ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,936 έως 10,950 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    xaris στις #397048

    καλησπέρα και από μενα. Σήμερα σε τρίωρο κυνήγι έχασα το μέτρημα στα σηκώματα, μετά τις 10 απλά δεν είχε σημασία το πόσες ήταν, οι αστοχίες ανεπανάληπτες και απίστευτες, τουφέκισα 5 πουλιά που μου λέγανε σκότωσέ με και κατάφερα να πάρω μόνο μία. Το πρωτοφανές που μου συνέβηκε ήταν, όταν η σκύλα σήκωσε ένα πουλί που δεν δέχτικε καθόλου φέρμα και καθώς σηκώθηκε και έκανε κατα πάνω μου, που ήμουν χαμηλότερα στο ρεμα, με το που με βλέπει πιάνει στα 20 μετρα απεναντί μου. παίρνω θέση και περιμένω την σκύλα να κατέβει. Στο κατέβασμα η σκύλα πάει καρφί στο πουλί, κάτω απο κάτι μεγάλα πουρνάρια και μένει φέρμα. το πουλί δεν εφευγε με τίποτα, 5 λεπτά φερμα πέρασαν όταν αποφάσισα να πάω κοντά στο σκυλί για να σηκωθεί το πουλί….τι να πείς, πάντως κάποια πουλιά δεν δεχοντουσαν ουτε καν να τα πλησιασει το σκυλι και αλλα δεν σηκωνοντουσαν με τιποτα

            Σπύρο ένα φυσίγγι θέλω για γούρι. Θα μας τρελάνεις.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #397083

    Σήμερα πρωινό 2ωρο κοντά στο χωριό και στη συνέχεια της περιοχής που ήμουν χθές το απόγευμα, με παγωνιά , είχα 2 συναντήσεις και κράτησα τη μία με πολύ ωραία φέρμα και συναίνεση της IRMAS και του DABY σε πυκνό αλλά καθόταν στο φρύδι. Η άλλη απο λάθος εκτίμηση της θέσης μου με εκμεταλλεύθηκε και έφυγε αντίθετα χωρίς να μπορέσω να την τουφεκίσω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #397087

    spirosirish wrote:
    καλησπέρα και από μενα. Σήμερα σε τρίωρο κυνήγι έχασα το μέτρημα στα σηκώματα, μετά τις 10 απλά δεν είχε σημασία το πόσες ήταν, οι αστοχίες ανεπανάληπτες και απίστευτες, τουφέκισα 5 πουλιά που μου λέγανε σκότωσέ με και κατάφερα να πάρω μόνο μία. Το πρωτοφανές που μου συνέβηκε ήταν, όταν η σκύλα σήκωσε ένα πουλί που δεν δέχτικε καθόλου φέρμα και καθώς σηκώθηκε και έκανε κατα πάνω μου, που ήμουν χαμηλότερα στο ρεμα, με το που με βλέπει πιάνει στα 20 μετρα απεναντί μου. παίρνω θέση και περιμένω την σκύλα να κατέβει. Στο κατέβασμα η σκύλα πάει καρφί στο πουλί, κάτω απο κάτι μεγάλα πουρνάρια και μένει φέρμα. το πουλί δεν εφευγε με τίποτα, 5 λεπτά φερμα πέρασαν όταν αποφάσισα να πάω κοντά στο σκυλί για να σηκωθεί το πουλί….τι να πείς, πάντως κάποια πουλιά δεν δεχοντουσαν ουτε καν να τα πλησιασει το σκυλι και αλλα δεν σηκωνοντουσαν με τιποτα

    φιλεμου τη περιοχη της ελλαδος εγειναι αυτο;

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Πατρίδα αυτά γίνονται στην Πιερία!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #397088

    spirosirish wrote:
    καλησπέρα και από μενα. Σήμερα σε τρίωρο κυνήγι έχασα το μέτρημα στα σηκώματα, μετά τις 10 απλά δεν είχε σημασία το πόσες ήταν, οι αστοχίες ανεπανάληπτες και απίστευτες, τουφέκισα 5 πουλιά που μου λέγανε σκότωσέ με και κατάφερα να πάρω μόνο μία. Το πρωτοφανές που μου συνέβηκε ήταν, όταν η σκύλα σήκωσε ένα πουλί που δεν δέχτικε καθόλου φέρμα και καθώς σηκώθηκε και έκανε κατα πάνω μου, που ήμουν χαμηλότερα στο ρεμα, με το που με βλέπει πιάνει στα 20 μετρα απεναντί μου. παίρνω θέση και περιμένω την σκύλα να κατέβει. Στο κατέβασμα η σκύλα πάει καρφί στο πουλί, κάτω απο κάτι μεγάλα πουρνάρια και μένει φέρμα. το πουλί δεν εφευγε με τίποτα, 5 λεπτά φερμα πέρασαν όταν αποφάσισα να πάω κοντά στο σκυλί για να σηκωθεί το πουλί….τι να πείς, πάντως κάποια πουλιά δεν δεχοντουσαν ουτε καν να τα πλησιασει το σκυλι και αλλα δεν σηκωνοντουσαν με τιποτα

    Σπύρο ένα φυσίγγι θέλω για γούρι. Θα μας τρελάνεις.

    Απο φυσίγγια  για γούρι όσα θες, απο μπεκάτσες απλά έλα να πάμε παρέα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #397107

    Αν και αργησα να το παρω αποφαση αποφασησα φετος να ριξω στο κυνηγι τις μπεκατσας την σκυλιτσα μου ,ετσι ανεβηκα χτες το απογευμα προς δερβενοχωρια και ειχαμε  την πρωτη μας γσυναντηση βεβαια δεν την φερμαρε δεν το ειχα απαιτησει απο την σκυλα μου λογο οτι δεν την ειχα εκπαιδευση ποτε στην φερμα το σκυλι ειναι 1.5 χρονον αλλα την μπεκατσα δεν την βρηκε τυχαια πηρε μυρωδια και την ξεπεταξε ελπιζω να ειναι καλο σημαδι και να μαθω και εγω ,βεβαια ποιο πολυ χεστικα εγω απο την χαρα μου παρα η μπεκατσα που ακουσε τους πυροβολισμους στον γαμο του καραγιοζι με επιασε τρεμουλο χαχαχα ηταν η πρωτη φορα μου σαν παρθενος ενιοσα που ειδα πρωτη φορα γκομενα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #397168

    Εχθές 3 ωρο ορεινή Αρκαδία 1100 και 2ωρο ορεινή Αργολίδα 2πουλιά σε κάθε μέρος, διπλοσηκωμένα αλλά ατουφέκιστα, καθώς είναι αυτές που έχουν περισέψει και είναι πλέον άριστα εκπαιδευμένες. Έσπασε ένα σερί επιτυχιών που κρατούσε από 8 Νοεμβρίου. Δεν έχω παράπονο, απλά ελπίζω να βάλει κανένα καινούριο πουλί, αλλιώς με βλέπω με ποδιά να φτιάχνω κουραμπιέδες και μελομακάρονα και ο Μίκι να γαβγίζει κάλαντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #397178

    ε τι να πουμε παλι?

    Λευτερηηηηηηηηηηη……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    TSAMIS XR στις #397192

    ΕΚΑΤΟ ΔΡΑΧΜΕΣ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    boulp_2 στις #397219

    Καλημέρα στη μπεκατσοπαρεα. Σήμερα στη δουλειά εγώ και ξεκούραση για τη σκυλίτσα μου. Διήμερο κυνήγι Πέμπτη στα Καλάβρυτα και Παρασκευή στην ορεινή Κορινθία μαζί με τον αδελφό μου. Ο καιρός εξεραιτικος και τις δυο ημέρες. Ξάστερος  με ελαφρύ βοριαδάκι με πολύ κρύο και πάγο. Το αποτέλεσμα πενιχρό έναντι των προσδοκιών. Τεσερρα πουλιά από δυο άτομα και τις δυο μέρες. Αν υπολογίσει κανείς ότι μιλάμε για ολοήμερο κυνήγι , σε τρία μέρη την Πέμπτη και δυο την Παρασκευή. Καινούργια πουλιά σε θέσεις περάσματος ήταν μόνο τα δυο από τα τέσσερα που πήραμε τα όποια δέχονταν και φερμα. Όλα τα υπόλοιπα ήταν μέσα στις ζούγκλες ,περπαταγαν,εφευγαν πριν τα σκυλιά και γενικότερα ότι γίνεται κατά κόρο φέτος ήταν πολύ πονηρεμένα και ανήσυχα. Συνολικά σηκώσαμε γύρω στα εφτα πουλιά την Πέμπτη και πέντε την Παρασκευή. Τώρα ρεπό έχουμε την τρίτη και τετάρτη αλλά ο Σάκης (Αρναουτογλου) προβλέπει πολύ νερό . Αναμενουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #397239

    πρωινο με αρκετο παγο  με το που κατεβενω στο καθαρο φερμα κανω κυκλο για να την βαλω αναμεσα εμενα και το σκυλο αλλα η πονηρη αν και περσα διπλαυης οταν εκανα τον κυκλο δεν εφυγε  εσπασε την φερμα ο σκυλος σηκωθηκε τελικα απο πισω του  και μακρια μιας και περπατησε η πονηρουλα δυο τουφεκιες και γεια σας δεν παω 60 μετρα ξανα φερμα αλλα το πουλι την εκανε πριν φτασω μαλλον απο τις τουφεκιες ,γυρναω πισω φερμα σε αλλο  πουλι, πηρα λαθος θεση μονο υτην ειδα μετα βγηκα πιο ψιλα δεν βρηκα αλλη πεφτω παλι συτα χαμηλα σε πολυ σφυχτο φερμα ο σκυλος κανω κυκλο μιας και ημουν σιγουρος πως θα φυγει προς τα κατω στο καθαρο τελικα σωστη η αποφαση μου μου βγηκε λουκουμι τουφεκαω και την περνω ,απο κει φευγω παω σε αλλο μερος με το αυτοκινητο  μου φεμαρει σε ενα δρομακι  αλλα δεν ηταν εκει θα την εβρισκα σιγουρα πιο κατω αλλα επρεπε να φυγω , καλα ηταν σημερα επιτελους εγινε λιγο παιχνιδι 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #397242

    ε τι να πουμε παλι? Λευτερηηηηηηηηηηη……….

    Ωραιοοοοοοος βικτωρα  μπραβο ρε φιλε.  :-D. λοιπον τα νεα μας πρωινο 2ωρακι γρηγορο γιατι λογο ονομαστικης γιορτης επρεπε να γυρισω σπιτι για κατι υποχρεωσεις. σημερα ειχα και τον αδερφο μαζι με την καμερα για βιντεο και φοτο, αλλα η μπαταριες μας πουλησαν στο πρωτο βιντεο δεν πειραζει την αλλη φορα. σηκωσαμε 4 πουλια πηραμε της 2. τα πουλια λιγο ποιο ανυσηχα απο χτες δεν κραταγαν τοσο φερμα λογο καιρου (νοτιας με ψιλοβροχο).  και κατι που μου εχει κανει εντυπωση φετος ειναι οτι ολα τα πουλια που εχω παρει μεχρι τωρα ειναι ολες μικρες, ετυχε και σε καποιον αλλο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #397247

    Καλησπέρα και απο μένα, σήμερα σε καινούργιο μέρος τα πουλιά δεν δεχόντουσαν καθόλου, σε ένα γρήγορο κυνήγι λόγω υποχρεώσεων, σε δύο ώρες  κάναμε 5 σηκώματα και πείραμε τις 2

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #397248

    Εχθές 3 ωρο ορεινή Αρκαδία 1100 και 2ωρο ορεινή Αργολίδα 2πουλιά σε κάθε μέρος, διπλοσηκωμένα αλλά ατουφέκιστα, καθώς είναι αυτές που έχουν περισέψει και είναι πλέον άριστα εκπαιδευμένες. Έσπασε ένα σερί επιτυχιών που κρατούσε από 8 Νοεμβρίου. Δεν έχω παράπονο, απλά ελπίζω να βάλει κανένα καινούριο πουλί, αλλιώς με βλέπω με ποδιά να φτιάχνω κουραμπιέδες και μελομακάρονα και ο Μίκι να γαβγίζει κάλαντα.

    κ απο φασσες στο ιδιο υψομετρο παλι τιποτα….μαλλον κ στο ιδιο εκκλησακι… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #397251

    Σημερα ηρθε και ο μητσος απο αθηνα και πηγαμε για μπεκατσα,,ημουν σχεδον σιγουρος οτι θα βρουμε πουλια

    γιατι ο καιρος αυτες τις μερες ειναι οτι πρεπει να μπουν καινουρια πουλια,,το τι παθαμε σημερα δεν λεγετε

    5 διαφορετικα πουλια βρηκαμε και δεν καναμε ουτε μπαμ,,μονο τις ακουσα δυο φορες που σηκωθηκανη μια δεχτηκε φερμα μαζι με κοταρισμα μεσα στο πυκνο για 45 λεπτα,,ο μητσος που κυνηγαει ολο πουρναρι

    μου λεει οτι αλλη μια φορα του εκατσε τοση ωρα μπεκατσα στην φερμα με πονταρισμα,

    μιλαμε το πουλι αυτο ηταν ο σπυρος ο λουης,κριμα γιατι ειχε πουλακια σημερα και δεν καναμε μπαμ

    αλλα το μερος που κυνηγαω ετσι ειναι το ρημαδι,,αμα ειναι βαθια το πουλι στο πυκνο χεσε μεσα

    αμα δεν φτανη η πετρα  πισω απο την μπεκατσα αναψε τσιγαρακι και αραξε μπας και σου βγει πανω σου

    τελικα πηγαμε στο αμαξι με σκισμενα παντελονια απο τις προσπαθειες να παμε στις φερμες τις σκυλας

    εγω καβαλησα τοσες ανρηχομενες αγκαθοβεργες που το εκανα τσαταλι το παντελονι κατω απο την οικογενεια

    και ο μητσος πηρε τα μπατζακια στα χερια, και τελος καλο ολα καλα,,μπραβο στη σκυλα  που γαζωσε

    και μπραβο στις μπεκατσες που μας την εκαναν λεβεντικα,,ελπιζω να ντοπιασουν και οι καινουριες που σηκωσαμε

    και να τα πουμε ξανα,,γιατι καποια μερα σπαει και πουτανα η σταμνα

     

    ΥΣ

    μπραβο ρε βικτωρα,,αντε αφου αρχισε να γραφει το κοντερ θα πανε καλητερα τα πραματα

    αφου εβαλε πουλακια μην φοβασε,, η νεκρα που ειχε τελειωσε

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    boulp_2 στις #397255

    victfalcon wrote:
    ε τι να πουμε παλι? Λευτερηηηηηηηηηηη……….

    Ωραιοοοοοοος βικτωρα μπραβο ρε φιλε. . λοιπον τα νεα μας πρωινο 2ωρακι γρηγορο γιατι λογο ονομαστικης γιορτης επρεπε να γυρισω σπιτι για κατι υποχρεωσεις. σημερα ειχα και τον αδερφο μαζι με την καμερα για βιντεο και φοτο, αλλα η μπαταριες μας πουλησαν στο πρωτο βιντεο δεν πειραζει την αλλη φορα. σηκωσαμε 4 πουλια πηραμε της 2. τα πουλια λιγο ποιο ανυσηχα απο χτες δεν κραταγαν τοσο φερμα λογο καιρου (νοτιας με ψιλοβροχο). και κατι που μου εχει κανει εντυπωση φετος ειναι οτι ολα τα πουλια που εχω παρει μεχρι τωρα ειναι ολες μικρες, ετυχε και σε καποιον αλλο?

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Φίλε όντως τα περισσότερα πουλιά που έχουμε βαρέσει (εγώ και ο συγκινηγος μου) είναι αρκετά μικρόσωμα.  Αυτά τα πουλιά  είναι και αρκετά δεκτικά στη φερμα . Προφανώς είναι νεαρά πουλιά στην ηλικία. Τα “κουτούκια” (μεγαλόσωμες) κάνουν αρκετά κόλπα στα σκυλιά. Είναι παλιοκαραβανες!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,936 έως 10,950 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων