ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,941 έως 23,955 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    sailor7733 στις #442705

    εντασεις εντασεις εντασεις μαλλον θα φταιει η κριση….

    εχθες ευχαριστηθηκα κυνηγι,γνωρισα στα καρτερια ενα τρελο αεκτζη και ενα σοβαρο γιατρο χαχαχαχαχχα…ηπιαμε το καφεδακι μας τα ειπαμε και μετα στηθηκαμε…
    τα πουλια οντως εκει ερχοντουσαν μια με τα πευκα και μετα τις 9 παρα στα 20-25 μετρα οπως χρονια τωρα στο συγκεκριμενο σημειο… εφτασα πριν το οριο..
    αντε τωρα μας περιμενει το 3ημερο…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    skb 605 στις #442706

    παιδιά καλησπέρα απο πατρα λιγα πράγματα για τσίχλες οσο για τα τσοκ πιστέυω οτι το 3* και το 4* είναι το ιδανικο τσοκ οχι μόνο για την τσίχλα αλλα για όλα τα θηράματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #442708

    Ρε μάγκες , τι χαλιεστε τζάμπα….; Κάνετε το χόμπι σας, τι βρίσκετε κάθε φορα που πηγαίνετε για κυνήγι; Αυτο μετράει!
    Τώρα άλλοι θα πάρουν περισσότερα πουλιά……και άλλοι λιγότερα, φυσιολογικό είναι, χαλαρά!
    Τι να πούνε και άλλοι τώρα, που το έχουν κόψει τελείως, διότι δεν έχουν να αγοράσουν ούτε μια κουτα φυσίγγια……;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #442711

    Καλημέρα και απο μένα. Εγώ 4-5 χρόνια τώρα κυνηγαω την τσίχλα (περπατητό) με * και 10 διασπορας (ΜΑΧ Διασποράς ή τα Direct).<br>
    Σίγουρα τα αποτελέσματα δεν διεκδικούν δάφνες αλλά με τον καιρό έχω βελτιωθεί και το κέφι γίνεται. Το * δεν είναι επιλογή απλά η καραμπίνα (benelli raffaello special) δεν παίρνει τσοκ και είναι 71cm με *. Αλήθεια μπορω να κάνω τροποποίηση και να παίρνει τσοκ? Πόσο θα στοιχισει μια τέτοια μετατροπή πάνω κάτω? Sorry για τις off-topic ερωτήσεις, αλλά είμαι τσιχλάκιας…

    Αν κοιταξεις στο site της benelli θα δεις οτι για την benelli raffaello υπαρχει μεταξυ των αλλων και μια καννη 62.5 εκατοστα με εξωτερικα τσοκ.
    Για 20 χρονια (1980-2000) αυτη η καννη μαζι με την παρομοια της Breda ηταν το εργαλειο των τσιχλαδων σε ολη την Ελλαδα.Μετα εμφανιστηκαν τα εσω η εσω-εξω τσοκ.
    Καινουργια η καννη κοστιζει 500 ευρω (δινει μαζι και ενα τσοκ 2**) και δεν σε συμφερει.
    Οποιοσδηποτε οπλουργος αναλαμβανει να σου κοψει την καννη στο μηκος που θα αποφασισεις εσυ και θα σου βαλει σπειρωμα για εξωτερικα τσοκ.
    Αγοραζεις και ενα τσοκ 3*** της benelli και εχεις με αυτο τον τροπο δυο τσοκαρισματα: κυλινδρο για βολες 15-30 μετρα και 3*** για 25-35 μετρα.
    Η μετατροπη ειναι ψωμοτυρι για τους οπλουργους και θα σου λυσει τα χερια.
    Δεν θα χρειαζεσαι φυσιγγια διασπορας αρα οικονομια και στο περπατητο χωρις τσοκ το οπλο θα ειναι πιο καλοζυγισμενο για μπηχτες ντουφεκιες, το ιδιο και στις μαυρες.
    Αν το ψαξεις λιγο δεν νομιζω να σου κοστισει πανω απο 150 ευρω.
    Προσωπικα θα επελεγα σπειρωμα Benelli-Franchi και οχι Breda.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #442712

    Ρε παίδες δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε. Θα πρέπει να δίνουμε πλήρη περιγραφή του κυνηγιου που κάναμε; Σε δίκη βρισκόμαστε; Τι έπρεπε να κάνουμε δηλαδή; Να πω στον Μάνο, «ρε σύ, σταμάτα να κυνηγάς και περίμενε άλλες δυο ώρες να βαρέσω άλλα 9 να τα κάνω 25 και πάμε μετά να φύγουμε!» Οχι ρε φίλε. Όταν πιάσαμε το όριο δίπλα δίπλα, φύγαμε. Δεν έχω καμία υποχρέωση να εξηγώ πως ακριβώς κυνηγάω αλλά το κάνω γιατί, ιδίως με το printscreen, κατάλαβα οτι κουβαλάς πολύ μεγάλο κόμπλεξ.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Απλότητα ίσον ευτυχία

    </div>

    +1000
    Φιλε Μανο και Δημητρη να ειστε καλα να κυνηγατε οπως γουσταρετε και απο δικομανεις στο Ελλαντα αλλο τιποτα.

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442713

    χαχαχαχαχα…….οταν εσυ μαθεις που να κυνηγας τον οκτωμβρη στα μπασιματα, ελα να τα πουμε…..ως τοτε, ΠΑΝΩ ΣΟΥ!!!

    οσοι με γνωριζουν απο κοντα εδω μεσα ξερουν που και πως κυνηγαω……μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει σε προηγουμενα ποσταρισματα ποσοι εχουν ερθει απο εδω μεσα μαζι μου σε αυτα τα καρτερια (μιας και δεν εχω κομπλεξ με μυστικα καρτερια) και το εχουν ευχαριστηθει…..μηπως να γινοσουν ψαρας μπας και……….!!!!!
    επισης για απιστους θωμαδες υπαρχει και βιντεο απο το καρτερι μου σε προηγουμενες σελιδες απο το μπασιμο στις 14 οκτ…ψαξε και δεσ’το για να καταλαβεις!!!!

    χαχαχαχα…και ψαράς να γίνει κανείς εσένα δεν σε πιάνει με τίποτα .Εχω κατι φίλους εδώ απο τον ΣΚ.Ο.Ε ,που διαβάζουν αυτά που γράφεις και είναι σίγουροι οτι αφου και στην πάπια βάζεις τρια*** ,στον λαγό θα βαζεις ..κύλινδρο και διασποράς ..χαχαχα ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #442717

    Εχω κατι φίλους εδώ απο τον ΣΚ.Ο.Ε ,που διαβάζουν αυτά που γράφεις και είναι σίγουροι οτι αφου και στην πάπια βάζεις τρια*** ,στον λαγό θα βαζεις ..κύλινδρο και διασποράς ..χαχαχα ..

    ζητω εκ τον προτερων συγνωμη απο την διαχειρηση για τα οφ τοπικ.
    καλο θα ειναι ομως να μεταφερθουν για να μπορεσουμε να το συζητησουμε αυτο το θεμα.

    επειδη αυτο το ποστ πιανει και μενα, και ισως και λιγο προσβαλει.

    εγω αδερφε θα σου πω το εξης, και πες το και σε αυτους του ΣΚ.Ο.Ε.
    εγω σημαδι σαν αυτους δεν ξερω. αλλα κυνγαω χρονια στον γκιαουροντα, στο κουμπουρνου και στης κεραιες του αγιασματος με 2,5 της birley στον μαυρο αετο, με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.
    τωρα γιατι γελανε αυτοι του σκοπευτικου? δεν ξερω. αλλα σιγουρα θα ηθελα και εγω να μαθω αν κατι δεν γνωριζω.
    το ποστ μου δεν εχει κανεναν τονο επιθετικο η χλευασμου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #442719

    ζητω εκ τον προτερων συγνωμη απο την διαχειρηση για τα οφ τοπικ.
    καλο θα ειναι ομως να μεταφερθουν για να μπορεσουμε να το συζητησουμε αυτο το θεμα.

    επειδη αυτο το ποστ πιανει και μενα, και ισως και λιγο προσβαλει.

    εγω αδερφε θα σου πω το εξης, και πες το και σε αυτους του ΣΚ.Ο.Ε.
    εγω σημαδι σαν αυτους δεν ξερω. αλλα κυνγαω χρονια στον γκιαουροντα, στο κουμπουρνου και στης κεραιες του αγιασματος με 2,5 της birley στον μαυρο αετο, με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.
    τωρα γιατι γελανε αυτοι του σκοπευτικου? δεν ξερω. αλλα σιγουρα θα ηθελα και εγω να μαθω αν κατι δεν γνωριζω.
    το ποστ μου δεν εχει κανεναν τονο επιθετικο η χλευασμου.

    Διαφέρουν οι απόψεις μας φιλε μου όσον αναφορα καί τα τσοκαρίσματα και οι αποστάσεις στα ανάλογα θηράματα κάθε φορά Καί τα παπιά και ο λαγός θέλουν καλή τουφεκιά και όλη πάνω τους .Διαφωνούμε; Θα σου περνανε τα παπιά συνέχεια στα 10 μέτρα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #442720

    Παιδιά καλά όλα αυτά,αλλά πήγε κανείς για τσίχλες,τι έγινε σήμερα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #442736

    χαχαχαχαχαχαχαχαχα καλά ε δεν μου έχει μείνει άντερο απο τα γέλια

    τελικά έχετε πολύ πλάκα,μπράβο μάγκες συνεχίστε έτσι τουλάχιστον μας κάνετε και γελάμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442738

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>dimitris36 wrote:</div>
    Ρε παίδες δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε. Θα πρέπει να δίνουμε πλήρη περιγραφή του κυνηγιου που κάναμε; Σε δίκη βρισκόμαστε; Τι έπρεπε να κάνουμε δηλαδή; Να πω στον Μάνο, «ρε σύ, σταμάτα να κυνηγάς και περίμενε άλλες δυο ώρες να βαρέσω άλλα 9 να τα κάνω 25 και πάμε μετά να φύγουμε!» Οχι ρε φίλε. Όταν πιάσαμε το όριο δίπλα δίπλα, φύγαμε. Δεν έχω καμία υποχρέωση να εξηγώ πως ακριβώς κυνηγάω αλλά το κάνω γιατί, ιδίως με το printscreen, κατάλαβα οτι κουβαλάς πολύ μεγάλο κόμπλεξ.<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Απλότητα ίσον ευτυχία

    </div>

    +1000<br>
    Φιλε Μανο και Δημητρη να ειστε καλα να κυνηγατε οπως γουσταρετε και απο δικομανεις στο Ελλαντα αλλο τιποτα.

    Γιαννης<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.hunggar.gr

    Κανε οτι θα ηθελες να σου κανουν

    </div>

    φιλε γιαννη σε καποιους δεν αρεσει οτι εμεις εχουμε μαθει να κυνηγαμε με αποτελεσματα…..τωρα ολα τα αλλα ειναι ‘θεωριες’……ασ΄τους να βαρανε τα τσιχλακια οπου γουσταρουν διοτι και οι εμποροι φυσιγγιων τι θα κανουνε,κλεφτες θα γινουν?????
    τωρα το να με δικαζει ο καθε ασχετος(johny pigeon) που ξαφνικα εμφανιστηκε εδω μεσα,και ποσταρει μια φορα καθε χρονο, και μαλιστα δεν τον γνωριζει κανεις προσωπικα…ασε τα BANιαρισματα που εχει φαει…..αλλα παρολα αυτα κανει printscreen τις αναρτησεις μου (μαλλον δουλευει για το F.C.B.-Κ.G.Β),αυτα ειναι κομπλεξικα ατομα και δεν θα ασχοληθω παραπανω μαζι τους ουτε και θα πεσω στην ‘παγιδα’ του ποιος θα προσβαλει περισσοτερο τον αλλο!!!!!!
    κελαήδατε ‘μαγκες’ εγω εδω θα ειμαι για να σας ‘φτιαχνω’ η συνεχεια στις οθονες σας και στα printscreen σας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #442739

    χαχαχαχα…και ψαράς να γίνει κανείς εσένα δεν σε πιάνει με τίποτα .Εχω κατι φίλους εδώ απο τον ΣΚ.Ο.Ε ,που διαβάζουν αυτά που γράφεις και είναι σίγουροι οτι αφου και στην πάπια βάζεις τρια*** ,στον λαγό θα βαζεις ..κύλινδρο και διασποράς ..χαχαχα ..

    εσυ εισαι απαραδεκτος και πολυ προσβλητικος διοτι ετσι εχεις μαθει!!!!
    οι φιλοι σου απο εκει στο ΣΚ.Ο.Ε(απο μεσα εισαι?? να σε παρω τηλ!!) ξερουν κανα καλο καρτερι ή κυνηγατε μαζι????? δεκα φορες αδεια θα ριξεις….δεκα φορες αδεια θα τα σηκωσεις….για τα ‘διχτυα’ λεω βρε…!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #442746

    της τσιχλες της τουφεκαω αναγκαστηκα μονο οταν δεν με ενδιαφερη αλλο κυνηγη τωρα που ασχολουμε με την περδικα δεν σηκωνο τουφεκι σε τσιχλα μεχρη αρχες δεκεμβριου και ασ πεταγωντε δεκα δεκα μετα εαν ειναι καλη η χρονια σε μπεκατσα ουτε και τοτε θα σηκωσο οπλο σε τσιχλα δηλαδη με την τσιχλα θα ασχοληθω μονο οταν δεν υπαρχη τιποτα αλλο θυραμα σε αρηθμο που να αξηζει να κυνηγηεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #442747

    και αυτο γιατι πιτσιρικας ασχολιομουν μονο με τον κοτσυφα και την τσιχλα και τιποτα αλλο απο 20 αυγουστου μεχρη 10 μαρτιου μια και δεν ειχα σκυλο για αλλα θυραματα και λογο εληψης στα θυραματα τα αλλα που δεν θελουν σκυλο οπως τρυγονι φασα παπι δηλαδη η τσιχλα ηταν μονοδρομος και την ειχα χορταση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    blackman στις #442751

    Μήπως έγινε κανένα περασματάκι σήμερα?Το πρωί στο Γαλάτσι μέτρησα καμιά δεκαριά να σφυράνε
    πάνω απ’το κεφάλι μου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,941 έως 23,955 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων