Επικίνδυνο Φυσίγγι Προσοχή!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 120 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #279604

    συναδελφε δεν με ενδιαφερει αν ειναι καλοι ανθρωποι ετσι κιαλλιως δεν θα τους παντρευτουμε επαγγελματιες ομως σιγουρα δεν ειναι δεχομαι την αστοχια υλικου ακομα και απο εναν κολοσσο οπως ειναι η nobel sport αλλα να κλεινουμε τα αυτια μας σε ενα θεμα που το συζηταει ολη αγορα και τα μεγαλα μαγαζια το ξερουν δεν θελω να γραξω ονοματα αλλα απο περσι το εχω ακουσει σε 2 τετοια μαγαζια ενα στην αθηνα και ενα στον πειραια που μου ειπαν οτι τους εχουν μεταφερει το προβλημα απο τους πελατες τους και να μην κανουν τιποτα ε αυτο παει πολυ :huh: συγνωμη για το υφος της γραφης μου αλλα οσο σκεφτομαι τι μπορει να μου ειχε συμβει εκεινη την μερα που μου εμεινε ο καλυκας στο δικανο τοσο φουντωνω :blink:

    1.Για σοβαρους ανθρωπους εγραψα( για τον εισαγωγεα κι αυτο διοτι εχω προσωπικη αποψη)
    2.Να κλεινουμε τα αυτια μας??? Το οτι αναφερεται σε δημοσιο φορουμ δε νομιζω οτι συνηγορει σε αυτο που αναφερεις… Προφανως εσυ μιλας για τροπους αντιμετωπισης…
    3. Παω πασσο στο οτι σου συνεβη κι εσενα και συνεπως γι αυτο και γραφεις εντονα..(αλλωστε ο γραπτος λογος κι οταν δεν ξερεις τον αλλον μπορει να γινει παρεξηγησιμος)

    ΥΓ Θεωρω εκ των προτερων οτι απαντω σε σοβαρο ανθρωπο … γι αυτο και απανταω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #279594

    1.Για σοβαρους ανθρωπους εγραψα( για τον εισαγωγεα κι αυτο διοτι εχω προσωπικη αποψη)
    2.Να κλεινουμε τα αυτια μας??? Το οτι αναφερεται σε δημοσιο φορουμ δε νομιζω οτι συνηγορει σε αυτο που αναφερεις… Προφανως εσυ μιλας για τροπους αντιμετωπισης…
    3. Παω πασσο στο οτι σου συνεβη κι εσενα και συνεπως γι αυτο και γραφεις εντονα..(αλλωστε ο γραπτος λογος κι οταν δεν ξερεις τον αλλον μπορει να γινει παρεξηγησιμος)

    ΥΓ Θεωρω εκ των προτερων οτι απαντω σε σοβαρο ανθρωπο … γι αυτο και απανταω

    1.εφοσον ειναι σοβαρος ανθρωπος γιατι δεν ανακαλαισε μια παρτιδα φυσιγγιων που αποδηδηγμενα εχει προβλημα και εξακολουθει να βρισκεται στα ραφια των μαγαζιων απο την στιγμη μαλιστα που λογω της επαγγελματικης μου ιδιοτητας ξερω οτι αποκλειται το εργοστασιο να μην δεχτει να καλυψει την ζημια 2.το κλεινουμε τα αυτια μας παει στους σοβαρους ανθρωπους (πωλητες,διευθυντες,εργοδοτες) της εταιρειας που αντιπροσωπευει αυτα τα φυσιγγια και οχι σε εμας που γραφουμε της εμπειριες μας για την αγαπημενη δραστηριοτητα μας υγ. το οτι δειχνω τετοια ευαισθησια για την ασφαλεια των συναδελφων μου αλλα και φυσικα του εαυτου μου νομιζω οτι δειχνει σοβαροτητα :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #182405

    Φιλε εγω αν ημουν στην θεση σου και παθαινα τετοιο πραγμα θα εβγαζα φωτο το φυσιγγι και θα εστελνα ενα mail στην nobel sport
    θα τους ελεγα τι επαθα και οτι,,,,, θα σας κανω μηνυση γιατι παραγετε φυσιγγια επικινδυνα φυσιγγια για την σωματικη μου ακεραιοτιτα
    εχω κρατηση το κουτι με τα ελατωματικα φυσιγγια για να μπορω να αποδειξω αυτα που λεω και θα κινησω ολες της νομιμες διαδηκασιες
    και θα ενημερωσω ολα τα κυνηγετικα φορουμ στην ελλαδα για το συμβαν

    Αυτο θα εκανα φιλε και θα σου ελεγα εγω μετα πως θα εδινε σημασια η nobel sport

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #279591

    1.εφοσον ειναι σοβαρος ανθρωπος γιατι δεν ανακαλαισε μια παρτιδα φυσιγγιων που αποδηδηγμενα εχει προβλημα και εξακολουθει να βρισκεται στα ραφια των μαγαζιων απο την στιγμη μαλιστα που λογω της επαγγελματικης μου ιδιοτητας ξερω οτι αποκλειται το εργοστασιο να μην δεχτει να καλυψει την ζημια 2.το κλεινουμε τα αυτια μας παει στους σοβαρους ανθρωπους (πωλητες,διευθυντες,εργοδοτες) της εταιρειας που αντιπροσωπευει αυτα τα φυσιγγια και οχι σε εμας που γραφουμε της εμπειριες μας για την αγαπημενη δραστηριοτητα μας υγ. το οτι δειχνω τετοια ευαισθησια για την ασφαλεια των συναδελφων μου αλλα και φυσικα του εαυτου μου νομιζω οτι δειχνει σοβαροτητα :huh:

    θεση+αντιθεση=συνθεση :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #279577

    Φιλε εγω αν ημουν στην θεση σου και παθαινα τετοιο πραγμα θα εβγαζα φωτο το φυσιγγι και θα εστελνα ενα mail στην nobel sport
    θα τους ελεγα τι επαθα και οτι,,,,, θα σας κανω μηνυση γιατι παραγετε φυσιγγια επικινδυνα φυσιγγια για την σωματικη μου ακεραιοτιτα
    εχω κρατηση το κουτι με τα ελατωματικα φυσιγγια για να μπορω να αποδειξω αυτα που λεω και θα κινησω ολες της νομιμες διαδηκασιες
    και θα ενημερωσω ολα τα κυνηγετικα φορουμ στην ελλαδα για το συμβαν

    Αυτο θα εκανα φιλε και θα σου ελεγα εγω μετα πως θα εδινε σημασια η nobel sport

    ayto prepei na ginei

    les kai ta piromaxika einai kalamakia

    den variese dld as vgei kai mia skarth partida

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    SKOTT στις #182407

    Εγγύηση τραπέζης για τα φυσίγγια
    Λίγοι γνωρίζουν ότι πριν από 500 χρόνια τα κυνηγετικά όπλα ήταν πιο επικίνδυνα για τον χρήστη τους παρά για τον στόχο! Μάλιστα, ήταν τόσο επικίνδυνα, που στις περισσότερες χώρες της Κεντρικής Ευρώπης που κατείχαν τα πρωτεία στην οπλοκατασκευή, τα δοκίμαζαν πρώτα οι… θανατοποινίτες.

    Το αξιοπερίεργο είναι ότι οι βασιλείς της εποχής υποχρέωναν τις εταιρείες να τεθούν υπό τον έλεγχο ανεξάρτητων επιτροπών, για να προστατεύσουν τους πολίτες από τους τραυματισμούς.

    Στην τότε Αυστρο-Ουγγαρία ο αυτοκράτορας Μαξιμιλιανός ήταν ο πρώτος που μίλησε για προστασία των κυνηγών από τα επικίνδυνα όπλα και φυσίγγια. Η συνέχεια ήταν αναμενόμενη από όλα τα κράτη που κατασκεύαζαν όπλα. Στην Αγγλία το 1637, στο Βέλγιο το 1672 και στη Γαλλία το 1810, τέθηκαν οι βάσεις της ασφάλειας των όπλων και πυρομαχικών.

    Στην αυστρο-ουγγρική αυτοκρατορία το 1891 ψηφίστηκε νόμος για τον έλεγχο όλων των όπλων της χώρας και την επιβεβαίωση της δοκιμής με την ανάλογη σφραγίδα. Το 1911 Αυστρία, Βέλγιο, Ουγγαρία, Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία, συμφώνησαν για την ενιαία διαδικασία πιστοποίησης και τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Αυτή την παράδοση 118 χρόνων συνεχίζει έως σήμερα η Τράπεζα Δοκιμών της Βουδαπέστης, την οποία είχαμε την τύχη να επισκεφτούμε την προηγούμενη εβδομάδα, γνωρίζοντας έναν άγνωστο για την Ελλάδα -αλλά χρησιμότατο για τους κατόχους κυνηγετικών όπλων- κόσμο.

    Με τη βοήθεια του τεχνικού διευθυντή της Ουγγρικής Επιτροπής Δοκιμών, μάθαμε πολλά για το ζητούμενο της ασφάλειας του χρήστη όπλων. Ο Εμίλ Χάμζα, μας ξενάγησε στο κτίριο της Τράπεζας Δοκιμών της Ουγγαρίας, όπου εκτός από τις δοκιμές όπλων και φυσιγγίων και την πιστοποίησή τους, αυτός ο ανεξάρτητος οργανισμός αναλαμβάνει να διερευνήσει από κυνηγετικά ατυχήματα έως αστυνομικές υποθέσεις.

    Επίσης, αν κάποιος πολίτης θέλει να επισκευάσει το όπλο του ή να κατασκευάσει εξαρχής νέο, πρέπει να πιστοποιηθεί από την Τράπεζα Δοκιμών, ότι το όπλο είναι ασφαλές και μετά η αστυνομία εκδίδει άδεια. Αλλά και ιδιώτες μπορούν να δοκιμάζουν τα φυσίγγια που γεμίζουν οι ίδιοι για το αν τηρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας.

    Η Τράπεζα Δοκιμών ενημερώνει τους υπεύθυνους ασφαλείας για τα νέα όπλα και φυσίγγια που κυκλοφορούν στην αγορά, ενώ δοκιμάζει τη διάτρηση σε αλεξίσφαιρα προϊόντα. Τέλος, διδάσκουν στη Σχολή Οπλουργών που λειτουργεί στην ουγγρική πρωτεύουσα. Ενας οργανισμός τόσο χρήσιμος στην πράξη, που όμως δεν δημιουργήθηκε ποτέ στην Ελλάδα από την γραφειοκρατική δημόσια διοίκηση.

    Πιστοποίηση C.Ι.Ρ.
    Μάλιστα, η Ουγγαρία μετά το τέλος του Β Παγκοσμίου Πολέμου, δεν είχε καθόλου παραγωγή όπλων, παρά μόνο κυνηγετικά φυσίγγια από το 1954 και μετά. Το κρατικό εργοστάσιο είχε παραγωγή 55 εκατομμυρίων κυνηγετικών φυσιγγίων με χάρτινους κάλυκες και εξαγωγές σε πολλές χώρες. Το 1974 ο πρόεδρος της C.I.P. ήταν Ούγγρος, ενώ το 1976 η ετήσια συνέλευση της C.I.P. αποδέχτηκε την ουγγρική πρόταση για τη δοκιμή και την πιστοποίηση και των κυνηγετικών φυσιγγίων από τις χώρες-μέλη. Από τότε, τα κυνηγετικά φυσίγγια δεν εισάγονται σε καμία χώρα αν δεν φέρουν τα διακριτικά της πιστοποίησης από την C.I.P.

    «Η κάννη έχει τα κατώτατα όρια αντοχής της και τα φυσίγγια τα ανώτερα όριά τους. Αυτά τα δύο πρέπει να συνδυάζονται». Μ αυτά τα απλά λόγια ο τεχνικός διευθυντής κ. Χάμζα, συμπύκνωσε το νόημα της λειτουργίας μιας Τράπεζας Δοκιμών. Στόχος, πρώτα και πάνω απ όλα η ασφάλεια του χρήστη, αφού η επίτευξη αυτού του στόχου θα φέρει υποχρεωτικά και την ποιότητα κατασκευής.

    Ποιοτικά φυσίγγια
    Μ αυτόν τον τρόπο η Διεθνής Επιτροπή Δοκιμών κατόρθωσε να επιβάλει στους κατασκευαστές όπλων και φυσιγγίων, την κατασκευή πιο ποιοτικών προϊόντων, με ομοιογενή χαρακτηριστικά. Σύμφωνα με τον κ. Χάμζα, ένα και μόνο φυσίγγι από το κουτί των 25 να έχει λάθος διαστάσεις, θα δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στον κυνηγότοπο, αν χρειαστεί να βγει από τη θαλάμη και δεν το πετάνε οι εξολκείς. Και όταν λέμε λάθος διαστάσεις, μιλάμε για δέκατα του χιλιοστού!

    Γι αυτό στα εργαστήρια της ουγγρικής Τράπεζας Δοκιμών, τα μηχανήματα ακριβείας είναι δεκάδες, με στόχο τον εντοπισμό της παραμικρής λεπτομέρειας που θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στον κυνηγό. Φανταστείτε τη σημασία των βασικών υλικών, όπως η πυρίτιδα, στη δημιουργία ασφαλών φυσιγγίων. Η C.I.P. στην αναζήτηση της ασφάλειας του κυνηγετικού φυσιγγίου ζητάει αυστηρές παραμέτρους στην παραγωγή του, που εξασφαλίζουν σταθερές πιέσεις σε όλη την παραγωγή.

    Στα φυσίγγια -όπως και στα όπλα- η διαδικασία είναι αυστηρή και προδιαγεγραμμένη. Οι διαστάσεις, οι πιέσεις και οι ταχύτητες περνάνε από εξαντλητικές δοκιμασίες με μηχανές ακριβείας.

    Ο υπερσύγχρονος βλητικός σταθμός λειτουργεί με αισθητήρα μεγάλης ευαισθησίας, που ελέγχεται διαρκώς σε ειδική συσκευή. Η σταθερή θερμοκρασία των φυσιγγίων και του θαλάμου δοκιμής εξασφαλίζουν σωστές μετρήσεις στο πρόγραμμα επεξεργασίας των στοιχείων από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή του σταθμού. Ζυγαριές ακριβείας, φασματοσκόπια και εργαστηριακοί έλεγχοι του φυσιγγίου, θεωρούνται εκ των ουκ άνευ.

    Για τις εταιρείες από άλλες χώρες που θέλουν να πιστοποιήσουν τα προϊόντα τους, ώστε να μπορούν να εξαχθούν, οι έλεγχοι πολλαπλασιάζονται σε κάθε παρτίδα παραγωγής με συγκεκριμένα δείγματα. Εκτός από τον έλεγχο λειτουργίας του εργοστασίου από τις μηχανές, γίνονται έλεγχοι των γνώσεων των εργαζομένων και της εκπαίδευσής τους στη σωστή πρακτική της παραγωγής. «Ελέγχουμε, με επιτόπιους ελέγχους, ότι οι δυνατότητες μέτρησης στον βλητικό σταθμό της κάθε εταιρείας είναι πραγματικές και ποιοτικές. Δηλαδή, τη δυνατότητα του προσωπικού της εταιρείας να κρίνει τα βλητικά αποτελέσματα των δοκιμών και να μπορεί να διορθώνει τα λάθη», τόνισε ο κ. Χάμζα.

    Η περιήγησή μας στα εργαστήρια της ουγγρικής Τράπεζας Δοκιμών ήταν ένα ανοιχτό βιβλίο γνώσης, αφού μαζί μας ήταν ο κ. Ιστβάν Στάτζκο, ένας μεγάλος γνώστης της βλητικής και των φυσιγγίων, φανατικός κυνηγός, πρώην προπονητής των εθνικών ομάδων σκοποβολής, συγγραφέας βιβλίων για τα φυσίγγια και τεχνικός υπεύθυνος και σύμβουλος της C.Ι.Ρ.

    Αυτό που εύκολα μπορεί να κατανοήσει κανείς είναι ότι οι τράπεζες δοκιμών παρέχουν στον κυνηγό την εγγύηση ότι το προϊόν που χρησιμοποιεί, είτε είναι όπλο είτε είναι φυσίγγι, είναι ασφαλές στη χρήση του και ποιοτικό στην κατασκευή του. Την πιστοποίηση της Τράπεζας Δοκιμών της Βουδαπέστης διαθέτουν πλέον τα ελληνικά φυσίγγια Lambro.

    ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ;
    Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ενός όπλου κατά την πυροδότηση είναι… τόσο ελάχιστος που εντυπωσιάζει από την ισχύ που παράγει. Μια βολή ενός όπλου αντιστοιχεί σε 4 έως 6 χιλιοστά του δευτερολέπτου. Στις 200 βολές ένα όπλο έχει «λειτουργήσει» ένα δευτερόλεπτο, ενώ στις 1.000 βολές το όπλο μας έχει λειτουργήσει μόλις 5 δευτερόλεπτα!

    Σε αντιδιαστολή, η ισχύς που παράγει ένα όπλο αν μετρηθεί σε ιπποδύναμη αυτοκινήτου, είναι 90 ίπποι για ένα πιστόλι, 150 ίπποι για ένα κυνηγετικο όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Jim63 στις #182410

    πριν δυο χρονια ακριβως το ιδιο επαθα και εγω με τα συγκεκριμενα φυσιγγια και δεν τα ξαναερειξα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #279566

    Και εγώ την είχα πάθει πέρσι με τα πυρκαλ τα κόκκινα των 30 γραμμάριων :blink:

    Κι εγώ επίσης. 1 φυσίγγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #182411

    Απλα απαραδεκτο!
    Ουτε σε φθηνα φυσιγγια σε κατασκευαστη στην επαρχία δεν συμβαινει αυτό.

    Απο την άλλη όμως αν ο κάλυκας προφανως έχει το πρόβλημα(πριν γεμιστει) , τότε να περιμενουμε και απο αλλους κατασκευαστές να δημιουργήσει το ίδιο πρόβλημα, μιας και πολλοι φυσικα χρησιμοποιουν καλυκες της Nobelsport.

    Για μενα πρόκειται για 2 φορες εγκληματική αδιαφορία.

    1ον Γιατι αυτό σημαινει ή ελλειψη ελέγχου ποιότητας στο εργοστάσιο,ή λαθος διαδικασία ελέγχου(π.χ συχνοτητα δειγματοληψίας) ή (το πιο πιθανο) αδιαφορία για τα λίγα ελαττωματικά παραπανω που ανιχνευτηκαν-και αρα μη συμμορφωση στις επομενες παρτιδες με βαση τις προδιαγραφες ποιοτητας.

    2ον Γιατι μιας και υπάρχουν απο περυσι όπως λέτε αναφορες απο πολλους κυνηγούς για το ιδιο προβλημα, και το ξερουν τα καταστήματα -αρα το μετεφεραν και στον εισαγωγέα ο οποιος αδιαφόρησε για τη σωματικη μας ακεραιοτητα.

    Αυτα που γραφω για το ελεγχο ποιοτητας δεν ειναι επιστημονικες φιλοσοφιες ,αλλά η βασική διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθείται απο καθε σοβαρο κατασκευαστή που σεβεται τον ευαυτό του και τους πελάτες του.-Ποσο μαλλον μια μεγαλη εταιρια σαν τη nobesport.

    Φυσικα ο Ελεγχος Ποιοτητας στην πραγωγικη διαδικασία είναι μια ολοκληρη επιστήμη ,και καθε επιτυχημενος κατασκευαστης στον κοσμο τον εφαρμοζει με αυστηρη-θρησκευτικη ευλαβια.

    Βεβαια λαθη γίνονται και απο σοβαρους κατασκευαστές.Προσφατο παραδειγμα η TOYOTA ,η οποια δεν εκανε τουμπεκι για να αποφυγει τον ντορο,αλλά αλλα εβαλε βαθια το χερι στην τσεπη και εκανε ανακληση εκατομύρια οχήματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #182413

    Επειδή αναφέρατε ποιοτικό έλεγχο
    Ο ποιοτικος έλεγχος γίνεται ξεχωριστά σε κάθε κομματι της παραγωγής.
    Δηλαδή καλύκας καψυλιο πυρίτιδα κτλ
    Στο κέλυφος του καλυκα χρησιμοποιούνται μεγάλοι συντελεστές ασφαλειας και η αστοχία του δείχνει χαμηλής ποιότητας υλικά και ανευθυνότητα
    Το θέμα είναι σοβαρό
    Είναι σαν να παίρνεις αυτοκίνητο και να σπάει ο άξονας στα καλά καθουμενα
    Κώστα μην πετάς το κουτί και πανε αύριο και ανέφερε το στον εμπορα που το πήρες
    Μην του το δώσεις όμως να το κρατήσει επικοινώνησε και με την νοβελσπορτ
    Μια τόσο μεγάλη εταιρία σίγουρα δεν θα κανεί την πάπια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #279549

    Απλα απαραδεκτο!
    Ουτε σε φθηνα φυσιγγια σε κατασκευαστη στην επαρχία δεν συμβαινει αυτό.

    Απο την άλλη όμως αν ο κάλυκας προφανως έχει το πρόβλημα(πριν γεμιστει) , τότε να περιμενουμε και απο αλλους κατασκευαστές να δημιουργήσει το ίδιο πρόβλημα, μιας και πολλοι φυσικα χρησιμοποιουν καλυκες της Nobelsport.

    Για μενα πρόκειται για 2 φορες [b]εγκληματική αδιαφορία.[/b]

    [b]1ον [/b]Γιατι αυτό σημαινει ή ελλειψη ελέγχου ποιότητας στο εργοστάσιο,ή λαθος διαδικασία ελέγχου(π.χ συχνοτητα δειγματοληψίας) ή (το πιο πιθανο) αδιαφορία για τα λίγα ελαττωματικά παραπανω που ανιχνευτηκαν-και αρα μη συμμορφωση στις επομενες παρτιδες με βαση τις προδιαγραφες ποιοτητας.

    [b]2ον [/b]Γιατι μιας και υπάρχουν απο περυσι όπως λέτε αναφορες απο πολλους κυνηγούς για το ιδιο προβλημα, και το ξερουν τα καταστήματα -αρα το μετεφεραν και στον εισαγωγέα ο οποιος αδιαφόρησε για τη σωματικη μας ακεραιοτητα.

    Αυτα που γραφω για το ελεγχο ποιοτητας δεν ειναι επιστημονικες φιλοσοφιες ,αλλά η βασική διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθείται απο καθε σοβαρο κατασκευαστή που σεβεται τον ευαυτό του και τους πελάτες του.-Ποσο μαλλον μια μεγαλη εταιρια σαν τη nobesport.

    Φυσικα ο Ελεγχος Ποιοτητας στην πραγωγικη διαδικασία είναι μια ολοκληρη επιστήμη ,και καθε επιτυχημενος κατασκευαστης στον κοσμο τον εφαρμοζει με αυστηρη-θρησκευτικη ευλαβια.

    Βεβαια λαθη γίνονται και απο σοβαρους κατασκευαστές.Προσφατο παραδειγμα η TOYOTA ,η οποια δεν εκανε τουμπεκι για να αποφυγει τον ντορο,αλλά αλλα εβαλε βαθια το χερι στην τσεπη και εκανε ανακληση εκατομύρια οχήματα.

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #279532

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ :blink:

    Τελικά όσο περνάει η ώρα τόσο τα περιστατιικά αυξάνονται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #279527

    ένας παραπάνω λόγος να χρησιμοποιούμε δίκαννα και μονόκαννα :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Panos franchi στις #182420

    καλησπερα παιδια,οντως ηταν να κανει καποιος την αρχη……
    εμενα μου ετυχε σε δικαννο να σφηνωνουν τα φυσιγγια
    μετα το σκασιμο και σε φυσιγγια του ιδιου κουτιου
    να μην μπαινουν καν στις θαλαμες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    anixneftis069 στις #182422

    Επειδη λιγο-πολυ σχεδον οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε αντιμετωπισει διαφορα περιστατικα με τα καθε λογης φυσιγγια που κυκλοφορουν στο εμποριο ..εχουμετην υποχρεωση,πρωτα στον εαυτο μας να ειμαστε ασφαλεις και να διαλεγουμε καλα φυσιγγια για τα την δραστηριοτητα μας.
    Προσωπικα φιλοι μου εχω κατασταλαξη εδω και πολυ καιρο σε μαρκα φυσιγγιων και αυτα ειναι τα B&P με τα οποια πραγματικα δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα στα 5-6 χρονια που τα ριχνω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 120 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων