FABARM CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 350 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #420973

    Ετσι ελεγα κι εγω στην αρχη οταν πηρα την xlr5.θυμαμαι ημουν μεταξυ 391 urika και αυτην…benelli ειχα 2 ηδη στον οπλοβαστο μου και ενα 525 και ειχα πει θα κλεισω τα αυτια μου σε οτι ακουγα για τις παλιες fabarm μιας και ειχα περιθωριο και να μην εβγαινε καλο να εχω αλλα οπλα…Τελικα πηρα τοτε την αποφαση και την πηρα στην αρχη εχοντας εντονα στο μυαλο μου “μηπως επρεπε να παρω τη urica?” Τελικα ασχετα με το οτι η urica ειναι πολυ καλο οπλο, εκανα τη σωστη επιλογη και απο κει που την αγορασα ως δευτερο οπλο ισως και τριτο εγινε πρωτο πολυ γρηγορα. Οι επιτυχιες μου στο κυνηγι περισσοτερες και προβλημα ευτυχως κανενα 5 χρονια περιπου τωρα. Δεν θεωρω φημη με τιποτα το οτι η φαμπραρμ εχει καλη καννη, οπως επισης και για αλλα οπλα πχ benelli ποιοτητα μηχανισμου κλπ.Για μενα χωρις φωτια δεν υπαρχει καπνος αλλα ουτε και συμπτωσεις υπαρχουν…Οταν εισαι ευχαριστημενος οφειλεις να το πεις


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420974

    Το θέμα είναι ότι αυτό που κάνει η fabarm δεν αποτυπώνεται στον πίνακα. Δεν ξέρω τι κάνει και πως το κάνει, αλλά είχα πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας και κοντά και μακριά και δεν μπορώ να πω ότι τα όπλα που έχω δεν μου ερχόντουσαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #420975

    Ευχομαι καλοριζικο και πιστευω θα το χαρεις.Αφου σε πηγε καλα απο την αρχη να ξερεις πως η ψυχολογια οπως πολυ σωστα λεει και ο φιλος μου ο Μακης θα σε βοηθησει ακομα περισσοτερο στη συνεχεια. Ειναι πολυ σημαντικο να σηκωνεις το οπλο και να λες τωρα το πηρα πχ το πουλι η καπνισα τον δισκο. Μια καλη καννη και ενα καλο κοντακι δεν δινει μονο αποτελεσματα, δινει και αυτοπεποιθηση στον σκοπευτη και αυτο κατ εμε ειναι το πιο σημαντικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #420976

    Κωνσταντινε ουτε εγω μπορω να το εξηγησω αληθεια.Θυμηθηκα ομως ενα αρθρο περιοδικου που ελεγε “οι αμφισβητιες του συστηματος tribore εγιναν οι πιο ενθερμοι υποστηρικτες του οταν η fabarm τους καλεσε στο εργοστασιο της για δοκιμες”. Εγω δεν θα πω οτι κανει παπαδες γιατι παιζει ρολο και ποιος κραταει το οπλο απο δικη μου εμπειρια ομως λεω οτι κοντα μακρια σκοτωνει και αυτο εγω δεν το αλλαζω κι ας καθαριζω αρκετα γιατι κακα τα ψεματα θελει πολυ καθαρισμα η xlr5.Τωρα για το elos που πηρε ο φιλος δεν ξερω απο μηχανισμο τι παιζει, αλλα τετοιες καννες και 76αρες θα ειναι ολα τα λεφτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #420978

    BIRDY και Κωνσταντίνε, σας ευχαριστώ πολύ για την ανταλλαγή απόψεων. Ηδη όπως σωστά λέει κι ο BIRDY η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Επίσης έχω ακούσει κι από άλλους ότι τα αποτελέσματα στο κυνήγι δεν αποτυπώνονται πάντα με δοκιμές σε χάρτινους κύκλους, όπως λέει ο Κωνσταντίνος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #420987

    BIRDY και Κωνσταντίνε, σας ευχαριστώ πολύ για την ανταλλαγή απόψεων. Ηδη όπως σωστά λέει κι ο BIRDY η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Επίσης έχω ακούσει κι από άλλους ότι τα αποτελέσματα στο κυνήγι δεν αποτυπώνονται πάντα με δοκιμές σε χάρτινους κύκλους, όπως λέει ο Κωνσταντίνος.

    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli 70cm *, 2η Manufrance 65cm ***)
    VERNEY – CARRON Sagittaire NT (68cm)

    Δεν αποτυπωνονται ολα τα αποτελεσματα  στον  πινακα διοτι υπαρχει και η κατα μηκος   διασπορα στα σκαγια, η λεγομενη ατρακτος των σκαγιων………ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ337…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #420996

    Σωστός!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421028

    Κωνσταντινε ουτε εγω μπορω να το εξηγησω αληθεια.Θυμηθηκα ομως ενα αρθρο περιοδικου που ελεγε «οι αμφισβητιες του συστηματος tribore εγιναν οι πιο ενθερμοι υποστηρικτες του οταν η fabarm τους καλεσε στο εργοστασιο της για δοκιμες». Εγω δεν θα πω οτι κανει παπαδες γιατι παιζει ρολο και ποιος κραταει το οπλο απο δικη μου εμπειρια ομως λεω οτι κοντα μακρια σκοτωνει και αυτο εγω δεν το αλλαζω κι ας καθαριζω αρκετα γιατι κακα τα ψεματα θελει πολυ καθαρισμα η xlr5.Τωρα για το elos που πηρε ο φιλος δεν ξερω απο μηχανισμο τι παιζει, αλλα τετοιες καννες και 76αρες θα ειναι ολα τα λεφτα…

    Εγώ 61 έχω και πάλι είμαι ευχαριστημένος, φαντάσου στις 76 με την σκοπευτική γραμμή… Ο μηχανισμός είναι ένας απλός Ιταλικός τύπου bressia δοκιμασμένος από πολλά όπλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421080

    Το θέμα είναι ότι αυτό που κάνει η fabarm δεν αποτυπώνεται στον πίνακα. Δεν ξέρω τι κάνει και πως το κάνει, αλλά είχα πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας και κοντά και μακριά και δεν μπορώ να πω ότι τα όπλα που έχω δεν μου ερχόντουσαν.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Κωσταντινε,οτι λεει ο πινακας αυτο και ειναι,αν εχεις αυξημενη ευστοχια οφειλεται στο χειρισμο και τη χημεια που εχεις με το συγκεκριμενο οπλο,εγω σαν Σαραντος εχω τη μεγαλυτερη ευστοχια με τα σ.ποζε με χαμηλο προφιλ,με ενα τετοιο οπλο κανω τα καλυτερα κυνηγια.Βλητικες διαφορες ωφειλονται μονο οταν το τσοκ δεν τραβαει,αλλα τα Φαμπαρμ τουλαχιστον σε φωτο που εχω δει απο μελη μια χαρα φαινοται η κατανομες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421125

    Κωσταντινε,οτι λεει ο πινακας αυτο και ειναι,αν εχεις αυξημενη ευστοχια οφειλεται στο χειρισμο και τη χημεια που εχεις με το συγκεκριμενο οπλο,εγω σαν Σαραντος εχω τη μεγαλυτερη ευστοχια με τα σ.ποζε με χαμηλο προφιλ,με ενα τετοιο οπλο κανω τα καλυτερα κυνηγια.Βλητικες διαφορες ωφειλονται μονο οταν το τσοκ δεν τραβαει,αλλα τα Φαμπαρμ τουλαχιστον σε φωτο που εχω δει απο μελη μια χαρα φαινοται η κατανομες.

    Ναι δεν διαφωνώ την συνολική εικόνα του όπλου εξετάζουμε. Μπορεί σε κάποιον να μην ταιριάζει για παράδειγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421127

    samgunner62 wrote:
    Κωσταντινε,οτι λεει ο πινακας αυτο και ειναι,αν εχεις αυξημενη ευστοχια οφειλεται στο χειρισμο και τη χημεια που εχεις με το συγκεκριμενο οπλο,εγω σαν Σαραντος εχω τη μεγαλυτερη ευστοχια με τα σ.ποζε με χαμηλο προφιλ,με ενα τετοιο οπλο κανω τα καλυτερα κυνηγια.Βλητικες διαφορες ωφειλονται μονο οταν το τσοκ δεν τραβαει,αλλα τα Φαμπαρμ τουλαχιστον σε φωτο που εχω δει απο μελη μια χαρα φαινοται η κατανομες.

    Ναι δεν διαφωνώ την συνολική εικόνα του όπλου εξετάζουμε. Μπορεί σε κάποιον να μην ταιριάζει για παράδειγμα.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Ετσι ακριβως,το ζαχαρωνα και εγω καποτε το Ελος,ωραιο τουφεκι,αμα σκοτωσω τις καραμπινες θα τα κανω ολα ποζε και ενα θαναι αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #421152

    Εγώ παιδιά από τότε που έπιασα s.p. στα χέρια μου δεν ξανακούμπησα την καραμπίνα. Την έχω και την κοιτάω και μάλιστα και για τη καραμπίνα 2 κάννες έχω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421155

    Ετσι ακριβως,το ζαχαρωνα και εγω καποτε το Ελος,ωραιο τουφεκι,αμα σκοτωσω τις καραμπινες θα τα κανω ολα ποζε και ενα θαναι αυτο.

    Είναι το χαμηλό προφίλ Σαράντο, για αυτό οι Ιταλοί κατέκτησαν τον κόσμο στα όπλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421157

    Εγώ παιδιά από τότε που έπιασα s.p. στα χέρια μου δεν ξανακούμπησα την καραμπίνα. Την έχω και την κοιτάω και μάλιστα και για τη καραμπίνα 2 κάννες έχω….

    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli 70cm *, 2η Manufrance 65cm ***)
    VERNEY – CARRON Sagittaire NT (68cm)

    Καθαρα το τι σου καθεται καλυτερα,και η καραμπινα εχει τη χρηση της,και ιδιαιτερα ολες η καραμπινες δεν ειναι ιδιες στο χειρισμο,η 391 για μενα δεν μου θυμηζει καραμπινα,απλα το σ.ποζε με χαμηλο προφιλ για μενα ειναι το απολυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #421190

    Εμένα στη καραμπίνα με ενοχλεί το σκασμένο φυσίγγι που πετάγεται μετά από κάθε τουφεκιά. Παλιά πριν πιάσω δίκαννο δεν με ενοχλούσε. Τώρα νομίζω ότι κάτι συμβαίνει. Μού αποσπά την προσοχή για την δεύτερη βολή. Με ενοχλεί επίσης που δεν μπορώ να δω με μια κίνηση το εσωτερικό της κάννης, να φυσήξω μέσα της. Ιδιοτροπίες θα μού πείτε. Ισως είναι έτσι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 350 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων