ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,381 έως 13,395 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #474442

    Μπράβο σας ρε ξυλοκοτάδες!!

    τι μου θυμησες τωρα , τον παπου μου που της ελεγε ξυλοκοτες και οταν ειμουν πολυ μικρος και με πηρε για λιγο κυνηγι εγω περημενα να δω ξυλενιες κοτες


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #474443

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>berket wrote:</div>
    Μπράβο σας ρε ξυλοκοτάδες!!

    τι μου θυμησες τωρα , τον παπου μου που της ελεγε ξυλοκοτες και οταν ειμουν πολυ μικρος και με πηρε για λιγο κυνηγι εγω περημενα να δω ξυλενιες κοτες

    🙂 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474451

    Μπραβο σε ολα παιδια για τις εξοδους,εγω σημερα εχασα μια φοβερη μερα,αλλα αναγκαστικα γιατι επρεπε να παω να παρω κατι ελιες ριζες που εσπασε ενα φιλος με ενα μηχανιμα,σημερα βρηκε ο κοπανος,ειδα εγω απεναντι την ευβοια πλακωμενη και λεω σημερα θα σας καψω,και τσουπ το τηλαφωνο,αλλα τι να κανω εχει χειμωνα και ξεμειναμε απο ξυλα,τα τηλεφωνα πεσανε το μεσημερι και επαθα πατατρακ χα χα,αλλος 3 αλλος 4 ανετα στα καθαρα,πηγα μια βολτα μιση ωριτσα ισα ισα που προλαβα διπλα απο το σπιτι και σηκωσα μπεκατσα στο δεκαλεπτο,την τουφεκισα αλλα ηταν πολυ σαιτεμενο και εξυπνο το σηκωμα και την εχασα,μπραβο της
    αυριο θα βγω στανταρ,παρολο που πεθανα την μεση σημερα χο χο,ελπιζω να βρω τιποτα γιατι το βραδυ επεσε πολυ τουφεκιδη με τα βρυκολακακια,νεοτερα αυριο ,μαικ βγες ρε τωρα που εχει,τι περειμενεις να σου πουν οτι εχει για ναβγεις,αφου ολα κρακουλιασανε τωρα που θα πανε τα πουλια,νοτια θα ερθουν,μεχρι τα φωτα ειναι φιλε μετα μονο οι αγαπουλες θα μεινουν

    Μανο φιλε μου καλα να ειμαστε και θα την φτιαξουμε την δουλεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    greco123 στις #474459

    ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΤΟ FORUM ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΟΠΟΥ. ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΔΥΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΕΚΑΙΓΑΝ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΗΣΚΑΜΕ ΤΑ ΑΡΧ……Α ΜΑΣ. ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΠΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΗΤΑΝ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟΣ ΑΓΓΙΞΟΥΝ!!!!!! ΤΕΛΟΣ ΕΙΠΑ ΚΥΡΙΟΙ, ΑΗΔΙΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙΝ ΓΙΑΤΡΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΚΟ Η ΘΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΡΑΣΟΣ!!!!!ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΥΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ. ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ,ΑΛΛΑ ΓΑΜΑ….!!! Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ!!!!!!! ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΚΟΜΗ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474468

    Χθες ειχε τα πουλια σημερα ειχε κουλουρακι,καπου τσουλισανε παραπερα
    αλλα απο μερα σε μερα παλι θα μπουνε,ειδωμεν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #474469

    Κάτι έγινε και σήμερα. 2 πουλιά φερμαριστά που ήρθαν μαζί μας και 1 κυρία πονηρή που σηκώθηκε και έφυγε ατουφέκιστη μέσα από το πυκνό μόλις την έπιασε η μύτη του Ζίκο…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #474472

    καλημερα μαγγες καλη χρονια σε ολους , λοιπον παραμονη βγηκα 1,30 ωρα πανω απο το σπιτι μου μονο με την κουταβα 2 μου βρηκε η μια πολυ πονηρη την αλλη την τουφεκισα σε πολυ σφυχτο εν μπορεσα να την κρατησω, εχθες 4ωρο σε 3 διαφορετικα μεροι (λαθος επιλογη)βρηκαμε συνολο 5 πουλια και μονο το ενα τουφεκισαμε 2 φορες και δεν μπορεσαμε να το παρουμε μετα απο καποια τηλ εμαθα που ειχε πουλια στις 1-1-2015 φιλοι μου σηκωσαν 11 πηραν τα 5 στα ανοιχτα , τα [πουλια μπηκαν την νυχτα μιας και ειχε ξαστερια και φεγγαρι απο απεναντι(στερια), εχθες εκει που πηγαμε βρηκαμε μονο 2 στα [πολυ σφυχτα και ουτε μπαμ εκει, σημερα και παλι πηγαμε εκει εμεις χαμηλα τις ψαχναμε μια φερμαρε ο μεγαλος αλλα ακομη φευγει χαχααχ, ενας φιλος μου που ηταν απο πισω στα σφυχτα σηκωσε 5 και πηρε και τις 5 σημερα , εμεις σημερα σε αλλος μερος σηκωσαμε ακομη μια αλλα τιποτα, εγω γυρισα στα μαγαζι εδωσα την κουταβα στα φιλαρακια και ακομη κθνηγανε δεν ξερω τι εχουν κανει, παντως παιδια θελει και τυχη το γαμημενο η λαθος επιλογη τοπου σου χαλαει ολη την μερα , τα πουλια απο τα ανοιχτα που μπηκαν οταν ηρθαν εχθες προχθες τωρα ειναι μεσα στις κουμαριες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #474474

    Αργησα σημερα να παω να κανω τον χωροφυλακα και βρηκα να εχει στηθει στο καρτερι και η κουτση μαρια.
    Ατομα που κυνηγουν οτι περασει απο πανω τους ΜΟΝΟ οταν η καιρικες συνθηκες ειναι κακες για τα θηραματα.
    Αυτοι θα ξαναφανουν στο επομενο χιονι.
    Χιλιες φορες να μη κανει χιονι για να μη γινετε σφαγη οχι μονο απο τους βρυκολακες αλλα και απο οσους απο εμας δεν εχουν αυτοσυγκρατηση.
    Μπραβο σε οσους την κυνηγουν σωστα. :good:

    ΥΓ Σε προηγουμενο ποστ εγραψε ο Ηλιας οτι τα νεα παιδια θα κυνηγουν πιο σωστα.
    Εγω επειδη ειμαι ισως λιγο πιο ρεαλιστης πιστευω οτι το παιδι που ο πατερας του κυνηγα την μπεκατσα στο καρτερι και το ορτυκι με κραχτη τα ιδια θα κανει και αυτο.

    Σταματω εδω γιατι ειναι ενα θεμα που με εχει κανει να σκεφτω να σταματησω το κυνηγι.
    Μια φορα, τα δικα μου παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να τουφεκισουν μπεκατσα στο καρτερι, ορτυκι με κραχτη, η να εκτελεσουν καθιστο πουλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #474477

    Σεβασμός στη φύση και στο θήραμα!Σε όποιον έχει αρχ…α και σκυλί χρόνια πολλά και καλή χρονιά!Στα υπόλοιπα λαμόγια όταν τις φάτε στο λαιμό να σας κάτσουν!!!
    ΜΑΓΚΕΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!Καλά βόλια σε όλα τα παλληκάρια και στα σκυλιά τους που περιμένουν τη συνάντηση με τη βασίλισσα και το βράδυ δεν κοιμούνται!!! B-) B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #474489

    Δυστυχώς κάθε χρόνο τα ίδια πολύ λίγοι είναι ειναι αυτοιπου σέβονται την φύση αλλα και τους συναδέλφους. Οι μπεκάτστες που γίνονται στο καρτέρι είναι κστα πολύ περισσότερες απο οτι με τα τον νόμιμο τρόπο. Δεν αλλάζουμε είναι στο dna μας. Είναι θέμα κουλτούρας όχι κυνηγετικης παιδείας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #474490

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα σημερινή εξόρμηση προς Πελοπόννησο στέφτηκε με απόλυτη αποτυχία αφού λίγο πιο έξω από την Βυτίνα πάθαμε ζημιά στο αυτοκίνητο φλάντζα καπακιού με αποτέλεσμα από τις 8 το πρωι να φτάσουμε στις 3:30 το απόγευμα στο σπίτι .
    Τα σκυλιά 6 τον αριθμό τα είχαν παίξει το syncro volkswagen πήγε συνεργείο με την express service και αναμένουμε από Δευτέρα την εκτίμηση του μηχανικού ποσό θα πάει το μαλί :negative: :negative: :scratch: :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #474495

    Φίλε bt13 αυτοί δεν σέβονται τον εαυτό τους :negative: περιμένεις να σεβαστούν τους άλλους ή την φύση οι ξεφτίλες; :negative:

    Μάνο δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #474505

    ΥΓ Σε προηγουμενο ποστ εγραψε ο Ηλιας οτι τα νεα παιδια θα κυνηγουν πιο σωστα.
    Εγω επειδη ειμαι ισως λιγο πιο ρεαλιστης πιστευω οτι το παιδι που ο πατερας του κυνηγα την μπεκατσα στο καρτερι και το ορτυκι με κραχτη τα ιδια θα κανει και αυτο.
    [/quote]

    Αυτο ακριβως εννουσα οταν ελεγα οτι στο χωριο μου λενε
    απο εκει που θα περασει η κατσικα θα περασει και το κατσικακι

    μπραβο ρε χρηστο,ειδες αυξανει η ποσοτητα σιγα σιγα χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #474511

    Καλησπερα σε ολους. Ωραιος Χρηστο,ετσι αντρικια. Οποιος εχει καρυδια τις κερδιζει στο βασιλειο τους!!! Δεν πειραζει Βικτωρα,θελει και τυχη το αθλημα. Μανο κριμα φιλε τοση ταλαιπωρια,ευχομαι να ειναι η τελευταια.
    Παναγιωτη,Θανασση,bt13, ειναι αξιολυπητοι. Σημερα εμαθα οτι 2 “μπεκατσαδες” απο το χωριο εκαναν 2 πουλια στο πρωινο καρτερι,μου το ειπε ενας πιτσιρικας που ηταν πιο πισω και περιμενε να δει αν παιξουν πουλια,οταν τους τρακαρω πουθενα θα τοτς ξεφτυλισω και θα κοψω τη καλημερα (το εχω διασταυρωσει οτι ειναι αληθεια). Δυστηχως η ματαιοδοξια καποιους τους οδηγει στη ξεφτιλα. Καλες χελωνες παιδια σε οσους βγουμε αυριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #474516

    Παιδια δυστηχως εκτος απο το καρτερι μερικοι δεν κρατανε και εναν λογικο αριθμο θηρευσιμων πουλιων ,αν τα βρουνε δηλαδη τους αλαζουν τον αδοξαστο. Για εμενα καρτερι και υπερβολη στον αριθμο των θηρευσιμων πουλιων ειναι ακριβος το ιδιο.
    ΥΣ. Αν δεν κανω λαθος ο αριθμος ημερησιας καρποσης στη Γαλλια ειναι τα 3 πουλια (αν κανω λαθος διορθωστε με.) κατι ξερουν και αυτοι με καποια εκατομυρια κυνηγων.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,381 έως 13,395 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων