

    στα 2800ευροπουλα και ειναι το ακολουθο.
    [img]http://i900.photobucket.com/albums/ac206/herbi_2009/irklio.jpg[/img]

    ααααααχχχχ…. (αυτό ήταν αναστεναγμός για όσους δεν το κατάλαβαν)

    ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ!!!!
    Θέλω κι εγώ!!! (το classis, όχι τις τσίχλες!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #296850

    Εγω παντως προκαλω εναν να μου δειξει τη χρησιμοτητα του Αγγλε κοντακιου σε οπλο με μονη σκανδαλη. :angry:
    [color=”#8B0000″]
    [size=3][font=”Century Gothic”]
    Σχεδόν Καμία Βίκτωρα!!!!![/font][/size][/color]

    Θεωρω οτι αυτο το κοντακι εφευρεθηκε για την ευκολη αλλαγη οπλων σε παγανα με γεμιστη, αλλωστε πουθενα αλλου παραδοσιακες οπλοκατασκευαστριες χωρες (με γουστο εννοειται) δεν το ειχαν, αλλα το υιοθετησαν αργοτερα.
    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Το "αγγλέ" στυλ ήταν το πρώτο που εμφανίστηκε σε όπλα (αρκεβούζια, μουσκέτα κ.λ.π.), αργότερα εμφανίστηκε το πιστολέ.
    Το ίσιο αγγλέ κοντάκι βολεύει στην μετατόπιση παλάμης & δάχτυλου στην αλλαγή σκανδάλης…. κάποιους τους βολεύει η λαβή και σε μονοσκάνδαλο….ορέξεις ή ιδιοτροπίες!!!![/font][/size][/color]

    Οποτε εν μερει συμφωνω με το Γιαννη.
    [color=”#8B0000″]
    [size=3][font=”Century Gothic”]Τς,τς χάνω πάσα ιδέα!!! :rolleyes: [/font][/size][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #296849

    [size=2][b]λοιπον…ψαχνομαι το τελευταιο μεγαλο διαστημα για την αγορα ενος πλαγιοκανου δισκανδαλου για μπεκατσα…ξερετε απο αυτα τα πεθαμενα -ξεπερασμενα :D , βρηκα ενα fabarm beta 3t στους 61 ποντους, 5-3 τσοκς , αγγλε κοντακι με ελαφρυ PALM SWELL ,ταρταρουγα ( με μια μικρη αποφλιωση της στη δεξια πλευρα), με εντονα τα νερα στο κοντακι triwood, στα 1500 ευροπουλατορ και μπραφ 1450….. καταρχην δεν ξερω ποσο παει καινουριο…πιστευω κανα 2500σαρι θα το εχει…..τι λετε? εχει κανεις εμπειρια, γνωμη για το συγκεκριμενο…. η πουλαει ο τυπος παπα…? [/b][/size]

    [font=”Century Gothic”]ολα τα είπες φίλε Ανδρέα….
    ΠΟΣΕΣ ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ!!!!! :rolleyes: :angry: :angry:

    είσαι "εκτός θέματος" γι αυτό δεν σου απαντώ! :P

    Υ.Γ. μια χαρά όπλο είναι και πιστεύω πως και η τιμή είναι καλή :angry: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #296848

    στα 2800ευροπουλα και ειναι το ακολουθο.
    [img]http://i900.photobucket.com/albums/ac206/herbi_2009/irklio.jpg[/img]

    [font=”Century Gothic”]Ίντα ' ναι τούτο;
    ελαττωματικό στο δώσανε herbi!!!
    TΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΜΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΗ!!!! :rolleyes:

    πέραν της πλάκας να τη χαίρεσαι τη βιόλα σου φίλε :angry: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #296847

    [font=”Century Gothic”]και το λάδι που λέγαμε:

    Κον Androu ενταυθα:

    Κι εγώ θεωρώ πως το μονοσκάνδαλο δίκαννο αποτελεί "αμερικανιά" ολκής, σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε από άτομα του marketing κι όχι από ΟΠΛΟΓΝΩΣΤΕΣ. Προοριζόταν δε για τους χρήστες για τους οποίους προορίζονται τα αλουμινένια κουτάκια γνωστού αναψυκτικού, τα οποία στην οπίσθια πλευρά τους φέρουν την ένδειξη "ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΑ! ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙΤΕ ΤΟ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΟ ΓΥΡΙΣΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΤΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΟΝΗ" :angry: :angry: :angry:

    Πέραν της πλάκας, το μονοσκάνδαλο έγινε για να εξυπηρετήσει χρήστες καραμπίνας που θα ήθελαν να αποκτήσουν δίκαννο αλλά δυσκολεύονταν να προσαρμοστούν στις 2 σκανδάλες και στο αγγλέ ή ντεμι πιστολέ κοντάκι. Επίσης βολεύει πολύ καλύτερα τους σκοπευτές πήλινου στόχου γιατί δεν χρειάζονται διόρθωση στο κράτημα της λαβής μετά την τουφεκιά κ.λ.π..
    Μας επιβλήθηκε όμως στο κυνήγι για λόγους μάρκετινγκ.

    Στο πρακτικό κυνήγι, παρά την αξιοπιστία του μονοσκάνδαλου μηχανισμού, τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί σε αξιοπιστία με τους δυο ανεξάρτητους μηχανισμούς πυροδότησης του δισκανδαλου. Επίσης η άμεση επιλογή συνδυασμού τσοκ φυσιγγίου είναι ένα ΑΣΎΓΚΡΙΤΟ ΠΛΕΟΝΈΚΤΗΜΑ που ίσως μόνο όσοι το έχουν βιώσει μπορούν να το εκτιμήσουν! :rolleyes:
    Δεν θα υπερβάλλω αν σας πω ότι κυνηγώντας με δισκάνδαλο είναι σαν να κυνηγάμε με ΔΥΟ όπλα ταυτόχρονα…… :P [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων