ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,516 έως 4,530 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    SPORTSMAN στις #505242

    καλησπερα σας κι απο ΜΕΣΣΗΝΙΑ κι εδω αρχισαν να μπαινουν κατι τρυγωνακια

    οχι πολλα ομως, αλλα πιστευω αυτες τις μερες αν φτιαξη ο καιρος θα κανει καλα

    μπασιματα, αναμενουμε τα αγαπημενα και παληκαρισια τρυγωνια να τα ξαναδουμε και

    παλι φετος.  :yes:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #505433

    καλημερα ,εχουν 4,5 μερες που μπαινουν αρκετα πουλια σε αγρινιο αρτα πρεβεζα ,ας ελπισουμε να μεινουν πολλα πουλια ελλαδα φετος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #505470

    Το φετινό ανέβασμα των τρυγονιων νομίζω  οτι είναι από τα καλύτερα που έχω δει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #505499

    το ιδιο μου λενε και για αρτα πρεβεζα δημητρη![και τον σεμπτεμβρη τα ριμαδια κανουμε ευχελαια για να τα δουμε!!!]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #505980

    Τρυγόνια παντού παιδιά φέτος!!! Μέχρι και μια ανάσα από τα έλατα έχουν πιάσει !!!! Αν δεν χαλάσουν τις γέννες οι παρατεταμένες βροχές , πιστευω πως θα έχουμε καλή έναρξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506121

    Απο την πρωτη του μηνός

    εγω θα περιμενω,

    γονατιστος ή καθιστός

    στο ποστο θα αναμενω!

    Με ενα φραπε στα ποδια μου

    και με πολλα τσιγαρα,

    σας καρτερω τρυγονια μου

    φορωντας σαγιοναρα! (απο τις 3… μεχρι να ξημερωσει, μετα μπαινει το αρβυλο)

    Η θαλασσα απο απεναντι

    με ηχους με ηρεμαει,

    και η δροσια της καλαμιας

    στο ζβερκο με χτυπαει!

    Καθε χρονια ετσι καιρο

    με πιανει η αδημονια,

    “τρυγονια στα παραλια”

    σ΄αυτό εχω λατρεια!

    Χαλαλι στο ξενυχτι μου

    που κανω καθε μερα,

    για να σας δω να σχιζετε

    με κολπα τον αιθερα!

    Αληθεια, τετοιο θηραμα

    με τοσες συγκινησεις,

    θελει να θυσιαζεσαι

    για να το αγαπησεις!!! :heart:  :heart:  :heart:

    Τα μακρυα, εγιναν κοντα, λιγες μερες ακομα και θα παμε ολοι εκει που γουσταρουμε. Ειτε αυτο ονομαζεται τρυγονι- ειτε φασσα-ειτε ορτυκι…. ο καθενας οπου γουσταρει, φτανει να κανει το κεφι του και να γυρισει πισω στην οικογενεια του αβλαβης!!! :good:

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Hunter97 στις #506722

    Πάντως τα νέα για μακεδονία είναι πολύ καλά μέχρι στιγμής.Τώρα περιμένουμε να γίνουν τα ηλιόσπορα για να έχουμε τις τελικές συγκεντρώσεις των τρυγονιών. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    Mad-Man στις #506725

    Καλησπέρα στην παρέα. Φέτος η έναρξη θα με βρει στο νομό Μεσσηνίας και συγκεκριμένα στο χωριό της πεθεράς στο Καλογερεσι. Έχει να προτείνει κανείς κάνα μέρος κοντά ? Δεν χρειάζεται να μου πείτε ακριβώς κάποιο σημείο απλά να ξέρω προς τα πού να κινηθώ. Να σημειώσω ότι δεν έχω ξανακυνηγησει στην περιοχή οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #506727

    Ρε παιδιά θα το πω χαχαχα   … Κωπαΐδα υπάρχει τίποτα ? Ξέρω πως κάθε χρόνο είναι και χειρότερα….αλλά για ταξίδι στη Βόρεια Ελλάδα δε μας βλέπω φέτος !!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #506730

    Την τελευταια φορα που πηγα δεν ειδα ουτε ενα….

    Αλλα δεν ειναι μονο η Κωπαιδα…..εχει και ενα μερος κοντα της που συμφωνα με τα λεγομενα γνωστου εχει παααρα πολλα τρυγονια…

    Πρωτα ο θεος αυριο θα το κοιταξω και θα επανελθω με περισσοτερα…

    Φυσικα ΑΝ ειναι αληθεια και ΑΝ δω πουλια, απο οτι καταλαβαινεις η πληροφορια πρεπει καπως να χρεωθει…οχι τιποτα σπουδαιο απλως μου ηρθε η ΔΕΗ και ερχεται και ο ΕΝΦΙΑ αχαχααχαχχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #506731

    Χαχα …τελευταία φορά πήγα για τρυγόνια στην περιοχή της Βάγιας, εκεί όπου πάω συνήθως για τσίχλες, …δεν είδα ούτε φτερό …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #506970

    <p style=”text-align: center;”>Πρώτο μπανιστήρι για τρυγόνια και στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία. Σε τοποθεσία κλασσική για τα ντοπιαρικα που σχεδόν κάθε χρόνο κάναμε έναρξη δεν είδα ούτε ενα!!!! ΚΑΝΕΝΑ!!! Η διαφορά με τις άλλες χρονιές είναι  τα κανονακια θορύβου που έχουν βάλει στην περιοχη πρώτη φορά φετος εδώ και κάνα μηνα.  Οι κουρουνες και οι καρακαξες μπόλικες και στα π@π@ρι@ τους τα κανονακια όπως είναι φυσικο. Κατά τα άλλα όχληση πανιδας…. μονο οι κυνηγοί!!!!! Είμαι σίγουρος ότι τα πουλιά διώχθηκαν από το θόρυβο αφού είχε πολλά και τουλάχιστον τα φετιναρια θα ήταν ακόμα στην περιοχή. Νερό και τροφή άφθονα φετος!</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507067

    Με τα τρυγονια ποτε δεν ξερεις….  :yes:  Εγω θα σας παραθεσω ενα μικρο βιντεακι και τα συμπερασματα δικα σας. Εδω και λιγα χρονια ακουσα πως εκαναν απελευθερωσεις ενος ειδους τρυγονιου (δεν ξερω πολλες λεπτομεριες) το οποιο μπορει να ζει μονιμα στο νησι. Κατι σαν δεκαοχτουρες σε χρωμα, με ασπρο απο κατω, πεταγμα τρυγονιου, λιγο καφεκοκκινο στο λαιμο, μεγεθος σαν του τρυγονιου και το κελαηδημα του εχει τον συνδυασμο και των δυο! Το θεμα ειναι πως προτιμα να φωλιαζει στα δεντρα σε κατοικημενες περιοχες κυριως και παραθαλασσια  :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507068

    Το βιντεο δεν ανεβαινει….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507072

    Αχιλλέα έψαξα λίγο και αυτό είναι laughing dove η ελληνιστί φοινικοτρυγονο. Εξαπλώνεται γρήγορα και νομίζω ότι το έχουν σε μερικές χώρες στα επιβλαβή.  Τρυγονι είναι και αυτό φιλε και αν το επιτρέπουν βαρατε!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,516 έως 4,530 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων