ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,346 έως 21,360 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #391314

    Σήμερα με έτρωγε… τελικά πήγα… Ανταπόκριση από Κορινθία: Έφτασα στις 16.40. Στις 16.52 πέρασε μια πεταλούδα, στις 16.59 πέρασε άλλη μία (και στις δύο κρατήθηκα δεν έριξα, η προσμονή με αντάμειψε πλουσιοπάροχα όμως). Στις 17.12 μια γερακίνα πέρασε ψηλά. Στις 17.23 πέρασε μια τσίχλα μου έκανε εντύπωση, σάστισα την χάζεψα για λίγο (δεν ήμουν σίγουρος ότι ήταν όντως αυτή), σήκωσα το όπλο μου, χρειάστηκε δύο σφαίρες, τελικά έπεσε. Με έπιασε ταραχή από την χαρά μου και την αγωνία, δεν μπορούσα να το πιστέψω. Ένας φίλος από το διπλανό καρτέρι ήρθε κοντά μου, κοίταγε την τσίχλα με τόσο περιέργεια και απορία, δεν το πίστευε ότι βρισκόταν νεκρή στο έδαφος, αν ήταν πιο κοντά μου ίσως ήταν αυτός που θα μπορούσε να την είχε χτυπήσει. Ακολούθησαν οι αναμνηστικές φωτογραφίες, και τα συγχαρητήρια από τους υπόλοιπους κυνηγούς. Αν και απεχθάνομαι τους επιδειξιμανείς κυνηγούς αυτή την φορά δεν άντεξα, την έβαλα στο καπό του αυτοκινήτου και την έκανα περιφορά στο χωριό, ο κόσμος κοιτούσε από τα μπαλκόνια, οι συζητήσεις στο καφενείο πήραν φωτιά. Ναι ήταν όντως τσίχλα, με άσπρες βούλες κάτω από την κοιλιά έλεγαν στους δύσπιστους. Με τα πολλά ήρθα σπίτι και έτρεξα στο διαδίκτυο για να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας. Κωνσταντίνος

    είσαι ο πρόεδρος του τόπικ 😮 μπράβο Κωνσταντίνε 🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    666
    STAVROS GHANIA στις #391321

    BeReT wrote:

    ZeD wrote:
    Σήμερα με έτρωγε… τελικά πήγα… Ανταπόκριση από Κορινθία: Έφτασα στις 16.40. Στις 16.52 πέρασε μια πεταλούδα, στις 16.59 πέρασε άλλη μία (και στις δύο κρατήθηκα δεν έριξα, η προσμονή με αντάμειψε πλουσιοπάροχα όμως). Στις 17.12 μια γερακίνα πέρασε ψηλά. Στις 17.23 πέρασε μια τσίχλα μου έκανε εντύπωση, σάστισα την χάζεψα για λίγο (δεν ήμουν σίγουρος ότι ήταν όντως αυτή), σήκωσα το όπλο μου, χρειάστηκε δύο σφαίρες, τελικά έπεσε. Με έπιασε ταραχή από την χαρά μου και την αγωνία, δεν μπορούσα να το πιστέψω. Ένας φίλος από το διπλανό καρτέρι ήρθε κοντά μου, κοίταγε την τσίχλα με τόσο περιέργεια και απορία, δεν το πίστευε ότι βρισκόταν νεκρή στο έδαφος, αν ήταν πιο κοντά μου ίσως ήταν αυτός που θα μπορούσε να την είχε χτυπήσει. Ακολούθησαν οι αναμνηστικές φωτογραφίες, και τα συγχαρητήρια από τους υπόλοιπους κυνηγούς. Αν και απεχθάνομαι τους επιδειξιμανείς κυνηγούς αυτή την φορά δεν άντεξα, την έβαλα στο καπό του αυτοκινήτου και την έκανα περιφορά στο χωριό, ο κόσμος κοιτούσε από τα μπαλκόνια, οι συζητήσεις στο καφενείο πήραν φωτιά. Ναι ήταν όντως τσίχλα, με άσπρες βούλες κάτω από την κοιλιά έλεγαν στους δύσπιστους. Με τα πολλά ήρθα σπίτι και έτρεξα στο διαδίκτυο για να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας. Κωνσταντίνος Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 λεπτό πριν από τον ZeD.

    Άσπρες βούλες? ΣΠΑΝΙΟ ΕΙΔΟΣ!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ!

    Μαύρες ήθελα να γράψω ρε συ αλλά μην με κατηγορείς είχα τόσο καιρό να δω…

    Κωνσταντίνος

    μαυρες εγραψες αλλα αμα ο αλλος ειναι λαμογιο τι περιμενεις σε μπερδεψε 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #391323

    καλησπερα σε ολλα τα κοπελια..συμερα  οπου δεν βγεικα για μπεκατσα διοτη τα σκυλια πρεπει να ξεκουραστουν και λιγο εφαγα ολους τους χωματοδρομους γυρο απο το αργος μπας και βρω κανενα περασμα για τσιλες για να πεξω καμια  τουφεκια,. αλλ τζιφοε το μονο που εβρισκα ηταν φυσεκια οπου προερχοντουσαν απο περπατηχτο διασπαρτα  στα χωραφια και πουλια δεν κουνιοντουσαν καθολου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #391324

    Όχι ρε συ το διόρθωσα μετά για να τον εκθέσω… είναι τελικά μην μπλέξεις με εμάς τους berettakides… είμαστε άτιμοι φάρα… θα κάνουν, θα δείχνουν οι benellakides αλλά θα τους κάνουμε μετά μια εξαγορά πάλι και θα το βουλώσουν χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    666
    STAVROS GHANIA στις #391330

    Όχι ρε συ το διόρθωσα μετά για να τον εκθέσω… είναι τελικά μην μπλέξεις με εμάς τους berettakides… είμαστε άτιμοι φάρα… θα κάνουν, θα δείχνουν οι benellakides αλλά θα τους κάνουμε μετά μια εξαγορά πάλι και θα το βουλώσουν χαχαχα

    Κωνσταντίνος

    ναι το ειδα μετα οτι το διορθωσες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    apoDIMITRIkos στις #391341

    Παιδία, να ρωτήσω κάτι? Αυτές οι μαύρες που γράφετε ποιές είναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #391345

    Οι μαύρες και οι …άραχνες…

    ή αυτές που έχει μαυρίσει το μάτι μας για να τις δούμε

    Ή αυτές που μας έχουν κάνει μαύρη την νύχτα στα βουνά, μαύρη και στα λαγκάδια (για να μην χάσουμε και τον οίστρο στην ποίηση)

    Οι …άφαντες

    Τέλος πάντων, για να μην σου μείνει λάθος εντύπωση αυτές που περνάνε νύχτα, χάραμα ή σούρουπο και τις βλέπεις την τελευταία στιγμή (πάνω από το κεφάλι σου ή με κίνδυνο να σε …στραβώσουν)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #391346

    Οι μαύρες και οι …άραχνες…

     

    ή αυτές που έχει μαυρίσει το μάτι μας για να τις δούμε

    Ή αυτές που μας έχουν κάνει …”μαύρη την νύχτα στα βουνά, μαύρη και στα λαγκάδια” (για να μην χάσουμε και τον οίστρο στην ποίηση)

    Οι …άφαντες

    Τέλος πάντων, για να μην σου μείνει λάθος εντύπωση, αυτές που περνάνε νύχτα, χάραμα ή σούρουπο και τις βλέπεις την τελευταία στιγμή (πάνω από το κεφάλι σου ή με κίνδυνο να σε …στραβώσουν).

    Καλώς ήρθες στην παρέα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #391348

    Παιδία, να ρωτήσω κάτι? Αυτές οι μαύρες που γράφετε ποιές είναι?

    ενιοτε τις λεμε και μπαροβιες καλως ηλθες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #391361

    Επίσης, εκτός από τις μαύρες υπάρχουν και οι αόρατες… οι οποίες έχουν γεμίσει τα βουνά και λαγκάδια φέτος, έχουν μάλιστα και φανατικούς κυνηγούς καλή ώρα σαν και κάποιους από εμάς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #391363

    Σήμερα με έτρωγε… τελικά πήγα… Ανταπόκριση από Κορινθία: Έφτασα στις 16.40. Στις 16.52 πέρασε μια πεταλούδα, στις 16.59 πέρασε άλλη μία (και στις δύο κρατήθηκα δεν έριξα, η προσμονή με αντάμειψε πλουσιοπάροχα όμως). Στις 17.12 μια γερακίνα πέρασε ψηλά. Στις 17.23 πέρασε μια τσίχλα μου έκανε εντύπωση, σάστισα την χάζεψα για λίγο (δεν ήμουν σίγουρος ότι ήταν όντως αυτή), σήκωσα το όπλο μου, χρειάστηκε δύο σφαίρες, τελικά έπεσε. Με έπιασε ταραχή από την χαρά μου και την αγωνία, δεν μπορούσα να το πιστέψω. Ένας φίλος από το διπλανό καρτέρι ήρθε κοντά μου, κοίταγε την τσίχλα με τόσο περιέργεια και απορία, δεν το πίστευε ότι βρισκόταν νεκρή στο έδαφος, αν ήταν πιο κοντά μου ίσως ήταν αυτός που θα μπορούσε να την είχε χτυπήσει. Ακολούθησαν οι αναμνηστικές φωτογραφίες, και τα συγχαρητήρια από τους υπόλοιπους κυνηγούς. Αν και απεχθάνομαι τους επιδειξιμανείς κυνηγούς αυτή την φορά δεν άντεξα, την έβαλα στο καπό του αυτοκινήτου και την έκανα περιφορά στο χωριό, ο κόσμος κοιτούσε από τα μπαλκόνια, οι συζητήσεις στο καφενείο πήραν φωτιά. Ναι ήταν όντως τσίχλα, με μαύρες βούλες κάτω από την κοιλιά έλεγαν στους δύσπιστους. Με τα πολλά ήρθα σπίτι και έτρεξα στο διαδίκτυο για να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας.

    Κωνσταντίνος

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 5 ώρες, 34 λεπτά πριν από τον ZeD.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 5 ώρες, 18 λεπτά πριν από τον ZeD.

     

    Εισαι πολυ ωραιος!!!!!

    Αλλα δεν μας εβαλες τη φωτο να δουμε και εμεις τις βουλες. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #391385

    Δε με εμπνεετε να ξεκινησω για αυριο απογευματινο. Ξερω ενα καλο ρεμα γεματο κυπαρισσια, που περνανε τσιχλες-νιντζα. Συνηθως ειναι πολλες, ακριβως επειδη δεν τις προλαβαινεις, και ειναι πολυ πυκνουρα. Θα το επιχειρησω ομως, και θα δω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #391398

    Καλημέρα στο forum, σε μοναχικό 2ωρο περπατητό χθες σε κάμπο με ελιές λίγες τσίχλες και κοτσύφια που ξεσηκωνώτουσαν από μακριά. Αποτέλεσμα με 5 τουφεκιές 1 κότσυφας και μια τσίχλα στο χέρι. Συνέχισα με απογευματινό καρτέρι σε μέρος όπου περυσι είχε μιά νορμαλ κίνηση πουλιών (τουλάχιστον τα έβλεπες ότι υπάρχουν!). Από τις 16:40 μέχρι τις 17:35 είδα σε όλη την πλαγιά του βουνού να περνάνε 2 τσίχλες!!! Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με τα πρώτα κρύα… Θετική εντύπωση από τα φυσίγγια ΜΒ Light 30γρ. Νο 8 και 9 σε δίκανο: μαλακή τουφεκιά,  χωρίς πολύ θόρυβο και ανεπαίσθητη   ανάκρουση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    blackman στις #391412

    Ολο παραπονα ειστε!!Δεν εχει τσιχλες και κανουμε τοσα χλμ τσαμπα!!Αφου τα πουλια μεταλαχτηκαν!!Γιναν τσιχλες BATMAN και τσιχλες NINTZA!!

    Τουλαχιστον γελαμε αφου απο πουλια τζιφος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #391415

    Έμαθα ότι κάτι παίζει Λαμία και περίχωρα.

    Είναι τσιχλοκότσυφα ή τίποτα άλλα  …οργανα (μπουζουκι, κλαρίνα)?

    Ή ράδιο αρβύλα???

    Αν κάποιος ξέρει ας μιλήσει (ή έστω ας στείλει μήνυμα 😉 , αλλοιώς ας ….σιωπήσει .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,346 έως 21,360 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων