Δισκάνδαλο Vs Μονοσκάνδαλο Δίκαννο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #297250

    [font=”Century Gothic”]Όπως τα λες έτσι είναι Ηλία :P [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #297249

    [font=”Century Gothic”]Ότι όπλο και να έχουμε το δάχτυλο δεν ακουμπά την σκανδάλη, παρά μόνο όταν "μπουκάρουμε" τον στόχο! :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #174816

    αυτο εννοείται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #174817

    Διαβάζοντας θυμήθηκα σε κάτι έργα που βλέπουμε στη TV και κάνουν όλοι τους Ραμπο
    και τους βλέπεις να κρατάνε τα όπλα με το κοντάκι να ακουμπάει σχεδόν στον ζυγωματικό! χαχα

    Έλεος δηλαδή..χαχα

    σόρρυ για το εκτός θέματος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #297205

    Καλημέρες , δισκάνδαλο με ανγκλέ κοντάκι και πλααααααγιο:P)))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #297202

    [color=”#4169E1″][size=3][i]Καλημέρες , δισκάνδαλο με ανγκλέ κοντάκι και πλααααααγιο:P)))[/i][/size][/color]

    Οπως τα λες +1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #297200

    Οπως τα λες +1

    :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #297192

    [font=”Century Gothic”]Επειδή το ανέφερε και ο φίλος και πατριώτάκι μου ο Ηλίας:

    ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ 2 ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟ 2ΣΚΑΝΔΑΛΟ!!!!
    Πάντα με την άκρη του δείκτη μας δουλεύουμε εν σειρά τις 2 σκανδάλες!

    Το πιο γρήγορο ντουφέκι στον κόσμο είναι το 2σκανδαλο αν δουλεύεται έτσι! ταχεία μετατόπιση του δείκτη στην β' σκανδάλη!
    Αυτός είναι ένας από τους λόγους που οι επαγγελματίες συνοδοί κυνηγών στην Αφρική προτιμούν 2σκανδαλο ραβδωτό δίκαννο (ο άλλος είναι η αυξημένη αξιοπιστία λόγω της συνύπαρξης δυο ξεχωριστών πυροδοτικών μηχανισμών). :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #297190

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”][b]ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ [/b]ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ 2 ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟ 2ΣΚΑΝΔΑΛΟ!!!!
    Πάντα με την άκρη του δείκτη μας δουλεύουμε εν σειρά τις 2 σκανδάλες!
    [/font][/size][/color]

    Μην εισαι απόλυτος :P … πάρα πολλόι χρήστες δισκάνδαλου χρησιμοποιουν ΚΑΙ ΤΑ δυο δάχτυλα !!! :D

    Όπως εκπαιδεύεται ο καθένας :P … και επειδη λειτουργουμε ενστικτωδώς … με τα 2 δαχτυλα έχουμε μόνο την έλξη ….με το 1 έχουμε και την επιλογή-κινηση του δαχτυλου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #297189

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Επειδή το ανέφερε και ο φίλος και πατριώτάκι μου ο Ηλίας:

    [b]ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ [/b]ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ 2 ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟ 2ΣΚΑΝΔΑΛΟ!!!!
    Πάντα με την άκρη του δείκτη μας δουλεύουμε εν σειρά τις 2 σκανδάλες!

    Το πιο γρήγορο ντουφέκι στον κόσμο είναι το 2σκανδαλο αν δουλεύεται έτσι! ταχεία μετατόπιση του δείκτη στην β' σκανδάλη!
    Αυτός είναι ένας από τους λόγους που οι επαγγελματίες συνοδοί κυνηγών στην Αφρική προτιμούν 2σκανδαλο ραβδωτό δίκαννο (ο άλλος είναι η αυξημένη αξιοπιστία λόγω της συνύπαρξης δυο ξεχωριστών πυροδοτικών μηχανισμών). :P [/font][/size][/color]

    Το θέμα είναι αν θες να πας απο τη σκανδάλη β' στην α'.Εκεί να σε δω…. :P
    Αλλά να πω και κάτι, χωρίς να είμαι ειδικός επι του θέματος.Κάθε άλλο μάλιστα….Όταν λες "Το πιο γρήγορο ντουφέκι στον κόσμο είναι το 2σκανδαλο αν δουλεύεται έτσι", τι ακριβώς εννοείς.Πιστεύεις οτι, είτε στο κυνήγι είτε στο σκοπευτήριο, θα χρειαστεί ποτέ να ρίξεις τόσο γρήγορα διπλή τουφεκιά, ώστε το μονοσκάνδαλο να θεωρηθεί "αργό"???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #297188

    [size=3]Μην εισαι απόλυτος :P … πάρα πολλόι χρήστες δισκάνδαλου χρησιμοποιουν ΚΑΙ ΤΑ δυο δάχτυλα !!! :P

    Όπως εκπαιδεύεται ο καθένας :P … και επειδη λειτουργουμε ενστικτωδώς … με τα 2 δαχτυλα έχουμε μόνο την έλξη ….με το 1 έχουμε και την επιλογή-κινηση του δαχτυλου…[/size]

    Σκανδαλωδες!!!! :D :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #297185

    Το θέμα είναι αν θες να πας απο τη σκανδάλη β' στην α'.Εκεί να σε δω…. :P
    Αλλά να πω και κάτι, χωρίς να είμαι ειδικός επι του θέματος.Κάθε άλλο μάλιστα….Όταν λες "Το πιο γρήγορο ντουφέκι στον κόσμο είναι το 2σκανδαλο αν δουλεύεται έτσι", τι ακριβώς εννοείς.Πιστεύεις οτι, είτε στο κυνήγι είτε στο σκοπευτήριο, θα χρειαστεί ποτέ να ρίξεις τόσο γρήγορα διπλή τουφεκιά, ώστε το μονοσκάνδαλο να θεωρηθεί "αργό"???

    Οταν επιλεξεις την β σκανδαλη το κανεις για καποιο λογο.Πχ Στην κατω κανη εχω 7 διασπορας σε 3*** και στην επανω εχω 6αρι σε 1* .Ποιος ο λογος να ριξω ΚΑΙτην κατω ? Οσες φορες το εκανα δεν οφελησε,αντιθετα αν η εκτιμηση ηταν σωστη το θηραμα μπηκε στην τσαντα μονοτουφεκια μαζι με ενα χαμογελο επιτυχιας :P Σημ>Κατα την ανακρουση της πρωτης τουφεκιας προλαβαινεις να πιεις καφε ,οχι να πας το δαχτυλο και την παλαμη ελαχιστα εμπρος η πισω αναλογα την περιπτωση…Ειναι θεμα εξοικειωσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #297184

    Το θέμα είναι αν θες να πας απο τη σκανδάλη β' στην α'.Εκεί να σε δω…. :P
    Αλλά να πω και κάτι, χωρίς να είμαι ειδικός επι του θέματος.Κάθε άλλο μάλιστα….Όταν λες "Το πιο γρήγορο ντουφέκι στον κόσμο είναι το 2σκανδαλο αν δουλεύεται έτσι", τι ακριβώς εννοείς.Πιστεύεις οτι, είτε στο κυνήγι είτε στο σκοπευτήριο, θα χρειαστεί ποτέ να ρίξεις τόσο γρήγορα διπλή τουφεκιά, ώστε το μονοσκάνδαλο να θεωρηθεί "αργό"???

    Μηδαμινή και Αμελητέα η χρονική διαφορά μεταξύ δισκανδαλου και μονοσκάνδαλου …ούτε απο το αυτί δε γίνεται αντιληπτή :D

    Η επιλογή της κανης ειναι ο βραχνας :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #297182

    Το θέμα είναι αν θες να πας απο τη σκανδάλη β' στην α'.Εκεί να σε δω…. :P
    Αλλά να πω και κάτι, χωρίς να είμαι ειδικός επι του θέματος.Κάθε άλλο μάλιστα….Όταν λες "Το πιο γρήγορο ντουφέκι στον κόσμο είναι το 2σκανδαλο αν δουλεύεται έτσι", τι ακριβώς εννοείς.Πιστεύεις οτι, είτε στο κυνήγι είτε στο σκοπευτήριο, θα χρειαστεί ποτέ να ρίξεις τόσο γρήγορα διπλή τουφεκιά, ώστε το μονοσκάνδαλο να θεωρηθεί "αργό"???

    [font=”Century Gothic”]Αν δουλεύεται με ΕΝΑ δάχτυλο.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #297181

    Οταν επιλεξεις την β σκανδαλη το κανεις για καποιο λογο.Πχ Στην κατω κανη εχω 7 διασπορας σε 3*** και στην επανω εχω 6αρι σε 1* .Ποιος ο λογος να ριξω ΚΑΙτην [b]κατω[/b] ? Οσες φορες το εκανα δεν οφελησε,αντιθετα αν η εκτιμηση ηταν σωστη το θηραμα μπηκε στην τσαντα μονοτουφεκια μαζι με ενα χαμογελο επιτυχιας :D Σημ>Κατα την ανακρουση της πρωτης τουφεκιας προλαβαινεις να πιεις καφε ,οχι να πας το δαχτυλο και την παλαμη ελαχιστα εμπρος η πισω αναλογα την περιπτωση…Ειναι θεμα εξοικειωσης

    Φαντάζομαι ήθελες να πεις την πάνω….
    Προφανώς, γιατί δεν πήρες το θήραμα με την πρώτη τουφεκιά και ξεμάκρινε ή ίσως να ήταν εισερχόμενη και το έχασες όταν ήταν μακριά, ενώ σε πλησίαζε..???Με αυτή τη λογική που μου εκφράζεις, ο λόγος που χρησιμοποιείς δίκαννο, είναι καθαρά και μόνο η δυνατότητα επιλογής κάννης ανάλογα με την απόσταση.Αν δηλαδή σου βγεί κοντά τουφεκάς με την κάτω, αν σου βγει μακριά τουφεκάς με την πάνω…

    [size=3]Μηδαμινή και Αμελητέα η χρονική διαφορά μεταξύ δισκανδαλου και μονοσκάνδαλου …ούτε απο το αυτί δε γίνεται αντιληπτή[/size] :P

    [size=3]Η επιλογή της κανης ειναι ο βραχνας :P [/size]

    Ετσι πάω πάσο.Το σκέφτηκα και αυτό, απλά η διατύπωσε μου άφησε ενδοιασμούς, λέγοντας οτι "το ποιο γρήγορο τουφεκι…..αν δουλεύεται έτσι"….Σαν να λέει οτι απο την β' στην α', δεν συμβαίνει το ίδιο…Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ…. :P

    Εντελώς φιλικά και στους δυο σας.Απόψεις ανταλλάσσουμε…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων