EIΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ KAINE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,146 έως 2,160 (από 2,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #394628

    Kαταρχην δεν μπορει να μιλαμε για Δημοκρατια οταν μια ολιγαρχια, εστω και εκλεγμενων κατα καποιο τροπο, εξουσιαζουν τις ζωες μας και αποφασιζουν για μας, χωρις να μας ρωτουν, σε κρισιμα ζητηματα.

    Ιδεατο το συστημα Δημοκρατια, ναι. Αλλα αυτο που εχουμε τωρα δεν εχει καμμια σχεση με αυτη τη Δημοκρατια που οραματιστικαν οσοι την δημιουργησαν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #394631

    Kαταρχην δεν μπορει να μιλαμε για Δημοκρατια οταν μια ολιγαρχια, εστω και εκλεγμενων κατα καποιο τροπο, εξουσιαζουν τις ζωες μας και αποφασιζουν για μας, χωρις να μας ρωτουν, σε κρισιμα ζητηματα. Ιδεατο το συστημα Δημοκρατια, ναι. Αλλα αυτο που εχουμε τωρα δεν εχει καμμια σχεση με αυτη τη Δημοκρατια που οραματιστικαν οσοι την δημιουργησαν.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Συμφωνούμε

    Αρα ενα μεγάλο ποσοστο καταλογιζει ευθύνες σε κάτι ανυπαρκτο ή μαλλον σε κάτι εικονικά υπαρκτό …

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #394636

    Ενα τεραστιο ποσοστο δεν εχει κατσει να σκεφτει τι ακριβως ειναι η Δημοκρατια, που χωρις δισταγμο την γαμ…με με την πρωτη ευκαιρια. Δημοκρατια σημαινει και ατομικη ευθυνη, πραγμα που ο συγχρονος ανθρωπος αποφευγει σαν τη γατα το νερο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #395111

    Δεν μπορεί ρε φίλε.Μάλλον  έχω σαλτάρει και δεν ξέρω τι μου γίνεται πια .Σήμερα διάβαζα τα επίσημα στοιχεία της ανεργίας στην χώρα μας….

    1.300.000 εγγεγραμένοι άνεργοι δηλαδή 26% ..πιο πάνω ακόμα και απο την Ισπανία.Αν προσθέσουμε και αυτούς που δεν δουλεψαν ποτέ, τους επιχειρηματίες και μαγαζάτορες που δεν γράφονται πουθενά , τότε ξεπενάμε τα δύο εκατομύρια 😯 .Είναι βέβαιο ότι μετά την εφαρμογή του νεου φορολογικού και των νέων μέτρων του τρίτου μνημονίου θα ξεπεράσουμε το 30% ….δηλαδή μιλάμε για ολική καταστροφή.

    Που είναι ρε μάγκες όλοι αυτοί? Εγω αμα  ήμουν άνεργος και πείναγα και δεν μπορούσα να θρέψω την οικογενειά μου θα είχα φτάσει στα άκρα.Εχω παει στις περισσότερες συγκεντρώσεις έχω φαει χημικό με την σέσουλα χωρίς να έχω  άμμεσο πρόβλημα επιβίωσης.Αυτά τα δύο εκατομύρια  άνεργοι που στο διάολο είναι ? Πως την βγάζουν?Δεν καταλαβαίνουν ότι όσο δεν αντιδρούν δεν πρόκειται να γίνει τίποτα παρά μόνο επιπλέον εξαθλίωση και φτώχια?

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τίποτα πλέον….

    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sto_26_ektinaxthhke_h_anergia_sthn_ellada_-_kseperasame_kai_thn_ispania.2039849.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #395117

    Δεν μπορεί ρε φίλε.Μάλλον έχω σαλτάρει και δεν ξέρω τι μου γίνεται πια .Σήμερα διάβαζα τα επίσημα στοιχεία της ανεργίας στην χώρα μας…. 1.300.000 εγγεγραμένοι άνεργοι δηλαδή 26% ..πιο πάνω ακόμα και απο την Ισπανία.Αν προσθέσουμε και αυτούς που δεν δουλεψαν ποτέ, τους επιχειρηματίες και μαγαζάτορες που δεν γράφονται πουθενά , τότε ξεπενάμε τα δύο εκατομύρια .Είναι βέβαιο ότι μετά την εφαρμογή του νεου φορολογικού και των νέων μέτρων του τρίτου μνημονίου θα ξεπεράσουμε το 30% ….δηλαδή μιλάμε για ολική καταστροφή. Που είναι ρε μάγκες όλοι αυτοί? Εγω αμα ήμουν άνεργος και πείναγα και δεν μπορούσα να θρέψω την οικογενειά μου θα είχα φτάσει στα άκρα.Εχω παει στις περισσότερες συγκεντρώσεις έχω φαει χημικό με την σέσουλα χωρίς να έχω άμμεσο πρόβλημα επιβίωσης.Αυτά τα δύο εκατομύρια άνεργοι που στο διάολο είναι ? Πως την βγάζουν?Δεν καταλαβαίνουν ότι όσο δεν αντιδρούν δεν πρόκειται να γίνει τίποτα παρά μόνο επιπλέον εξαθλίωση και φτώχια? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τίποτα πλέον…. http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sto_26_ektinaxthhke_h_anergia_sthn_ellada_-_kseperasame_kai_thn_ispania.2039849.html

    Να ξέρεις Διονύση ένα πράγμα.

    Όταν στην δουλειά γίνονταν διαμαρτυρίες σε προιστάμενο και μαζευόντουσαν πχ  30 εργαζόμενοι, υπήρχαν τρεις κατηγορίες:

    Πρώτοι διαμαρτυρόντουσαν οι κοπρίτες με δυνατές φωνές, οι οποίες φωνές δεν δεχόντουσαν και αντίλογο, ήταν αυτοί που ζούσαν εις βάρος των υπολοίπων σκληρά εργαζόμενων, καθαρά κουτοπόνηροι και με συγκεκριμένες καταγωγές ανά την Ελλάδα 😉 .

    Δεύτεροι που δύσκολα διέκρινες την φωνή τους και που φαινόντουσαν σαν να τους τράβαγαν με το ζόρι για να διαμαρτυρηθούν και αυτοί, ήταν οι τίμιοι, που εκτιμούσαν το ψωμί που έτρωγαν, με φιλότιμο που ήταν ποιο διαλακτικοί και ήθελαν όταν πάει τρεις η ώρα να κλείσουν τους “διακόπτες” στο μυαλό τους και να γυρίσουν στα παιδιά τους και την γυναίκα τους.

    Τρίτοι ήταν οι κορυφαίοι μάστορες και απαιτητικοί, που έδιναν πολύ δουλειά αλλά έπερναν κι’ όλας τ’ αντίστοιχα χρήματα. Αφού είχαν φύγει όλοι οι υπόλοιποι έμεναν τελευταίοι και απειλούσαν έμεσα για τα δικαιώματά τους στα μουλωχτά για να ξεχωρίσουν από την “μάζα”.

    Οπότε καταλαβαίνεις πως και τα λαμόγια (κοπρίτες) και οι τίμιοι (μεροκαματιάρηδες) έχουν παράπονα για τα λεφτά που παίρνουν και για τις συνθήκες που ζουν.

    Αυτοί όμως που διαμαρτύρονται πρώτοι πάντα είναι τα λαμόγια που βλέπουν να χάνουν την βόλεψή τους.

    Μόνο οι τίμιοι όταν βγουν στον δρόμο θ’ αλλάξουν τα πράγματα.

    Και οι τίμιοι για να βγουν πρέπει να είναι πεπεισμένοι ότι μπορεί κάτι ν’ αλλάξει και επειδή είναι μαθημένοι στο μεροκάματο και στα λίγα φοβούνται ν’ αντιδράσουν γιατί υπάρχει ο φόβος της υποτιθέμενης χρεοκοπίας και να χάσουν και αυτά τα λίγα.

    Πες μου τώρα εσύ που είσαι και του επαγγέλματος, μαγαζάτορες που είχαν μάθει να ζουν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες και να στηρίζονται στις πλάτες τους, ποιος από αυτούς θα πάει να διαμαρτυρηθεί στην Ομόνοια και δεν θα κάτσει να τα βάλει κάτω, να δει τι άλλη δουλειά μπορεί να κάνει για να επιβιώσει σ’ αυτό το μπουρδέλο? Γιατί ως μπουρδέλο-κράτος το έζησε από την πρώτη στιγμή που σκέφτηκε να δημιουργήσει την επιχείρησή του.

     

    Υ.Γ. Εννοείτε πως όσοι πάνε στις διαμαρτυρίες αυτό το διάστημα δεν είναι όλοι λαμόγια προς Θεού, είναι όμως μερικά λαμόγια και αρκετοί πολίτες που πιστεύουν ότι κάτι μπορεί ν’ αλλάξει.

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #395122

    Μόνο οι τίμιοι όταν βγουν στον δρόμο θ” αλλάξουν τα πράγματα.

    Και οι τίμιοι για να βγουν πρέπει να είναι πεπεισμένοι ότι μπορεί κάτι ν” αλλάξει και επειδή είναι μαθημένοι στο μεροκάματο και στα λίγα φοβούνται ν” αντιδράσουν γιατί υπάρχει ο φόβος της υποτιθέμενης χρεοκοπίας και να χάσουν και αυτά τα λίγα. Πες μου τώρα εσύ που είσαι και του επαγγέλματος, μαγαζάτορες που είχαν μάθει να ζουν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες και να στηρίζονται στις πλάτες τους, ποιος από αυτούς θα πάει να διαμαρτυρηθεί στην Ομόνοια και δεν θα κάτσει να τα βάλει κάτω, να δει τι άλλη δουλειά μπορεί να κάνει για να επιβιώσει σ” αυτό το μπουρδέλο? Γιατί ως μπουρδέλο-κράτος το έζησε από την πρώτη στιγμή που σκέφτηκε να δημιουργήσει την επιχείρησή του.

    Γιάννη εγω θεωρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανέργων είναι τίμιοι , ευθυνόφοβοι και εργατικοί .Τα λαμόγια όλο και κάποια καβάτζα θα έχουν …

    Τι να φοβηθούν? Ποια χρεοκοπία να φοβηθούν αφου είναι άνεργοι ρε Γιάννη δηλαδή χρεοκοπημένοι.Τα ξέρω όλα αυτά που λες για τους βολεμένους που είναι πρώτοι στις μουλωχτές διαμαρτυρίες.Αλλά αυτό είναι κάτι που τελειώνει σιγά σιγά.

    Εγω αυτό που έχω να πω είναι ότι μπορεί σήμερα να μην είμαι άνεργος αλλά σίγουρα αύριο θα είμαι.Οπότε βάζω απο τώρα τον εαυτό μου μέσα στους άνεργους.

    Σου λεω με σιγουριά φίλε ότι όσο και να τα βάλουμε κάτω ακρη δεν πρόκειται να βρούμε , άλλη δουλεια δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει άλλη δουλειά..Είναι σαν να σπρώχνουμε το ντουβάρι….

    Βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι.Η σκύβουμε το κεφάλι και τα υπομένουμε όλα ( σε αυτή την περίπτωση σταματάμε να γκρινιάζουμε και να μοιρολατρούμε) η αντιδρούμε δυναμικά.Δεν υπάρχει άλλος δρόμος….

    Η μόνη λύση είναι η αντίδραση.Με την απάθεια οχι μόνο δεν γίνεται τίποτα αλλά θα περνάνε συνέχεια μέτρα που θα μεγαλώνουν την ανεργία και την εξαθλίωση.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #395156

    Δεν μπορεί ρε φίλε.Μάλλον έχω σαλτάρει και δεν ξέρω τι μου γίνεται πια .Σήμερα διάβαζα τα επίσημα στοιχεία της ανεργίας στην χώρα μας…. 1.300.000 εγγεγραμένοι άνεργοι δηλαδή 26% ..πιο πάνω ακόμα και απο την Ισπανία.Αν προσθέσουμε και αυτούς που δεν δουλεψαν ποτέ, τους επιχειρηματίες και μαγαζάτορες που δεν γράφονται πουθενά , τότε ξεπενάμε τα δύο εκατομύρια .Είναι βέβαιο ότι μετά την εφαρμογή του νεου φορολογικού και των νέων μέτρων του τρίτου μνημονίου θα ξεπεράσουμε το 30% ….δηλαδή μιλάμε για ολική καταστροφή. Που είναι ρε μάγκες όλοι αυτοί? Εγω αμα ήμουν άνεργος και πείναγα και δεν μπορούσα να θρέψω την οικογενειά μου θα είχα φτάσει στα άκρα.Εχω παει στις περισσότερες συγκεντρώσεις έχω φαει χημικό με την σέσουλα χωρίς να έχω άμμεσο πρόβλημα επιβίωσης.Αυτά τα δύο εκατομύρια άνεργοι που στο διάολο είναι ? Πως την βγάζουν?Δεν καταλαβαίνουν ότι όσο δεν αντιδρούν δεν πρόκειται να γίνει τίποτα παρά μόνο επιπλέον εξαθλίωση και φτώχια? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τίποτα πλέον…. http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sto_26_ektinaxthhke_h_anergia_sthn_ellada_-_kseperasame_kai_thn_ispania.2039849.html

    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΙΟΝΥΣΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΓΛΕΝΤΙΑ

    ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΩΡΑ ΘΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΘΕΣ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ -ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΤΛ ΚΑΠΩΣ ΤΑ ΕΒΓΑΖΑΝ ΠΕΡΑ

    ΑΠΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΑ ΛΟΥΚΕΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

    ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΣΚΗΣΙΜΟ  ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #395223

    Που είναι ρε μάγκες όλοι αυτοί? Εγω αμα ήμουν άνεργος και πείναγα και δεν μπορούσα να θρέψω την οικογενειά μου θα είχα φτάσει στα άκρα.Εχω παει στις περισσότερες συγκεντρώσεις έχω φαει χημικό με την σέσουλα χωρίς να έχω άμμεσο πρόβλημα επιβίωσης.Αυτά τα δύο εκατομύρια άνεργοι που στο διάολο είναι ? Πως την βγάζουν?Δεν καταλαβαίνουν ότι όσο δεν αντιδρούν δεν πρόκειται να γίνει τίποτα παρά μόνο επιπλέον εξαθλίωση και φτώχια? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τίποτα πλέον….

    Και το πιο λυπηρό Διονύση είναι ότι βλέπεις νέους ανθρώπους να γεμίζουν τις καφετέριες, να κάθονται και να πίνουν το καφεδάκι τους ενώ παράλληλα ασχολούνται συνεχώς με το κινητό τους χωρίς να μιλά ο ένας με τον άλλο δίνοντας την εικόνα ότι δεν τρέχει τίποτα… Η εικόνα που περιέγραψα είναι εικόνα που βλέπω καθημερινά στις καφετέριες της Κομοτηνής και εκνευρίζομαι αφάνταστα…

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #395460

    Και το πιο λυπηρό Διονύση είναι ότι βλέπεις νέους ανθρώπους να γεμίζουν τις καφετέριες, να κάθονται και να πίνουν το καφεδάκι τους ενώ παράλληλα ασχολούνται συνεχώς με το κινητό τους χωρίς να μιλά ο ένας με τον άλλο δίνοντας την εικόνα ότι δεν τρέχει τίποτα… Η εικόνα που περιέγραψα είναι εικόνα που βλέπω καθημερινά στις καφετέριες της Κομοτηνής και εκνευρίζομαι αφάνταστα…

    Albert Einstein:

    “I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.”

    (σε ελεύθερη μετάφραση. . .)

    “Φοβάμαι την ημέρα που η τεχνολογία θα νικήσει την ανθρωπιά. Τότε ο κόσμος θα έχει μόνο μιά γενιά, από ηλίθιους.”

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #395608

    Albert Einstein: «I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.» (σε ελεύθερη μετάφραση. . .) «Φοβάμαι την ημέρα που η τεχνολογία θα νικήσει την ανθρωπιά. Τότε ο κόσμος θα έχει μόνο μιά γενιά, από ηλίθιους.»

    Πολύ καλό   Διονύση.  Μπράβο !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #395757

    Chris-Kaz wrote:
    Και το πιο λυπηρό Διονύση είναι ότι βλέπεις νέους ανθρώπους να γεμίζουν τις καφετέριες, να κάθονται και να πίνουν το καφεδάκι τους ενώ παράλληλα ασχολούνται συνεχώς με το κινητό τους χωρίς να μιλά ο ένας με τον άλλο δίνοντας την εικόνα ότι δεν τρέχει τίποτα… Η εικόνα που περιέγραψα είναι εικόνα που βλέπω καθημερινά στις καφετέριες της Κομοτηνής και εκνευρίζομαι αφάνταστα…

    Albert Einstein: «I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.» (σε ελεύθερη μετάφραση. . .) «Φοβάμαι την ημέρα που η τεχνολογία θα νικήσει την ανθρωπιά. Τότε ο κόσμος θα έχει μόνο μιά γενιά, από ηλίθιους.»

    Πιάνει και εμάς τα μέλη του e-artemis; 😀  Πάντως πέρα από την πλάκα, ταιριάζει γάντι με την εικόνα που πρειέγραψα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #396066

    Αν είναι δυνατόν… δείτε στο Link:
    Αποζημίωση 25.000 ευρώ στον Σημίτη για τις βόμβες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #396132

    Αυτές είναι οι 16 αιτίες που δεν πέφτουν οι τιμές

    Δεκαέξι διαχρονικές στρεβλώσεις και διαρθρωτικά ζητήματα ανεβάζουν τις τιμές, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε η Επιτροπή Ανταγωνισμού σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για τις αυξήσεις στις τιμές των τροφίμων.

    Στα αίτια η Ε.Α. παραθέτει την ύπαρξη καρτέλ, την έλλειψη ελληνικής παραγωγής, την ύπαρξη μεσαζόντων κλπ.

    1. Η έλλειψη ανταγωνιστικότητας της αλυσίδας εφοδιασμού τροφίμων (κατακερματισμός του αγροτικού και του κτηνοτροφικού τομέα και έλλειψη οργανώσεων παραγωγών, μη έκδοση παραστατικών, ρυθμιστικά εμπόδια στο λιανεμπόριο κ.ά.).

    2. Το υψηλό μη ανακτήσιμο κόστος, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται οι δαπάνες αδειοδότησης για ανάπτυξη νέων προϊόντων, οι δαπάνες αδειοδότησης και αρχικής λειτουργίας. Για να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός οι διεθνείς οργανισμοί προτείνουν τη μείωση του κόστους εξόδου με το να επιτρέπεται η σύντομη ρευστοποίηση των εμπορευμάτων (πώληση κάτω του κόστους).

    3. Η χαμηλή εισοδηματική ελαστικότητα ζήτησης για συγκεκριμένα προϊόντα (βασικά είδη διατροφής).

    4. Οι διαδοχικές αυξήσεις του ΦΠΑ σε τρόφιμα. Από τον Μάρτιο του 2010 έγιναν συνολικά τέσσερις αυξήσεις.

    5. Το υψηλό ενεργειακό κόστος με τις διαδοχικές αυξήσεις στον ΕΦΚ και στην ενέργεια.

    6. Οι αθέμιτες συμβατικές πρακτικές που προκύπτουν από ασυμμετρίες διαπραγματευτικής ισχύος παραγόντων της αλυσίδας.

    7. Η αδιαφάνεια στην εφοδιαστική αλυσίδα καταναλωτικών αγαθών (κυρίως τροφίμων).

    8. Η συρρίκνωση της παραγωγικής βάσης της χώρας, σε συνδυασμό με το ελλειμματικό ισοζύγιο πληρωμών (περισσότερες
    εισαγωγές από εξαγωγές) και τα υψηλά μεταφορικά κόστη.

    9. Οι υψηλοί συντελεστές της φορολογίας, σε συνδυασμό με πολιτικές transfer pricing από την πλευρά πολυεθνικών εταιρειών.

    10. Η εμπλοκή πληθώρας μεσαζόντων στην αλυσίδα διανομής. Το γεγονός αυτό συνεπάγεται την ύπαρξη υπερκέρδους σε συγκεκριμένα στάδια της αλυσίδας διανομής.

    11. Η υποχρεωτική ελληνική επισήμανση, μία πρακτική που ουσιαστικά αποτρέπει τη διεύρυνση των παράλληλων εισαγωγών, που θα μπορούσε εν μέρει να αποτρέψει το μοίρασμα εθνικών αγορών από την πλευρά ορισμένων πολυεθνικών επιχειρήσεων.

    12. Η έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης.

    13. Η γεωγραφία νησιωτικού τύπου, που δημιουργεί μικρές κλειστές αγορές και αυξάνει τα μεταφορικά κόστη.

    14. Οι συγκυριακές διεθνείς ανατιμήσεις πρώτων υλών.

    15. Η άκρατη κερδοσκοπία, που ευνοείται από τον σύνθετο χαρακτήρα της ακρίβειας, επειδή δυσκολεύει τον ακριβή εντοπισμό και επιμερισμό ευθυνών των παραγόντων που την προκαλούν.

    16. Τα κατάλοιπα των προς τα πάνω στρογγυλοποιήσεων που προκάλεσε η είσοδος της Ελλάδας στην Οικονομική και Νομισματική Ένωση (Ο.Ν.Ε.).

    Σε όλα τα παραπάνω, στελέχη της Επιτροπής Ανταγωνισμού συμπεριλαμβάνουν την τρέχουσα γενική οικονομική συγκυρία, που δυσκολεύει τον τραπεζικό δανεισμό προς τις επιχειρήσεις, οι οποίες πλέον τις περισσότερες φορές είναι υποχρεωμένες να πληρώνουν τοις μετρητοίς για να εισάγουν πρώτες ύλες ή τελικά προϊόντα που εμπορεύονται.

    πηγή

    http://seisaxthia.wordpress.com/2012/12/09/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-16-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BD/

    υρ..1 Η μόνες πραγματικές αιτίες είναι το 6 και 7, που είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα: τα μονοπώλια. Τρία σουπερ μάρκετ είναι όλα κι όλα στην Ελλάδα, οι ιδιοκτήτες των οποίων ελέγχουν κα όλες μα όλες τις εταιρείες εισαγωγής, μεταπώλησης και διανομής. Όλα τα υπόλοιπα είναι συνέπειες των δύο αυτών, με την εξαίρεση του 12, που αφορά στις δικές μας ευθύνες

    υρ..2 Δεν αναφέρεται πουθενά το transfer pricing που είναι ο κύριος λόγος. Οι πολυεθνικές το χρησιμοποιούν για να φουσκώνουν τις τιμές και για να παρουσιάζουν ελάχιστα κέρδη. Έτσι φοροαποφεύγουν και φοροδιαφεύγουν.

    (παράλληλα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι νόμιμης φοροδιαφυγής όπως η μεταφορά των εταιρειών σε πιο ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς (πχ. Vodafone και κόκα κόλα), η επιλογή του πού θα φορολογηθούν κλπ.)

    υρ..3 <5 εταιρείες ξένες και άλλες 2 είναι οι Ελληνικές που κάνουνε το παιχνίδι όλο.-ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ;ΟΕΟ,ΠΟΥ;ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ;ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ,ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΓΕΛΟΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΤΑ “ΜΑΡΣΑΛ Ν2″ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝΕ>

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #396215

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231225846

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #396536

    λετε να έχουμε δημοκρατία και εγω να μην το εχω καταλάβει;

     
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΗ
    Μήνυση Χρυσής Αυγής κατά Γ.Στουρνάρα!
    12/11/2012 – 17:21


    54

    Μήνυση κατά του υπουργού Οικονομικών, Γ. Στουρνάρα, κατέθεσε την Τρίτη η Χρυσή Αυγή, μετά με την παρέμβαση του προς την ΔΕΗ για να συνεχιστεί η είσπραξη του Ειδικού Τέλους Ακινήτων μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ, παρά την πρόσφατη δικαστική απόφαση που έκρινε παράνομη αυτή την πρακτική.

    “Η έκνομη παρέμβαση Στουρνάρα για την είσπραξη του Ειδικού Τέλους Ακινήτων φανερώνει την πρόθεση της συγκυβέρνησης να καταλύσει το ελληνικό κράτος και να το μετατρέψει σε προτεκτοράτο των τοκογλύφων. Η Χρυσή Αυγή, με αίσθημα εθνικής ευθύνης και πίστη στο θεσμό της Δικαιοσύνης, καταθέτει μήνυση κατά του υπουργού Οικονομικών για παρότρυνση σε διάπραξη αδικήματος (Άρθρο 186 Π.Κ.). Όσοι καταδίκασαν τον ελληνικό λαό στην ανέχεια να δεχθούν επιτέλους και τις ποινικές ευθύνες των πράξεών τους” τονίζει σε ανακοίνωσή του το κόμμα.

    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,146 έως 2,160 (από 2,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων