ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,661 έως 21,675 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #395787

    Πάλι σήμερα στο συνηθισμένο μέρος το Μαυρομμάτι,ούτε που πεταγε τίποτα απο πολυ πρωί και κάναμε πάλι περπατητό και πήρα 4 εγώ και 7 ο φίλος μου.Τα πουλια είναι πιασμενα και πολυ καχύποπτα,με το ζόρι πεταγονται.

    πιστευω μετα το μπασιμο των πρώτων πουλιών,δεν ξανά μπήκαν  αλλα και απλά ότι έχει μείνει ακόμη.αυτα βρίσκουμε.

    Κυνηγοι μηδαμινοι και καλα κάνουν,αφού δεν έχει τίποτα.Ευτυχως θα βρέχει αύριο και θα ευχαριστηθω ένα Σ/Κ ύπνο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #395796

    καλησπερα παρολη την αποφαση μου να μην παω μετα απο παροτρυνση φιλου και επειδη αυριο θα χαλασει εντελως ο καιρος πηγαμε στην περιοχη της ασωπιας.στο καρτερι οσους ειδαμε απολυτο μηδενικο εμεις σε 4ωρο περπατητο 11 για μενα 5 ο συναδελφος.στην τσαντα 9 εγω 4 ο συναδελφος.βαρεσα και ενα περιστεροειδες που ποτε δεν θα μαθω τι ηταν αφου οσο και αν ψαξαμε και σε βατο μερος ανοιξε η γη και το καταπιε.στο περπατητο αυτο μπορω ναπω οτι ειδα μερικα πουλια τα ιδια βασικα που πηγαιναν και ερχονταν μεταξυ ενος ρεματος και κατι πευκων αυτα και κυνηγησαμε.περιμενουμε ολοι την αλλαγη καιρου εγω νομιζω οτι θα δουλεψουν λιγο καλυτερα τα καρτερια οχι ομως πολλα πραγματα αφου πουλια δεν μπηκαν στα μπασιματα.αυριο δεν θα παω σιγουρα.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #395819

    Καλησπερα στη παρεα.Σημερα Αργολιδα μερια ,στο καρτερι τουφεκισα 2 και πηρα 2 τσιχλες ,δενεπεξε τιποτα ,στο δε περπατητο αρκετες πιασμενες δυσκολα πουλια .Οι περισοτερες εφευγαν μακρια και μεσα στσ ρεματα και αλλες δε σηκωνονταν με τιποτα ουτε με πετρες  ουτε τουφεκιες .Η δε κοκερινα μου δουλευε πολυ περιεργα,ευρισκε δισκολα πουλια ενω τα ευκολα οχι,τα προσπερνουσε σε καθαρο, μερικα τα βρησκαμε εμεις, αλλα χασαμε  μερικα ,πιθανο απο την υγρασια  να μη σκοτωναν τα φυσεκια και να ποδαρωναντα πουλια,τελικα 12 εγω 12 ο φιλος μου.

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #395826

    Πολλες φορες το παθαινουν αυτο τα πουλια,ισως κατι να επιρεαζει την οσφρηση τους.Εδω δεν πεταει πουπουλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #395850

    Καλησπερα στη παρεα.Σημερα Αργολιδα μερια ,στο καρτερι τουφεκισα 2 και πηρα 2 τσιχλες ,δενεπεξε τιποτα ,στο δε περπατητο αρκετες πιασμενες δυσκολα πουλια .Οι περισοτερες εφευγαν μακρια και μεσα στσ ρεματα και αλλες δε σηκωνονταν με τιποτα ουτε με πετρες ουτε τουφεκιες .Η δε κοκερινα μου δουλευε πολυ περιεργα,ευρισκε δισκολα πουλια ενω τα ευκολα οχι,τα προσπερνουσε σε καθαρο, μερικα τα βρησκαμε εμεις, αλλα χασαμε μερικα ,πιθανο απο την υγρασια να μη σκοτωναν τα φυσεκια και να ποδαρωναντα πουλια,τελικα 12 εγω 12 ο φιλος μου. [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    [/URL]
    [/URL]
    Uploaded with ImageShack.us Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    πολυ καλα!!! κοιταξε ενας φυλος απο καστορια@@@@!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #395852

    spιrosberket wrote:
    Καλησπερα στη παρεα.Σημερα Αργολιδα μερια ,στο καρτερι τουφεκισα 2 και πηρα 2 τσιχλες ,δενεπεξε τιποτα ,στο δε περπατητο αρκετες πιασμενες δυσκολα πουλια .Οι περισοτερες εφευγαν μακρια και μεσα στσ ρεματα και αλλες δε σηκωνονταν με τιποτα ουτε με πετρες ουτε τουφεκιες .Η δε κοκερινα μου δουλευε πολυ περιεργα,ευρισκε δισκολα πουλια ενω τα ευκολα οχι,τα προσπερνουσε σε καθαρο, μερικα τα βρησκαμε εμεις, αλλα χασαμε μερικα ,πιθανο απο την υγρασια να μη σκοτωναν τα φυσεκια και να ποδαρωναντα πουλια,τελικα 12 εγω 12 ο φιλος μου. [/URL] Uploaded with ImageShack.us [/URL]
    [/URL]
    Uploaded with ImageShack.us Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    πολυ καλα!!! κοιταξε ενας φυλος απο καστορια@@@@!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #395854

    antleft wrote:

    spιrosberket wrote:
    Καλησπερα στη παρεα.Σημερα Αργολιδα μερια ,στο καρτερι τουφεκισα 2 και πηρα 2 τσιχλες ,δενεπεξε τιποτα ,στο δε περπατητο αρκετες πιασμενες δυσκολα πουλια .Οι περισοτερες εφευγαν μακρια και μεσα στσ ρεματα και αλλες δε σηκωνονταν με τιποτα ουτε με πετρες ουτε τουφεκιες .Η δε κοκερινα μου δουλευε πολυ περιεργα,ευρισκε δισκολα πουλια ενω τα ευκολα οχι,τα προσπερνουσε σε καθαρο, μερικα τα βρησκαμε εμεις, αλλα χασαμε μερικα ,πιθανο απο την υγρασια να μη σκοτωναν τα φυσεκια και να ποδαρωναντα πουλια,τελικα 12 εγω 12 ο φιλος μου. [/URL] Uploaded with ImageShack.us [/URL]
    [/URL]
    Uploaded with ImageShack.us Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    πολυ καλα!!! κοιταξε ενας φυλος απο καστορια@@@@!!!!!!

    1200 τσιχλες σε 2 ημερες @@@!!!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #395855

    antleft wrote:

    antleft wrote:

    spιrosberket wrote:
    Καλησπερα στη παρεα.Σημερα Αργολιδα μερια ,στο καρτερι τουφεκισα 2 και πηρα 2 τσιχλες ,δενεπεξε τιποτα ,στο δε περπατητο αρκετες πιασμενες δυσκολα πουλια .Οι περισοτερες εφευγαν μακρια και μεσα στσ ρεματα και αλλες δε σηκωνονταν με τιποτα ουτε με πετρες ουτε τουφεκιες .Η δε κοκερινα μου δουλευε πολυ περιεργα,ευρισκε δισκολα πουλια ενω τα ευκολα οχι,τα προσπερνουσε σε καθαρο, μερικα τα βρησκαμε εμεις, αλλα χασαμε μερικα ,πιθανο απο την υγρασια να μη σκοτωναν τα φυσεκια και να ποδαρωναντα πουλια,τελικα 12 εγω 12 ο φιλος μου. [/URL] Uploaded with ImageShack.us [/URL]
    [/URL]
    Uploaded with ImageShack.us Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    πολυ καλα!!! κοιταξε ενας φυλος απο καστορια@@@@!!!!!!

    1200 τσιχλες σε 2 ημερες @@@!!!!!!!

     

    Ναι! Αυτός και ο Δόγκανος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Διονύσιος στις #395857

    Πολλες φορες το παθαινουν αυτο τα πουλια,ισως κατι να επιρεαζει την οσφρηση τους.Εδω δεν πεταει πουπουλο.

    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Αγαπητέ συντοπίτη,είσαι σίγουρος ότι δεν εμφανίστηκαν πουλιά, γιατί έμαθα ότι κάτι παίχτηκε στο νησί αυτές τις ημέρες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Spigeon στις #395859

    Μετά απο τόσο καιρό με ελάχιστα θηράματα και με πολλή αστοχία είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν είμαι κουλός.

    Σήμερα σε μισή ώρα απογευματινό καρτέρι κατάφερα και πήρα 6 τσίχλες, το ένα κοτσύφι. Η ευχαρίστηση ήταν πολύ μεγάλη διότι το ένα έπεσε στη δεύτερη ντουφεκιά, τα τρία στη πρώτη και για φινάλε είχα ένα φανταστικό ντουμπλέ. Δίστασα να ρίξω στο δεύτερο φοβούμενος μην αστοχήσω και δε βρώ ούτε το πρώτο που είχε πέσει αλλά τελικά δοκίμασα και τα βρήκα όλα.

    Δεν έριξα σε άλλα δυο μου φανήκανε λίγο μακριά ενώ πιστεύω τα είχα, αστόχησα και σε κάποια άλλα, η καλύτερη μέρα της χρονιάς.

    Οι κορφές του Παρνασσού έχουν πιάσει χιονάκι.  Τα 8αρια φυσσίγια ξυρίζανε, το 3-5 αποδείχτηκε καλή επιλογή και η αυτοπεποίθηση ανέβηκε.

    Πάω για καθάρισμα τώρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #395863

    faraos dim wrote:
    Πολλες φορες το παθαινουν αυτο τα πουλια,ισως κατι να επιρεαζει την οσφρηση τους.Εδω δεν πεταει πουπουλο. Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Αγαπητέ συντοπίτη,είσαι σίγουρος ότι δεν εμφανίστηκαν πουλιά, γιατί έμαθα ότι κάτι παίχτηκε στο νησί αυτές τις ημέρες;

    Δωσε χαιρετισμους σε αυτον αυτους που στα παν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Διονύσιος στις #395864

    Διονύσιος wrote:

    faraos dim wrote:
    Πολλες φορες το παθαινουν αυτο τα πουλια,ισως κατι να επιρεαζει την οσφρηση τους.Εδω δεν πεταει πουπουλο. Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Αγαπητέ συντοπίτη,είσαι σίγουρος ότι δεν εμφανίστηκαν πουλιά, γιατί έμαθα ότι κάτι παίχτηκε στο νησί αυτές τις ημέρες;

    Δωσε χαιρετισμους σε αυτον αυτους που στα παν.

    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Οκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #395866

    καλησπερα παρολη την αποφαση μου να μην παω μετα απο παροτρυνση φιλου και επειδη αυριο θα χαλασει εντελως ο καιρος πηγαμε στην περιοχη της ασωπιας.στο καρτερι οσους ειδαμε απολυτο μηδενικο εμεις σε 4ωρο περπατητο 11 για μενα 5 ο συναδελφος.στην τσαντα 9 εγω 4 ο συναδελφος.βαρεσα και ενα περιστεροειδες που ποτε δεν θα μαθω τι ηταν αφου οσο και αν ψαξαμε και σε βατο μερος ανοιξε η γη και το καταπιε.στο περπατητο αυτο μπορω ναπω οτι ειδα μερικα πουλια τα ιδια βασικα που πηγαιναν και ερχονταν μεταξυ ενος ρεματος και κατι πευκων αυτα και κυνηγησαμε.περιμενουμε ολοι την αλλαγη καιρου εγω νομιζω οτι θα δουλεψουν λιγο καλυτερα τα καρτερια οχι ομως πολλα πραγματα αφου πουλια δεν μπηκαν στα μπασιματα.αυριο δεν θα παω σιγουρα.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

     

     

    Καλησπέρα και από μένα.

    Μετά από ένα μήνα ξαναπήγα και εγώ μια βόλτα στην Ασωπεία.

    Στο καρτέρι τίποτα….. απόλυτο τίποτα μέχρι της 8.00 περίπου που αρχίζουν κάποιοι την βόλτα ή αρχίζουν την δουλειά όσοι μαζεύουν ελιές οπότε και πετάγονται ότι πουλιά είναι κρατημένα.

     

    Είδα καμιά 25ρια τσίχλες τουφέκισα περίπου τις 10 – 12 πήρα 1.

    Μην γελάτε …. δεν τουφεκαω μακριά σκεφτείτε πήγα στο αμάξι για να αλλάξω τσοκακι (φοράω μόνιμα το 4).

     

    Το καλό της ημέρας ήταν από τον σκύλο μου που σήκωσε μια μπεκάτσα μέσα στα πεύκα η οποία και μας χαιρέτησε ατουφεκιστη.

     

    Κυνηγοί ελάχιστοι 4 -5

    θερμοκρασία 3 βαθμοί

    στα ψηλά σημεία και ακάλυπτα το πρωί πολύ παγωνιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #395869

    faraos dim wrote:
    Πολλες φορες το παθαινουν αυτο τα πουλια,ισως κατι να επιρεαζει την οσφρηση τους.Εδω δεν πεταει πουπουλο. Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Αγαπητέ συντοπίτη,είσαι σίγουρος ότι δεν εμφανίστηκαν πουλιά, γιατί έμαθα ότι κάτι παίχτηκε στο νησί αυτές τις ημέρες;

    Έτσι είναι όπως λέει o Faraos, καμιά μπεκατσούλα μόνο βρίσκουν που και που ……………. τσίχλες νιετε!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #395924

    Καλημέρα σε όλους.Σήμερα βλέποντας πως δεν βρέχει έξω πήγαμε λίγο αργά κατά της 9:00 στην Γαλάτιστα για καμιά τσίχλα αλλά όπως και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα τα πουλιά ήταν πολύ λίγα.Περπατήσαμε για καμιά ώρα με τον πατέρα μου και ρίξαμε 10 φυσίγγια και οι δύο μαζί. 🙁 Αποτέλεσμα μία τσίχλα και ένας κότσυφας ήρθαν μαζί μας.Οι τουφεκιές μας ήταν όλες σε οριακές αποστάσεις.Βγαίναν από τους θάμνους και τις ελιές τα πουλιά στα 30-35 μέτρα.Δεν τα έχει ζορίσει ακόμα ο καιρός. ;-)Λίγες και οι τουφεκιές στην γύρο περιοχή.Ελπίζουμε σε καλύτερες ημέρες όσο περνάει ο χειμώνας….!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,661 έως 21,675 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων