BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,506 έως 2,520 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #466040

    Πολύ σωστός ο φίλος vagos-benelli1! (παρεπιμπτόντως πολύ πετυχημένο το παράδειγμα με την κούρνια της φάσσας )

    Μόνο που για να λέμε τα πράγματα σωστά το γνωστό όπλο λέγεται RPG κι όχι RBG.

    Προφανώς ο φίλος που το έγραψε βιαζόταν να ποστάρει και δεν το πρόσεξε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #466045

    Κούρνια φάσσας σίγουρα μπορεί.

    Άρμα μάχης μην ορκίζεσαι.

    Κανά M-113 το συζητάμε 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #466049

    Κούρνια φάσσας σίγουρα μπορεί.

    Άρμα μάχης μην ορκίζεσαι.

    Κανά M-113 το συζητάμε :)

    Για να το λες μαλλον θα ξερεις καλυτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    raffaello στις #466050

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>raffaello wrote:</div>
    και κατι αλλο.η βιδα εκει που ειναι το επανατατικο ελατηριο δεν ξεβιδωνει με τιποτα.μηπως βαζει καμια κολλα η benelli?

    Καλημερα Kαλο ειναι να μην βαλεις χερι σε αυτο το σημειο. Σου εχει παρει νερα ο σωληνας κοντακιου [τζαβετα]? Εαν ναι τοτε να το πας σε εναν τεχνιτη να στο καθαρισει και εαν πρεπει να σου αλλαξει ελατηριο.Επισης να κοιταξει εαν ο σωληνας εχει σκουριασει [μεταλικος] εσωτερικα.Εαν εχει αρπαξει σκουρια τοτε δυστηχως θελει αλλαγμα.Γενικα μετα απο 5+ χρονια χρησης καποια ελατηρια θελουν αντικατασταση.Ο σωληνας κοντακιου ειναι αποδεκτης ολων των καταλοιπων του οπλου + υγρασια ,εαν εχεις καποια υποψια για κατι να πας για ελενχο

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΚΣ ΑΧΑΡΝΩΝ Σ.Σ,Κ.Π

    </div>

    οχι δεν εχω κανενα προβλημα η υποψια,απλα ειπα να το βγαλω και να το καθαριζα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #466121

    Ευχαριστώ παιδια,

    Οι πρώτες ντουφεκιες (σε βαρέλι) ηταν δοκιμαστικες.
    Οι κατανομές απλά εξαιρετικές απο τα 35 μέτρα περίπου.
    Οσο για το ζυγισμα του, τελειο και το καινουργιο ξυλινο κοντάκι κάνει δουλεια παιδια!!

    Να είστε καλά.
    Θα τα λέμε απο εδώ πλέον.
    (raffaello power bore 66 cm)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466125

    Ευχαριστώ παιδια,

    Οι πρώτες ντουφεκιες (σε βαρέλι) ηταν δοκιμαστικες.
    Οι κατανομές απλά εξαιρετικές απο τα 35 μέτρα περίπου.
    Οσο για το ζυγισμα του, τελειο και το καινουργιο ξυλινο κοντάκι κάνει δουλεια παιδια!!

    Να είστε καλά.
    Θα τα λέμε απο εδώ πλέον.
    (raffaello power bore 66 cm)

    Φώτη καλημέρα! Θέλω μια χάρη αν μπορείς! Αν μπορείς να ζυγισεις το οπλο να μας πεις ακριβώς ποσο ειναι..ειναι το νέο Raffaello με το σύστημα progressive στο κοντάκι? 2000 ευρώ την πήρες? σε ρωτάω γιατι ψαχνόμαι και εγω για benelli..απλά αν ειναι το νέο Raffaello δεν υπαρχει στα Χανιά να το δοκιμάσω,και θα το δοκιμάσω στου Κυργια οταν ανεβώ Θεσσαλονίκη,γι αυτο σε ρωτάω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #466130

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>fotis wrote:</div>
    Ευχαριστώ παιδια,

    Οι πρώτες ντουφεκιες (σε βαρέλι) ηταν δοκιμαστικες.
    Οι κατανομές απλά εξαιρετικές απο τα 35 μέτρα περίπου.
    Οσο για το ζυγισμα του, τελειο και το καινουργιο ξυλινο κοντάκι κάνει δουλεια παιδια!!

    Να είστε καλά.
    Θα τα λέμε απο εδώ πλέον.
    (raffaello power bore 66 cm)

    Φώτη καλημέρα! Θέλω μια χάρη αν μπορείς! Αν μπορείς να ζυγισεις το οπλο να μας πεις ακριβώς ποσο ειναι..ειναι το νέο Raffaello με το σύστημα progressive στο κοντάκι? 2000 ευρώ την πήρες? σε ρωτάω γιατι ψαχνόμαι και εγω για benelli..απλά αν ειναι το νέο Raffaello δεν υπαρχει στα Χανιά να το δοκιμάσω,και θα το δοκιμάσω στου Κυργια οταν ανεβώ Θεσσαλονίκη,γι αυτο σε ρωτάω..

    Γιάννη αν δεν μπορέσω να το κάνω μέσα στην εβδομάδα, θα το ζυγίσω το Σαββατο που θα ξαναβγώ και θα σου απαντήσω.(το έχω μαζέψει και είμαι με την οικογένεια τώρα).Αυτό είναι.Με το σύστημα progressive και crio κάννη.Εχει πολύ όμορφα ξύλα.Αν έρθεις στην Αθήνα μπορείς να το δείς και στον Καλκατζάκο.Η αρχική του τιμή είναι 2250 αν θυμάμαι καλά.Αλλα με μετρητά μπορεις να το πάρεις πιο κάτω.Εγώ το χτύπησα 1870 ευρώ.Υπάρχει και η απλή (μαυρη) αλλα η κάνη δεν είναι crio.Εκεί υπάρχει μια διαφορά της τάξης των 250-300 ευρώ.Και τα ξύλα της απλής είναι πιο απλά.Χωρίς πολλά νερά.Εχουν μεγάλη διαφορά στα ξύλα η απλή με την crio.Αν δεν σε νοιάζουν αυτά, και η απλή έχει πάρει καλές κριτικές.Τα ίδια όπλα είναι.Εμένα προσωπικα μου καθόταν καλλίτερα απ όλες που επώμησα.Δίνω μεγάλη έμφαση και στην αισθητική του όπλου.Μου αρέσει πολύ το παραδοσιακό.Νομίζω πως έχουν ταιριάξει επιτυχώς την σύγχρονη τεχνολογία με το παραδοσιακό.Οτι χρειαστείς πες μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466134

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιαννης-Χανια wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>fotis wrote:</div>
    Ευχαριστώ παιδια,

    Οι πρώτες ντουφεκιες (σε βαρέλι) ηταν δοκιμαστικες.
    Οι κατανομές απλά εξαιρετικές απο τα 35 μέτρα περίπου.
    Οσο για το ζυγισμα του, τελειο και το καινουργιο ξυλινο κοντάκι κάνει δουλεια παιδια!!

    Να είστε καλά.
    Θα τα λέμε απο εδώ πλέον.
    (raffaello power bore 66 cm)

    Φώτη καλημέρα! Θέλω μια χάρη αν μπορείς! Αν μπορείς να ζυγισεις το οπλο να μας πεις ακριβώς ποσο ειναι..ειναι το νέο Raffaello με το σύστημα progressive στο κοντάκι? 2000 ευρώ την πήρες? σε ρωτάω γιατι ψαχνόμαι και εγω για benelli..απλά αν ειναι το νέο Raffaello δεν υπαρχει στα Χανιά να το δοκιμάσω,και θα το δοκιμάσω στου Κυργια οταν ανεβώ Θεσσαλονίκη,γι αυτο σε ρωτάω..

    Γιάννη αν δεν μπορέσω να το κάνω μέσα στην εβδομάδα, θα το ζυγίσω το Σαββατο που θα ξαναβγώ και θα σου απαντήσω.(το έχω μαζέψει και είμαι με την οικογένεια τώρα).Αυτό είναι.Με το σύστημα progressive και crio κάννη.Εχει πολύ όμορφα ξύλα.Αν έρθεις στην Αθήνα μπορείς να το δείς και στον Καλκατζάκο.Η αρχική του τιμή είναι 2250 αν θυμάμαι καλά.Αλλα με μετρητά μπορεις να το πάρεις πιο κάτω.Εγώ το χτύπησα 1870 ευρώ.Υπάρχει και η απλή (μαυρη) αλλα η κάνη δεν είναι crio.Εκεί υπάρχει μια διαφορά της τάξης των 250-300 ευρώ.Και τα ξύλα της απλής είναι πιο απλά.Χωρίς πολλά νερά.Εχουν μεγάλη διαφορά στα ξύλα η απλή με την crio.Αν δεν σε νοιάζουν αυτά, και η απλή έχει πάρει καλές κριτικές.Τα ίδια όπλα είναι.Εμένα προσωπικα μου καθόταν καλλίτερα απ όλες που επώμησα.Δίνω μεγάλη έμφαση και στην αισθητική του όπλου.Μου αρέσει πολύ το παραδοσιακό.Νομίζω πως έχουν ταιριάξει επιτυχώς την σύγχρονη τεχνολογία με το παραδοσιακό.Οτι χρειαστείς πες μου.

    Οκ σε ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #466151

    σε ρωτάω γιατι ψαχνόμαι και εγω για benelli

    αν θελεις την ταπεινη μου γνωμη , ψαξε βρες μια μεταχειρισμενη supersport με 76 κανη και 18,4 αυλο , βαλτης ένα carlsons 3 αστερια , φτιαξε ένα κοντακι κουστουμι στα μετρα σου , και πλεον θα εχεις όχι οπλο , αλλα RPG κανονικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #475396

    Τελικά ποια είναιτα θετικά και ποια τα αρνητικά μιας κάννης Crio;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #476082

    Τελικά έκανε την εμφάνισή του το πολυαναμενόμενο!!!

    Shot the new Benelli 828 field O/U today at Shot Show media day. Very fast, nimble. Ingenious recoil absorption system….

    Gepostet von Shotgun Life am Montag, 19. Januar 2015

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #479562

    Μια και τελειωσε η φετινη κυνηγετικη περιοδος κανω το απολογισμο για την καινουργια μου vinci στην εκδοση supersport. Ενα οπλο που ή σου αρεσει ή σε χαλαει απο την αρχη.
    Παρα την καζουρα των φιλων την πηρα γιατι την γουσταρα.
    Με το που την αγορασα πηγα και δοκιμασα το οπλο σε πινακα για να δω που παει η ντουφεκια μου. Με τα λυπης μου ειδα πως εφευγα και πολυ. Ετσι ενω το οπλο ηταν 5 ημερων εφυγε για αθηνα στο big hunter το οποιο ειναι μαλλον το μονο που μπορει να γυρισει το κοντακι το comfort σε benelli.
    Αφου ετοιμαστηκε το οπλο βγηκε για κυνηγι.
    Κυνηγησα περδικες και μπεκατσες ως επι των πλειστων καθως και τσιχλες σε περπατητο τους τελευταιους μηνες αναλογα τον καιρο γιατι μας ελιωσε στην βροχη.
    Το οπλο ειναι φωτια.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστα στους κατοχους τους τα κοντακια των βενελι, με τις κρυο καννες, αλλα εγω πηρα φωτια.
    Στο περπατητο με 4* τσοκ τις εκαιγα σε μακρινες αποστασεις. Το περασμενο σαββατο 21/2 στο περπατητο, εσπασα μια προκαταλειψη μου οσων αφορα τα τσοκ. Παντα κυνηγαγα με κυλινδρο ολα τα κυνηγια. Οποτε οταν εμπαινε κανα πιο στενο, ειχα την αισθηση οτι θα σηκωθει πιο κοντα κατι και θα φυγει. Βεβαια η vinci στις δοκιμες στον πινακα εδειχνε πως εβγαζε μισο * πιο στενη ντουφεκια απο το franci το δικανο μου.
    Εβαλα δειλα λοιπον το 3* να δουμε τι γινεται.
    Το χαρηκα. Τα οριακα πουλια που τα επερνα με το 4* τωρα τυγανιζονταν. Οσο εριχνα και εβλεπα το πουλι να το παιρνει πιο πυκνη τουφεκια, τοσο φτιαχνομουν. Μεχρι το σημειο που επιασα σε ενα συγκεκριμενο σημειο που τα πουλια βγαινουν το πολυ 20μ και τα κοντινα στα 5. Αντισταθηκα στο πειρασμο και δεν το εβγαλα απο πανω. Ε τι να σας πω μετα,δεν εφυγε καμια, απλα τα πουλια δεν μαδιοντουσαν. Ελιωσα τουλαχιστον 5 πουλια.
    Αφου λοιπον ενιωσα τα πανω μου και αφου ενεδωσα στα πειραγματα της παρεας οτι ημουν τυχερος και οτι ηταν η μερα μου, το τελευταιο σαββατο 28/2 εβαλα επανω το 2*.
    Γιανα μην το πολυλογο. Το αποτελεσμα ειναι να μην φευγουν πουλια ουτε στις σφηνες.Το 2* εμεινε επανω και επεσε πολυ καλαμπουρι απο το πουπουλο που σηκωνοταν οταν επεφτε μπαμ.
    Ο σκοπος του συγκεκριμενου ποστ ειναι να βαλω λιγο στη θεση του τα πραγματα για το συγκεκριμενο οπλο.
    Το οπλο εχει φοβερη αισθηση κατα τον πυροβολισμο, το λακτισμα ειναι σαφως μειωμενο σε σχεση με το προηγουμενο comfort , σε σημειο που εγω ειμαι ευαισθητος στο θεμα λακτισμα, να εχω ριξει 6 κουτια μαζεμενα το σαββατο και να μην εχω καταλαβει τιποτα. Οταν για 2 λεπτα μεχρι να βρει μια τσιχλα ενα φιλαρακι μου εδωσε να κρατω την 302 του,και ντουφεκισα μια τσιχλα εκεινη την ωρα, η διαφορα στο λακτισμα ηταν πανω απο αισθητη.
    Ουτε μια εμπλοκη, ουτε κατι το προβληματικο. Και μια αλλη επισυμανση. Το οπλο επειδη εχει ματ καννη και συνηθως απο οτι διαβαζω ειναι και επιρεπης στη σκουρια, οταν γυριζα απο το κυνηγι, την σκουπιζα με ενα λαδωμενο πανακι. Το εσωτερικο της ομως δεν το ειχα καθαρισει ολη την σεζον.
    Το σαββατο αφου φαγαμε νερο αρκετο την εκανα βιδες για να την καθαρισω. Λυνοντας το κλειστρο απο τον κορμο της και κοιταζοντας το εσωτερικο της καννης εμεινα εκπληκτος απο το ποσο λιγη καπνα ειχε η καννη. Με ενα πανακι και λιγο περασμα της βεργας χωρις συρματοβουρτσα η καννη εσωτερικα ελαμπε.
    Επιβεβαιωθηκε για μια φορα αυτο που λενε οι καλυτεροι σκοπευτες απο εσενα, οτι οπως και να ειναι το τσοκ, αν η ντουφεκια ειναι κεντρο, το πουλι θα πεσει. Απλα θα το χαλασει λιγο η ντουφεκια.
    Αν καποιος θελει περισοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο οπλο, τωρα μετα απο μια σεζον, μπορω να του πω οτι θελει….
    υγ. Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα οι προχθεσινες ντουφεκιες ειναι ακομα νωπες και οι δηλωσεις στο τι εχουν να παθουν οι περδικες στην επομενη σεζον, δινουν και περνουν στην παρεα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #479580

    Το χαρηκα. Τα οριακα πουλια που τα επερνα με το 4* τωρα τυγανιζονταν

    αυτό το τηγανισμα που εγραψες πολύ μου αρεσε , κατι μου θυμισε από τα παλια …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #479582

    Τελικά ποια είναιτα θετικά

    μονο θετικα εχει Χρηστο , την πουλησες την κουδουνιστρα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #479595

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>johnvor wrote:</div>
    Το χαρηκα. Τα οριακα πουλια που τα επερνα με το 4* τωρα τυγανιζονταν

    αυτό το τηγανισμα που εγραψες πολύ μου αρεσε , κατι μου θυμισε από τα παλια …..

    ετσι ετσι…. B-)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,506 έως 2,520 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων