ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,986 έως 24,000 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #442960

    Λίγα πουλιά φάνηκαν σήμερα κι εδώ και σε απαγορευτικά ύψη.

    Πήρα πέντε τσίχλες εκ των οποίων μια μόνο μπασιματιάρικη. Οι τέσσερις ήταν μαύρες…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #442968

    2 επιασα και γω σημερα. Ειχε ενα μικρο μπασιμο, επελεξα να αλλαξω ποστο, και περνουσαν ελαχιστα πιο κοντα απο συνηθως. Εριξα αλλη μια αλλα εφυγε τραυματισμενη και δεν τη βρηκα. Τα φυσιγγια των 28γρ κανουν τελικα καλη δουλεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #442970

    καλημερα σημερα υπηρχε μια μικρη κηνητικοτητα βορειο ελλαδα

    οταν λεμε βορειο ελλαδα? ξανθη αλεξανδρουπολη κοζανη?

    για ποιο νομο μιλαμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #443001

    Καλησπέρα σε όλους.Χτες μια βόλτα στο Μελισσοχώρι Θήβας εγώ και ο πατέρας μου. Μία στο καρτέρι και ζήτημα να είδαμε άλλες πέντε να μπαίνουν.Περπάτημα στα αμπέλια μετά, αρκέτα πουλάκια μέσα. Σύνολο 24 και ένας μαύρος καθώς και μερικές χαμένες. Και επειδή το κυνήγι θέλει και την τὐχη του, ένα λεπτό πριν μαζέψουμε τις καραμπίνες και φύγουμε, εθεάθησαν δύο φάσσες να γυρίζουν κοντά μας και με λίγη υπομονή και καλό συγχρονισμό και συντονισμό καρπώθηκε ο καθένας μας από μία..στις 15.00 το μεσημέρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #443003

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xristos v 101 wrote:</div>
    καλημερα σημερα υπηρχε μια μικρη κηνητικοτητα βορειο ελλαδα

    οταν λεμε βορειο ελλαδα? ξανθη αλεξανδρουπολη κοζανη?

    για ποιο νομο μιλαμε?

    στα περιξ 8εσσαλονικης φιλε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #443007

    Λιγα πουλια και εδω σημερα,με πολυ τυχη πηρα 5.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Blamis22 στις #443009

    Καλησπερα και παλι.Το τριημερο (Σ,Κ,Δ) θα με βρει στην Ελατη Τρικαλων…Θα ηθελα για να μην βρεθω προ εκπληξεως αν γνωριζει καποιος να μου επισημανει αν και που επιτρεπετε-απαγορευται το κυνηγι .Θα βρισκομαι στο κεντρο της Ελατης με απλο επιβατικο…Οποιαδηποτε προταση και επισημανση περι απαγορευσεων δεκτες και σας ευχαριστω εκ των προτερων!Να συμπληρωσω οτι αναφερομαι σε τσιχλοκοτσυφα και καμια φασουλα η τελοσπαντων οτιδηποτε χωρις σκυλο 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443012

    Προχθες περασαν και κοτσυφια οποτε τα περασματα τις τσιχλας ελαβαν τελος παιδια
    τωρα απο τον αλλο μηνα που θα πεσουν χαμηλα για ελιες κουμαρο κλπ θα εχει παλι πουλακια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #443013

    Nωρις ειναι ακομα για να τελειωσει το περασμα. Καθε χρονο παει ως αρχες Νοεμβρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #443017

    σημερα μας εκανε την τιμη να ερθει μαζι μας το εξαιρετο μελος chrisB… νταλια (το καλλιτεχνικο του)… 😀 και φυσικα ο γνωστος dimitris36, περασαμε πολυ ομορφα,στην ΒΔ αττικη περασαν ξανα πολλα πουλια για 5η-6η ημερα σερι!!!!
    ολοι σχεδον πιασαμε το οριο……περισσοτερα τα πουλια απο εχτες, περασανε και λιγα κοτσυφακια αλλα ο δυνατος ανεμος ‘ταξιδευε’ μακρια τα σκοτωμενα πουλια και δυστυχως χασαμε αρκετα πουλια ολοι μας παρολο τις φιλοτιμες απο το ‘γκαστρωμενο’ επανιελακι μου την σαντυ….ή αλλιως τζεσικα(το καλλιτεχνικο της)…. 😀

    εχουμε πολυ δρομο με τα μπασιματα φετος φιλε λουυυυυυυυηηη….. 😀 τουλαχιστον 2 εβδομαδες ακομα θα μπαινουν τα πουλια, οσο για τα κουμαρα…γιατι να φυγουν τα πουλια απο τα υψωματα αφου μεσα στις κουμαριες κυνηγαμε και εχει πολυ καρπο φετος,μονο το κρυο θα τα κατεβασει τα πουλια στους καμπους!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #443018

    Nωρις ειναι ακομα για να τελειωσει το περασμα. Καθε χρονο παει ως αρχες Νοεμβρη.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    η αληθεια ειναι οτι οταν αρχιζουν να περνανε τα μαυρα το περασμα τεινει να ολοκληρωθει.τιποτα ομως δεν ειναι απολυτο.το τριημερο που ερχεται παντα βαζει πουλια οταν ο καιρος το επιτρεπει βεβαια.περισυ εκανε καλο περασμα,για τα δεδομενα της χρονιας,3 νοεμβρη και περασαν απ’ολα,τσιχλες,μαυρα,κυργιαρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #443027

    Σημερα παιδια για 3-4 συνεχομενη μερα εδω στο ποστο που παω στην Κεφαλονια το απολυτο μηδεν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #443035

    Πολύ πιο λίγα τα πουλιά σήμερα .Έπαιζαν ψηλά χαμηλά ,απ’όλες της μεριές , λίγοι οι κυνηγοί .Πήραμε απο 7-8 πουλάκια απο τις 7:30 -8:45 .Mετά σφύριξε ο διαιτητής την λήξη ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    kaminaris john στις #443040

    σημερα μας εκανε την τιμη να ερθει μαζι μας το εξαιρετο μελος chrisB… νταλια (το καλλιτεχνικο του)… :D και φυσικα ο γνωστος dimitris36, περασαμε πολυ ομορφα,στην ΒΔ αττικη περασαν ξανα πολλα πουλια για 5η-6η ημερα σερι!!!!<br>
    ολοι σχεδον πιασαμε το οριο……περισσοτερα τα πουλια απο εχτες, περασανε και λιγα κοτσυφακια αλλα ο δυνατος ανεμος “ταξιδευε” μακρια τα σκοτωμενα πουλια και δυστυχως χασαμε αρκετα πουλια ολοι μας παρολο τις φιλοτιμες απο το “γκαστρωμενο” επανιελακι μου την σαντυ….ή αλλιως τζεσικα(το καλλιτεχνικο της)…. :D
    To πρωι λεω να ανεβω μια βολτα μονος μου πρωτη φορα για φετος μιας κ η παρεα την κοπανησε για φασες..χωραω στην ομορφη παρεα σαςνα γνωριστουμε κ απο κοντα?τι ωρα πρεπει να ανεβω ?
    εχουμε πολυ δρομο με τα μπασιματα φετος φιλε λουυυυυυυυηηη….. :D τουλαχιστον 2 εβδομαδες ακομα θα μπαινουν τα πουλια, οσο για τα κουμαρα…γιατι να φυγουν τα πουλια απο τα υψωματα αφου μεσα στις κουμαριες κυνηγαμε και εχει πολυ καρπο φετος,μονο το κρυο θα τα κατεβασει τα πουλια στους καμπους!!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443043

    Eγω τοσα χρονια που τα παρακολουθω λογο οτι το σπιτι μου ειναι πανω στο περασμα τους
    βλεπω οτι οταν μπαινουν κοτσυφια η τσιχλες κοβουν να περνανε,τα κοτσυφια ειναι η ουρα απο τα μπασιματα
    και οταν λεω μπασιματα λεω του οκτωβρη,γιατι και τις τσιχλες τις ανακατευη ο καιρος και μπαινουν
    ολο τον χρονο,,μακαρι να περασουν και αλλες να κανετε την πλακα σας

    χαντερ αεκτζη οταν λεω να κατεβουν απο ψηλα λεω για τα ελατα που τωρα ειναι γεματα τσιχλες
    ολα τα ορεινα τωρα εχουν τσιχλες πιασμενες,μετα που θα φανε τα πρωτα κρυα και το πρωτο χιονακι
    θα πεσουν χαμηλα,στα πευκα για κουμαριες,και στους καμπους για τις ελιες
    που φετος δεν εχει, αλλα και αυτες που εχει αφου δεν θα μαζευτουν μαλον φτανουν για την τσιχλα
    εχω βρει εγω αγορι μου στα μπεκατσοκυνηγια κατι τσιχλομερη που δεν τα βαζει ο νου σου
    κατι ρεματιες να σε βαλω στο τελος τους και να μπω μεσα για μπεκατσα και να καψεις 3 κουτια
    σε μιση ωρα,εχε χαρη που δεν τις κυνηγαω πολλα χρονια τωρα,παρα ελαχιστα περπατητο για προπονηση
    αλλιως σε μερικα απο τα μπεκατσοκοτετσια μου εχει παρα πολυ πραμα μεσα
    και δεν τις κυνηγαει κανεις εκει,χαζες ειναι να φυγουν

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 23,986 έως 24,000 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων