ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #289885

    To πιο τρελό αποτέλεσμα το είχα μια μέρα με τo alcione με φυσίγγια RC28gr.που μου είχαν απομείνει από το σκοπευτήριο της Πάρνηθας.Στην πάνω κάννη είχα ένα άστρο και σε ένα συγκεκριμένο όχι καλό πόστο αφού πήγα τελευταίος εκείνη την ημέρα πήρα εφτά πουλιά με εφτά τουφεκιές σε απόσταση 45-50μ όλα σέκος και με διαμπερή τραύματα από1-3 σκάγια όλα.

    Κι εγώ με αυτό το φυσίγγι έχω κάνει τις πιο μακρινές τουφεκιές. Συγκεκριμένα στα Σκόπια, πριν 7 χρόνια, με καύσωνα. Αν και το πιο ωραίο σε εκείνο το κυνήγι, ήταν το απόγευμα της τελευταίας ημέρας, όπου ένα ξαφνικό μπουρίνι με πάρα πολύ αέρα και ψύχρα, τα έκανε να παρανοήσουν στην κυριολεξία. Παράτησαν τη βοσκή από νωρίς και πέταγαν παντού ολόγυρα προσπαθώντας να αποφασίσουν τι θα κάνουν. Οι τουφεκιές για όσο κράτησε το φαινόμενο, σε τρυγόνια που είχαν τον αέρα από πίσω, ήταν απλά απερίγραπτες. Αποκορύφωμα ένας ντουμπλές σχεδόν πάνω από το κεφάλι μου, όπου περπάτησα περίπου 80 μέτρα για να μαζέψω τα πουλιά. Νεκρά και τα δύο, συνέχιζαν να πηγαίνουν οριζόντια για μία τεράστια απόσταση, έχοντας ένα 8άρι περίπου μποφόρ να τα σπρώχνει. Εκείνο το απόγευμα είχα κάνει και το πιο μεγάλο μου σερί, 7 μονοφύσιγγα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #289884

    Ακριβώς. Με το συγκεντρωτήρα που πλέον τρομάζουμε να τον βρούμε σε φυσίγγια της NSI. Κάποτε γέμιζε κατά κόρον με τον αποσπώμενο πάτο. Ακόμα και στο σκοπευτήριο, όλα τα ρεκόρ της εποχής, με AZ20 24γρ είχαν γίνει. Και το δικό μου προσωπικό ρεκόρ, επίσης με ΑΖ20. Φυσιγγάρα, σε όποια γραμμάρια και να το έβρισκες.

    Φοβερο φυσιγγι το AZ 20 το πορτοκαλι φιλε ,,το εριχνα και στα τρυγονια και στην περδικα αρκετα χρονια, με φοβερα αποτελεσματα
    και δεν το ηξερα οτι βγαινουν σε αλλο πακετο τωρα :angry:

    και για να μην ειμαι εκτος τοπικ,,την πιο μακρινη τουφεκια σε τρυγονι την εκανα στη λαμια στην στυλιδα
    και το τρυγονι επεσε καπου στο δομοκο :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #289880

    σε εμποριου φυσσιγγι εκτος απο το az 20,που τωρα λεγεται ns 20 classica και ειναι πραγματι φοβερο για τρυγονι ,ενα αλλο παρα πολυ καλο φυσιγγι ειναι και το MB 32 CLASSIC της BP, 8ν (2,3mm) ,μαλακο, και πολυ συγκεντρωτικο

    φέτος πήρα τυχαία (λόγο μεγαλούτσικου κάλυκα γιατί με μικρο κάνει εμπλοκές η αυτο5) μια φορά σε καρτέρι τσίχλας 2 κουτιά 8αρια με την αυτο5 72 εκ ** σταθερό, πραγματικά μακρινές τουφεκιές έπεφτε η τσίχλα και χορτενες να την βλέπεις με εντυπωσίασε .

    http://www.tsianikas.gr/eshop/Products/438…0-classica.aspx αυτο .

    ακριβούτσικο για 32 γρ βέβαια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #178402

    προπερσυ με την Μ2 που την εδωσα απογευματινο για τρυγωνια.
    Τα πουλια ανεβεναν απο τον καμπο στο βουνο για υπνο, πετουσαν πολυ ψυλα και καθομουν και τα χαζευα τα πουλια ηταν πολλα και περνουσαν σε κοπαδια των τριων εως οκτω ατομων το καθενα, επι μια ωρα περνουσαν πουλια αλλα ψηλα, απο την ζοχαδα μου βαζω 2 αστρα και ενα rc32γρ 8αρι και κανω μια τρελη προσκοπευση, αφου το τρυγωνι το εβλεπα διαγωνια και εγω εριξα σχεδον κατακορυφα παταω και βλεπω το τρυγωνι να πεφτει φυσικα η αληθεια ειναι οτι επεσε απο την αλλη πλευρα του ρεματος και δεν πηγα καν να το βρω αλλα συνεχεια ελεγα απο μεσα μου και χαμογελουσα που εριξες ρε μακ@κ@ ποιος εισαι ο ρινγκο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #289862

    [font=”Comic Sans MS”][font=”Comic b”]Sans MS"]ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΝΗ ΜΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΑ,
    ΜΙΑΣ Κ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΡΙΧΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ Κ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ,ΟΠΩΣ Κ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ.

    ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΒΡΗΚΕ Η ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ ΠΑΤΕΡΙΤΣΕΣ.
    ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ
    Κ ΑΦΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΗΚΩΤΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ.
    ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ Κ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΤΣΕ.

    ΞΕΚΙΝΗΣΑ Κ ΓΩ ΚΟΥΤΣΑ ΚΟΥΤΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΑ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
    Κ ΑΦΟΥ ΜΠΑΝΙΣΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝΤΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ,Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΗΤΑΝ 100 ΜΕΤΡΑ
    Κ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΗΤΑΝ ΨΙΛΟΧΑΛΙΑ Κ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΤΕΡΙΤΣΕΣ.

    ΑΦΟΥ ΚΟΝΤΕΥΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ,ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ
    ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΤΟΝΟ ΕΕΕΕΕΕ,ΤΑΧΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ.
    ΚΑΘΩΣ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ Κ ΑΡΠΑΧΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥ
    ΤΟΥ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΑ,ΤΙ ΡΕ ΕΕΕΕΕ.
    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΕΕΕΕ ΑΥΤΟΥΝΟΥ
    Κ ΤΟ ΤΙ ΡΕ ΕΕΕΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕ Κ ΜΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΟΥ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΚΕΦΤΗΚΕ,ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ.

    ΑΦΟΥ ΒΡΗΚΑ ΜΕΡΟΣ ΕΚΑΤΣΑ,ΟΡΘΙΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΘΟΜΟΥΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ
    ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΤΕΡΙΤΣΕΣ ΠΑΡΑΜΑΣΧΑΛΑ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ.
    ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΡΕΜΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ Κ ΚΑΤΕΛΗΓΕ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ,
    ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΑΠ ΟΠΟΥ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ Κ ΚΑΤΕΛΗΓΕ ΧΑΜΗΛΑ ΟΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝΑ ΕΓΩ.

    ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΠΑΣΙΜΟ Κ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥΛΙ ΦΑΝΗΚΕ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ
    ΣΤΑ ΧΙΛΙΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ Κ ΣΕ ΕΝΑ ΥΨΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
    ΕΠΕΣΕ Κ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΥΠΟΔΕΧΘΗΚΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΟΜΩΣ,Κ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΝΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΠΟΥ ΑΔΕΙΑΣΕ Κ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,Κ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΑΦΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ Κ ΑΛΛΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ Κ ΕΦΑΓΕ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΟΝΤΕΥΕ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΣΤΥΛΩΣΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΠΑΤΕΡΙΤΣΕΣ Κ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΟ ΜΑΤΙ Κ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΑΖΕΨΑ ΚΑΛΑ ΤΡΑΒΗΞΑ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ.
    ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΛΑΒΩΘΗΚΕ Κ ΑΡΧΙΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΡΕΙΑ.

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΟ ΤΙ ΧΑΡΑ ΕΝΙΩΣΑ,ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΣΑΝ ΤΟΣΟΙ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΑ ΕΓΩ
    ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ Κ ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ Κ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΣ..
    ΑΥΤΗ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟΠΩΣ Κ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ
    ΑΦΟΥ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΗΤΑΝ 7 [/font][font=”Comic Sans MS”]ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ Κ ΑΛΛΑ 9 ΤΟ ΑΠΟΓΕΜΑ.[/font][/size]
    [/font][/b]

    Καλημερα σε ολους,παιδια μην ανακατευετε εδω μηχανες και ιδιογωμωσεις,υπαρχουν τα αναλογα θεματα.
    Οσοι εχετε εμπειριες για τις μακρινες τουφεκιες στα τρυγονια πειτε τες.

    Φιλικα θα το ξαναπω,το θεμα εδω ειναι ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΕ ΤΡΥΓΟΝΙΑ,μην γραφετε για τα φυσιγγια ,υπαρχουν αναλογα θεματα ανοιγμενα ρε παιδια.

    [font=”Comic Sans MS”]
    Κ ΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΕΥΓΩ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
    ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΗΤΑΝ ΓΕΜΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕC 2000
    ΠΥΡΙΤΙΔΑ SIDNA 3000 STA 24 GR ΣΚΑΓΙΑ ΝΟΥΜ 7 ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ ΔΙΑΣΠΩΜΕΝΗ ΣΕ ΤΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ.
    :( :angry: :angry: :( [/font]

    ΥΓ.Η ΣΥΝΤΑΓΗ Κ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ. :lol: :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #289861

    Ωραία σε πιάσαμε, ξεπέρασες το όριο. Τώρα να δεις τι θα ακούσεις…. :angry: :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #289854

    Ωραία σε πιάσαμε, ξεπέρασες το όριο. Τώρα να δεις τι θα ακούσεις…. :lol: :angry:

    [font=”Comic Sans MS”]
    Ε ΤΟΤΕ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΒΟΥΛΩΣΩ Τ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ!!!!

    :( :lol: :angry: :( [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    ΖακυνθοΣ στις #424856

    d20   170   me 33 skagia 2,3 xiliosta skagia 16 xil kalukas diafanos 616 kalpsouli   ceddit 20aris tapa 11 xiliosta kenos xwros apo ta skagia ston kaluka 58 xil kleisimo..   asteri0ides 6 ari 2 xiliosta relli bathos kai 2 noumero strifio cortini pezzoti,,,,  mono gia karampines me ola ta tsok,,,kai oles tis epoxes,,,,dokimasmeno 5 xronia se trigonia tsixles…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #424877

    d20 170 me 33 skagia 2,3 xiliosta skagia 16 xil kalukas diafanos 616 kalpsouli ceddit 20aris tapa 11 xiliosta kenos xwros apo ta skagia ston kaluka 58 xil kleisimo.. asteri0ides 6 ari 2 xiliosta relli bathos kai 2 noumero strifio cortini pezzoti,,,, mono gia karampines me ola ta tsok,,,kai oles tis epoxes,,,,dokimasmeno 5 xronia se trigonia tsixles…..

    το εχουμε ξαναπει οτι η  Dαγκωνει20  , αλλα φιλε γραψε και ενα ονομα να σε ξερουμε , ελα να γραψεις στις ιδιογομωσεις , φαινεσαι γρηγορο πιστολι , δεν πιστευω να εισαι ο φιλος μου ο Σακης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #424881

    d20 170 me 33 skagia 2,3 xiliosta skagia 16 xil kalukas diafanos 616 kalpsouli ceddit 20aris tapa 11 xiliosta kenos xwros apo ta skagia ston kaluka 58 xil kleisimo.. asteri0ides 6 ari 2 xiliosta relli bathos kai 2 noumero strifio cortini pezzoti,,,, mono gia karampines me ola ta tsok,,,kai oles tis epoxes,,,,dokimasmeno 5 xronia se trigonia tsixles…..

     

    το 1,70 μου φαινεται καπως βαρυ…ποσα χιλιοστα ρελιασες απο το αρχικο υψος του καλυκα ??

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων