ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,386 έως 11,400 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #409110

    Καλησπέρα φίλοι μου σήμερα ένα τριωράκι 10 με 1 λιακάδα ζεστός καιρός, τρία φαντάσματα που λέτε και παραπάνω, τις εντόπιζαν τα σκυλιά σε πυκνά αλλά δεν ζυγώνονταν με τίποτα και το κακό δεν τις ξαναβρίσκεις με τίποτα. Αλλά το καλύτερο που με εντυπωσίασε σήμερα, ήμουν σε μια κορυφούλα με αραιά πουρνάρια και τα σκυλιά είχαν φύγει μπροστά καμιά 150 μέτρα, ακούω ποδοβολητό να πλησιάζει σε μένα μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι τα σκυλιά έχουν κουδούνια αυτό δεν ακουγόταν για σκυλί κάνω δεξιά γιατί βρισκόμουν πίσω απο πουρνάρι στο ύψος μου και μου έκρυβε το πεδίο μου και βλέπω βρε παιδιά στα 5 μέτρα μπροστά μου ένα ζαρκάδι σαν γαϊδούρι θεριό ολάκερο κάθισα και το χάζευα να κατεβαίνει το μονοπάτι ανάμεσα στα πουρναράκια , σε λίγο ήρθαν και τα σκυλιά ξωπίσω του. Τέλειο θέαμα, απο τα σπάνια για μας τους μπεκατσάδες να έρθεις τόσο κοντά με αυτό το όμορφο ζώο.!!!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #409112

    Μιχαλη, ανοιξη, καλοκαιρι, θα παρει μπρος.

    στην εναρξη θα ειναι ετοιμη.

    θα παρει μαθηματα και απο τον σεττερ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #409114

    Μιχαλη, ανοιξη, καλοκαιρι, θα παρει μπρος. στην εναρξη θα ειναι ετοιμη. θα παρει μαθηματα και απο τον σεττερ.

    Παναγιώτη σε αυτό ελπίζω κα εγώ, για να δούμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #409117

    καλά τα λέτε αλλά με τον ασχημο καιρό γίνονται και τα περισσοτερα εγκληματα σε μπεκάτσα καθώς μαθαίνουμε οτι χιονισε σε κάποια περιοχή και τις βρήκαν στον κάμπο και εγιναν τρελά νούμερα… εγω είμαι κατα αυτών των νούμερων γιατι η ομορφιά της μπεκάτσας είναι να την παλέψης μέσα στο φυσικό χώρο της και οχι στον κάμπο λες και είναι ορτυκι και σε αριθμο λογικό οχι για ¨κρέας¨όπως λέω εγώ. Για εμένα φέτος ηταν χρονια με λιγα πουλιά και αρχισα να βρήσκω πουλιά απο την στιγμή που πήρα ενα εμπειρο σκύλο και συμφωνώ με τον Ηλια σε αυτο που έλεγαν οι παλιοι για τα σκυλιά και τα όπλα ΥΓ Ηλία η ποϊντερού δεν μου τα λέει καλά για να δούμε πότε θα παρει μπρός

    Χρηστο παρε τηλεφωνο να μου πεις για την σκυλα,,μην τρελενεσε ρε με το κουταβι

    απο μικρο σκυλι αλλα θα βλέπεις τωρα, και αλλα μετα απο αρκετα σηκωματα,,κατι που δεν μπορουσες να κανεις φετος

    αν και η ρουφιανα η ευβοια εβαλε πουλακια φετος,,αλλα τα εβαλε σε μερικα μερη και οχι παντου

    ΥΣ

    Πετρο ευχομαι τα αντρακια  σου να ειναι παντα καλα,,και να κυνηγατε παρεα μεχρι τα βαθεια γεραματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #409125

    καλησπερα σε ολλα τα κοπελια..

    λοιπον εδω κατω πουλακια αρχισαν να μπενουν στο βουνο στις ακροχιονιδες ..

    χθες μια βολτουλα και μεσα σε 2,5 ωριτσες ειχα τρια συκοματα οπου απο βλακιαμου ειρθε μονο η μια πησω δεν πειραζει αρχιζω αντος και το ευχαριστιεμαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    WOLFMAN στις #409138

    καλησπερα σε ολλα τα κοπελια.. λοιπον εδω κατω πουλακια αρχισαν να μπενουν στο βουνο στις ακροχιονιδες .. χθες μια βολτουλα και μεσα σε 2,5 ωριτσες ειχα τρια συκοματα οπου απο βλακιαμου ειρθε μονο η μια πησω δεν πειραζει αρχιζω αντος και το ευχαριστιεμαι

     

    Μπραβο στον Ανδρεα και τον ευχαριστω για την αποδοχη.Και στα ταιρια τους που πιστευω ειναι κοντα.Ωραιο το δικανο φιλε.

    Εγω τελεταια το παιζω κουλτουρας και συναισθηματικος. Παντα τα τελεταια κυνηγια κυνηγαω με το πρωτο οπλο του πατερα

    μου ενα μονοκανο GARAR χρονολογιας 1965 και την βρισκω πολλη.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #409142

    καλησπερα σε ολλα τα κοπελια.. λοιπον εδω κατω πουλακια αρχισαν να μπενουν στο βουνο στις ακροχιονιδες .. χθες μια βολτουλα και μεσα σε 2,5 ωριτσες ειχα τρια συκοματα οπου απο βλακιαμου ειρθε μονο η μια πησω δεν πειραζει αρχιζω αντος και το ευχαριστιεμαι

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

    ΩΡΑΙΑ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑ Κ ΤΟ ”ΕΠΙΠΛΟ” ΣΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ…ΜΠΡΑΒΟ… 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #409146

    Μπραβο ρε αντρεα,,αντε βαρατε καμια παιδια αμα βρειτε γιατι τελειωνουμε σε λιγες μερες

    πολυ ωραιο το δικανακι σου φιλε να το χερεσαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #409150

    νασται καλλα κοπελια..

    αν και οι φοτο που τραβαω στο κηνηγη ειναι απο κηνητο αλλα τη να κανουμαι.

    παντος για τις μερες που μηναναι ειμαι αρκετα εσιοδοξος.

    καλες βολτες σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #409157

    petros hn wrote:
    Και το σημαντικότερο, εκπαιδευω και νέα γενιά κυνηγών (τα αντράκια μου)

    Φιλε μου χιλια μπραβο μονο για αυτο που κανεις.Το ιδιο κανω και εγω με τον δικο μου και γυρνωντας πισω θυμαμαι τα δικα μου,της αντιρησεις του εφηβου κλπ και της απαντησεις του πατερα μου που δεν ειναι ιδιες με της δικες μου γιατι αλλοι ανθρωποι εκεινα τα χρονια αλλα μυαλα τοτε. Γεροι να ειναι να μπορουν να νιωσουν αυτο που νιωθουμε εμεις τωρα ολοι η φιλοι.

    Φίλε  μου, να είσαι καλά και καλή επιτυχία με την εκπαίδευση του γιού. Σε ποιο μέρος της Χαλκιδικής είσαι, για να υπολογίσω τα μέρη που κυνηγάς. Εγώ λόγω δουλειάς μένω Αθήνα (Σαλαμίνα) εδώ και πολλά χρόνια και τελευταία  λόγω κατάστασης τα κυνήγια στην πατρίδα Θεσσαλονίκη έχουν γίνει όνειρα άπιαστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #409159

    καλησπερα σε ολλα τα κοπελια.. λοιπον εδω κατω πουλακια αρχισαν να μπενουν στο βουνο στις ακροχιονιδες .. χθες μια βολτουλα και μεσα σε 2,5 ωριτσες ειχα τρια συκοματα οπου απο βλακιαμου ειρθε μονο η μια πησω δεν πειραζει αρχιζω αντος και το ευχαριστιεμαι

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

    Μπορεί να είνα από κινητό αλλά ο έμπειρος φωτογράφος φαίνεται. ΕΡΓΟ ΤΕΧΝΗΣ. Μπράβο ρε Ανδρέα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #409162

    καλησπερα σε ολλα τα κοπελια.. λοιπον εδω κατω πουλακια αρχισαν να μπενουν στο βουνο στις ακροχιονιδες .. χθες μια βολτουλα και μεσα σε 2,5 ωριτσες ειχα τρια συκοματα οπου απο βλακιαμου ειρθε μονο η μια πησω δεν πειραζει αρχιζω αντος και το ευχαριστιεμαι

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

     

    Ωραίο δίκαννο φίλε μου. Τι μάρκα και τι τύπος είναι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #409166

    Καλησπέρα και απο μένα, η γνώμη η δική μου σε ότι αφορά το βορά με το νότο είναι οτι τα λέτε πάρα πολυ καλά. Δεύτερος χρόνος (κυνηγετικός) τελειώνει για μένα κυνηγώντας στα μέρη του νομού Πιερίας και του γύρω νομούς!!!!όλα τα προηγούμενα χρόνια που ήμουν μονιμος κάτοικος Αθηνών κυνηγούσα κάνοντας τα απίστευτα χιλιόμετρα για να βρώ έστω και ένα πουλί για να μου γεμίσει όχι την μέρα αλλα την βδομάδα ολόκληρη μέχρι να ξαναβρεθώ στα κυνηγοτόπια!!!!Δεν θα μιλήσω για τα έξοδα που έκανα, ούτε για τα χιλιόμετρα,ούτε για την κούραση του να ξυπνάς απο τις 4 το πρωί για να φτάσεις μετά το ξημέρωμα στον τόπο του κυνηγίου, ούτε για τα σ/κ που εξαφανιζόμουν στα βουνά των Ιωαννίνων για να βρώ πουλιά, να εκπαιδεύσω, και να μάθω στα σκυλιά μου την μπεκάτσα, θα σας πω όμως οτι το να είσαι στην επαρχία κοντά σε κυνηγότοπο είναι ευλογία, τα σκυλιά μαθαίνουν σαφώς ποιο γρήγορα και πιο εύκολα μιας και με τον καιρό γνωρίζεις που κρατά πουλιά και μπορείς να ρίξεις ένα σκυλί σε ένα τέτοιο μέρος και να το ‘ξυπνήσεις’ πολύ γρηγορότερα.Τα μέρη που κυνηγάω πλέον είναι σαφώς πολύ πιο εύκολα απο τα κυνηγοτόπια της Αθήνας όπου σχιζόμουν μέσα στην πυκνούρα απο τα πουρνάρια, τα πουλιά σαφώς πιο πολλά ειδικά αν έχεις την τύχη να κυνηγάς με σκυλί έμπειρο. Μένει μόνο να σας πω οτι όταν μετακόμισα εδώ το σκυλί που κυνηγώ το είχα δεύτερο και με ελάχιστες απαιτήσεις μιας και μέχρι τα 7 του λίγα πράγματα μου είχε δείξει, απο πέρσυ όμως που κυνηγώ εδώ το σκυλί είχε αλματώδη πρόοδο απο τις συναντήσεις που είχε, τουλάχιστον εμένα με έχει κάνει να λέω πως ευχαριστώ τον θεό που βρέθηκε στα χέρια μου ένα τέτοιο σκυλί που μου μαθαίνει το κυνήγι της μπεκάτσας απο την αρχή!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    WOLFMAN στις #409211

    WOLFMAN wrote:

    petros hn wrote:
    Και το σημαντικότερο, εκπαιδευω και νέα γενιά κυνηγών (τα αντράκια μου)

    Φιλε μου χιλια μπραβο μονο για αυτο που κανεις.Το ιδιο κανω και εγω με τον δικο μου και γυρνωντας πισω θυμαμαι τα δικα μου,της αντιρησεις του εφηβου κλπ και της απαντησεις του πατερα μου που δεν ειναι ιδιες με της δικες μου γιατι αλλοι ανθρωποι εκεινα τα χρονια αλλα μυαλα τοτε. Γεροι να ειναι να μπορουν να νιωσουν αυτο που νιωθουμε εμεις τωρα ολοι η φιλοι.

    Φίλε μου, να είσαι καλά και καλή επιτυχία με την εκπαίδευση του γιού. Σε ποιο μέρος της Χαλκιδικής είσαι, για να υπολογίσω τα μέρη που κυνηγάς. Εγώ λόγω δουλειάς μένω Αθήνα (Σαλαμίνα) εδώ και πολλά χρόνια και τελευταία λόγω κατάστασης τα κυνήγια στην πατρίδα Θεσσαλονίκη έχουν γίνει όνειρα άπιαστα.

    Καλημέρα σε όλους.

    Φίλε εγώ κυνηγάω Χολομώντα-Βάβδο-Παλαιόκαστρο-Μ.Παναγία και στα κρύα εκεί που μαζέυται όλοι η Θεσσαλονίκη στην Κασσάνδρα.

    Πάντως πρέπει να είναι δύσκολο να είσαι μακριά από την πατρίδα σου και ένα παραπάνω την Θεσσαλονίκη.Σου εύχομαι πάντος 

    από καρδιάς κάποια στιγμή να ξανανέβεις για μόνιμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #409217

    WOLFMAN wrote:

    Καλημέρα σε όλους. Φίλε εγώ κυνηγάω Χολομώντα-Βάβδο-Παλαιόκαστρο-Μ.Παναγία και στα κρύα εκεί που μαζέυται όλοι η Θεσσαλονίκη στην Κασσάνδρα. Πάντως πρέπει να είναι δύσκολο να είσαι μακριά από την πατρίδα σου και ένα παραπάνω την Θεσσαλονίκη.Σου εύχομαι πάντος από καρδιάς κάποια στιγμή να ξανανέβεις για μόνιμα.

    ΜΕ ΕΦΤΙΑΞΕΣ. Πάντως αν ενδιαφέρεσαι έχω να σου πω δύο πολύ δυνατά μέρη στο δεύτερο πόδι και όταν μπορέσω θα σου ανεβάσω φωτό από τα μέρη που ανέφερες. Είχε το Παλαιόκαστρο πουλιά φέτος?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,386 έως 11,400 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων