ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,546 έως 22,560 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #406130

    Απογευματινο στον καλαμο αρκετα πουλακια 9 στο χερι και 4 χαμενα τα ιδια κανανε και τα υπολοοιπα παιδια τισ παρεας σαν κατι να κινηθηκε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #406143

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

    ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΑ ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ ΜΕ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ 3 ΤΣΙΧΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 7 ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ 😐

    ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΕΚΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #406168

    Χιλιομόδι σήμερα. Ο καιρός ιδανικός.

    Επιβεβαιώθηκε ότι είναι η χειρότερη χρονιά για τσίχλες τα τελευταία 30 χρόνια.  Ακούγοντας άλλους φίλους και παρέες για περπατητό σε Αργολίδα και Κορινθία με καλά αποτελέσματα επισκέφθηκα τόπο που τα τελευταία χρόνια δεν με άφησε ποτέ παραπονεμένο. Απλά απίστευτο. Ούτε στις ελιές, ούτε στα πυκνά  τίποτα. Δυο τρεις τσίχλες και ένα κοτσύφι κατάφερα να δω σε όλη τη περιοχή, εκεί που τις άλλες χρονιές από τους μεγάλους πυκνούς θάμνους έφευγαν δεκάδες τσίχλες. Ατουφέκιστος κυριολεκτικά.

    Η βόλτα στο βουνό και η φύση πανέμορφη, αλλά κυνηγός είμαι ρε γαμώτο, δεν είναι μαγκούρα το όπλο, πρέπει να το σηκώνεις και λίγο στον ώμο. Να τρέξει λίγο αδρεναλίνη. Να μη γυρίζεις σπίτι και να το καθαρίζεις μόνο εξωτερικά.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #406187

    Κυνηγι τσιχλας 26/1/’13 http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/kappaupsilonnuetagammaiota13_zps5c37b613.mp4.html

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό”.

    Σκηνοθέτη μου … 🙂 . Βγάλατε το λάδι στο σκυλάκι από τα πολλά απόρτ, δύσκολο μέρος, αν δεν έχεις σκυλί, λίγες θα βρεις. Χάρηκα που είδα τον Samael … 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #406189

    Καλησπέρα σε όλους.
    Κακά τα ψέματα η χρόνια φέτος στις τσιχλες απο κακή εώς μέτρια το πολυ.
    Απλά επειδή ο καιρός είναι πολυ καλύτερος απ’οτι πρέπει για την εποχη γενικότερα, τα πουλιά δε ζοριζονται να βγούνε έξω για φαγητο και κάθονται μες στο πυκνο και τα ρέματα ( φίλε Μάνο ) με λίγα λόγια θέλουν ξετρυπωμα πολυ περπάτημα και να τα προλαβαινεις γιατί έχουν φάει τέτοιο ντουφεκιδι που έχουν όλα σκαγια στο κωλο και πεταζονται και μακριά…..
    Εμείς μ’αυτα και μ’αυτα πάντως, σήμερα πέριξ Αττικης , φάγαμε και λίγη βροχουλα ,ευτυχώς όμως όχι δυνατή και συνεχόμενη, 3 άτομα, 4 ώρες παρπατητο , 17 τσιχλες και 2 κουτσυφακια στο χέρι.
    Αυτα.
    Καλο βραδυ σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #406190

    Σκηνοθέτη μου … . Βγάλατε το λάδι στο σκυλάκι από τα πολλά απόρτ, δύσκολο μέρος, αν δεν έχεις σκυλί, λίγες θα βρεις. Χάρηκα που είδα τον Samael …

    Το σκυλακι μου (ζωη να΄χει) εχει μαθει να ζει και στο σαλονι και στο αλωνι που λενε.Χθες,δοξα το Θεο για μια ακομη φορα,ηταν υπεροχη εως φανταστικη.Μας βρηκε πολλες τσιχλιτσες και ειδικα καποιες Benelloχτυπημενες οπου επεφταν ζωντανες.Τωρα θα μου πεις φταιει το οπλο,ο κυνηγος που το κατεχει,τα φυσιγγια;;; 🙁

    Σε αυτην την συγγειρια,ολα παιζουν τον ρολο τους.

    Το αποτελεσμα ειναι πως η “φατσα” εκανε πολυ καλα την δουλεια της,αν και τωρα τελευταια μου εχει “χαλασει” λιγο,μου απορταρει προβατα. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #406192

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Σκηνοθέτη μου … . Βγάλατε το λάδι στο σκυλάκι από τα πολλά απόρτ, δύσκολο μέρος, αν δεν έχεις σκυλί, λίγες θα βρεις. Χάρηκα που είδα τον Samael …

    Το σκυλακι μου (ζωη να΄χει) εχει μαθει να ζει και στο σαλονι και στο αλωνι που λενε.. Το αποτελεσμα ειναι πως η «φατσα» εκανε πολυ καλα την δουλεια της,αν και τωρα τελευταια μου εχει «χαλασει» λιγο,μου απορταρει προβατα.

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό”.

    ΑΥΤΟ  ΝΑ  ΛΕΓΕΤΑΙ …ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ      ΠΡΟΒΑΤΟΑΠΟΡΤ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #406194

    Πουλα το σε κανεναν τσοπανη να του βρισκει τα απολλολοτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #406195

    Πουλα το σε κανεναν τσοπανη να του βρισκει τα απολλολοτα…

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    Το “παιδι μου” δεν πωλειται,Φανη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #406197

    Σεβαστο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #406201

    ειδικα τετοιο παιδι !που σαρωνει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #406231

    καλησπέρα, αρκετό το τουφεκίδι στο Μαυτομάτι, πρωινό μηδέν αποτέλεσμα, κάποια πολύ λίγα τα κάναμε σε περπατητό. Η παρέα έκανε σύνολο 7, εγώ έκανα μόλις τα 2, με τουφεκιές που όμως με ικανοποίησαν πάρα πολύ αποδεικνύοντας ότι η απόδοση ενός «ξεχασμένου» και φτηνού όπλου δεν έχει πάντα σχέση με τη τιμή του..το όπλο είναι ένα (πρώην) παροπλισμένο Beretta 1201F πάντως είδαμε κάποια περισσότερα πουλιά σήμερα κάτι που σαφώς μας ανέβασε τη διάθεση….

    Φίλε μου μάλλον Μαυρομμάτι θα εννοείς,έτσι;

    Πάντως παράξενο αυτό που λές ”πολύ τουφεκίδι”,γιατί και εγω εκεί ήμουν και πέσαν πολύ λίγες ντουφεκιές κατά διαστήματα.Πήρα 3 το πρωί στο καρτέρι,όσες μου πέρασαν και μετά νέκρα.

    Αφου περάσαν δυο άλλοι κυνηγοί και μου είπαν αν είδα κανα πουλί με το περπατητό που κάναν σε μια ρεματιά και φυσικά τους είοπα την αλήθεια ότι οχι!.Και στο περπατητό μετά πολύ λίγα πουλια που φευγαν μπροστά ή θα πήγαιναν ένα με τη γη.

    Το Σάββατο στο καρτέρι κυκλοφόρησαν πιο πολλά πουλιά στο καρτέρι,αλλά ειχα πα΄ρει μαζί μου το παλγιόκαννο φοβούμενος μήπως βρέξει και δεν μπορούσα να πετύχω πουλι!

    Αμα ειχα μαζί μου την καραμπίνα,θα είχα πάρει τουλάχιστον 7-8 πρωινά καρτερίσια και βλέπαμε για μετά…..Είχα να κυνηγίσω πολλά χρόνια με το πλαγιόκαννο τσίχλα και αστοχούσα σε ολες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #406243

    διαμαντη ετσι την ειχα πατησει στην βουλγαρια μου ειχαν δωσει οι ντοποι ενα πλαγιοκανο πρωτη φορα επιασα παλγιοκανο ειχα σουπερ ποζε αλλα καμια σχεση το ενα οπλο με το αλλο και τα ορτυκια μου καναν πλακα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #406244

    διαμαντη ετσι την ειχα πατησει στην βουλγαρια μου ειχαν δωσει οι ντοποι ενα πλαγιοκανο πρωτη φορα επιασα παλγιοκανο ειχα σουπερ ποζε αλλα καμια σχεση το ενα οπλο με το αλλο και τα ορτυκια μου καναν πλακα

    Όντως Χρήστο στη σκόπευση έχουν μεγάλη διαφορά,ιδίως στο καρτέρι.Από το 2004 κυνηγάω αποκλειστικά με καραμπίνα(το πλάγιο το έχω για βροχερό καιρό) και ενω παλιά βαρούσα καλά,προχθές που το πήρα δε μπορούσα να πετύχω ούτε μια,άσε την πατησα και μου το έλεγε ο φίλος μου που πάμε μαζί,πάρε το όπλο που έχεις συνηθίσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Vpentza στις #406245

    Vpentza wrote:
    καλησπέρα, αρκετό το τουφεκίδι στο Μαυτομάτι, πρωινό μηδέν αποτέλεσμα, κάποια πολύ λίγα τα κάναμε σε περπατητό. Η παρέα έκανε σύνολο 7, εγώ έκανα μόλις τα 2, με τουφεκιές που όμως με ικανοποίησαν πάρα πολύ αποδεικνύοντας ότι η απόδοση ενός «ξεχασμένου» και φτηνού όπλου δεν έχει πάντα σχέση με τη τιμή του..το όπλο είναι ένα (πρώην) παροπλισμένο Beretta 1201F πάντως είδαμε κάποια περισσότερα πουλιά σήμερα κάτι που σαφώς μας ανέβασε τη διάθεση….

    Φίλε μου μάλλον Μαυρομμάτι θα εννοείς,έτσι; Πάντως παράξενο αυτό που λές »πολύ τουφεκίδι»,γιατί και εγω εκεί ήμουν και πέσαν πολύ λίγες ντουφεκιές κατά διαστήματα.Πήρα 3 το πρωί στο καρτέρι,όσες μου πέρασαν και μετά νέκρα. Αφου περάσαν δυο άλλοι κυνηγοί και μου είπαν αν είδα κανα πουλί με το περπατητό που κάναν σε μια ρεματιά και φυσικά τους είοπα την αλήθεια ότι οχι!.Και στο περπατητό μετά πολύ λίγα πουλια που φευγαν μπροστά ή θα πήγαιναν ένα με τη γη.

    ναι Μαυρομάτι…… το “πολύ τουφεκίδι” ήταν και ο λόγος που σηκώνονταν όλα τα πουλιά, πάντα σε συνάρτηση με τα εφετινά γεγονότα στους κυνηγότοπους…..δεν έγινε και μάχη όπως τη φαντάζεσαι…….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,546 έως 22,560 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων