Δισκάνδαλο Vs Μονοσκάνδαλο Δίκαννο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #297179

    Μηδαμινή και Αμελητέα η χρονική διαφορά μεταξύ δισκανδαλου και μονοσκάνδαλου …ούτε απο το αυτί δε γίνεται αντιληπτή :P

    Η επιλογή της κανης ειναι ο βραχνας :P

    [font=”Century Gothic”]Χρήστο οι επαγγελματίες στην Αφρική, θέλουν να Μπορούν να ρίξουν την Β' βολή σε χρόνο DT, σε ιδιάζουσες περιπτώσεις επίθεσης από τραυματισμένο Βούβαλο, Λεοπάρδαλη κ.α.
    Εκεί δεν είναι "αμελητέα" η όποια (ελάχιστη και μη αντιληπτή από τους περισσότερους μας) χρονική υστέρηση του μονοσκάνδαλου.

    Φανταστείτε το 2σκανδαλο η άκρη της φάλαγγας γλιστρά από την μια στην άλλη σκανδάλη ενώ στο μονοσκάνδαλο πρέπει το δάχτυλο και η σκανδάλη να επανέλθουν στην αρχική τους θέση (αφού ολοκληρώσει την δουλειά του το αντίβαρο αδρανείας ή το μηχανικό σύστημα :D )

    Ψιλά πράγματα αχρείαστα σε μας! :P [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #297177

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Ψιλά πράγματα αχρείαστα σε μας! :P [/font][/size][/color]


    Καμία αντίρρηση Μάριε … :D

    Εμένα το θέμα μου ειναι το ένα ή τα δυο δάχτυλα στις σκανδάλες ?

    Οσα αγγλικά περιοδικά έχω καθώς και εγχώρια … που απεικονίζουν στιγμες σκόπευσης με δισκάνδαλο …δείχνουν δυο δάχτυλα.

    Δε ξέρω αν υπάρχουν και δυο "διαφορετικές σχολές" στο θέμα αυτό.

    Από δικές μου δοκιμές …τα δυο δάχτυλα …ειναι καλύτερα απο ένα !!! :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #297175

    Φαντάζομαι ήθελες να πεις την πάνω….

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]ΟΧΙ την κάτω! σωστά το 'πε! :P [/font][/size][/color]

    Προφανώς, γιατί δεν πήρες το θήραμα με την πρώτη τουφεκιά και ξεμάκρινε ή ίσως να ήταν εισερχόμενη και το έχασες όταν ήταν μακριά, ενώ σε πλησίαζε..???
    [color=”#8B0000″]
    [size=3][font=”Century Gothic”]Φίλε Νίκο δεν κατάλαβες τι μας λέει ο φίλος tth, διάβασε πιο προσεκτικά το μύνημα[/font][/size][/color]

    Με αυτή τη λογική που μου εκφράζεις, ο λόγος που χρησιμοποιείς δίκαννο, είναι καθαρά και μόνο η δυνατότητα επιλογής κάννης ανάλογα με την απόσταση.Αν δηλαδή σου βγεί κοντά τουφεκάς με την κάτω, αν σου βγει μακριά τουφεκάς με την πάνω…

    [size=3][color=”#8B0000″][font=”Century Gothic”]Και ΟΧΙ ΜΟΝΟ, με το δισκάνδαλο έχεις άμεση επιλογή συνδυασμού σύσφιξης-φυσιγγίου. π.χ. σε κυνήγι ορτυκιού στα περάσματα βρίσκεις λαγό (εμένα μου ΄τυχε με αλεπού), έχεις την κάτω ή δεξια με κυλ και 9αρια και την πάνω ή αριστερή με ντεμί ή 3/4 και 3αρια ή 4αρια.
    π.χ. Όταν πάω για ορτύκι σε μέρος που παίζουν τρυγόνια αλλά και γαλάζιες, παίρνω το δίκανο για να έχω συνδυασμό 9αρι ή 9 1/2αρι στην δεξια και 7αρι ή 6 1/2αρι στην αριστερη)
    Μη ρωτάτε ΠΟΥ βρίσκω τα 6 1/2αρια, και εσείς μπορεί να έχετε…αγορασμένα σαν 6αρια 7αρια ή 5αρια…….
    Μπεκάτσα σε μέρος που παίζει να βρω φάσσα ή λαγο 8αρι και 6αρι ή 5αρι κ.ο.κ.[/font][/color][/size]

    Ετσι πάω πάσο.Το σκέφτηκα και αυτό, απλά η διατύπωσε μου άφησε ενδοιασμούς, λέγοντας οτι "το ποιο γρήγορο τουφεκι…..[b]αν δουλεύεται έτσι[/b]"…
    [size=3][font=”Century Gothic”]
    Σου το εξήγησα πριν σε αλλο μυνημα :P [/font][/size]

    .Σαν να λέει οτι απο την β' στην α', δεν συμβαίνει το ίδιο…Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ…. :D

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Από την β΄πας δύσκολα στην α΄όντως, αλλά έχε υπόψη σου ότι η α΄είναι Η ΒΑΣΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΝΝΗ με την οποία κάνουμε την συντριπτική πλειοψηφία των βολών είτε έχουμε μονοσκάνδαλο είτε 2σκανδαλο!!! ειδικά στο σουπερποζέ[/font][/size][/color]

    Εντελώς φιλικά και στους δυο σας.Απόψεις ανταλλάσσουμε…

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Φυσικά :P [/font][/size]

    [/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #297174

    [size=3]
    Καμία αντίρρηση Μάριε … :D

    Εμένα το θέμα μου ειναι το ένα ή τα δυο δάχτυλα στις σκανδάλες ?

    Οσα αγγλικά περιοδικά έχω καθώς και εγχώρια … που απεικονίζουν στιγμες σκόπευσης με δισκάνδαλο …δείχνουν δυο δάχτυλα.

    Δε ξέρω αν υπάρχουν και δυο "διαφορετικές σχολές" στο θέμα αυτό.

    Από δικές μου δοκιμές …τα δυο δάχτυλα …ειναι καλύτερα απο ένα !!! :P [/size]
    [color=”#8B0000″]

    [font=”Century Gothic”] ΕΝΑ ΕΙΠΑΜΕ!!!! :P

    Leo ακούει;
    [/font][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #297167

    [size=4][font=”Century Gothic”] ΕΝΑ ΕΙΠΑΜΕ!!!! :P

    Leo ακούει;
    [/font][/size][/color]

    Καλά μεχρι να βρούμε άκρη …για μετρα την αποδοση των αντανακλαστικών σου … :D

    .

    http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/sle…on_version5.swf

    .

    Οπως λεει και Βασίλης …"άμα το δάκτυλο είναι πιο γρήγορο απο το μάτι, κάτι κάνεις λάθος" … :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #296986

    Τα δύο δάχτυλα είναι καλά… για άλλη δουλειά. :rolleyes:
    Εγώ με ένα δάχτυλο δούλευα το Baikal και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να στριμώξεις δύο δάχτυλα σε τόσο μικρό χώρο.
    Ίσως είναι και επικίνδυνο;;;;; (για ομοβροντία)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #296978

    Νομιζω οτι τιθεται και θεμα ασφαλειας με δυο δακτυλα πανω στις σκανδαλες.Δεν εχεις και καλυτερο ελεγχο νομιζω,εγω παντως με ενα εχω συνηθισει και το βρισκω πολυ καλο. :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #296958

    [size=4][font=”Century Gothic”] ΕΝΑ ΕΙΠΑΜΕ!!!! :rolleyes:

    Leo ακούει;
    [/font][/size][/color]

    Ακούω, ακούω. Τι να πω ρε Μάριε, πρώτη φορά ακούω για δύο δάκτυλα σε δισκάνδαλο… Πόσο μάλλον και για φωτογραφίες σε αγγλικά περιοδικά. Πολύ θα ήθελα να δω ένα link.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #174935

    Μήπως μιλάμε για ραβδωτά στα οποία η πίσω σκανδάλη λειτουργεί για να ελαφρύνει την μπροστά (η οποία λειτουργεί σαν μονοσκάνδαλο όπλο) ;; Αλλά και πάλι περίεργο μου ακούγεται, αλλά ποτέ δεν ξέρεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #174943

    Προσωπικά , δεν είχα ποτέ δισκάνδαλο , ούτε και πρόκειται ποτέ να αποκτήσω.

    Δεν με βόλεψαν ποτέ (ίσως και λόγω συνήθειας από το σκοπευτήριο) και θεωρώ ότι είναι απομεινάρια του παρελθόντος .

    Οι μηχανισμοί των μονοσκάνδαλων είναι στις μέρες μας εξαιρετικά αξιόπιστοι και το μόνο πλεονέκτημα των δισκάνδαλων που είναι η γρήγορη επιλογή των τσοκ , δεν θεωρώ ότι είναι αρκετό για να επιλέξω να κρατάω δισκάνδαλο στο κυνήγι.

    Φυσικά άλλοι μπορεί να βολεύονται , αλλά ειδικά εμένα ο συνδυασμός δισκάνδαλου ελαφριού πλαγιόκαννου με αγγλαί κοντάκι (αυτό που οι Άγγλοι λένε "Traditional British game gun " απλά…δεν μου κάνει καμία αίσθηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #296940

    Ακούω, ακούω. Τι να πω ρε Μάριε, πρώτη φορά ακούω για δύο δάκτυλα σε δισκάνδαλο… Πόσο μάλλον και για φωτογραφίες σε αγγλικά περιοδικά. Πολύ θα ήθελα να δω ένα link.

    …περιοδικο "link" δεν έχω …αλλά θα τα ξεφυλλίσω για να σκανάρω κάποια.

    Αν ειμαι ο μοναδικός σε αυτό το είδος εκπυρσοκρότησης … θα το κοιτάξω μήπως και ανοίξω σχολή

    Εγώ με ένα δάχτυλο δούλευα το Baikal και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να στριμώξεις δύο δάχτυλα σε τόσο μικρό χώρο.
    Ίσως είναι και επικίνδυνο;;;;; (για ομοβροντία) .

    Στρίμωγμα να σου πω την αλήθεια δε το έχω πολυκαταλάβει …και το πλαγιόκαννο και το ποζε (merkel& se super9) …εχουν "αρκετο" χώρο ώστε να μη χτυπιουνται τα δάχτυλα μεταξύ τους.
    Ομοβροντία ναι …παίζει ισχυρά. Ωστόσο στο καρτερίσιο κυνηγι δε μου έχει τύχει ποτέ :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #174945

    Και γω οσο κυνηγουσα με δισκανδαλο, χρησιμοποιουσα το ενα δακτυλο. Και το πατερα μου που εβλεπα, που παντα κυνηγουσε ετσι, ποτε και τα 2 δακτυλα μαζι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #296919

    …………αι θεωρώ ότι είναι [color=”#FF0000″]απομεινάρια [/color]του παρελθόντος .

    [font=”Century Gothic”]Βαγγελίστρα μου!!! Αυτό σηκώνει ΧΟΝΤΡΗ παρεξήγηση!!!! :angry: :angry: :angry:

    Τι λέτε δικανάκηδες; να ρίξω λάδι στη φωτιά; :rolleyes: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #296918

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Βαγγελίστρα μου!!! Αυτό σηκώνει ΧΟΝΤΡΗ παρεξήγηση!!!! :angry: :angry: :angry:

    Τι λέτε δικανάκηδες; να ρίξω λάδι στη φωτιά; :rolleyes: [/font][/size][/color]

    Ρίξε, ρίξε!!! Κι εγώ μαζί σου!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #296912

    ρίξε και γω μαζί βοηθάω :rolleyes:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων