ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,561 έως 13,575 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #476008

    κυριακη πρωινο μπλεξαμε με κατι κωλοπουλια(μπεκατσες), με το που βγαζω τα σκυλια σε 5 λεπτα η πρωτη φερμα δεν προλαβα να παρω καλη θεση πηγε η μικρη αναποδα στον μεγαλο και την σηκωσε την ειδα μεν ατουφεκιστη δε, την ειδα που περιπου πηγε σε 2 λεπτα την ξανα βρηκε ο σκυλος αλλα μαλλον ξανα ειχε κανει πηδημα στα 50 μετρα ξανα παλι η ιδια αλλα και παλι την ειχε κανει πλεον εχω μπλεξει σε ρυκια πολυ σφυχτα μτα κοπων μπορω και περπαταω και γω και ο σκυλος την ξανα μπλοκαρει μεχρι να φτασω κανω 5-6 λεπτα παιρνω θεση οπου βρηκα σηκωνεται αλλα εντελως αλλου απο κει που περιμενα να φυγει και παλι ατουφεκιστη ο σκυλος μετα επαθε τρελλα αφου τελικα την ξανα βρηκε 2 φορες εγω δεν ξανα πηγα ειχα κοπει , πιο κατω σηκωσε μια η μικρη που την πηρε ο φιλος που και που ακουγα το μπιπερ του μεγου σε φερμα ειχε παθει αμοκ με την μπεκατσα τελικα μετα απο κανα τεταρτο γυρισε φτασαμε στο αμαξι τα δωσαμε νερο και πεσαμε απο την αλλη μερια εκει που δεν βρηκαμε τιποτα ερχετε η μικρη την βαζω στο αμαξι ο μεγαλος αφναντος επεσε χαμηλα ουτε μπιπερ ουτε τιποτα δεν ακουγα παιρνω το αμαξι ανεβαινω πιο πανω τελικα τον ακουγαμε για κανα 15 λεπτο φερμα αφου τελικα εφυγε το πουλι αποφασισε και γυρισε , ετσι χασαμε εχθες 1 ωρα κυνηγι , κριμα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #476011

    Μπράβο ρε Γιάννο!Η σκυλίτσα σου πως είναι?Εγώ έφαγα πακέτο μάγκες!Γυρνάω την Παρασκευή σπίτι από τη δουλειά και τι να δω!Όλο το μπαλκόνι αίματα!Παίρνω το σκυλί και αμέσως στην κτηνίατρο!Βήχα και αίμα!Του παίρνει αίμα και μου βγάζει ότι έχει ΚΑΛΑΖΑΡ!Το σκυλί του έχω κάνει τα πάντα από εμβόλια και του Καλαζάρ!Σήμερα θα πάω πάλι για να στείλουμε αίμα να δούμε σε τι κατάσταση είμαστε!Το αίμα δεν ήταν από το Καλαζάρ αλλά είχε βροχήτιδα και του έσπασε κάποιο αγγείο!
    Μου έδωσε μία θεραπεία με ZYLAPOUR και σήμερα θα δούμε τι θα γίνει!Πάντως έκοψα το χριστό μου με το αίμα!Αυτά παίδες 😥 😥 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #476012

    Θαναση έχει δυο θεραπιες για το kalazar, μια με σιροπι και μια ενεσιμη… Το ZYLAPOUR ειναι κατασταλτικο!

    Περαστικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #476015

    κυριακη πρωινο μπλεξαμε με κατι κωλοπουλια(μπεκατσες), με το που βγαζω τα σκυλια σε 5 λεπτα η πρωτη φερμα δεν προλαβα να παρω καλη θεση πηγε η μικρη αναποδα στον μεγαλο και την σηκωσε την ειδα μεν ατουφεκιστη δε, την ειδα που περιπου πηγε σε 2 λεπτα την ξανα βρηκε ο σκυλος αλλα μαλλον ξανα ειχε κανει πηδημα στα 50 μετρα ξανα παλι η ιδια αλλα και παλι την ειχε κανει πλεον εχω μπλεξει σε ρυκια πολυ σφυχτα μτα κοπων μπορω και περπαταω και γω και ο σκυλος την ξανα μπλοκαρει μεχρι να φτασω κανω 5-6 λεπτα παιρνω θεση οπου βρηκα σηκωνεται αλλα εντελως αλλου απο κει που περιμενα να φυγει και παλι ατουφεκιστη ο σκυλος μετα επαθε τρελλα αφου τελικα την ξανα βρηκε 2 φορες εγω δεν ξανα πηγα ειχα κοπει , πιο κατω σηκωσε μια η μικρη που την πηρε ο φιλος που και που ακουγα το μπιπερ του μεγου σε φερμα ειχε παθει αμοκ με την μπεκατσα τελικα μετα απο κανα τεταρτο γυρισε φτασαμε στο αμαξι τα δωσαμε νερο και πεσαμε απο την αλλη μερια εκει που δεν βρηκαμε τιποτα ερχετε η μικρη την βαζω στο αμαξι ο μεγαλος αφναντος επεσε χαμηλα ουτε μπιπερ ουτε τιποτα δεν ακουγα παιρνω το αμαξι ανεβαινω πιο πανω τελικα τον ακουγαμε για κανα 15 λεπτο φερμα αφου τελικα εφυγε το πουλι αποφασισε και γυρισε , ετσι χασαμε εχθες 1 ωρα κυνηγι , κριμα
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    καλησπερα Βικτωρα. Τα πουλια τωρα φιλε ειναι δυσκολα και τα σκυλια τρελαινονται,οσο δεν καθονται τα πουλια τοσο τα πιανει τρελλα. Παντως αυτο με τη φερμα ειναι που μας αρεσει,οσο τα βλεπουμε αγαλμα τοσο γουσταρουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #476017

    Μπράβο ρε Γιάννο!Η σκυλίτσα σου πως είναι?Εγώ έφαγα πακέτο μάγκες!Γυρνάω την Παρασκευή σπίτι από τη δουλειά και τι να δω!Όλο το μπαλκόνι αίματα!Παίρνω το σκυλί και αμέσως στην κτηνίατρο!Βήχα και αίμα!Του παίρνει αίμα και μου βγάζει ότι έχει ΚΑΛΑΖΑΡ!Το σκυλί του έχω κάνει τα πάντα από εμβόλια και του Καλαζάρ!Σήμερα θα πάω πάλι για να στείλουμε αίμα να δούμε σε τι κατάσταση είμαστε!Το αίμα δεν ήταν από το Καλαζάρ αλλά είχε βροχήτιδα και του έσπασε κάποιο αγγείο!
    Μου έδωσε μία θεραπεία με ZYLAPOUR και σήμερα θα δούμε τι θα γίνει!Πάντως έκοψα το χριστό μου με το αίμα!Αυτά παίδες :cry: :cry: :cry:

    τι να πω ρε Θανασση,γκαντεμια φιλε. Τι θα γινει με αυτη την κολοαρωστεια γαμωτο. Η σεττερινα μου φιλε εχει κανει 27 ενεσεις,καλα δειχνει,εχει ορεξη,ενεργεια και γενικα εμφανισιακα ειναι τελεια αλλα με αυτη την αρωστεια δεν ησυχαζεις ποτε,δεν την βγαζω κυνηγι (εχει βγει μονο 2 φορες απο 1.30-2 ωρες) θα κανω αλλες 8 ενεσεις και ο Θεος βοηθος. Σου ευχομαι φιλε Θανασση να ακουσεις ευχαριστα νεα. Ενημερωσε μας φιλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #476019

    Γεια σας παιδες μου,εγω σκ δεν βγηκα,κατι βολτουλες παω εδω διπλα το σκυλι σε μια που εχω αφησει,η οποια μας κανει πολυ ωραια εκπαιδευτικα για τα σκυλακια,εντω μεταξυ τι λιγουρια υπαρχουν ρε παιδια αναμεσα μας,ακουσαν τις προαλες τις τουφεκιες που εριχνα στο πουλι οταν δεχοταν φερμα,[μενουν δυο μπεκατσαδες εκει απεναντι]και την αλλη μερα ηρθα δυο μαζι να πανε να βαρεσουνε την μπεκατσα,και ενω ξερουν οτι αυτο το πουλι το εχω για να βγαζω τα σκυλακια μου,και αμα ηθελα θα την ειχα παρη εδω και μερες,ημαρτον με τα λιγουρια, γεμισε ο τοπος μπεκατσαδες τις φακης,χωρις σεβασμο στο θηραμα και στον συναδελφο

    εγω στελνω ανθρωπους με κουταβια σε πουλια που εχω καβατζα για να γουσταρουν,και αυτοι οταν βρουν ευκαιρια πανε να μου βαρεσουν την μια μπεκατσα που εχω διπλα απο το σπιτι μου,τι να πω,για αυτο φτασαμε εκει που φτασαμε

    στα γιαννενα επεσαν τα πουλια τις προαλες και τρεχανε ολοι να βαρεσουνε οσες πιο πολλες μπορουσανε,σιγα ρε μπεκατσαδες,κριμα τα παντελονια που φορατε
    δρυος πεσουσης πασα βοδι ξυλευεται,οσο για αυτους που εχουν σκυλια και καθοντε καρτερι
    ειναι για ψυχιατρο

    Ευχομαι να πανε καλα τα σκυλακια σας με την παλιο αρρωστια παιδια
    θεραπεια και μην ξεχνατε οτι η αγαπη σας ειναι το καλητερο φαρμακο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #476028

    Ποσο δικιο εχεις φιλε Ηλια. Γεμισαμε μπεκατσαδες με σουπερ μπεκατσοσκυλα,μπεκατσοντουφεκα,μπεκατσοπαντελονα και δεν ξερω τι αλλο,εξαλου η μπεκατσα τωρα ειναι τις μοδας (οπως αλλωστε και η οικολογια). Παιρνει ο καθενας απο ενα σκυλι του βαζει μπιμπερ,καθεται στο καρτερι,βαραει 2-3 πουλια ,παει και κανει το καμποσο στα καφενεια και μετα κλαιγεται που δεν εχει πουλια,γιατι οποτε βγαινουν πρεπει να κανουν και πουλια,λες και τα πουλια ειναι δεμενα. Ευτηχως υπαρχουν και αυτοι που σεβονται και κυνηγανε αυτο το υπεροχο πουλι μονο με τα σκυλακια τους. Και στο κατω κατω ας μας ξεφυγει και καμια ρε παιδια γιατι αν ηταν ευκολες δεν θα μας αρεσε. Καλη συνεχεια σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #476051

    Καλησπέρα παιδιά! Το Σάββατο πήγα Μεγαλόπολη για καμιά μπεκάτσα, αποτέλεσμα μετά από 4ωρες 1 μπεκάτσα και ένα μπεκατσινι. .

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #476053

    Νομίζω είναι μοναδική φωτογραφία από δύο θηράματα που ενώ είναι τόσο κοντά σε μορφολογία είναι όμως τόσο διαφορετικά !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #476072

    Θανάση ο τίτλος μπορεί να είναι ψευδώς θετικός στις ορολογικές εξετάσεις μετά από τη χορήγηση του εμβολίου ή της αναμνηστικής δόσης για αρκετό χρονικό διάστημα. Αυτό δεν το γνώριζουν απαραίτητα οι κτηνίατροι. Για το λόγο αυτό η εταιρία εφόσον το ζώο έχει εμβολιαστεί προτείνει εξέταση με το δικό της γρήγορο τεστ (speed leish K) το οποίο αναγνωρίζει στελέχη της λεϊσμανιώσης που δεν υπάρχουν στο εμβόλιο.

    Προσοχή όμως: Το γρήγορο τεστ δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστο, ανάμεσα στους κτηνιάτρους, όσο οι ορολογικές εξετάσεις.

    Συμπέρασμα: Εφόσον έγινε το εμβόλιο, το ζώο μπορεί να δείχνει θετικό στην ορολογική εξέταση, το γρήγορο τεστ αρνητικό και τελικά να μην παίρνει κανένας την ευθύνη για αγωγή ή όχι.

    Φυσικά δεν μίλησες για την κλινική εικόνα του ζώου. Εμφάνισε άλλα συμπτώματα; Ακόμα όμως και να μην εμφάνισε εφόσον υπάρχει το θετικό αποτέλεσμα στην ορολογική δύσκολα θα πάρει την ευθύνη κάποιος να μη γίνει η αγωγή.

    Αυτά τα γράφω γιατί το εμβόλιο το προωθούν πολλοί (κτηνίατροι, δημοσιογράφοι κ.λπ.) αλλά κανένας δεν ενημερώνει πρώτα για τα παραπάνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #476083

    Θανάση ο τίτλος μπορεί να είναι ψευδώς θετικός στις ορολογικές εξετάσεις μετά από τη χορήγηση του εμβολίου ή της αναμνηστικής δόσης για αρκετό χρονικό διάστημα. Αυτό δεν το γνώριζουν απαραίτητα οι κτηνίατροι. Για το λόγο αυτό η εταιρία εφόσον το ζώο έχει εμβολιαστεί προτείνει εξέταση με το δικό της γρήγορο τεστ (speed leish K) το οποίο αναγνωρίζει στελέχη της λεϊσμανιώσης που δεν υπάρχουν στο εμβόλιο.

    Προσοχή όμως: Το γρήγορο τεστ δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστο, ανάμεσα στους κτηνιάτρους, όσο οι ορολογικές εξετάσεις.

    Συμπέρασμα: Εφόσον έγινε το εμβόλιο, το ζώο μπορεί να δείχνει θετικό στην ορολογική εξέταση, το γρήγορο τεστ αρνητικό και τελικά να μην παίρνει κανένας την ευθύνη για αγωγή ή όχι.

    Φυσικά δεν μίλησες για την κλινική εικόνα του ζώου. Εμφάνισε άλλα συμπτώματα; Ακόμα όμως και να μην εμφάνισε εφόσον υπάρχει το θετικό αποτέλεσμα στην ορολογική δύσκολα θα πάρει την ευθύνη κάποιος να μη γίνει η αγωγή.

    Αυτά τα γράφω γιατί το εμβόλιο το προωθούν πολλοί (κτηνίατροι, δημοσιογράφοι κ.λπ.) αλλά κανένας δεν ενημερώνει πρώτα για τα παραπάνω.

    Λεβέντη μου πήγα χθες στην κτηνίατρο και του πήρε φρέσκο αίμα και το έστειλε για εξέταση να δούμε πως είμαστε και σήμερα θα με πάρει τηλέφωνο!Πάντως το σκυλί άσχετα με τη βροχίτιδα που έχει δεν έχει κανένα σύμπτωμα!Και στο κυνήγι
    ακούραστος!Απλά θέλω να ξέρω αν μου πει για θεραπεία εάν η εταιρεία που έκανα το εμβόλιο την καλύπτει και πρέπει να την απαιτήσω από την κτηνίατρο!Πάντως ρε παιδιά τι να πώ!Κάνεις κόπο να μεγαλώσεις και να στρώσεις ένα σκύλο και εκεί που λες τώρα θα τον ευχαριστηθώ νάτα!Τέλος πάντων θα σας ενημερώσω τι μου είπε!Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!Καλή συνέχεια σε όλους!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #476093

    Θανάση εύχομαι να πάνε όλα καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #476099

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>tiger wrote:</div>
    Θανάση ο τίτλος μπορεί να είναι ψευδώς θετικός στις ορολογικές εξετάσεις μετά από τη χορήγηση του εμβολίου ή της αναμνηστικής δόσης για αρκετό χρονικό διάστημα. Αυτό δεν το γνώριζουν απαραίτητα οι κτηνίατροι. Για το λόγο αυτό η εταιρία εφόσον το ζώο έχει εμβολιαστεί προτείνει εξέταση με το δικό της γρήγορο τεστ (speed leish K) το οποίο αναγνωρίζει στελέχη της λεϊσμανιώσης που δεν υπάρχουν στο εμβόλιο.

    Προσοχή όμως: Το γρήγορο τεστ δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστο, ανάμεσα στους κτηνιάτρους, όσο οι ορολογικές εξετάσεις.

    Συμπέρασμα: Εφόσον έγινε το εμβόλιο, το ζώο μπορεί να δείχνει θετικό στην ορολογική εξέταση, το γρήγορο τεστ αρνητικό και τελικά να μην παίρνει κανένας την ευθύνη για αγωγή ή όχι.

    Φυσικά δεν μίλησες για την κλινική εικόνα του ζώου. Εμφάνισε άλλα συμπτώματα; Ακόμα όμως και να μην εμφάνισε εφόσον υπάρχει το θετικό αποτέλεσμα στην ορολογική δύσκολα θα πάρει την ευθύνη κάποιος να μη γίνει η αγωγή.

    Αυτά τα γράφω γιατί το εμβόλιο το προωθούν πολλοί (κτηνίατροι, δημοσιογράφοι κ.λπ.) αλλά κανένας δεν ενημερώνει πρώτα για τα παραπάνω.

    Λεβέντη μου πήγα χθες στην κτηνίατρο και του πήρε φρέσκο αίμα και το έστειλε για εξέταση να δούμε πως είμαστε και σήμερα θα με πάρει τηλέφωνο!Πάντως το σκυλί άσχετα με τη βροχίτιδα που έχει δεν έχει κανένα σύμπτωμα!Και στο κυνήγι
    ακούραστος!Απλά θέλω να ξέρω αν μου πει για θεραπεία εάν η εταιρεία που έκανα το εμβόλιο την καλύπτει και πρέπει να την απαιτήσω από την κτηνίατρο!Πάντως ρε παιδιά τι να πώ!Κάνεις κόπο να μεγαλώσεις και να στρώσεις ένα σκύλο και εκεί που λες τώρα θα τον ευχαριστηθώ νάτα!Τέλος πάντων θα σας ενημερώσω τι μου είπε!Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!Καλή συνέχεια σε όλους!!!

    η εταιρεια φιλε μου δεν προκειτε να σου καλυψει τιποτα εαν μιλησεις , θα επρεπε ο κτηνιατρος να σου πει οτι το εμβολιο δεν σε καλυπτει 100% αλλα υπαρχει ενα ποσοστο καλυψεις 70 εως 80% το γραφει αλλωστε και στο χαρτι του εμβολιου, ευχομαι να πανε ολα καλα με το σκυλι σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #476121

    Η εταιρία θα βγάλει την ουρά της απέξω στηριζόμενη στο ποσοστό 80% επιτυχίας που δίνει για το εμβόλιο. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε καλύψει. Αν το κάνει δημοσιοποίησέ το. Περιμένουν πολλοί στη σειρά…

    Αυτό που θέλω να πω και μάλλον δεν έγινε κατανοητό είναι ότι το ζώο θα δείξει θετικό τίτλο (βλ οδηγίες εμβολίου) στις ορολογικές ενώ στην πραγματικότητα δεν νοσεί. Μόνο το speed leish K έχει τη δυνατότητα να ξεχωρίζει στελέχη της ασθένειας που δεν είναι εμβολιακά. Αν έκανες αυτό το γρήγορο τεστ και μόνον αυτό και βγήκε θετικό καλά κάνεις και προχωράς σε ορολογική αλλιώς έχεις μεγάλη πιθανότητα το ζώο να μην νοσεί και να μπεις σε μια διαδικασία που θα κοστίσει και οικονομικά αλλά και που είναι πιθανόν επιβαρυντική και για τον σκύλο.

    Το ζήτημα είναι ότι κανένας δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να το υπογράψει αυτό (ούτε κτηνίατρος ούτε ο κτηνίατρος της εταιρίας) ενώ είναι σαφέστατο. Προτιμούν να κάνουν θεραπεία (θα δεις στην πορεία τι σημαίνει αυτό). Και για αυτό ανέφερα πριν ότι οι κτηνίατροι που συνιστούν το εμβόλιο θα έπρεπε να ενημερώνουν κατά τη γνώμη μου τον πελάτη: ξέρεις κάτι; θα κάνεις το εμβόλιο αλλά το ζώο θα φαίνεται θετικό στις ορολογικές με ό,τι συνεπάγεται αυτό. θέλεις ή όχι;

    Αν ενδιαφέρει κάποιον ας ανοίξει καινούργια συζήτηση με θέμα το εμβόλιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #476140

    Παίρνω το σκυλί και αμέσως στην κτηνίατρο!Βήχα και αίμα!Του παίρνει αίμα και μου βγάζει ότι έχει ΚΑΛΑΖΑΡ!

    Πιστευω και ευχομαι να πανε ολα καλα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 13,561 έως 13,575 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων