ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,546 έως 13,560 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #475788

    Δυστυχως λογω μιας υποχρεωσης αυριο ,θα κανουμε ενα γρηγορο κοντινο και βλεπουμε γιατι πριν το μεσημερι πρεπει να ειμαι πισω γμτ μου…….
    Στεφανε και αυριο φιλε μερα ειναι …..αν και γυρισε νοτιας γμτ μου….
    ΒΙΚ και στα ταιρια τους……
    Γιαννακο την καλησπερα μου φιλαρακι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #475799

    Γεια σας παλικάρια μου μπεκατσάδες :bye: :bye: :bye:
    Σας τρώει πολύ η τσέπη σας μΕ φαίνεται :wacko:
    κάντε καμιά δοκιμή σε πίνακα με διάφορα φυσίγγια και ελάτε μετά να μΕ πείτε B-) :mail:
    Για ρωτήστε τον Βίκτωρα ποιο θεωρεί καλύτερο μπεκατσοφύσσιγγο; :unsure:
    Α, και που σαι Βίκτωρ :bye: ! φτου, φτου, φτου σκόρδα να σας ματιάσω !!!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #475801

    Μαριε το εχεις ριξει πολυ στις βαριες τωρα τελευταια και μου φαινεται οτι στο τελος ο επανιελακος σου θα σε αρχισει στις δαγκωνιες χαχαχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #475815

    :bye: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #475817

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>stefanos64 wrote:</div>
    !

    Ωραιος Βικτωρα αλλες 2 στο σακουλι,ειχες εμπνευση για το μερος,αν και απο εδω και μπρος οι βασιλισσες δυσκολευουν,τωρα φαινονται τα πραγματικα καλα μπεκατσοσκυλα.
    Στεφανε δεν πειραζει φιλε,δεν σε θελει ο καιρος φετος,αυριο καινουργια μερα. Ευχομαι καλες χελωνες σε ολα τα παιδια για αυριο.

    Πολύ κακή η χρονια φέτος για τη Μπεκατσούλα μας στον Έβρο, αλλά δεν πειράζει έτσι είναι το κυνηγι σπάζεις τα πόδια σου για τη μία η και την καμία !!!!! :wacko: :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #475821

    Μετά τη μείωση της θερμοκρασίας, αρκετά τα πουλιά στην Ήπειρο.
    Μπεκάτσα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #475848

    Μαριε το εχεις ριξει πολυ στις βαριες τωρα τελευταια και μου φαινεται οτι στο τελος ο επανιελακος σου θα σε αρχισει στις δαγκωνιες χαχαχα.

    Τώρα που επέστρεψα δεν έχει πουλιά 😥 λόγω παγωνιάς!!! Τον επανιελά μάλλον για βόλτα θα τον βγάζω :unsure: 🙁 :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #475863

    Σήμερα εγώ ο συνκυνηγός μου ο Γιώργος και τα 2 σκυλάκια μου ανηφορίσαμε για ψηλά. Από κάποιο σημείο και μετά είχε χιόνι που όσο ανεβαίναμε γινόταν περισσότερο. Σε κάποιο σημείο λέω στον Γιώργο να γυρίζουμε και να κατεβούμε λίγο πιο κάτω όπου είχε λίγο χιονάκι σε σημεία-σημεία. Κάποια στιγμή ενώ περπατούσαμε χαλαρά ακούω το μπίπερ του Ζίκο να χτυπάει σε μια πλαγιά περίπου 60-70 μέτρα πιο πάνω από εμάς. Μετά από 1 ένα λεπτό ακούμε μαζί και το μπίπερ της Λούσυ. Τα δυο σκυλιά είχαν απόσταση το ένα από άλλο περίπου 6-7 μέτρα. Μέχρι να ανεβούμε την πλαγιά πήρε αρκετά λεπτά αλλά τα μπίπερ χτυπούσαν και τα δύο σαν ορχήστρα. Μόλις κοντεύαμε βλέπω την Λούσυ να τρέχει πίσω από το πουλί που σηκώθηκε και μετά από λίγο τον Ζίκο να σπάζει τη φέρμα να ποντάρει και να ξαναφερμάρει μετά από 20 μέτρα. Ενώ είμαι κοντά στον φερμασριστό Ζίκο ακούγεται πάλι το μπίπερ της Λούσυ όπου έτρεξε αμέσως ο Γιώργος. Μετά από λίγο ακούω τρεις τουφεκιές από τον Γιώργο και ο Ζίκο ξαναποντάρει αλλά μάλλον η κυρία την έκανε περπατώντας. Τελικά ο Γιώργος την έχασε την μπεκάτσα. Βρήκαμε μόνο πούπουλα και τίποτα άλλο. Εύχομαι να ζήσει το πουλί και να μην πάει άδικα… Τελειώνοντας το “πρήξιμο” 🙂 θα ήθελα να σας αναφέρω ότι είναι μεγάλη καύλα ο ήχος από τα δυο μπίπερ ταυτόχρονα. Ακόμη τον έχω στα αυτιά μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #475879

    Καλησπερα παρεα. 5ωρη εξοδο σημερα υπο συνεχη βροχη. Παντως η καλη μερα (εκτος της βροχης) απο το πρωι φανηκε. Στο ξημερωμα που πιναμε το καφε μας μας περασαν 4 πουλια και τα 3 εκαναν κυκλους απο πανω μας ψαχνοντας να πιασουν,με την αλλαγη του καιρου σε νοτια,εγινε εσωτερικη μετακινηση μαλλον απο τα ψηλα. Στο δια ταυτα, καναμε 18-19 σηκωματα σε, μετρημενα,9-10 πουλια εκ τον οποιων 2 ζευγαρια. Τουφεκισαμε 4 και τα κρατησαμε ολα.(2 εγω,2 ο κουμπαρος μου). Αλλαξαμε 3 σημεια,κοντινα μεταξυ τους,5-10 λεπτα με το αμαξι. Ολα τα πουλια,εκτος απο το 1 ζευγαρι,ηταν στα πυκνα, αλλες εκαναν φτερο 20 περιπου μετρα μπροστα απο τα σκυλια και μετα ξανακαθονταν αλλες δεν σηκωνονταν με τιποτα. Την σεττερινα την εβγαλα μονο για 2 ωρες αλλα ηταν αρκετο να μας δωσει 3 πουλια σε συνεργασια βεβαια με την επανιελα. Μετα την εβαλα στο κουτι και εγινε χαμος. Βγαλαμε μετα τον επανιελα ο οποιος ηταν ξεκουραστος και αλωνισε και αυτος. Το μονο στεναχωρο στην κατα τα αλλα υπεροχη μερα: κατα της 13:00 που γυρνουσαμε προς το αμαξι φερμαρουν τα επανιελ στην ακρη απο το πυκνο,περνουμε θεση,σηκωνεται η βασιλισσα με χιλια και περνει τον κατηφορο,την τουφεκαει ο κουμπαρος μου και καρφωνεται σ’ενα τεραστιο κισσο μπλεγμενο με μυρτιες και αρκουδοβατα. Κοντα μια ωρα πεδευτηκαμε να τη βρουμε,δυστηχως χωρις αποτελεσμα,ο επανιελας που καταλαβε τι ειχε γινει προσπαθουσε να σκαρφαλωσει στον κισσο,τρελοκομειο σκυλος μιλαμε. Καλυτερα 100 φορες να μην την πετυχαιναμε παρα ετσι που εγινε,κριμα για αυτο το υπεροχο πουλι να γινει βορα στα ποντικια. Πολυ γεματη μερα,ειδαμε φερμες,συνεργασιες,απορτ,χαιδεψαμε βασιλισσες,καναμε και το μπανιο μας :yahoo: Παντως και ο ξαδερφος μου που ηταν και αυτος εκει κοντα,εκανε 5 σηκωματα σε 4 πουλια και κρατησε 1. Συγχωρεστεμε για την παρλα αλλα εγιναν τοσα πολλα (και) σημερα.
    Χρηστο οντως αυτος ο ηχος ειναι μελωδια,ειδικα αν συνοδευτη και με το σηκωμσ της βασιλισσας :bye: :bye: :bye:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #475883

    Ωραίοι παίδες, εγω αυτό το ΣΚ δεν βγήκα λόγω υποχρεώσεων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    mark στις #475924

    Πελέκημα κανονικό έγινε μετά την πρωτοχρονιά και για τις επόμενες 10 ημέρες στα καρτέρια.Φθιώτιδα-Πελασγία ,Μαγνησία,Β.Εύβοια λόγω του χιονιά τα πουλιά κατέβηκαν στα χαμηλά και έγινε μακελειό.Μέχρι και μπεκατσοκυνηγοι άφησαν τα σκυλιά τους και στήθηκαν στα καρτέρια.Κρίμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #475928

    Φίλε Μαρκ μόνο “μπεκατσοκυνηγοί” δεν είναι αυτοί :negative: που είπες μην ξαναχρησιμοποιήσεις αυτήν την λέξη για τους ΞΕΦΤΙΛΕΣ :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #475939

    Καλησπερα.
    Εγω παιδια δεν ειμαι φανατικος της μπεκατσας…κυνηγαω απο ολα.
    Παντως πριν λιγεσ ημερες, ειχα ενα πολυ καλο 3ημερο στις μπεκατσες, στα συνορα Εβρου Ροδοπης (με πηγαινε ο κουμπαρος μου) καθοσον εγς εχω στεκι βΔ Εβρο.
    Βρηκαμε πουλια κ χτυπηθηκαν.
    καλα ηταν.
    Σας ευχομαι καλες συναντησεις στην συνεχεια της περιοδου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #475940

    Φίλε Μαρκ μόνο «μπεκατσοκυνηγοί» δεν είναι αυτοί :negative: που είπες μην ξαναχρησιμοποιήσεις αυτήν την λέξη για τους ΞΕΦΤΙΛΕΣ :negative:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    </div>

    Συμφωνώ απολύτως με τον Μάριο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #476007

    Καλησπερα παρεα. 5ωρη εξοδο σημερα υπο συνεχη βροχη. Παντως η καλη μερα (εκτος της βροχης) απο το πρωι φανηκε. Στο ξημερωμα που πιναμε το καφε μας μας περασαν 4 πουλια και τα 3 εκαναν κυκλους απο πανω μας ψαχνοντας να πιασουν,με την αλλαγη του καιρου σε νοτια,εγινε εσωτερικη μετακινηση μαλλον απο τα ψηλα. Στο δια ταυτα, καναμε 18-19 σηκωματα σε, μετρημενα,9-10 πουλια εκ τον οποιων 2 ζευγαρια. Τουφεκισαμε 4 και τα κρατησαμε ολα.(2 εγω,2 ο κουμπαρος μου). Αλλαξαμε 3 σημεια,κοντινα μεταξυ τους,5-10 λεπτα με το αμαξι. Ολα τα πουλια,εκτος απο το 1 ζευγαρι,ηταν στα πυκνα, αλλες εκαναν φτερο 20 περιπου μετρα μπροστα απο τα σκυλια και μετα ξανακαθονταν αλλες δεν σηκωνονταν με τιποτα. Την σεττερινα την εβγαλα μονο για 2 ωρες αλλα ηταν αρκετο να μας δωσει 3 πουλια σε συνεργασια βεβαια με την επανιελα. Μετα την εβαλα στο κουτι και εγινε χαμος. Βγαλαμε μετα τον επανιελα ο οποιος ηταν ξεκουραστος και αλωνισε και αυτος. Το μονο στεναχωρο στην κατα τα αλλα υπεροχη μερα: κατα της 13:00 που γυρνουσαμε προς το αμαξι φερμαρουν τα επανιελ στην ακρη απο το πυκνο,περνουμε θεση,σηκωνεται η βασιλισσα με χιλια και περνει τον κατηφορο,την τουφεκαει ο κουμπαρος μου και καρφωνεται σ’ενα τεραστιο κισσο μπλεγμενο με μυρτιες και αρκουδοβατα. Κοντα μια ωρα πεδευτηκαμε να τη βρουμε,δυστηχως χωρις αποτελεσμα,ο επανιελας που καταλαβε τι ειχε γινει προσπαθουσε να σκαρφαλωσει στον κισσο,τρελοκομειο σκυλος μιλαμε. Καλυτερα 100 φορες να μην την πετυχαιναμε παρα ετσι που εγινε,κριμα για αυτο το υπεροχο πουλι να γινει βορα στα ποντικια. Πολυ γεματη μερα,ειδαμε φερμες,συνεργασιες,απορτ,χαιδεψαμε βασιλισσες,καναμε και το μπανιο μας :yahoo: Παντως και ο ξαδερφος μου που ηταν και αυτος εκει κοντα,εκανε 5 σηκωματα σε 4 πουλια και κρατησε 1. Συγχωρεστεμε για την παρλα αλλα εγιναν τοσα πολλα (και) σημερα.
    Χρηστο οντως αυτος ο ηχος ειναι μελωδια,ειδικα αν συνοδευτη και με το σηκωμσ της βασιλισσας :bye: :bye: :bye:

    μπραβο γιαννη δωσε πονο φιλε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,546 έως 13,560 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων